Αναφορές Φεβρουαρίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Φεβρουαρίου 2013

Δημοσίευσηαπό George Kouimintzis » Παρ 15 Φεβ 2013, 15:14

Μια πραγματικά χειμωνιάτικη ημέρα μετά από πολύ καιρό. Υπέροχη αίσθηση αλλά οι ανθισμένες αμυγδαλίες είναι εδώ να μας θυμίσουν οτι είχαμε (πλεον) ένα χειμώνα της δεκαετίας του 90.

Το διάστημα 93-01 έχει μείνει στην μνήμη για την έλλειψη αξιόλογων χιονοπτώσεων. Δεν θα συμφωνήσω οτι έχουμε πενταετία αχιονιάς. Ο Μάρτης του 2011 ήταν αρκετα αξιόλογος , όχι ιστορικός σε καμία περίπτωση αλλά δεν μπορούμε να τον μηδενίσουμε.Στην μαύρη δεκαετία δεν είχαμε χιονιά επιπέδου Μάρτη 2011.

Φέτος ο χιονίας της 8 Ιανουαρίου θα περάσει στην λησμονία, παρότι αξιόλογος, λόγω της μικρής του διάρκειας. Δεν κάθισε ένα βραδυ να κοιμηθεί μαζί μας. Μας ξύπνησε χαράματα, τα έδωσε όλα την ώρα που πηγαίναμε στην δουλεία μας (αφιερωμένο στον Νωε μάλλον) και πριν σχολάσουμε είχε τελειώσει.

Χειμώνας της δεκατίας του 90 και με την βούλα πλεον.

Το στοίχημα είναι να αλλάξει λίγο η κυκλοφορία γιατί το καλοκαίρι θα είναι δύσκολο.
http://www.weatherlink.com/user/koem1977/index.php?view=summary&headers=1
Άβαταρ μέλους
George Kouimintzis

Δημοσίευσηαπό csath07 » Παρ 15 Φεβ 2013, 15:36

Διάλογος απογοητευμένων χιονόφιλων, πριν λίγες μέρες:

- Λες να μην δούμε χιόνι φέτος;
- Φίλε, πιο πιθανό είναι να πέσει μετεωρίτης στα κεφάλια μας, παρά να χιονίσει πια.

Έτσι και έγινε...
[youtubenew]http://youtu.be/YWs95bCsETM[/youtubenew]
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό Pavlosgrig » Παρ 15 Φεβ 2013, 15:39

Καλησπέρα κι από εμένα,

θα συμφωνήσω απόλυτα με τα παιδιά που έγραψαν πιο πάνω.. Πάει κι αυτός ο χειμώνας δυστυχώς, χωρίς κάτι το χειμωνιάτικο.. Είναι κρίμα αυτό που συμβαίνει, δυστυχώς ο καιρός έχει χαλάσει παιδιά, τα πάντα το δείχνουν αυτό. Φεύγει ακόμη ένας χειμώνας χωρίς να δώσει κάτι το ιδιαίτερο υετικά ή σε θέμα κρύου στη Θεσσαλονίκη. Ένας χειμώνας που δεν έριξε ούτε νιφάδα στην πόλη και που μάλλον δεν πρόκειται να ρίξει. Νιώθω ακριβώς αυτά που έγραψε ο Ταξιάρχης.. Σίγουρα στη δυτική Ελλάδα ο χειμώνας ήταν μια χαρά κι από θέμα κρύου και κυρίως από θέμα υετού, όπου τα παιδιά εκεί είδαν πολλή βροχή. Αλλά για όλη την υπόλοιπη χώρα ήταν τραγικός. Κρύο μηδέν, μάλιστα εδώ στη Θεσσαλονίκη ούτε βροχές δεν είδαμε όπως είδαν περιοχές της νότιας χώρας.

Τώρα που σας γράφω έχει μαυρίσει ο βόρειος ορίζοντας, λες και πρόκειται για καλοκαιρινή καταιγίδα, είναι απίστευτο.. Μπορείτε να το δείτε από τις κάμερες της Θεσσαλονίκης. Αυτά δεν γίνονται. Θα πρέπει να αναθεωρήσουμε διάφορα δεδομένα για τον χειμώνα όπως τον ξέραμε. Και όσο σκέφτομαι ότι πιθανότατα αυτός είναι ο τελευταίος μου χειμώνας στη Θεσσαλονίκη, τρελαίνομαι που δεν είδα ούτε ένα χιόνι 5 πόντους.. Τι να πει κανείς..;; Άντε να αντέξεις τώρα τις πιο σιχαμερές εποχές του χρόνου, την άνοιξη αλλά κυρίως το καλοκαίρι...

Καλό απόγευμα,
Παύλος
Θεσσαλονίκη
Pavlosgrig

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Παρ 15 Φεβ 2013, 16:05

Καλησπέρα σε όλους,

για την Αττική το φετινό χειμώνα θα τον χαρακτήριζα πολύ ήπιο και εξαιρετικά υγρό. Για τα δεδομένα του νομού μας ο καιρός μας χάρισε πολλά νερά κάτι που τα δεντράκια σε πλαγιές στα ορεινά, αλλά και στα παρτέρια μέσα στην πόλη θα το έχουν εκτιμήσει ιδιαίτερα.
Πράγματι κρύο δεν έκανε φέτος (πολύ λίγες οι ημέρες που έκανε πραγματικό κρύο), αλλά προτιμώ χίλιες φορές έναν πλούσιο υετικά χειμώνα, από μια φωτοβολίδα χιονόπτωσης και μετά ξεραίλα... Το χιόνι είναι ο βασιλιάς των καιρικών φαινομένων, αλλά προσωπικά έχω δεχτεί ότι εδώ που ζω θα τον ασπάζομαι εξ αποστάσεως τις περισσότερες χρονιές...
Και κάτι ακόμη να συμπληρώσω. Η φετινή πολύ ήπια θερμοκρασιακά χειμερινή περιοδος έρχεται να αντισταθμίσει τον πολύ ψυχρό χειμώνα πέρσι. Σας θυμίζω ότι πέρσι στην Πάρνηθα των μόλις 1413 μέτρων οι χιονοστρώσεις ξεκίνησαν στα μέσα Οκτώβρη και σταμάτησαν αρχές Απριλίου... Οσο για το κρύο στο λεκανοπέδιο είχε κάνει αισθητή την παρουσία για βδομάδες...

Υ.Γ. Αντιγράφω από τη Δροσιά Αττικής και το σταθμό του Λεωσθένη...
http://www.pefteixioni.com/WeatherPages/StationReports.html

Οκτώβριος 2012: 47,2mm
Νοέμβριος 2012: 230,8mm
Δεκέμβριος 2012: 235,6mm
Ιανουάριος 2013: 114,5mm
Φεβρουάριος 2013: 70,2mm

Ο δε Φλεβάρης χαλαρά θα ξεπεράσει τα 100mm και πάλι... Χίλιες φορές να πέφτει τόσο νερό στην Αττική γη...
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Παρ 15 Φεβ 2013, 16:29

Ας βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου στον επικήδειο του χειμώνα. :| Δεν ξέρω αν πράγματι υπάρχει κάποια μετάλλαξη του καιρού. Αυτό στο οποίο αναφερθήκατε φίλτατοι, ότι δηλαδή κινδυνεύουμε να συνηθίσουμε και να λέμε ευχαριστώ για το μέχρι πρότινος αυτονόητο (γενικό φαινόμενο πλέον στην Ελλάδα της κρίσης...), είναι κάτι που κι εμένα στοιχειώνει ορισμένες φορές τις σκέψεις μου. Ωστόσο, δεν έχω πεισθεί ότι πρόκειται για κάποιας μορφής κλιματική αλλαγή, παρά μόνο για τυχαίο γεγονός. Αυτό που είναι εντυπωσιακό φέτος είναι ότι δεν έχουμε ψυχρές εισβολές. Και άλλες χρονιές είχαμε παρόμοια κυκλοφορία και μάλιστα με ΝΔ->ΒΑ ροή των συστημάτων (χειμώνας 2009-10 ή 2010-11 ήταν;), αλλά με την απομάκρυνση των χαμηλών γινόταν μια κατάβαση ψύχους. Τώρα παρότι η κυκλοφορία μου φαίνεται πιο Δ->Α και τα χαμηλά περνάνε στο Αιγαίο, καταβάσεις ψύχους δεν έχουμε. Αυτή την αίσθηση έχω (ίσως και να κάνω λάθος). Είμαι ωστόσο ιδιαίτερα επιφυλακτικός στο να βγάλω γενικότερα συμπεράσματα για το κλίμα.

Από την άλλη, υπάρχει και μια άλλη παράμετρος που δεν είμαστε σε θέση να αξιολογήσουμε: Τι λέει για τον καιρό και το κλίμα ο άσχετος με το χόμπι μας; Παρατηρεί κάποια γενικότερη αλλαγή; Αυτό το λέω γιατί δεν αποκλείεται ακόμα κι εμείς οι ίδιοι να έχουμε μυθοποιήσει κάποιες κακοκαιρίες ή κάποιους χειμώνες και γενικά λόγω της αγάπης μας για τις κακοκαιρίες να συμπεριφερόμαστε ως εθισμένοι που ζητάνε όλο και πιο μεγάλη δόση για να ικανοποιηθούν ανεβάζοντας συνέχεια τον πήχη. Μήπως δηλαδή εμείς οι ίδιοι έχουμε δημιουργήσει προσδοκίες μεγαλύτερες από αυτές που αντικειμενικά υπάρχουν; Αν το κάνουμε συνειδητά, ΟΚ, ό,τι γουστάρει ο καθένας... Αλλά αν τα "θέλω" μας διαστρεβλώνουν τελικά το αντικειμενικώς φυσιολογικό, τότε προφανώς δεν είναι θέμα καιρού.

Βέβαια, υπάρχει και η άποψη, που μπορώ κι εγώ να προσυπογράψω, και κινείται σε τελείως διαφορετική φιλοσοφία. Συνοψίζεται στο εξής αφοπλιστικό: Πόσοι χειμώνες μου μένουν; ... :roll:
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Παρ 15 Φεβ 2013, 17:43

Να πω και εγώ τη γνώμη μου στη συζήτηση για το χειμώνα που έχει ξεκινήσει. Ο καθένας βιώνει τον καιρό με το δικό του ξεχωριστό τρόπο. Προσωπικά δεν μπορώ να δηλώσω μη ικανοποιημένος από το φετινό χειμώνα. Μπορώ να καταλάβω ότι ένας χιονόφιλος που μένει στην ανατολική ή κάποιες περιοχές της βόρειας ηπειρωτικής χώρας δεν μπορεί να είναι ικανοποιημένος. Ένας καιρόφιλος όμως; Καιρός καλός ή κακώς δεν είναι μόνο το χιόνι και στην περιοχή που είμαστε και χειμώνας δεν είναι μόνο το χιόνι. Τέτοιο πλουραλισμό φαινομένων σαν τον φετινό δεν τον θυμάμαι πολλές χρονιές. Πολλά συστήματα, βροχές, καταιγίδες, χαλάζια, ενδιαφέροντες ουρανοί και τις νιφάδες μέχρι και μέσα στην Αθήνα είδαμε μία φορά. Έλειψαν τα κρύα βέβαια, ας μην είμαστε και πλεονέκτες όμως! Εκτός αν κάποιος δηλώσει έντιμα ότι εγώ είμαι χιονόφιλος και μόνο, οπότε πάω πάσο. Το είπα και στην αρχή, το πώς βιώνει ο καθένας τον καιρό είναι προσωπική του υπόθεση, τα παραπάνω είναι η δική μου αίσθηση και μόνο. Όπως και να έχει ο καιρός είναι εκεί έξω, ε, και αν δεν μας κάνει πάντα το χατίρι, εμείς εξακολουθούμε να τον αγαπάμε!

Οι βροχές συνεχίστηκαν μέχρι το πρωί σήμερα τελικά, 13,2mm εχθές σύνολο, άλλα 3,4mm η σημερινή ημέρα, ξεπέρασε τα 60 ο Φεβρουάριος και δεν φαίνεται να έχει καμία ιδιαίτερη διάθεση να κλείσει της βρύσες, συνεχίζουμε από αύριο το βράδυ, τώρα έχει μείνει η συννεφιά ενώ έχει βάλει και λίγο ψύχρα σήμερα, το πρωί είχαμε και μονοψήφια.

Ελπίζω να σπάσει έστω για λίγο σήμερα το βράδυ διότι περνάει ο DA14! Αυτός βέβαια, αν και μεγαλύτερος από αυτό που έπεσε στα Ουράλια, δεν πρόκειται να μας χτυπήσει!

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17452
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 15 Φεβ 2013, 18:05

csath07 έγραψε:http://youtu.be/YWs95bCsETM

Φοβερό!!! Απίστευτο βίντεο και πολύ όμορφη σκηνή! Έχω δει μεγάλα μετέωρα αλλά τέτοιο πράγμα... Προσπαθώ να συναισθανθώ πως θα το έβλεπα στην πραγματικότητα! Σε HD φαίνεται πολύ πιο εντυπωσιακό γιατί υπάρχει μεγαλύτερη λεπτομέρεια στην ουρά του μετεωρίτη. Τελικά μεγάλη μαγκιά οι κάμερες στα αυτοκίνητα. Εκτός από τα δυστυχήματα τραβάνε και όμορφα πράγματα. Λέω να βάλω κι εγώ μια για να πιάνει σκηνικά όπως: "Όχι,όχι! Σου είπα: Δε θέλω να μου καθαρίσεις το παρπρίζ! Εγώ καθαρίσει εσύ μην πληρώσει!!!"

*Γιώργο Κουιμιντζή θα συμφωνήσω που διαφωνείς με το θέμα της αχιονιάς της τελευταίας 5ετίας! Ναι δεν ήταν άχιονη η 5ετία αυτή. Και επίσης καλούτσικος πλην όμως μέτριος και αυτός ήταν ο χιονιάς του Δεκεμβρίου του 2010 και ένας-δυο ακόμα υποδεέστεροι αλλά χιονιάδες και αυτοί. Γιαυτό κι εγώ δεν την ανέφερα ως άχιονη αλλά απλά τη χαρακτήρισα πέτρινη. οι χειμώνες της δεκαετίας του '90 ήταν χειρότεροι, σαφώς, από άποψη χιονιάδων. Ήταν πιο πέτρινοι!
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Παρ 15 Φεβ 2013, 20:32

Ζεστος καιρος σημερα σε σχεση με τις προηγουμενες μερες μεγιστη θερμοκρασια 16.5 βαθμοι και υγρασια στο 45% το μεσημερι, τωρα 10 βαθμοι και 84% υγρασια.

οσο για τον καιρο φετος εδω δυτικα απο βιροχες δεν ξεκηνησε και τοσο καλα με τον νοεμβριο να βγαινει στεγνος εκτος απο τις τρεις τελευταιες μερες και ο δεκεμριος δεν ηταν και τοσο καλος αλλα ο γεναρης πηγε πολυ καλα.Απο κρυο δεν μπορεις να πεις οτι δεν εχει τα ορεινα εδω ειναι φορτομενα χιονι φετος τα δικα μας βουνα δεν εχουν παραπονο και μονο οι γιαννιωτες καταλαβαν χειμονα εκει εκανε καποιες μειον θερμοκρασιες τα πρωινα.δεν μπορει να πει καποιος αν αλλαξε το κλιμα ή οχι αλλα οι παλιοτεροι λενε οτι παλιοτερα ηταν και ποιο βαριχειμωνιες σε σχεση με ποιο κοντινα μας ετη.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Παρ 15 Φεβ 2013, 20:33

xionopatriarxis έγραψε:
Αυτό το λέω γιατί δεν αποκλείεται ακόμα κι εμείς οι ίδιοι να έχουμε μυθοποιήσει κάποιες κακοκαιρίες ή κάποιους χειμώνες και γενικά λόγω της αγάπης μας για τις κακοκαιρίες να συμπεριφερόμαστε ως εθισμένοι που ζητάνε όλο και πιο μεγάλη δόση για να ικανοποιηθούν ανεβάζοντας συνέχεια τον πήχη. Μήπως δηλαδή εμείς οι ίδιοι έχουμε δημιουργήσει προσδοκίες μεγαλύτερες από αυτές που αντικειμενικά υπάρχουν;

Και εγώ συντάσσομαι με το μέρος αυτών που θέλουν να βλέπουν το ποτήρι μισογεμάτο.
Τις είδαμε τις βροχούλες μας, τις καταιγιδούλες μας κλπ.
Θα μπορούσε να είναι χειρότερα.
Τα έχουμε ζήσει τα χειρότερα άλλωστε...
Ενσυνείδητα αιθεροβάμων λοιπόν;;; Ίσως!!!
Βεβαίως κατανοώ τις ανησυχίες του Γιώργη και των άλλων φίλων μήπως και οι επόμενοι χειμώνες βαδίσουν στην ίδια αυτή -διαφορετική- ρότα από αυτή που θα θέλαμε... Ποιος το ξέρει όμως αυτό;;; Και να πω την αλήθεια... δεν θέλω να το ξέρω!!! Θέλω πάντα να ελπίζω στο καλύτερο!
Για την ακρίβεια, χαλιέμαι αφάνταστα με ένα και μόνο πράγμα:
Με τα μοντέλα πρόγνωσης που βλέπουν τον καιρό ή την τάση του για πολλές μέρες μπροστά.
Αναπολώ παλαιότερες εποχές (δεκαετία '80), εποχές χωρίς ίντερνετ και μοντέλα, εποχές που η αποκλειστική πληροφόρησή μας για τον καιρό ήταν τα δελτία καιρού στην κρατική ΤιΒι, τον Λαζάνη, τον Ζιακόπουλο και τους άλλους που μας λέγανε τον καιρό "μόνο" για τις επόμενες 5 μέρες στα δελτία για τους αγρότες.
Τις εποχές δηλαδή που δεν ήξερες τι καιρός θα σου προκύψει μετά το 5νθήμερο!!!
Ω, τι γλυκιά προσμονή ήταν και αυτή!!!..............

csath07 έγραψε:
http://youtu.be/YWs95bCsETM

Όσο για αυτό, έχω να πω πως είναι κάτι το συναρπαστικό το οποίο το έζησα(!!!) (σε μικρότερη έκταση βέβαια...) ως παιδί ένα καλοκαιρινό βράδυ με καύσωνα (ναι! έκανε και τότε "τέτοια"!!!) κάπου στις αρχές της δεκαετίας του '80.
Χάζευα αμέριμνος τον ουρανό και ξαφνικά, ένα φωτεινό σώμα σαν και αυτό, έσχισε τον θόλο πάνω από τον Κορινθιακό, διασπάστηκε σε 2-3 κομμάτια και εξαφανίστηκε το ίδιο γρήγορα όπως εμφανίστηκε. Για μια στιγμή θυμάμαι ότι φωτίστηκε ο τόπος!
Δυστυχώς για μια στιγμή μόνο...

Καλό σας βράδυ.
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό messos80 » Παρ 15 Φεβ 2013, 21:00

Κοιτάχτε, ο Χρήστος από Κυψέλη λέει πως στο κέντρο της Αθήνας έχουμε 4,6 ημέρες χιονόπτωσης από έτος ή ανά χειμώνα.
Μέχρι στιγμής έχει ρίξει μόνο μία μέρα.
Θέλω τις υπόλοιπες 3,6 μέρες μου πίσω!!!
Για ψαχτείτε, κάποιος θα τις έχει πάρει :x :x :x
Άβαταρ μέλους
messos80

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες