Αναφορές Ιανουαρίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2013

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Σάβ 26 Ιαν 2013, 19:52

Αν και θα κλείσει θερμότερος εδώ ο Γενάρης, τελικά νομίζω και εγώ ικανοποιημένος είμαι. Και νιφάδες είδα και καταιγίδες και πολλή βροχή και πολλούς όμβρους και πολλά συστήματα και τελικά δεν μου έμεινε και το απωθημένο του χαλαζιού!

Για το τελευταίο ας τα πάρω από την αρχή. Κατά τις 4 το μεσημέρι σήμερα πήγα για λίγο προς το Ελληνικό. Από εδώ ξεκίνησα με ασθενή βροχή και μέχρι να φτάσω εκεί έριχνε καρέκλες, πολυθρόνες και όλα τα σχετικά έπιπλα! Κράτησε γύρω στα 10-20 λεπτά και προς το τέλος έπεσε και λίγο λεπτό χαλάζι! Παρά λίγο θα το είχα καταγράψει στο βίντεο που ανέβασα στη gallery αλλά έπεσε η μπαταρία του κινητού:

http://www.hellasweather.gr/hellasweather/viewtopic.php?f=10&t=763&p=14551#p14551

Ο σταθμός που είναι εκεί δίπλα έγραψε 5mm, απόλυτα λογικό με βάση αυτό που έβλεπα:

http://hoa.ntua.gr/stations/d/4/

Με έκπληξη όμως είδα ότι ο δικός μου σταθμός περιορίστηκε σε ασθενή βροχή και την ίδια ώρα έγραψε μόλις 0,6mm! Η αποθέωση της τοπικότητας και μάλιστα σε περιοχές που είναι και οι δύο παραλιακές!

1mm ο σταθμός μου μέχρι στιγμής σήμερα, διότι τώρα πάλι κάτι ασθενές ρίχνει, και τα ξημερώματα έγραψε 994,7mb, η χαμηλότερη πίεση της σεζόν μέχρι τώρα..

EDIT 10 λεπτά μετά: Δυναμώνει η βροχή!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Pavlosgrig » Σάβ 26 Ιαν 2013, 20:21

Γεια σου Παύλο,

γενικά στη Θεσσαλονίκη το χειμώνα δε βρέχει πολύ, αυτό φαίνεται και από τους μέσους όρους. Μήπως λοιπόν συγκρίνεις τις βροχοπτώσεις και τις αναμνήσεις που έχεις από την Άρτα και περιμένεις να βρέχει στον ίδιο βαθμό και ένταση και στη Θεσσαλονίκη? Θέλω να πω, πως και στην Αθήνα να σπούδαζες ίσως να παραπονιόσουν για το ίδιο πράγμα. Με κάθε καλή διάθεση το λεώ φυσικά και ξέρω ότι καμιά φορά η γκρίνια πιάνει ;) Στο μόνο που δεν μπορείς να παραπονεθείς εκεί είναι για το κρύο :) Εντάξει, φέτος, κατά τη γνώμη μου, ο χειμώνας είναι αρκετά ήπιος αλλά προηγούμενους χειμώνες έκανε αρκετό κρύο.

Εμένα περισσότερο θα με προβλημάτιζε η απουσία χιονιού στην πόλη τα τελευταία χρόνια, όταν μάλιστα η υπόλοιπη βόρεια Ελλάδα βλέπει πολύ πιο συχνά, ακόμα και η παραλιακή Χαλκιδική.

Και μια αναφορά, βροχή και σήμερα, περισσότερη στα δυτικά και βόρεια προάστια με λίγο πάνω από 10 χιλιοστά, λιγότερα στο κέντρο. Πιο βαριά ατμόσφαιρα σήμερα, πιο χειμωνιάτικη πλέον. Θερμοκρασία περί τους 11β στην Κυψέλη.

Μήτσος
Κυψέλη 160μ

Γεια σου Μήτσο,

όχι δε συγκρίνω με την Άρτα. Εννοείται ότι ξέρω πως δε γίνεται να βρέχει παντού το ίδιο πολύ, ούτε έχω αυτή την απαίτηση. Με την Άρτα σύγκρινα τα δυο πρώτα μου έτη εδώ που ήρθα πιο ανυποψίαστος μιας και δεν είχε αναπτυχθεί τόσο το όλο σύστημα με τους σταθμούς, αλλά το πήρα χαμπάρι σύντομα, διάβασα στοιχεία στατιστικά, μέσους όρους υετού, θερμοκρασίας κλπ. Ωστόσο ούτε αυτό που λένε οι μέσοι όροι γίνεται. Μου λες ότι γενικά το χειμώνα στη Θεσσαλονίκη δεν βρέχει πολύ. Δεν είναι έτσι, γιατί στη Θεσσαλονίκη το χειμώνα βρέχει από λίγο στην καλύτερη περίπτωση μέχρι σχεδόν καθόλου στη χειρότερη! Και όλοι έλεγαν ότι το χαρακτηριστικό εδώ στα βόρεια είναι ο συμπαγής καιρός κι ότι μπορεί να ψιχαλίζει με τις ώρες.. Τίποτε. Πάνω από 6ωρο συνεχόμενης βροχής εδώ δεν θυμάμαι συχνά να ρίχνει. Λέει ο μέσος όρος για 440 νομίζω χιλιοστά βροχής. Αυτά κανένα έτος που είμαι εδώ δεν έπεσαν και περάσαμε βέβαια πανελλαδικά και πολύ υγρά έτη και βροχερά μέσα στα τελευταία χρόνια. Βγήκαν μήνες με 0 χιλιοστά, μήνες με 5 χιλιοστά και με 10 χιλιοστά!!!! Έκλεισαν έτη με υετό 250 και 270 χιλιοστά και τα 100 να προέρχονται από καλοκαιρινές καταιγίδες!!!!

Γι' αυτό που λες σχετικά με το κρύο, πάλι θα διαφωνήσω μερικώς, από την άποψη ότι εντάξει κάνει κρύο το χειμώνα πάνω κάτω, αλλά τίποτε το δυνατό ή το ιδιαίτερα έντονο. Κάνει κρύο μόνο όταν φυσά ο βαρδάρης, ένα κρύο εντελώς ξηρό, δεν είναι δηλαδή το κλασσικό χειμωνιάτικο υγρό κρύο, αυτό που περιμένεις να έρθει το χιόνι. Η πόλη με το που κοπάσει ο βαρδάρης συγκρίνεται άνετα στις ελάχιστες θερμοκρασίες με τις ελάχιστες θερμοκρασίες της δυτικής και νότιας πεδινής χώρας. Δεν πιάνει καθόλου αναστροφές, εκτός των άλλων. Όταν θα έχει την υψηλή υγρασία και τη μουντάδα που θα παραπέμπει σε χειμωνιάτικο σκηνικό, η θερμοκρασία είναι πάντα αρκετά ως πολύ ανεβασμένη. Η χαμηλότερη τιμή που έχω συναντήσει στη θερμοκρασία εδώ ήταν το Φλεβάρη του 2008, μετά τον χιονιά της Αθήνας, ένα -4,5C ένα πρωινό και ομολογουμένως ήταν έντονο το κρύο τότε. Αλλά σε γενικές γραμμές, το κέντρο της πόλης με τα χίλια ζόρια πλησιάζει το μηδέν ή πέφτει οριακά κάτω από αυτό.

Το άλλο που διάβασα για το κλίμα της Θεσσαλονίκης είναι οι πολύ συχνές και πυκνές (υποτίθεται) ομίχλες. Δεν ξέρω αν παλιά εκτός από τα περιβόητα χιόνια είχε και ομίχλες, αλλά από όταν ήρθα εδώ άντε να έχω δει και 10 μέρες με πραγματικά πυκνή ομίχλη, από αυτές που συναντά κανείς είτε στον θεσσαλικό κάμπο, είτε στο λεκανοπέδιο των Ιωαννίνων είτε αλλού στην Ελλάδα. Αυτό που έχει συνήθως είναι η περιορισμένη ορατότητα και μάλιστα αυτό συμβαίνει πάντα όταν ο καιρός είναι θερμός. Δεν έχω δει ποτέ ομίχλη ή μουντάδα-περιορισμένη ορατότητα με κρύο, πράγμα που απορρέει από το ότι το κρύο υπάρχει εδώ μόνο με κατάξηρο βαρδάρη για τον οποίο μίλησα παραπάνω.

Τέλος, αυτό που λες ότι θα σε προβλημάτιζε για τα χιόνια, κι εγώ προβληματίστηκα τα πρώτα χρόνια, με αυτά που άκουγα μάλιστα, αλλά είναι πολύ εύκολο και λογικό να καταλήξει κάποιος με έναν απλό συλλογισμό, ότι, αφού το χειμώνα ο υετός εδώ απλά δεν πέφτει κι όταν θα πέσει θα είναι με το σταγονόμετρο (ψεκάδες, ψιχάλες κι άλλα τέτοια "ωραία"), ας φανταστούμε πόσο μα πόσο δύσκολο είναι να συνδυαστεί ο σπάνιος και δυσεύρετος ελάχιστος υετός, με χαμηλές θερμοκρασίες ώστε να χιονίσει!! Απλά πράγματα...

Γενικά πάντως, όταν έμενα στην Άρτα από αυτά που έλεγαν τα τηλεοπτικά κανάλια σε συνδυασμό με την ανυπαρξία ή απλά τη φτώχεια εξελιγμένου δικτύου μετεωρολογικών σταθμών διαδικτυακά, η Θεσσαλονίκη και γενικά η βόρεια Ελλάδα έμοιαζαν ως το ιδανικό μέρος για έναν καιρόφιλο. Τουλάχιστον για τη Θεσσαλονίκη, την οποία γνώρισα καιρικά σε αυτά τα χρόνια, μπορώ να πω με βεβαιότητα πλέον ότι ήταν τόσο υπερεκτιμημένη (καιρικά πάντα, έτσι;) που απλά απομυθοποιήθηκε πολύ εύκολα τουλάχιστον στα δικά μου μάτια και γούστα για τον καιρό.

Παύλος
5,4C
Pavlosgrig

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Σάβ 26 Ιαν 2013, 20:34

Ο φετινός Γενάρης στο κέντρο της Αθήνας μόνο χειμωνιάτικος δεν ήταν, εκτός από τη βδομάδα που χιόνισε φυσικά. Θύμιζε όμως προχωρημένο φθινόπωρο και ναι μου άρεσε γιατί είχε κινητικότητα. Έτσι λοιπόν και εγώ θα του έβαζα ένα 6,5. Η αλήθεια είναι ότι αν έμενα ακόμα στους Αγ. Αναργύρους που τα βράδια είναι πιο ψυχρά και υγρά θα του έβαζα ένα 7 γιατί ίσως να μου άφηνε μια πιο χειμερινή αίσθηση. Τέτοιους Γενάρηδες είχαμε ουκ ολίγους στο παρελθόν και ναι έχουν την γοητεία τους, κυρίως στους λάτρεις του νοτιά και της βροχής, αλλά ας κάνει και λίγο χειμώνα τώρα.

Αρκετή βροχή αυτή τη στιγμή (20.25) ξανά στην Κυψέλη που κάνει θόρυβο στο τζάμι :)

Μήτσος
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Σάβ 26 Ιαν 2013, 20:59

Σπερα κι απο εμένα,

Χάλια ήταν ο μήνας αυτός. Αν ο χειμώνας είναι η ωρίμανση του καιρού και το φθινόπωρο η εφηβεία του, τότε ο μήνας αυτός πάσχει από παλιμπαιδισμό. Εκεί που πήγε να γίνει άντρας και να αφήσει μια παρακαταθήκη, κάτι που θα μείνει για τους επόμενους, εκεί στα 25 του τελικά, αποφάσισε πως η ζωή αυτή δεν του ταιριάζει. Όμως αντί να επαναστατήσει, να χτυπήσει το σύστημα, να κυνηγήσει τη ζωή του, προτίμησε να μείνει στο σπίτι της μαμάς του, να δουλέψει βιβλιοθηκάριος και κάθε βράδυ να φαντασιώνεται τους παιδικους του έρωτες. Το τέλειο γρανάζι του συστήματος. Ενας απόλυτα μέτριος και βαρετός τύπος. Λίγο κοιλίτσα, λίγο καραφλίτσα, λίγο Λαζόπουλο το βράδυ, οικογενειακές γιορτές, βασικός μισθός, τα γεμιστά της μαμάς και το βράδυ πονηρά chat σε κακόφημες ιστοσελίδες. Μιλάμε για την απόλυτη μιζέρια.
Αν ήταν έτσι οι χειμώνες στην Ελλάδα, δεν θα υπήρχε ούτε ένας καιρολάτρης.

Χιλιοστά; Αρνούμαι να καταθέσω. Το λεκανοπέδιο βιωνει τη μαγεια του μέσου όρου και έναν μονιμο χαβουζόκαιρο, στη λογική του μικρότερου κακού, απολυτο φονιά των ονείρων κάθε επαναστημένης καιροψυχής.

Περιμένω τον σακάτη, τον Φλεβάρη. Κοντός, με μεγάλη μύτη, άσχημος, αλλά τέτοιοι μήνες είναι που ερωτεύονται την γριά πόλη μας.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό dubnsnow » Σάβ 26 Ιαν 2013, 21:43

Καλησπέρα φίλοι του καιρού,

Ο σούπερ βροχερός μήνας Γενάρης συνεχίζει δραστήριος αλλάζοντας στυλ, η δεύτερη ψυχρή εισβολή για αυτό το μήνα είναι γεγονός, αν και δεν έφτασε στην νότια χώρα. Το χιόνι που άρχισε να πέφτει στην πόλη από τα ξημερώματα δεν κατάφερνε να δώσει καλές χιονοστρώσεις ωστόσο άσπρισαν τα πάντα εκτός δρόμων, και αυτό οφειλόταν στην ένταση των φαινομένων και όχι τόσο στη θερμοκρασία. Δυστυχώς αυτή έπαιζε μεταξύ 1c και 2c. Πρόκεται για την πρώτη καλή χιονόπτωση της χρονιάς και την πρώτη χιονόστρωση για το φετινό χειμώνα. Προηγήθηκε βέβαια και ένας χιονοόμβρος στο χιονιά των προσήνεμων στις αρχές του μήνα.

Οι γονείς μου έβγαλαν μερικές φώτο μιας και εγώ δεν βρίσκομαι πάνω. Είναι από το μεγάλο πάρκο της πόλης μέσα από το οποίο περνά το ποτάμι, έχει αρκετό νερό όπως θα δείτε εξαιτίας των συνεχόμενων βροχών. Έχουν δώσει ως τώρα για το Γενάρη 230mm και 290 μμ στην πόλη και στα πέριξ αυτής (5κμ σε ευθεία).
Σας αφήνω με τις φώτο.

Εικόνα
limnio, Xanthi

Εικόνα
limnio, Xanthi

Εικόνα
kosynthos bridge

Εικόνα[/url]
Kosynthos bridge

Εικόνα
CIMG0140

Εικόνα
CIMG0142

Εικόνα
CIMG0143

Στη διαδρομή Πάτρα - Αθήνα που έκανα το απόγευμα έβρεχε ασταμάτητα εκτός της Ελευσίνας, μάλιστα στην περιοχή της Κορίνθου έβρεχε έντονα, η θερμοκρασία σε όλη τη διαδρομή ήταν στους 9c.
Άρμεν
dubnsnow

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Σάβ 26 Ιαν 2013, 21:44

Corsair έγραψε:ΥΓ. Πάω να ψηφίσω!!! Μην ξεχνιόμαστε έ??? Εχουμε ταξίδι!!!!

.....Εικόνα
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό csath07 » Σάβ 26 Ιαν 2013, 23:52

Πανέμορφες οι φωτογραφίες από τη Ξάνθη!

Βροχερός βαρύς καιρός σήμερα στην Αττική με σχεδόν συνεχή βροχή μετά το μεσημέρι. Το τελευταίο τριήμερο που δεν έχουμε δει ήλιο, έχω μετρήσει 52 mm ενώ ο μήνας ανέρχεται στα 107 mm. Ότι δεν γινόταν πριν τον Οκτώβρη που βλέπαμε τις καταιγίδες να σταματάνε στο Ποικίλο και στο Αιγάλεω όρος ή να περνάνε από πάνω μας χωρίς στάλα και να βρέχει ολόγυρα μας, γίνεται τώρα που μοιάζουν να μας έχουν βάλει στο στόχαστρο.

Στον Γενάρη αυτό, στη Λεωσθένεια κλίμακα από το 0 ως το 10 :lol: θα έβαζα 6, διότι "παίζει" σε "λάθος κατηγορία". Αν ήταν Νοέμβρης θα του έβαζα 10, αν ήταν Δεκέμβρης 8, από το Γενάρη όμως έχω απαιτήσεις... όχι πολλές, όσες μπορώ να έχω από ένα χειμωνιάτικο μήνα στο 38ο παράλληλο. Ίσως αν ο χιονιάς ήταν 2ήμερος με λίγο χαμηλότερες θερμοκρασίες στις 8/1 και λίγο πιο ψυχρός γενικά με βοριάδες να μην είχα θέμα. Δεν πειράζει, δεν γίνεται να τα έχουμε όλα... περιμένουμε τον Φλεβάρη και τον Μάρτη. Πάντως αν βγει ξανα χιονιάς προς τα εκεί, έχω υπόψη μου μία έρευνα πάνω σε αυτό το θέμα... κάτι που είχε αναφέρει και ο κ. Ζιακόπουλος στη συνάντηση του ΕΑΑ περί μετατόπισης των χιονοπτώσεων προς το τέλος του χειμώνα, κάτι θα συνιστούσε (αν όντως συμβαίνει) "κλιματική αλλαγή" όπως ανέφερε χαρακτηριστικά. Είδωμεν.

Θερμοκρασία σε πτώση στους 8.6, φαινόμενα σε ύφεση, λίγες ψιχάλες πέφτουν μονο.

Καλό βράδυ στη παρέα.
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό Dimitris » Κυρ 27 Ιαν 2013, 0:26

Ισχυρή χιονοθύελα στην Ορεστιάδα
Συνεχίζεται για 18η ώρα ασταμάτητα η χιονόπτωση στην Ορεστιάδα η οποία εδώ και 3 ώρες έχει εξελιχθεί σε χιονοθύελα ισχυρή κατά περιόδους. Η θερμοκρασία είναι στο -3,2. Η δορυφορική δείχνει ένα τέρας να έρχεται στον Ν Έβρου. Αν συνεχίσει να χιονίζει με τον ίδιο ρυθμό πιθανό αύριο να ξεπεράσουμε τα 30 εκ καθαρό. Ανεμουσούρια έχει ήδη 70-80 εκ. Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω βίντεο και φωτογραφίες θα προσπαθήσω αύριο. Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει το email μου είναι dimitris@mitsolidis.com. θα προσπαθήσω πάντως.
Κάτι φαίνεται στην web camera χάρη στην φωτεινότητα που δημιουργεί η χιονοθύελα: http://orestiadaweather.dyndns-mail.com ... Language=0
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Dimitris

Δημοσίευσηαπό LeoP » Κυρ 27 Ιαν 2013, 0:59

Σούπερ η Ξάνθη!
Περιμένω όμως φωτογραφίες και από τη σιβηρική Ορεστιάδα!
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Κυρ 27 Ιαν 2013, 1:12

Σπερα κι απο εμένα,

Χάλια ήταν ο μήνας αυτός. Αν ο χειμώνας είναι η ωρίμανση του καιρού και το φθινόπωρο η εφηβεία του, τότε ο μήνας αυτός πάσχει από παλιμπαιδισμό. Εκεί που πήγε να γίνει άντρας και να αφήσει μια παρακαταθήκη, κάτι που θα μείνει για τους επόμενους, εκεί στα 25 του τελικά, αποφάσισε πως η ζωή αυτή δεν του ταιριάζει. Όμως αντί να επαναστατήσει, να χτυπήσει το σύστημα, να κυνηγήσει τη ζωή του, προτίμησε να μείνει στο σπίτι της μαμάς του, να δουλέψει βιβλιοθηκάριος και κάθε βράδυ να φαντασιώνεται τους παιδικους του έρωτες. Το τέλειο γρανάζι του συστήματος. Ενας απόλυτα μέτριος και βαρετός τύπος. Λίγο κοιλίτσα, λίγο καραφλίτσα, λίγο Λαζόπουλο το βράδυ, οικογενειακές γιορτές, βασικός μισθός, τα γεμιστά της μαμάς και το βράδυ πονηρά chat σε κακόφημες ιστοσελίδες. Μιλάμε για την απόλυτη μιζέρια.
Αν ήταν έτσι οι χειμώνες στην Ελλάδα, δεν θα υπήρχε ούτε ένας καιρολάτρης.

Χιλιοστά; Αρνούμαι να καταθέσω. Το λεκανοπέδιο βιωνει τη μαγεια του μέσου όρου και έναν μονιμο χαβουζόκαιρο, στη λογική του μικρότερου κακού, απολυτο φονιά των ονείρων κάθε επαναστημένης καιροψυχής.

Περιμένω τον σακάτη, τον Φλεβάρη. Κοντός, με μεγάλη μύτη, άσχημος, αλλά τέτοιοι μήνες είναι που ερωτεύονται την γριά πόλη μας.

Αν και Φλώρος δυτικός......, Νίκο μου αρέσει πολύ ο τρόπος που εκφράστηκες!!! Μ αρέσει πολύ!!!!!!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Google [Bot] και 5 επισκέπτες