Αναφορές Ιανουαρίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2013

Δημοσίευσηαπό fpetritis » Τρί 08 Ιαν 2013, 17:56

Αγαπητη Μαρια σωστό...
Αν και σας παρακολουθω τουλαχιστον 2 χρονια οι γνωσεις μου ειναι απλά ανυπαρκτες επι μετεορολογίας οποτε προτιμώ να.... σιωπαινω!!

Φωκίων.
Γέρακας Αττικής
fpetritis

Δημοσίευσηαπό fpetritis » Τρί 08 Ιαν 2013, 18:43

Πλατεια Γερακα, θερμοκρασια μηδεν.....
Γέρακας Αττικής
fpetritis

Δημοσίευσηαπό Corsair » Τρί 08 Ιαν 2013, 19:35

Καλησπέρα!! Ολα καλά λοιπόν! Νομίζω μείναμε(?) ευχαριστημένοι απ' το χειμωνιάτικο πρόσωπο του καιρού μας! Εντάξει, άλλος λίγο, άλλος πιό πολύ, κάτι μαζέψαμε!
Νομίζω ότι τέλειωσαν παντού τα φαινόμενα, ίσως η Κρήτη κάτι παίρνει ακόμα και πάμε γι' άλλα!!
Εδώ στη Δροσιά, εκτός απ' αυτά που σας έγραφα στο διάστημα της μέρας, αυξομειώσεις δηλαδή, ξεσπάσματα, με ελαφρύ στρώσιμο κάποιες φορές...
Οκ, εντάξει, ομολογώ ότι περίμενα καααατι λίγο παραπάνω, αλλά...δεν πεοράζει...
Στην Τανάγρα, δεν το έστρωσε ποτέ, λίγο μόνο πάνω στα αεροσκάφη και λίγο κάτω κατά τη διάρκεια του χιονο-φελιζόλ :lol: :lol: :lol:
Τώρα τι γίνεται, που η αναστροφική Τανάγρα, άρχισε από τώρα τα γκάζια (-0.3) και αν δε συννεφιάσει ή και γω δεν ξέρω ποιός άγιος βάλει το χέρι του, αύριο το χάραμα θα το...δαγκώσουμε το ...χέρι μας :lol: :lol: :lol:
Να καλωσορίσω και τους νέους φίλους στην Παρέα μας!!!
Αυτά από λόγου μου, να έχετε μιά ήσυχη νύχτα...
Αφιέρωση στους πολύ "παλιούς" σήμερα κι όχι μόνο.... πολύ πίσω... μακρινό 1981... Quarterflash και Harden My Heart
http://www.youtube.com/watch?v=OqeKV2UYq1Q
ΕικόναΓιώργος Διακάκης
http://www.youtube.com/watch?v=L61pU9TYOrs
Άβαταρ μέλους
Corsair

Δημοσίευσηαπό meteo-news » Τρί 08 Ιαν 2013, 19:57

Καλησπέρα σε όλους .....

Δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένος από την σημερινή χιονοκακοκαιρία στην περιοχή μου και δεν νομίζω να έμεινε κανείς από τους ανατολικούς....Λίγες οι εξάρσεις και πολύ μεγάλα διαστήματα ηλιοφάνειας καθ όλη την διάρκεια της ημέρας....φυσικά ούτε λόγος για κάποια χιονόστρωση ούτε στα γνωστά σημεία.

Θέλω να επισημάνω ότι τα τελευταία χρόνια όποτε έχουμε κάποια χιονοκακοκαιρία τα δυτικά τμήματα του νομού Αττικής ευνοούνται πολύ περισσότερο από φαινόμενα ίσως περισσότερο και από τα βόρεια προάστια και πραγματικά δεν καταλαβαίνω εάν αυτό είναι ένα τυχαίο γεγονός ή οφείλεται στην διάταξη των συστημάτων.

Για να είμαι σωστός θέλω να θυμίσω ότι στα χιόνια του 2002 και 2004 έγινε ακριβώς το αντίθετο τα ανατολικά δηλαδή δέχτηκαν πολύ περισσότερο υετό από τα Δυτικά

Περιμένω τις απόψεις σας

Εικόνα
Χρήστος
Αρτέμιδα Αττικής

Εικόνα
http://www.meteo-news.gr
Άβαταρ μέλους
meteo-news

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τρί 08 Ιαν 2013, 20:55

0 C στη Κυψελη στις 9 η ωρα το βραδυ.
Νορμαλ ψυχρη διαταραχη,ωραιος χειμωνιατικος καιρος ,χαλαρη χιονοπτωση ανα διαστηματα απο τις 5 τα χαραματα εσως χοντρικα τ μεσημερακι.οκ.Χιονοπστρωση δεν ειχαμε,.πριν 15 χρονια ισως ειχαμε μ αυτο το χιονακι.Μερα καθημερινης και δουλειας.Και φυσικα προσωπικα ταλαιπωρηθηκα με πολυ κρυο κ ταλαιπωρουμαι κ τωρα πολυ με τη παγωνια μεσα στο σπιτι χωρις θερμανση.Δε θα μπορουσα σχολιαζοντας εναν χιονια να μη παιρνω υποψιν τις πραγματικες συνθηκες διαβιωσης μου.Με τη θερμναση στο φουλ και τη μαμα να κανει σουπιτσα απο μεσα,ισως να χα ειναι αληθεια πιο πολλα παραπονακια,οπως ειχα αλλωστε μεχρι περυσι.Εχω βιντεο ,θα τα καναω θα τα δωσω.Δε βγηκα λογω πυρετου απ το σπιτι να παρω ουτε ενα πλανο απο τους δρομους(που αλλες χρονιες που δε μαζευομουνα,μεσα τωρα σα τη κλωσσα)....
Να στε καλα.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Τρί 08 Ιαν 2013, 21:43

nNoe έγραψε:0 C στη Κυψελη στις 9 η ωρα το βραδυ.
Νορμαλ ψυχρη διαταραχη,ωραιος χειμωνιατικος καιρος ,χαλαρη χιονοπτωση ανα διαστηματα απο τις 5 τα χαραματα εσως χοντρικα τ μεσημερακι.οκ.Χιονοπστρωση δεν ειχαμε,.πριν 15 χρονια ισως ειχαμε μ αυτο το χιονακι.Μερα καθημερινης και δουλειας.Και φυσικα προσωπικα ταλαιπωρηθηκα με πολυ κρυο κ ταλαιπωρουμαι κ τωρα πολυ με τη παγωνια μεσα στο σπιτι χωρις θερμανση.Δε θα μπορουσα σχολιαζοντας εναν χιονια να μη παιρνω υποψιν τις πραγματικες συνθηκες διαβιωσης μου.Με τη θερμναση στο φουλ και τη μαμα να κανει σουπιτσα απο μεσα,ισως να χα ειναι αληθεια πιο πολλα παραπονακια,οπως ειχα αλλωστε μεχρι περυσι.Εχω βιντεο ,θα τα καναω θα τα δωσω.Δε βγηκα λογω πυρετου απ το σπιτι να παρω ουτε ενα πλανο απο τους δρομους(που αλλες χρονιες που δε μαζευομουνα,μεσα τωρα σα τη κλωσσα)....
Να στε καλα.

Δεν πειράζει Γιώργο, ανάρρωσε εσύ, πάρε δυνάμεις για τα επόμενα, τα καλύτερα! Δεν πιστεύω ότι θα φύγει ο χειμώνας με αυτό το σημερινό μόνο.
Γερακάρης Γιώργος
Ελεούσα Ιωαννίνων Υψόμ. 540 m

http://users.otenet.gr/~oejhtc/
Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 08 Ιαν 2013, 22:00

Δυτικα χιονια δεν ειχαμε αλλα ειχαμε ηλιο με δοντια αφου εδω σημερα μεγιστη θερμοκρασια 8 βαθμοι οπως και στις γυρω περιοχες, 5 στα γιαννενα και τωρα εχουμε 2 βαθμος και στα γιαννενα -4
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό vanzel » Τρί 08 Ιαν 2013, 22:31

Μια σύνοψη της κακοκαιρίας για εδώ στη Νέα Πεντέλη.....
Η πρώτη χιονόπτωση με τη μορφή χιονοχάλαζου άρχισε στις 02.00 τα ξημερώματα περίπου...Με τη θερμοκρασία στους 2c....Γρήγορα η θερμοκρασία κατρακύλησε κάτω από 1c και είχε αρχίσει να χιονίζει ασθενώς και να το πιάνει σε στέγες αυτοκίνητα κτλ....ως τις 04.00 που έγινε το πρώτο καλό ξέσπασμα με ισχυρή χιονόπτωση και το έπιασε σχεδόν παντού....Δυστυχώς ο καιρός όμως δεν είχε πολλά κέφια για εδώ και τα φαινόμενα μία άρχισαν,μια σταματούσαν,ενώ υπήρχε και ισχυρός ΒΑ άνεμος που δεν επέτρεπε την ομοιόμορφη χιονόστρωση....Από τις 05.00 και μετά περάσαμε σε αρνητικό πρόσημο στη θερμοκρασία,αλλά και πάλι δυσκολευόταν να το στρώσει....ίσως ο αέρας,ίσως ότι το έδαφος ήταν ακόμα ζεστό δεν είχαμε τα κατάλληλα αποτελέσματα....έτσι συνέχισε μέχρι το ξημέρωμα όπου και είχαμε ένα καλό διάστημα από τις 07.30 ως τις 09.30 με ισχυρή χιονόπτωση που και πάλι δεν έστρωνε παντού....Ως εκείνη την ώρα περίπου 5 εκ σε γρασίδια,στέγες αυτοκίνητα κτλ......Στη συνέχεια βγήκε ό ήλιος....Το χιόνι άρισε να κακοποιείται βάναυσα και είχε μείνει το μισό ως και τις 14.00 που έκανε το τελευταίο καλό ξεσπασμα.Τότε παρόλο που η θρμοκρασία είχε σκαρφαλώσει πάνω από το 0 (0,3) το έστρωνε παντού...εκεί που δεν μπορούσε να το στρώσει όλη νύχτα....Δεν κράτησε πολύ όμως,απλά κατάφερε να φρεσκάρει με 1-2 νέα εκ. τη μισολιωμένη χιονόπτωση της νύχτας.....
Και κάπου στις 15.00 τελείωσαν όλα....
Συνοπτικά περίμενα κάτι καλύτερο μια είχαμε ΒΑ ρεύμα,αλλά διαψεύτηκα....Ας είναι ήταν το πρώτο για φέτος και ελπίζουμε σε καλύτερη συνέχεια....

Πριν λίγο άπνοια και η θερμοκρασία κατρακύλησε στους -1,2c....Tώρα με κάτι συννεφάκια και τον ΒΑ που άρχισε πάλι να φυσάει η θερμοκρασία εκτοξεύτηκε στο 0,0c!

Και 2 φώτο από τη σημερινή κακοκαιρία...

Εικόνα

Εικόνα
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 08 Ιαν 2013, 22:55

fpetritis έγραψε:Αγαπητη Μαρια σωστό...
Αν και σας παρακολουθω τουλαχιστον 2 χρονια οι γνωσεις μου ειναι απλά ανυπαρκτες επι μετεορολογίας οποτε προτιμώ να.... σιωπαινω!!

Φωκίων.

Δεν είναι απαραίτητες οι γνώσεις, Φωκίωνα. Αγάπη για τον καιρό, χρειάζεται μόνο! :)
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: Στιγμές χειμώνα...

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τρί 08 Ιαν 2013, 23:11

Καλησπέρα,

το χιόνι στην πόρτα του σπιτιού του καθενός είναι κάτι πολύ προσωπικό. Ξυπνώντας σήμερα το πρωί, εικόνα σαν κι αυτή σου αφήνει την αίσθηση του χειμώνα εκεί έξω...
Εικόνα
Untitled by ndimensi, on Flickr

2013 όνειρα χειμώνα συνεχίζονται και αυτό το βράδυ... Καλή ξεκούραση!!
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες