Αναφορές Φεβρουαρίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Φεβρουαρίου 2013

Δημοσίευσηαπό Διάκριος » Πέμ 14 Φεβ 2013, 10:37

Καλημέρα ἀπό τήν Δροσιά Χαλκίδος!Ὁ καιρός ἀπό τίς 02:00 περίπου χαρακτηρίζεται ἀπό συνεχεῖς ὄμβρους,μπόρες, ἥ καί ψεκάδες,οἱ ὁποῖες τείνουν νά λάβουν τόν χαρακτῆρα ποτιστικῆς βροχῆς-ὅπως τώρα.Ἀπό τήν ἀλλαγή τῆς ἡμέρας ἔχουν πέση γύρω στά 2 χιλιοστά.Ἐν ἀναμονῆ τῶν σημερινῶν ἐδιαφερουσῶν καιρικῶν ἐξελίξεων,σᾶς χαιρετῶ μέ μία μελαγχολική φωτογραφία τῆς ὀροσειρᾶς τοῦ Κτυπά(Μεσσαπίου Ὄρους),χαμένης μέσα στήν ἀπόκοσμη ὁμίχλη καί τήν χαμηλή νέφωση τοῦ Νοτιᾶ.Εικόνα
''...ὑποκειμένης τῆς Εὐβοίας ὑπό τήν Ἀττικήν,ἥ καί πρός τήν ἀρχήν τήν τῆς θαλάττης εὐφυῶς εἶχεν καί τήν ἄλλην ἀρετήν ἁπασῶν τῶν νήσων διέφερεν.''
Άβαταρ μέλους
Διάκριος

Τοποθεσία: Χαλκίς Εὐβοίας , Καταφύγιον Λίμνης Πλαστήρα Ἀγράφων

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Πέμ 14 Φεβ 2013, 15:31

Οποιος ειπε οτι η καλη μερα απο το πρωι φαινεται μαλλον δεν ειναι Αρτινος.Ενω σημερα η μερα ξεκινησε με ενα υπεροχο ηλιο και λιγες νεφωσεις οπως πηρτα το αμαξι και πηγα πρως Αμφιλοχια στα νοτια εβλεπες ποιο βαρυ τον ουρανο και εκει περα οντως ειχε ποιο πολυ συννεφια και ποιο χαμηλη θερμοκρασια σε σχεση με την ηλιολουστη Αρτα.Ολα αυτα μεχρι να γυρισω αρτα ειχαν φτασει εκει και εδωσαν και μια ψυχαλα για κανα μεσαωρο.Τα ακαρνανικα ειναι φορτομενα με χιονι στην κορυφη και ο αμβρακικος ηταν λαδι.

Εικόνα

Εικόνα
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Πέμ 14 Φεβ 2013, 15:52

Hengeo έγραψε:Μετά μεσάνυχτα είχαν ξεκινήσει κάποιες ψιχάλες εδώ, πάνω που πήγαινα για ύπνο άρχισε να δυναμώνει! Πάμε για δεύτερη σερί πολύ βροχερή μέρα από ότι φαίνεται!

Καληνύχτα..

Από εκείνη την ώρα βροχές κατά διαστήματα, άλλα 11,8mm έχουν μαζευτεί, έτσι θα πάμε μέχρι το βράδυ μάλλον..
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό traxanas » Παρ 15 Φεβ 2013, 4:30

χιονοκατεγιδα σε εξεληξη εδω και μια ωρα εντυπωσιακη ενταση,δυστυχως το δορυφορικο πιατο εχει καλυφθει και δεν ανεβαζει οσταθμος.http://www.katafygio-oiti.gr/
traxanas

It will be raining for a million years....

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Παρ 15 Φεβ 2013, 5:03

Ίσως το μοναδικό διάστημα του φετινού χειμώνα με συνεχόμενη συννεφιά και βροχή που πάει για τρίτο 24ωρο. Κάποιες ώρες νωρίτερα έριχνε ψεκάδες που εβρεχαν τα πάντα χωρίς να φαίνονται.
Το καταλάβαμε, δεν έχει φαντασία. Είναι χειμώνας με νοτιάδες. Κακή απομίμηση φθινοπώρου. Ένας Νοέμβρης που μπαστακώθηκε για πάντα.
Έτσι ξεκινάει η τρίτη συνεχόμενη μέρα με βροχή. Ίσως μαζί με την ζωή, άλλαξε και ο καιρός. Ίσως να μην άλλαξε τίποτα και όλα να ήταν πάντα ίδια και απλώς να αλλάζουν οι κανόνες ενός κατά τα άλλα στημένου παιχνιδιού που είναι πάντα στο ίδιο γήπεδο.
Τί σημασία έχει; Ψάχνω τη σημασία και η λογική μου, οργίζεται.
Σημασία έχει οτι πια, κοιτάω μόνο απο περιέργεια το παράθυρο και όχι από προσμονή. Αλλά, δεν θα ψάξω για υποκατάστατα. Δεν θα τρέξω για να προλάβω κάτι που το θεωρώ λάθος.
Δεν θα ελπίζω στην επιστροφή μιας εικόνας από παλιά. Ούτε όμως θα κάνω πως μ'αρέσει κάτι που μου είναι ξένο.
Και αυτή η βροχή, ορφανή από εποχή, μια βροχή, που είναι μόνη της μια εποχή, προκαλεί τη φαντασία. Και η φαντασία θα οδηγεί πάντα κάπου αλλού. Σε μια προσωπική ουτοπία. Ένα βασίλειο που επιβιώνει μόνο από σύμπτωση.
Κι αν είναι έτσι, θα μου υπενθυμίζει πώς η ζωή υπάρχει κάπου. Μέσα βαθιά, ή έξω μακριά. Πάντως όχι εδώ και όχι φέτος. Σίγουρα όχι.....Κι εγώ θα κοιτάω απο περιέργεια. Περιέργεια και φαντασία. Το μόνο κίνητρο που απέμεινε να υπάρχει.
Έτσι, περιμένω πια, ένα ακόμη καλοκαίρι μόνο και μόνο για να φανταστώ έναν άλλον χειμώνα....και αφιερώνω στην αποψινή βροχή, αυτήν που ανέλαβε να κάνει την αγγαρεία...

viewtopic.php?f=3&t=100&p=15096#p15096
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό gbourlis » Παρ 15 Φεβ 2013, 9:43

Καλημέρα από Πάτρα.
Καιρός Λονδίνου εδώ, βρέχει σχεδόν χωρίς διακοπή από χθες το σούρουπο αλλά με πολύ χαμηλές εντάσεις στα όρια του ψιχαλίσματος. 3-6μμ στους σταθμούς της πόλης. Σχετικό κρύο, πολύ ασθενής νοτιάς, μετά τον πιο δραστήριο χθεσινό ΒΑ. Αρκετή υγρασία, συνοδεία καπνιάς τις βραδινές ώρες. Και χιονοπτωσούλες στο Παναχαϊκό από τα 1000μ ή λίγο παραπάνω. 9η συνεχόμενη μέρα βροχής και πιθανώς θα έχει και συνέχεια. 100μμ ο μήνας μέχρι στιγμής στην Αγιά.
Γιώργος Μπ, Πάτρα
http://ozia.net/W/
gbourlis

Δημοσίευσηαπό nNoe » Παρ 15 Φεβ 2013, 10:43

Εκείνο που με τρομάζει ειναι η συνήθεια .Η προοπτική να πανυγηρίζω στο μέλλον για έναν τετοιο Φλεβάρη.Και να ναι αυτες οι βροχες ο επίλογος του χειμωνα για ν ακολουθησει ενα μακρυ κ ατέλειωτο καλοκαιρι.Και καποτε καποτε ενα μεταλλαγμενο κρυο- φωτοβολιδα, να ξυπναει μνημες ενος χαμενου παραδεισου,Να μην μιλάς πλεον για "αναγκες" και "αισθηση" αλλα να συζητας τιμες θερμοκρασιας και να λες ,"ε οκ,αφου δεν ηταν πανω απο 38 δεν ηταν τοσο φριχτα.Δες τε εδω που πηγε 45".
Η επιθεση των αριθμων στο προσωπο και το ονομα.Η εποχη που περιεγραψα τοσες φορες στο παρελθον ειναι πλεον εδω...
Δε νιωθω δικαιωση ουτε καμια χαρα γιαυτο.Φλεβαρης χωρις βοριαδες.Για να καθομαι να συζητησω αν τον Ιουλιο ειχα μελτεμι που εμοιαζε με τον αποροφητηρα πανω απο το καζανι...μπα οχι,,"δε θα παρω ευχαριστω δεν ειμαι φιλος."Ας πουμε οτι γεροπαραξενεψα.Ας το πουμε ετσι...Να ναι πιο καλα για ολους.Αλλα αυτον τον καιρο εκει εξω δε τον αναγνωριζω.Ειναι μεταλαγμενος.Τοσο απλα.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 15 Φεβ 2013, 14:34

Συννεφοβροχοπλημμυροχαλαζωτός πάει να μας βγει και ο Φλεβάρης τελικά! Είχα μια υποψία ότι ο μήνας αυτός θα βγει θερμός και ξηρός αλλά τελικά έχει καταφέρει να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, άξιος συνεχιστής ενός επίσης συννεφοβροχοπλημμυροχαλαζωτού χειμώνα.

Το βροχερό εξάμηνο του υδρολογικού έτους 2013 έχει βάλει τη σφραγίδα του στα χρονικά της Αττικής. Αν κοιτάξει θα δει ότι πρόκειται για μια από τις πιο βροχερές περιόδους της Αττικής σε βάθος πολλών χρόνων. Δε χρειάζεται βέβαια να διαπιστωθεί αυτό με τη βοήθεια αρχείων και αριθμών (αν και πάντα αυτά λένε την αλήθεια). Από την αυξημένη πρασινάδα, τα βρύα και τις λειχήνες που έχουν φυτρώσει σε καινούργια σημεία, από τα ρυάκια και τις νεροσυρμές στα αττικά βουνά που κυλάνε λες και είναι ποταμάκια, τους τοίχους στα σπίτια που έχουν μια αυξημένη τάση να πετάνε μπογιές και από τον μονίμως, πλην εξαιρέσεων, συννεφιασμένο ουρανό καταλαβαίνει κανείς πολλά. Ο χειμώνας αυτός είχε μια αρέσκεια στα μέτωπα εκ δυτικών και τα στριφογυριστά χαμηλά στην κεντρική Μεσόγειο. Μετρ στο είδος του, μια χαρά τα κατάφερε.

Τι μένει πλέον από αυτό το χειμώνα; Λίγες μέρες Φεβρουαρίου, ένα μέρος των οποίων θα περάσει ανήσυχο, συννεφιασμένο και βροχερό. Τα ορεινά του νομού θα παλέψουν με νύχια και με δόντια για να ασπρίσουν με τις πιθανότητες όμως εναντίον τους. Τέλος μένει και ένας Μάρτιος, ο οποίος ακόμα δεν έχει δώσει σημάδια για το πως θα είναι η όψη του.

Τα πέτρινα χρόνια είναι εδώ για δεύτερη φορά στη ζωή μου. Όπως και να το δει κανείς έχουν περάσει 5 χειμώνες χωρίς ένα δυνατό χιονιά. Ένα τέτοιο διάστημα, κατά τη γνώμη μου, αρκεί για να αρχίσει να χαρακτηρίζεται μια περίοδος στην Αθήνα ως πέτρινη "χιονολογικά". Αν, βέβαια, από του χρόνου γυρίσει ο τροχός τότε δε νομίζω ότι θα μιλάνε πολλοί για πέτρινη πενταετία γιατί καμία σχέση δε θα έχει με την ιδιαίτερα άχιονη περίοδο μέσα στη δεκαετία του 90.

Εκείνη την εννεαετία λοιπόν, του '93-'01, μπορώ να πω ότι μου κακοφαινόντουσαν οι χειμώνες της Αττικής με τα λιγοστά ή και καθόλου χιόνια. Θυμάμαι και μια εντελώς άστοχη δήλωση ενός γνωστού μετεωρολόγου της τηλεόρασης ότι χαμηλά στο Αιγαίο η Αθήνα βλέπει μια φορά στα 10 χρόνια, την οποία είχα θεωρήσει αληθινή, λόγω των ανύπαρκτων μετεωρολογικών γνώσεων μου τότε. Πλέον δε με τρώει το θέμα των φτωχών σε χιόνια χειμώνων είναι η αλήθεια. Κάποια στιγμή θα ξαναγυρίσει ο χιονιάς! Έτσι είναι ο καιρός στην Αττική.

Ποιός το λέει με μαθηματική ακρίβεια αυτό βέβαια; Ότι δηλαδή θα 'χουμε πάλι ένα γερό χιονιά σ' αυτή τη ζωή; Κανείς! Ναι, όντως θα μπορούσε να μην ξαναγυρίσει για πολλά χρόνια. Ο αττικός χιονιάς έχει τη ζαριά μέσα του. Μοιάζει λίγο με την κωλοφαρδία στο τάβλι, στο οποίο μπορεί να φέρει κανείς 3 εξάρες συνεχόμενα αλλά και να παίξει ολόκληρη παρτίδα γεμάτη ασσόδυα και χωρίς έστω μια διπλή...
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Παρ 15 Φεβ 2013, 14:57

Καλησπέρα στην παρέα

Νίκο, Γιώργο, Λεωσθένη. Οι απόψεις σας είναι 100% σωστές!!
Πραγματικά το πιστεύω χωρίς την παραμικρή δόση ειρωνίας ή απουσίας βαθύτερης σκέψης.
Ίσως έχει να κάνει με το τι περιμένουμε (στατιστικά) από αυτό τον μήνα. Ίσως έχει να κάνει με τη σαπίλα και τα χαστούκια που τρώμε και επίσημα στην καθημερινή μας ζωή και θέλουμε κάπου να ξεσπάσουμε, να γίνει αυτό που θέλουμε . Ίσως έχει να κάνει ρε αδελφέ με το τι γουστάραμε αυτό τον μήνα, θέλαμε να θαφτούμε στο χιόνι ή να έχουμε μέρες με ολικό παγετό, πως να το κάνουμε;;;

Σίγουρα ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και σίγουρα θα μας βασανίζει και στα καιρικά δρώμενα.
Δεν σας κρύβω ότι ΤΡΟΜΑΖΩ στην ιδέα να σταματήσει το σερί βροχών που έχουμε από τον Νοέμβριο και μετά. Ίσως έχω καλομάθει. Ίσως θέλω να προλάβω να χορτάσω το "ζωντανό" καιρό - κατά τη δικιά μου ταπεινή άποψη - πριν έρθουν οι ζέστες που σκάνε το χώμα, οι στείροι βοριάδες και οι θερμές ετησίες και οι ατελείωτοι μήνες δίχως ψιχάλα.

Το πρωινό σήμερα, λίγο κρύο με σχεδόν 8,5 βαθμούς στις 08:00 στο Νέο Φάληρο. Ψεκάδες και ψιχάλες συνοδεία μέχρι την εργασία στον Κολωνό.
Κατά τις 10:00 δυνάμωσε για 15-20΄και μετά το γύρισε σε ψιχάλες πάλι. Για λίγο βγήκε ήλιος, τώρα σχεδόν κλειστός καιρός.

Να είστες όλες και όλοι σας πολύ καλά. :)
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό taximer » Παρ 15 Φεβ 2013, 15:08

Την καλησπέρα μου!
Τρία μηνύματα καταπληκτικά στη σειρά διάβασα, του Νίκου, του Γιώργου του noe και του Λεωσθένη.
Τρία μηνύματα που συμπληρώνει το ένα το άλλο σε συναισθήματα και εικόνες και αντικατοπτρίζουν πλήρως και τα δικά μου συναισθήματα.
Τα αισθήματα ενός καιρόφιλου, που περιμένει το χειμώνα για να ζήσει τα καιρικά του όνειρα, τα όνειρα που μόνο ένας χειμώνας μπορεί να φέρει και που από την αρχή ξέρει ότι δεν έχει και πολλές ευκαιρίες στη διάρκειά του να τα ζήσει, μια που κακά τα ψέματα, είμαστε μια χώρα στα νότια γεωγραφικά επίπεδα μιας ηπείρου και έτσι και αλλιώς στη διάρκεια μιας χειμερινής περιόδου, δεν έχουμε δα και τις αμέτρητες ευκαιρίες για πολλά περιστατικά ψυχρών καταβάσεων, μια που πρέπει να παίξουν και οι νοτιάδες και οι αλκυονίδες κλπ.
Έτσι όταν φτάνεις πια να ατενίζεις το τέλος ενός χειμώνα και δεν έχεις γευτεί ακόμα χειμώνα έρχεται αυτή η πικρία να σε κυριεύσει. Νιώθεις σαν ένα παιδί που περίμενε το δώρο του που του τάξανε, αλλά τελικά κανείς δεν ήρθε να του το δώσει και έμεινε με ανοιχτά τα χέρια και με το παράπονο στα χείλη, με το παράπονο μιας συνεχόμενης, ανεκπλήρωτης προσμονής.
Κάπως έτσι νοιώθω φίλοι φέτος και από ότι βλέπω και πολλοί από μας. Σαν να βιώνουμε ένα ατέλειωτο φθινόπωρο. Σαν να ήρθε σιγά σιγά η ώρα να μεταβούμε σε μια άλλη εποχή, χωρίς να έχουμε ζήσει όμως την προηγούμενη, από το φθινόπωρο στην άνοιξη ,με ένα κενό στη μέση!
Και ξέρετε τι με τρόμαξε πιο πολύ;
Τα λόγια ή μάλλον καλύτερα οι σκέψεις του noe, ότι στο μέλλον μπορεί να λέμε και ευχαριστώ για ένα τέτοιο ερμαφρόδιτο χειμώνα!
Το ότι ίσως να βλέπουμε πια χειμωνιάτικες λευκές εικόνες μόνο από παλιές φωτογραφίες στο διαδίκτυο ή σε περιοδικά ή σε παλιές φωτογραφίες άλμπουμ από τα νιάτα μας, οι μεγαλύτεροι από μας !
Και τι να απαντήσεις σε ένα παιδί όταν σε ρωτάει:
Γιατί φέτος δεν κάνει κρύο; Γιατί δεν έχει χιόνι στο βουνό;
Θα μου πείτε ότι πολλά μπορείς να απαντήσεις και επιστημονικά και μη του στυλ " θα έχει του χρόνου", ή αλλά εσύ σαν πιο έμπειρος μπορεί να ψυλλιάζεσαι ή να φοβάσαι πολλά!

Την καλησπέρα μου

ΥΓ: Ίσως να βάρυνα τελικά το κλίμα, μα με επηρέασαν τα προηγούμενα μηνύματα των φίλων, που με άγγιξαν!
Ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσετε, οι δυτικοί φίλοι έχουν άλλη εικόνα, ίσως έτσι είναι ο καιρός, αλλά μ΄ αρέσει που είμαι σ' αυτή την ομάδα και μπορώ να ανοίγω την καρδιά μου, σε ανθρώπους που ξέρω ότι μπορεί να με καταλάβουν ή και να με κράξουν βεβαίως, αλλά και τα δύο θα έχουν σχέση με τον καιρό και αυτό μ' αρέσει!
Ταξιάρχης, Βόλος
taximer

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης