Αναφορές Φεβρουαρίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Φεβρουαρίου 2013

Δημοσίευσηαπό csath07 » Παρ 15 Φεβ 2013, 21:23

messos80 έγραψε:Κοιτάχτε, ο Χρήστος από Κυψέλη λέει πως στο κέντρο της Αθήνας έχουμε 4,6 ημέρες χιονόπτωσης από έτος ή ανά χειμώνα.
Μέχρι στιγμής έχει ρίξει μόνο μία μέρα.
Θέλω τις υπόλοιπες 3,6 μέρες μου πίσω!!!
Για ψαχτείτε, κάποιος θα τις έχει πάρει :x :x :x

τις έφαγε το 2012 που είχε 3 μέρες πάνω από το μέσο όρο :lol:

Με την ευκαιρία και μία αναφορά: 3η συνεχής μέρα βροχόπτωσης, έκοψε για λίγο το μεσημέρι, συνέχισε με ψεκάδες το απόγευμα και έκοψε πάλι τώρα. Σήμερα άλλα 6 mm, o μήνας στα 71.5, το έτος στα 179. Τίποτα ιδιαίτερο κατά τα άλλα. Ελάχιστη στους 7.7.

Καλό σας βράδυ!!
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Παρ 15 Φεβ 2013, 22:33

Καλησπέρα σας,

Κλειστός και σήμερα ο καιρός μέχρι το μεσημέρι με βροχούλες και μια αίσθηση χειμώνα!!!

Σταδιακά έκανε γενναίες προσπάθειες να ανοίξει από τα δυτικά, με δυσκολία ομολογουμένως.

Μόλις σταμάτησε να βρέχει...εμφανίστηκε να κολυμπά...( Phalacrocorax carbo)

Εικόνα
μετά τη βροχή! by meteorio_nek, on Flickr

μέσα σε μια γαλήνια θάλασσα ενώ τα βουνά της Στερεάς προσπαθούσαν να ελευθερωθούν από τα νέφη που τις τελευταίες μέρες τα έκρυβαν σκοπίμως!

Εικόνα
IMG_7632 by meteorio_nek, on Flickr

Το Παναχαϊκό πάσχιζε κι αυτό να αποκαλύψει την αξιοπρεπή χιονόστρωσή του από τα 1000 m και πάνω...

Εικόνα
IMG_7647 by meteorio_nek, on Flickr

Την ίδια ώρα η κλίση του ήλιου που έδυε έδινε αυτόν το μελανό σκουρόχρωμο τόνο στα νέφη που νωχελικά κινούνταν πάνω από τον Πατραϊκό...
Εικόνα
IMG_7651 by meteorio_nek, on Flickr

ενώ η Βαράσοβα- τμήμα της διαδρομής προς ΠΡΟΣΗΛΙΟ ΗΠΕΙΡΟΥ -που σε μια βδομάδα μας περιμένει!!!!!!!!!- αποχαιρετούσε το τελευταίο φως της μέρας!!!

Εικόνα
τμήμα της διαδρομής προς Προσήλιο Ηπείρου μέσω Ρίου!!! by meteorio_nek, on Flickr

Καλό μας βράδυ!!!!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό Pavlosgrig » Σάβ 16 Φεβ 2013, 3:30

Χαλάζι αυτή τη στιγμή στη Θεσσαλονίκη! Από το πουθενά! Ο ουρανός είχε κοκκινίσει και πιο πριν ψιλόβρεξε λίγο, αλλά τώρα που σας γράφω ξεκίνησε χαλάζι, όχι με μεγάλη ραγδαιότητα, αλλά είναι χαλάζι! Δεν γίνονται αυτά, πολύ περίεργο μου φαίνεται! Πλέον έκοψε και μετατράπηκε σε ασθενή βροχή. Δεν κράτησε πάνω από 1-2 λεπτά.

Τι άλλο θα δούμε σε αυτόν τον χειμώνα..
Παύλος, άνω πόλη Θεσ/κης
9C 70%
ΒΒΑ 7,4χλμ/ω
βροχή
Pavlosgrig

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Σάβ 16 Φεβ 2013, 3:40

Pavlosgrig έγραψε:Χαλάζι αυτή τη στιγμή στη Θεσσαλονίκη! Από το πουθενά! Ο ουρανός είχε κοκκινίσει και πιο πριν ψιλόβρεξε λίγο, αλλά τώρα που σας γράφω ξεκίνησε χαλάζι, όχι με μεγάλη ραγδαιότητα, αλλά είναι χαλάζι! Δεν γίνονται αυτά, πολύ περίεργο μου φαίνεται! Πλέον έκοψε και μετατράπηκε σε ασθενή βροχή. Δεν κράτησε πάνω από 1-2 λεπτά.

Παύλος, άνω πόλη Θεσ/κης
9C 70%
ΒΒΑ 7,4χλμ/ω
βροχή

τί άλλο θα δούμε? Τις 10 πληγές του Φαραώ...να βρέχει αίμα, βατράχια, επιδρομή ακρίδων, σκνίπες, κουνούπια, θα βρέξει φωτιά (στη στράτα μου), μετεωρίτες να πέφτουν, θα γεμισουμε εξανθηματα, σπυριά και πληγές (απ το νοτιά), και οσοι ειστε πρωτότοκοι γιοι, να προσέχετε γιατι δεν σας βλέπω καλά.
Πάντως, χειμώνα δεν θα δούμε εκτός αν ειμαστε στα 1000μ υψόμετρο!! Καιρικά φαινόμενα βλέπουμε πάντως και μάλλον ειμαστε αχάριστοι που δεν λέμε ευχαριστώ (που βλέπουμε καιρικά φαινόμενα καταμεσις του χειμώνα και ελάχιστες θερμοκρασιες με το ζορι στους 7-8 βαθμούς πρέπει να λεμε ευχαριστώ...).

Προχθές Παύλο, δεν έκανε πάλι χαλάζι στη Θεσσαλονίκη; Κάτι διάβασα....γι αυτό ρωτάω.....(αμα εκανε πρεπει να πεις ευχαριστώ).
ΥΓ. Πάντα το μισούσα το χαλάζι και κάτι μπασταρδεμένα τύπου χιονοχάλαζο και αηδίες. Χιονι κλεμμένο το θεωρούσα. Ειναι καταλοιπα παιδικής ηλικίας.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Pavlosgrig » Σάβ 16 Φεβ 2013, 4:18

Nick Gkikas έγραψε:
Pavlosgrig έγραψε:Χαλάζι αυτή τη στιγμή στη Θεσσαλονίκη! Από το πουθενά! Ο ουρανός είχε κοκκινίσει και πιο πριν ψιλόβρεξε λίγο, αλλά τώρα που σας γράφω ξεκίνησε χαλάζι, όχι με μεγάλη ραγδαιότητα, αλλά είναι χαλάζι! Δεν γίνονται αυτά, πολύ περίεργο μου φαίνεται! Πλέον έκοψε και μετατράπηκε σε ασθενή βροχή. Δεν κράτησε πάνω από 1-2 λεπτά.

Παύλος, άνω πόλη Θεσ/κης
9C 70%
ΒΒΑ 7,4χλμ/ω
βροχή

Προχθές Παύλο, δεν έκανε πάλι χαλάζι στη Θεσσαλονίκη; Κάτι διάβασα....γι αυτό ρωτάω.....(αμα εκανε πρεπει να πεις ευχαριστώ).
ΥΓ. Πάντα το μισούσα το χαλάζι και κάτι μπασταρδεμένα τύπου χιονοχάλαζο και αηδίες. Χιονι κλεμμένο το θεωρούσα. Ειναι καταλοιπα παιδικής ηλικίας.

Νίκο προχθές δεν ξέρω να σου πω ακριβώς, γιατί η καταιγίδα ήρθε στις 9 περίπου το πρωί και κοιμόμουν ακόμη, αλλά πολύ πιθανό να έριξε πάλι χαλάζι. Κοιτάζοντας μετά ενδείξεις σταθμών είδα τα γνωστά, υψηλές ραγδαιότητες πρόσκαιρα, ανέμους δυνατούς την ώρα της καταιγίδας κλπ, οπότε δεν αποκλείεται. Γίνονται συνέχεια πράγματα που σε ξαφνιάζουν.. Τώρα έξω απλά ψιχαλίζει, ενώ λίγα χλμ νοτιοανατολικά στην Καλαμαριά έχει ισχυρή βροχή σύμφωνα με τον σταθμό και ήδη 5,2mm εκεί, ενώ ο σταθμός του κέντρου δεν κατέγραψε καν υετό. Τα φαινόμενα έχουν και τοπικότητα δηλαδή, σαν να είμαστε στο Μάιο.. Όσο για τα χιονοχάλαζα και τα διάφορα παραπλήσια κι εμένα μου φαίνονται αηδίες. Καμία συγκίνηση δε μου προκαλεί. Ένα χαλάζι βέβαια καθώς πρέπει, δυνατό, στρωμένο, ανοιξιάτικο από μπουρίνι εντάξει, μπορεί να το δω με άλλο μάτι, γιατί έχει μια άγρια ομορφιά :lol: Κακός, άθλιος χειμώνας απλά για εδώ, τίποτε άλλο. Οποιαδήποτε παραπάνω κουβέντα του δίνει περισσότερη αξία απ' όση του πρέπει, είναι ανάξιος συζήτησης..

Παύλος
Pavlosgrig

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Σάβ 16 Φεβ 2013, 12:21

καπου εκει στος 5μιση τα ξημερωματα πιανει μια βροχουλα αλλα σε πεντε λεπτα δυμαμωσε και για κανα 10λεπτο εγινε χαμος μεχρι και χαλαζι εριξε αλλα δεν ειχε ηλεκτρικα.μετα συνεχισε μεχρι τις 9 περιπου.εδωσε ραγδαιοτητα στα 90mm/hr και 16.8mm υετου.Τωρα εχουμε ενα συνεφιασμενο ουρανο που κραταει χαμηλα την θερμοκασια στους 10 βαθμους.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Σάβ 16 Φεβ 2013, 13:33

Νίκο προχθές δεν ξέρω να σου πω ακριβώς, γιατί η καταιγίδα ήρθε στις 9 περίπου το πρωί και κοιμόμουν ακόμη, αλλά πολύ πιθανό να έριξε πάλι χαλάζι. Κοιτάζοντας μετά ενδείξεις σταθμών είδα τα γνωστά, υψηλές ραγδαιότητες πρόσκαιρα, ανέμους δυνατούς την ώρα της καταιγίδας κλπ, οπότε δεν αποκλείεται. Γίνονται συνέχεια πράγματα που σε ξαφνιάζουν.. Τώρα έξω απλά ψιχαλίζει, ενώ λίγα χλμ νοτιοανατολικά στην Καλαμαριά έχει ισχυρή βροχή σύμφωνα με τον σταθμό και ήδη 5,2mm εκεί, ενώ ο σταθμός του κέντρου δεν κατέγραψε καν υετό. Τα φαινόμενα έχουν και τοπικότητα δηλαδή, σαν να είμαστε στο Μάιο.. Όσο για τα χιονοχάλαζα και τα διάφορα παραπλήσια κι εμένα μου φαίνονται αηδίες. Καμία συγκίνηση δε μου προκαλεί. Ένα χαλάζι βέβαια καθώς πρέπει, δυνατό, στρωμένο, ανοιξιάτικο από μπουρίνι εντάξει, μπορεί να το δω με άλλο μάτι, γιατί έχει μια άγρια ομορφιά :lol: Κακός, άθλιος χειμώνας απλά για εδώ, τίποτε άλλο. Οποιαδήποτε παραπάνω κουβέντα του δίνει περισσότερη αξία απ' όση του πρέπει, είναι ανάξιος συζήτησης..

Παύλος[/quote]

Γεια σου Παύλο και υπόλοιπη παρέα. Πολύ ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις γράφτηκαν για τον φετινό χειμώνα. Η απόψη μου δεν διαφοροποιείτε πάρα πολύ από τους προλαλήσαντες.

Θεωρώ Παύλε :) ότι αν φέτος ήσουν στην Άρτα θα ήσουν αρκετά ευχαριστημένος για τον φετινό χειμώνα. Έχω την εντύπωση πως ένας χειμώνας με ΝΔ ρεύμα πάντα είναι ένας καλός χειμώνας για την Δυτική Ελλάδα, έτσι δεν είναι? Όμως όπως έχεις καταλάβει και εσύ μετά από τόσα χρόνια στην ανατολική πλευρά της Πίνδου, καλός χειμώνας εδώ είναι όταν πνέει βόρειο ρεύμα. Κεντρική & Ανατολική Μακεδονία (η Δυτική Μακεδονία Αλέξανδρε είναι δοσίλογη γιατί παίζει μπάλα με όλα τα ρεύματα :lol: :lol: :lol: ), Θράκη, Σποράδες, Εύβοια, Ανατολική Στερεά & Ανατολική Πελοπόνησος, Κυκλάδες, Κρήτη ΝΙΩΘΟΥΝ χειμώνα, όπερ σημαίνει ενισχυμένος βοριά, μεγάλη αίσθηση του κρύου, βαρία & χαμηλή νέφωση, κρύα βροχή και χιόνι, όταν πνέει ΒΑ ρεύμα. Ο κάθε τόπος έχει τις "ιδιοτροπίες του" αλλά ο κανόνας αυτός είναι. Ακόμα και η Θεσσαλονίκη περισσότερα έχει να περιμένει από τον βοριά παρά από τον Νοτιά. Και τώρα που μου ρθε στο μυαλό, λες η μείωση των βροχοπτώσεων να ωφείλετε στην καταστροφή της λίμνης Κορώνειας? Θυμάμαι παλιά ότι συζητούσαν για κάτι τέτοιο και στη Λάρισα με την αποξήρανση της Κάρλας, έτσι δεν είναι Βασίλη?

Τέσπα, τόσα χρόνια στη Αθήνα έχω μάθει να θεωρώ χειμώνα όταν πνέει ο ΒΑ ή Β που φέρνει τις πυκνές συννεφιές, τους εντυπωσιακούς σχηματισμούς νεφών γύρω από τα βουνά του λεκανοπεδίου, ορισμένες φορές τα σπασίματα του καιρού στην άκρα νότια και δυτική Αττική που είναι ευδιάκριτα από την πόλη ακόμα κι αν βρέχει, την κρύα βροχή που σπάνια είναι ραγδαία εδώ με βοριά αλλά κάποιες φορές σε μαστιγώνει στο πρόσωπο όταν συνδυάζεται με αέρα και μπορεί να πέφτει ακατάπαυστα όλη μέρα. Αυτό έμαθα εδώ πέρα και ελπίζω να μη με απατά η μνήμη μου. Και ναι, ενίοτε κατεβαίνει και το χιόνι στα χαμηλά και μπαίνει και μέσα στην πολή. Με όλα αυτά δεν εννοώ ότι και οι 90 ημέρες του χειμώνα περνάνε έτσι αλλά αυτός ο καιρός μπορεί να έχει ένα ποσοστό εμφάνισης μέχρι και 50% και το υπόλοιπο να είναι οι αλκυονίδες ημέρες και οι νοτιάδες που επίσης ποτέ δεν λείπουν από εδώ, ειδικά μετά από ψυχρή εισβολή. Ακόμα και για τα πέτρινα χρόνια 1993-2001 όπου αναφέρονται σε μη χιονόστρωση στο κέντρο της Αθήνας, υπήρξαν αρκετές ημέρες με βοριά, βροχή, και ναι υπήρξαν και μέρες "φωτοβολίδες" με χιονοπτωση στο κέντρο της Αθήνας, ενδεικτικά θυμάμαι Δεκ. 1994, Γεν. 1996, Μαρτ. 1998, Γεν. 1999 (γι αυτά βέβαια μπορεί να μας ενημερώσει καλύτερα ο φίλος μας ο Χρηστάρας με το αρχείο του).

ΦΕΤΟΣ, δεν γκρινιάζω ιδιαίτερα γιατί είχε αρκετές βροχές. Δεν ξεχνώ τους κακούς νοτιάδες (2009-2010). Κατανοώ την "ανάγκη" του καιρού να ισορροπήσει το πέρυσι με το φέτος, χαίρομαι με την "χαρά" των δέντρων που έχουν ζωντανέψει μετά το αδυσώπητο καλοκαίρι του 2012. Όμως για την ψυχολογία μου? Τι να σας πω? Είναι από τις λίγες φορές που αισθάνομαι ότι θέλω να φύγω και να πάω σε ένα κρύο μέρος, σε μια κρύα πόλη, στις Βρυξέλλες, στο Βερολίνο, στη Μόσχα, για 15 μέρες, να ΝΙΩΣΩ χειμώνα. Να γεμίσω μπαταρίες και να πω... τώρα δε με νοιάζει. Ας έρθει το "γαιδουροκαλόκαιρο"! Έτσι αισθάνομαι φέτος. Και πολύς κόσμος πλέον το αναφέρει "χειμώνα φέτος δεν είχαμε". Το ακούς σχεδόν παντού. Στα λεωφορεία, στη δουλειά, στο σπίτι. Για να το λένε πολλοί αυτό μάλλον τις ίδιες μνήμες με μένα θα έχουν :) Ο καιρός δε μπαίνει σε καλούπια, το ξέρω. Να όμως που το μυαλό μου και η ψυχή μου μπάινουν, το παραδέχομαι. Αν είχα μεγαλώσει στην Αίγυπτο ίσως να έμπαινα σε άλλα καλούπια. Να χαιρόμουν με μια καταιγίδα των 15μμ ή με μια ανεμοθύελλα. Άλλα δε μεγάλωσα εκεί.

Χειμώνες σα τους φετινούς υπήρξαν στο παρελθόν και θα υπάρξουν και στο μέλλον. Ο φόβος μου για αλλαγή του κλίματος είνα πάντα παρόν. Αποδείξεις δε έχω, μόνο φόβο. Θέλω να ελπίζω λοιπόν ότι όλα θα αλλάξουν προς το καλύτερο. Χειμώνες "κανονικοί" θα ξανάρθουν, φοβάμαι μόνο να μην είναι φωτοβολίδες μετά από 20-30 χρόνια.

Και μια αναφορά από την ηρωική Κυψέλη. Συννεφιά, 13,7c και 57%. Περιμένοντας τις βροχές

Μήτσος

Υστ: έχω την αίσθηση ότι χειμώνες σαν και τον φετινό τραβάνε πιο μακριά και τα καλοκαίρια τους θερμοκρασιακά είναι πολύ πιο ήπια. Αν όμως συνδυαστούν χωρίς μελτέμια και με υγρασία τότε ζήτω που καήκαμε στην Αθήνα. Έχουμε και τα τσιμέντα εδώ παιδιά και ο Σαρωνικός από κάτω εκτός από τα υδροσταγονίδια φέρνει μέσα στο λεκανοπέδιο και τη μπόχα.
Mitsos Pastas

Re: Επιδείνωση, 16-2-2013

Δημοσίευσηαπό Maria K » Σάβ 16 Φεβ 2013, 18:23

Αστραπές, δυτικά της Αθήνας, ώρα 18:15
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Σάβ 16 Φεβ 2013, 18:28

Μπόρα με καναδυό ηλεκτρικά εδώ και μισή ωρίτσα.
Ωραία βροχή από νέφη αστάθειας που είχαμε ολούθε :lol: όλη μέρα στα γύρω βουνά.
Καιρός που ταιριάζει στα τέλη Μάρτη αρχές Απρίλη :roll:
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό Angelos » Σάβ 16 Φεβ 2013, 18:31

Απίστευτο αυτο που συμβαίνει εδώ και λίγη ώρα στους Παππάδες της Εύβοιας. Στην κυριολεξία έχουν ανοίξει οι ουρανοί και ρίχνουν οτι έχουν κ δεν εχουν...το μόνο που ακούς, ένα συνεχόμενο βουήτο. Χαλάζι έχουμε μέσα στην βροχή, με την θερμοκρασία στους 4.8c τώρα. Χαλάζι πάλι τώρα...τι ακριβώς συμβαίνει και τι μας επηρεάζει; Τις τελευταίες δυο ημέρες η περιοχή δέχθηκε 134 χιλιοστα!
Δίρφυς για πάντα...!!
Άβαταρ μέλους
Angelos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες