Αναφορές Ιανουαρίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2013

Δημοσίευσηαπό nNoe » Σάβ 26 Ιαν 2013, 17:12

Η επιστροφη μου στο κοσμο του βίντεο.Αναφορα η καταιγίδα της 24ης Γενάρη ,δεμενη μουσικα με τον ΜΠΛΕ ΧΕΙΜΩΝΑ απο τα ΔΙΑΦΑΝΑ ΚΡΙΝΑ.Ενα απολυτα προσωπικο βιντεο που ευχαριστηθηκα.Ελπιζω και καποιοι απο εσας...

[youtubenew]http://youtu.be/IBQ3eBC45rY[/youtubenew]
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Σάβ 26 Ιαν 2013, 17:28

Καλησπέρα στην παρέα.

Χθες το βράδυ ήμουν στη Νέα Φιλαδέλφεια κατά τις 22:20.
Έντονη βροχή για 5' ήπια στη συνέχεια για περίπου άλλα 5΄.
Στο 1ο 5λεπτο έπεσε και ψιλό χαλάζι σε μέγεθος φακής.

Σήμερα, ήμουν Περιστέρι και κατά τις 13:00 έριξε πολύ νερό για περίπου 10'. Οι δρόμοι ποτάμια. Ξεκίνησε με ψιχάλα η οποία έγινε βροχή μέσα σε 2-3' το πολύ.
Μετά το ξέσπασμα προοδευτικά έπεσε η ένταση για 5' και μετά τα φαινόμενα κόπηκαν μαχαίρι. Ούτε την άνοιξη τέτοια συμπεριφορά. Χαλάζι δεν παρατήρησα.

Επσιτροφή στο Νέο Φάληρο στις 14:00 περίπου με ασθενή βροχή και κατά διαστήματα λίγο ήλιο. Κάποια στιγμή έριχνε πολύ πυκνή αλλά πολύ ψιλή βροχή σαν ψεκάδες.
Τώρα συννεφιά, ψύχρα η οποία λόγω της υγρασίας τρυπάει......

Να είστε όλες και όλοι σας καλά.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Σάβ 26 Ιαν 2013, 17:42

ανατολη με δυση δυο διαφορετικοι κοσμοι ο καιρος σημερα.Εδω δυτικα ηλιος λιγα συννεφα θερμοκρασιες απο 11 βαθμους στα Γιαννενα μεχρι 14 βαθμους Αρτα και στα ποιο δυτικα και απο την αλλη βαζεις να δεις τον Ολυμπιακο που παιζει στην Κομοτηνη σημερα και βλεπεις οτι ο αγωνας αναβαλεται για αυριο την ιδια ωρα λογο της κακοκαιριας το γηπεδο να ειναι ασπρο απο το χιονι που πεφτει εκει και μαλιστα ηταν με αερα οποτε καταλαβαινετε συνθηκες που επικρατουν εκει.Στην αλεξανδρουπολη απο την καμερα του σταθμου δεν φαινεται να χιονισε εκει αλλα ποιο πανω θα εχει σιγουρα χιονι.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Σάβ 26 Ιαν 2013, 17:43

Pavlosgrig έγραψε:
Solon έγραψε:
Pavlosgrig έγραψε:Καλησπέρα, άλλη μια ελεεινή καιρικά μέρα στην Θεσσαλονίκη. Αυτή η πόλη μπορεί άνετα να σε κάνει να σιχαθείς τον καιρό. Ο καιρός της κατά τους χειμωνιάτικους μήνες είναι μια φαρσοκωμωδία. Και μη μου πει πάλι κανείς ότι δεν έκατσε σωστά η διάταξη γι' αυτό δεν βρέχει, γιατί δεν τα πιστεύω πλέον. Σε όλη την Ελλάδα με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο έβρεξε αυτόν τον ιδιαίτερα βροχερό μήνα. Πώς δεν βρήκε μόνο εδώ τον τρόπο να βρέξει; Ε δεν βρέχει ποτέ προφανώς. Να φανταστείτε έχουμε υετό από τις 2 το μεσημέρι συνεχόμενα, χωρίς διακοπή και έχει ρίξει 2,6 χιλιοστά! Χαχαχα ούτε καταγραφή υετού από υγρασία να ήταν! Ποιος Βόλος, ποια Λάρισα και ποια Κόρινθος και ποιο Άργος; (λέω τυχαία πόλεις που αν δεν κάνω λάθος έχουν χαμηλά ύψη βροχόπτωσης) Η Θεσσαλονίκη, η ξηρότερη πόλη της Ελλάδας!

Κατά τα άλλα, νέα ενδιαφέρουσα μέρα για μεγάλος μέρος της χώρας και κυρίως για την Αττική και για πολλά ορεινά μας. Ευχάριστες οι αναφορές σας με τα τόσα νερά που δεχτήκατε στην Αθήνα.

Όπως είπε κι ο Κώστας ο Βίτσιος έσπασε και το εκπληκτικό ρεκόρ της Άρτας, με 393 χιλιοστά μηνιαίο υετό! Αν προλάβαινε και τα 400 θα ήταν απίστευτο, αλλά έχω ενδοιασμούς ότι δε θα προλάβει, λόγω του ότι έχει μπει βορειοανατολικός λόγω κίνησης του χαμηλού κι από δω και μπος η περιοχή θα δεχτεί μόνο ψιχάλα και ποτιστική βροχή!

Όσο για την πρωινή αστεία πρόγνωση του bolam, αυτή επανήλθε στην πραγματικότητα μετά τα απογευματινά τρεξίματα. Απορώ όμως γιατί υπάρχουν και τη σήμερον ημέρα τέτοια άκυρα τρεξίματα στα μοντέλα που υποτίθεται έχουν βελτιωθεί κατά πολύ και την ώρα που κανένα άλλο δεν έδειχνε τέτοια χιονόπτωση. Να πω ότι ήταν μισά μισά (αυτά που προέβλεπαν κι αυτά που δεν προέβλεπαν) να το καταλάβω.

Τέλος πάντων, συνεχίζουμε σε έναν ακόμη βαρετό κι αδιάφορο χειμώνα στη Θεσσαλονίκη (φαντάζομαι εδώ η εξαίρεση είναι οι ενδιαφέροντες χειμώνες, από το 2006-2007 δεν έχω δει κανέναν τέτοιο εδώ και δεν εννοώ μόνο το χιόνι που έτσι κι αλλιώς είναι η εξαίρεση στη ζεστή μας χώρας, αλλά έστω έναν υποτυπωδώς ενδιαφέρων χειμώνα από θέμα νερών ή έστω σοβαρού κρύου).

Καλό βράδυ,
Παύλος, Θεσ/κη
9,9 βαθμοί κ ψεκάδα (θερμότερη πόλη αυτή τη στιγμή από Λάρισα, Βόλο, Δράμα, Καβάλα, Αλεξανδρούπολη, Πρέβεζα, Άρτα, Ηγουμενίτσα, Ξάνθη, Κομοτηνή, Άργος, Ναύπλιο, Πάτρα, Πύργο Ηλείας, Αγρίνιο, Σπάρτη, Ναύπακτο, Πύλο και στα ίδια με Καλαμάτα, Κέρκυρα, Λευκάδα! Λέω τυχαία ρε παιδί μου, πόλεις πεδινές και κάποιες που θεωρητικά είναι ζεστότερες από Θεσσαλονίκη! Θεωρητικά.. Α ξέχασα εδώ έχουμε και τον βαρδάρη. Ωραία!)

Χμ, δεν ξέρω για τις άλλες δύο, αλλά η Λάρισα έχει 425mm και ο Βόλος 429mm μέσο όρο (500mm κοντά στο βουνό), η Αθήνα (Θησείο) πχ έχει λιγότερα χιλιοστά κατά μέσο όρο και από τις δύο αυτές πόλεις. Το υδρολογικό έτος στο Βόλο πχ έχει μέχρι στιγμής 298mm στο σταθμό του ΕΑΑ, όταν το αντίστοιχο στη Θεσσαλονίκη έχει 123mm.

Kαλά ναι, δεν αμφιβάλλω Σόλωνα, εννοείται ότι κάθε πόλη είναι πιο βροχερή από Θεσσαλονίκη, απλά πάνω στα νεύρα μου ανέφερα κάποιες πόλεις που μου ήρθαν ως πρώτη σκέψη χωρίς να κοιτάξω μέσους όρους, γνωρίζοντας απλά ότι είναι από τις σχετικά ξηρές πόλεις της χώρας. Εννοείται πως η Θεσσαλονίκη είναι η πρωτεύουσα της ανομβρίας και της βαρετοκαιρίας, δε χρειάζονται ιστορικές αναδρομές και παράθεση προπολεμικών στοιχείων γι' αυτό, είναι φανερό, τι βλέπουμε όλοι, τι βιώνουμε όσοι μένουμε εδώ κ.ο.κ. Ευτυχώς έχουν μπει ένα σωρό σταθμοί ανά την επικράτεια κι έχουν περιοριστεί οι ασάφειες που ακούγονταν για πολλά θέματα.

Καλό ξημέρωμα,
Παύλος

Γεια σου Παύλο,

γενικά στη Θεσσαλονίκη το χειμώνα δε βρέχει πολύ, αυτό φαίνεται και από τους μέσους όρους. Μήπως λοιπόν συγκρίνεις τις βροχοπτώσεις και τις αναμνήσεις που έχεις από την Άρτα και περιμένεις να βρέχει στον ίδιο βαθμό και ένταση και στη Θεσσαλονίκη? Θέλω να πω, πως και στην Αθήνα να σπούδαζες ίσως να παραπονιόσουν για το ίδιο πράγμα. Με κάθε καλή διάθεση το λεώ φυσικά και ξέρω ότι καμιά φορά η γκρίνια πιάνει ;) Στο μόνο που δεν μπορείς να παραπονεθείς εκεί είναι για το κρύο :) Εντάξει, φέτος, κατά τη γνώμη μου, ο χειμώνας είναι αρκετά ήπιος αλλά προηγούμενους χειμώνες έκανε αρκετό κρύο.

Εμένα περισσότερο θα με προβλημάτιζε η απουσία χιονιού στην πόλη τα τελευταία χρόνια, όταν μάλιστα η υπόλοιπη βόρεια Ελλάδα βλέπει πολύ πιο συχνά, ακόμα και η παραλιακή Χαλκιδική.

Και μια αναφορά, βροχή και σήμερα, περισσότερη στα δυτικά και βόρεια προάστια με λίγο πάνω από 10 χιλιοστά, λιγότερα στο κέντρο. Πιο βαριά ατμόσφαιρα σήμερα, πιο χειμωνιάτικη πλέον. Θερμοκρασία περί τους 11β στην Κυψέλη.

Μήτσος
Κυψέλη 160μ
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό messos80 » Σάβ 26 Ιαν 2013, 18:16

Θαυμάσια ημέρα η σημερινή με όμορφο ουρανό και συνεχόμενη βροχή στο Μενίδι από νωρίς το μεσημέρι έως και τώρα 18.10 με μια πυκνή και ψιλή βροχή στην αρχή και λιγότερη στη συνέχεια.
Τα χιλιοστά στους γύρω σταθμούς από 8,8 έως 11,1. Ξεπέρασαν τα 100mm και οι τρεις σταθμοί για το Γενάρη.
Άβαταρ μέλους
messos80

Δημοσίευσηαπό anastasiadis » Σάβ 26 Ιαν 2013, 18:23

Από τις πρωινές ώρες σήμερα άρχισε στην Κομοτηνή έντονη χιονόπτωση που διαρκεί ακόμη και τώρα που είναι απόγευμα .Η χιονόπτωση ακολούθησε την έντονη βροχόπτωση που διήρκησε όλη την νύχτα και αυτός είναι ο λόγος που η χιονόστρωση δεν είναι μεγάλη .Η θερμοκρασία από τις πρωινές ώρες μέχρι και τώρα κυμαίνεται στον 0,5 βαθμό πάνω από το μηδέν .Τα χιλιοστά βροχής που έχουν πέσει τις τελευταίες ημέρες είναι πάρα πολλά και γιαυτο τον λόγο έχουν ξεχειλίσει ποτάμια και έχουν πλημμυρήσει καλλιεργήσιμες εκτάσεις .Η σημερινή κακοκαιρία έγινε αιτία αναβολής του ποδοσφαιρικού αγώνα του Πανθρακικού με τον Ολυμπιακό .
Οι προβλέψεις θέλουν συνέχιση της κακοκαιρίας μέχρι αύριο το μεσημέρι ,θα δούμε αν θα επαληθευτούν .
Αναστασιάδης Λάζαρος
Κομοτηνή
anastasiadis

Re: Ιανουάριος 2013. Άρεσε ή όχι;

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Σάβ 26 Ιαν 2013, 18:53

Καλησπέρα σε όλους,

ο μήνας φεύγει και μαζί του και η παρέλαση χαμηλών που πέρασαν από τη χώρα μας, ερχόμενα από τα δυτικά. Τώρα σε ποιον και πόσο άρεσε ο μήνας αυτός είναι κάτι τελείως υποκειμενικό.
Στο Πάτημα, μέχρι σήμερα μάζεψα 70mm, ποσό πολύ ικανοποιητικό, αν σκεφτεί κανείς ότι οι επικρατέστεροι άνεμοι ήταν οι νοτιάδες και ΝΔ. Ο υετοφόρος ΝΑ άνεμος έλειψε από αυτήν την πληθώρα εισαγωγή χαμηλών από την Ιταλία. (Αν ήταν spaghetti οι τροχιές τους θα είχαμε φτάσει στο Ροβανιέμι :?: :lol: ). Τέσπα...

Η Αττική είδε και την πέτσα χιονιού, είδε και τα χαλάζια της (ουκ ολίγες φορές αυτόν τον μήνα), είδε και ριπές 8άρες μποφώρ. Εντάξει, αυτός ο μήνας με αφήνει ελαφρώς ικανοποιημένο... Άντε να δούμε ο Φλεβάρης τι θα φλεβίσει :?: :arrow: :arrow: :arrow:

Καλό σας βράδυ!!

Υ.Γ. Σεβασμός στη Δυτική Πίνδο και ειδικότερα στα Θεοδώριανα...
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Ιανουάριος 2013. Άρεσε ή όχι;

Δημοσίευσηαπό LeoP » Σάβ 26 Ιαν 2013, 19:30

Konstantinos έγραψε:Εντάξει, αυτός ο μήνας με αφήνει ελαφρώς ικανοποιημένο...

Κοιτώντας τον Ιανουάριο του 2013 με τοπικά κριτήρια:
Με 0 το χείριστο και 10 το άριστο βαθμολογώ αυτό τον Ιανουάριο με ένα 7. Τους 3 πόντους τους χάνει γιατί δεν υπήρξε ένα ξεχωριστό επεισόδιο χιονιά που είναι πάντα στις δυνατότητες αυτού του μήνα. Από την άλλη θα έδινα 1 πόντο ακόμα αν είχε καταφέρει να κάνει κάποιο άλλο ξεχωριστό καιρικό επεισόδιο πράγμα που δεν κατάφερε επίσης. Τέλος παρά λίγο να του αφαιρέσω 1 πόντο γιατί πάει να βγει προς το θερμό αλλά νομίζω ότι τελικά είναι μέσα στα φυσιολογικά πλαίσια. Κατά τ' άλλα στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, πολλές μέρες βροχής αλλά και με καταιγίδες, χειμωνιάτικη αίσθηση, λίγα χιόνια, ανεμώδης, υγρός και χωρίς κάποιο δυνατό επεισόδιο ζέστης.

Θα τον χαρακτήριζα ως "Ιανουάριο της χρυσής μετριότητας" για τη Δροσιά Αττικής. Με την καλή έννοια.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Βαθύ χαμηλό βαρομετρικό σε εξέλιξη στο Β. Ατλαντικό

Δημοσίευσηαπό LeoP » Σάβ 26 Ιαν 2013, 19:38

Δύο δορυφορικές από το βαθύ χαμηλό στο Β. Ατλαντικό:

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Corsair » Σάβ 26 Ιαν 2013, 19:49

Καλησπέρα κι από μένα. Πολύ όμορφο το βίντεο Γιώργη, ατμοσφαιρικό που λένε... κι η μουσική πολύ ταιραστή...παρ' όλο που έχω ένα ..."θέμα" με τα Κρίνα.. :(
οκ,παρακάτω τώρα... βροχή έβλεπα όλη μέρα σήμερα, απ' το πρωί, όχι εδώ στο χωριό, αλλά στη βολτίτσα που έκανα, προς τα Νότια της Εύβοιας!!!
Εικόνα
Κάποιος θα αναγνωρίσει την παρακάτω παραλία και παρακαλείται να σηκώνει το τηλέφωνο άλλη φορά... :lol:
Εικόνα
Εικόνα
Η παραλία στα Ζάρκα και ο υδροβιότοπος του Δύστου!
Ολες οι φωτό στο γνωστό http://photos.corsair.gr/main.php Θα ακολουθήσουν και βίντεο...
Βροχή πολλή λοιπόν στο χωριό του Νίκου, αλλά και σε όλη την περιοχή... Τι όμορφα μέρη ρε παιδιά!!! Κι όταν βρέχει κι είναι όλα μουσκεμα, ακόμα καλύτερα!!!
Γυρίζοντας κατά τις 4 με 5 το μεσημέρι, στεγνά σχεδόν η Χαλκίδα και μετά η Δροσιά!!! Κάτι ψιχάλες πέφτανε μόνο!
Ε, από τότε μέχρι τώρα, 7.40 , ρίχνει συνεχώς και σταθερά μιά ψιλή βροχή που έγραψε μόνο 6,6 χλσ.
Αυτά από μένα γιά την ώρα,
Sirenia και This Lonely Lake από το άλμπουμ The Enigma Of Life , γιά όλες και όλους σας!
http://www.youtube.com/watch?v=3dlxKA_ieBU
ΥΓ. Πάω να ψηφίσω!!! Μην ξεχνιόμαστε έ??? Εχουμε ταξίδι!!!!
ΕικόναΓιώργος Διακάκης
http://www.youtube.com/watch?v=L61pU9TYOrs
Άβαταρ μέλους
Corsair

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες