Αναφορές Φεβρουαρίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Φεβρουαρίου 2013

Δημοσίευσηαπό Dimitris » Πέμ 28 Φεβ 2013, 16:32

Χιόνισε τελικά το πρωί στις 5:00 στην Ορεστιάδα για ένα δίωρο όπως είπε μόνο ο Σάκης ξεκάθαρα στο χθεσινό του δελτίο σαφέστατος πάντα για τον Β.Έβρο. Σε μηδενικά υψόμετρα μόνο η Επαρχία Ορεστιάδας είχε χιόνι. Απίθανα τα μέρη που γίνονται πάντα οι πανελλήνιες και η φετινή δεν αποτελεί εξαίρεση. Νομίζω ότι αντικατοπτρίζει το γενικότερο επίπεδο της λίστας. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές που διέθεσαν τον ελεύθερο? χρόνο τους για να είναι όλα άψογα όπως είδα. Για το χιονοπρωτάθλημα θα μου επιτρέπεται να αμφισβητήσω την Φλώρινα. Πιστεύω ότι η Ορεστιάδα είχε ποιοτικότερο χιόνι, με καλύτερες θερμοκρασίες χιονόπτωσης, καλύτερες χιονοστρώσεις αλλά και διάρκεια χιονοσκεπούς εδάφους. Η μόνη πόλη επίσης που έκανε λευκά Χριστόυγεννα. Δικαιούταν νομίζω το τρίτο της χιονοπρωτάθλημα. Όλα αυτά όμως ανήκουν στο παρελθόν και ας ελπίσουμε ο λίγος χειμώνας που έμεινε να μας δείξει τα δόντια του όπως πολλές φορές έκανε τον Μάρτιο.

Συγχαρητήρια στους διοργανωτές και τους υπεύθυνους της λίστας και πάλι.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Dimitris

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Πέμ 28 Φεβ 2013, 21:07

Ανοιξιατικη η σημερινη μερα στην Αρτα με μεγιστη 16.6 βαθμους το μεσημερι και η υγρασια επεσε στο 45% τωρα εχουμε 10 βαθμους με 81% υγρασια.Ηλιολουστη μερα σημερα αν και το μεσημερι αναπτυχθηκαν αρετες νεφωσεις ιδιως στα ορεινα που θυμηζανε ατμοσφαιρικη ασταθεια οπου παρατηρειται συνηθως ανοιξιατικους και καλοκαιρινους μηνες αλλα και αλλη φορα εχει παρατηθει αυτο φεβρουαριο.

Ο φετινος φεβρουαριος ηταν αρκετα ζεστος σε σχεση με αλλες χρονιες και αντε αλλη μια φορα να εχει τυχει ετσι.Απο υετο πολυ καλα πηγε 213.2 mm , τα θεοδωριανα παλι ξεφυγαν 464.4 mm, κομποτι 172.8 mm, βουργαρελι 305.2 mm και ο καταρακτης 390.0 mm
nektarios 1451

Ημερολογιακό έτος VS υδρολογικού και άλλα...

Δημοσίευσηαπό LeoP » Πέμ 28 Φεβ 2013, 21:43

Επ' αυτού του σχολίου του Δημήτρη θα ήθελα να μιλήσω για αυτή την ..απαίσια συνήθεια που έχουμε οι σχεδόν όλοι να κρίνουμε ένα βροχοπρωτάθλημα με βάση τον ετήσιο υετό και όχι με βάση το συμβατικό υδρολογικό έτος. Θα μου πείτε όλα αυτά θέμα σύμβασης είναι. 365 μέρες είναι και το ημερολογιακό και το υδρολογικό έτος. Ωστόσο το ημερολογιακό χωρίζει τη βροχερή εποχή στα δύο, γι' αυτό και χάνει το πιο σημαντικό μέρος της πληροφορίας που αφορά στο χειμώνα. Το κόψιμο της "συνέχειας" είναι εντελώς ανάποδα στη λογική που σκεφτόμαστε και συζητάμε. Από τη μια κρίνουμε ένα χειμώνα πόσο καλός είναι από το Νοέμβρη μέχρι το Μάρτη και από την άλλη μιλάμε για βροχοπρωτάθλημα λες και πρόκειται για κάτι άλλο που υπακούει σε άλλους κανόνες συνεννόησης. Ειδικά δε για το χιονοπρωτάθλημα πως είναι δυνατόν να γίνεται σύγκριση στο μισό χειμώνα; Όταν λέμε Χιονοπρωτάθλημα 2012 κατ' αναλογία του Βροχοπρωταθλήματος του 2012 πιάνουμε Γενάρη-Μάρτη 2012 και μετά το Δεκέμβρη του 2012... Εντελώς άκυρο μιας και ο ένας χειμώνας με τον άλλο είναι εντελώς ξεχωριστός και ημερολογιακά αλλά και στη λογική μας.

Ο μόνος λόγος που με νοιάζει ο ετήσιος υετός μιας περιοχής είναι σαν γενική σύγκριση για το ποια περιοχή γενικά είναι πιο βροχερή. Διότι δεν δίνει πληροφορίες για το χειμώνα εκείνης της χρονιάς, αφού ανακατεύει δύο χειμώνες σε ένα νούμερο! Το υδρολογικό έτος με νοιάζει πολύ περισσότερο διότι δε χωρίζει στα δύο τη βροχερή περίοδο. Δυστυχώς δεν υπάρχουν έτοιμα δεδομένα για υδρολογικό οπότε ούτε και αυτό κοιτάω αναγκαστικά!

Το ίδιο και λάθος γίνεται με τη μέτρηση της θερμοκρασίας και το μέσο όρο θερμοκρασίας. Έχει πέσει θύμα κι αυτός του ημερολογίου. Το 08:00 έως 08:00 που κατέγραφε η ΕΜΥ (ή που καταγράφει ακόμα, δεν ξέρω) είναι πολύ πιο φυσιολογική επιλογή διότι δε χωρίζει τη νύχτα στα δύο. Βλέπουμε π.χ. μια μέρα να έχει ελάχιστη -3 και άλλη μια μέρα -5 και αυτές οι ελάχιστες να αφορούν μια νύχτα! Δεν το ξέρουμε τι έγινε αν είχε δύο νύχτες παγετό ή μια... Είναι εντελώς παράλογο και αντι-πληροφορικό. Δυστυχώς όταν ένα "κακό" γίνει συνήθεια μετά άντε να το ξεριζώσει κανείς.

Αυτά τα ολίγον άσχετα...

Καληνύχτα στη λίστα!

Dimitris έγραψε:Χιόνισε τελικά το πρωί στις 5:00 στην Ορεστιάδα για ένα δίωρο όπως είπε μόνο ο Σάκης ξεκάθαρα στο χθεσινό του δελτίο σαφέστατος πάντα για τον Β.Έβρο. Σε μηδενικά υψόμετρα μόνο η Επαρχία Ορεστιάδας είχε χιόνι. Απίθανα τα μέρη που γίνονται πάντα οι πανελλήνιες και η φετινή δεν αποτελεί εξαίρεση. Νομίζω ότι αντικατοπτρίζει το γενικότερο επίπεδο της λίστας. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές που διέθεσαν τον ελεύθερο? χρόνο τους για να είναι όλα άψογα όπως είδα. Για το χιονοπρωτάθλημα θα μου επιτρέπεται να αμφισβητήσω την Φλώρινα. Πιστεύω ότι η Ορεστιάδα είχε ποιοτικότερο χιόνι, με καλύτερες θερμοκρασίες χιονόπτωσης, καλύτερες χιονοστρώσεις αλλά και διάρκεια χιονοσκεπούς εδάφους. Η μόνη πόλη επίσης που έκανε λευκά Χριστόυγεννα. Δικαιούταν νομίζω το τρίτο της χιονοπρωτάθλημα. Όλα αυτά όμως ανήκουν στο παρελθόν και ας ελπίσουμε ο λίγος χειμώνας που έμεινε να μας δείξει τα δόντια του όπως πολλές φορές έκανε τον Μάρτιο.

Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
LeoP

Re: Ημερολογιακό έτος VS υδρολογικού και άλλα...

Δημοσίευσηαπό messos80 » Παρ 01 Μαρ 2013, 0:12

LeoP έγραψε:Επ' αυτού του σχολίου του Δημήτρη θα ήθελα να μιλήσω για αυτή την ..απαίσια συνήθεια που έχουμε οι σχεδόν όλοι να κρίνουμε ένα βροχοπρωτάθλημα με βάση τον ετήσιο υετό και όχι με βάση το συμβατικό υδρολογικό έτος. Θα μου πείτε όλα αυτά θέμα σύμβασης είναι. 365 μέρες είναι και το ημερολογιακό και το υδρολογικό έτος. Ωστόσο το ημερολογιακό χωρίζει τη βροχερή εποχή στα δύο, γι' αυτό και χάνει το πιο σημαντικό μέρος της πληροφορίας που αφορά στο χειμώνα. Το κόψιμο της "συνέχειας" είναι εντελώς ανάποδα στη λογική που σκεφτόμαστε και συζητάμε. Από τη μια κρίνουμε ένα χειμώνα πόσο καλός είναι από το Νοέμβρη μέχρι το Μάρτη και από την άλλη μιλάμε για βροχοπρωτάθλημα λες και πρόκειται για κάτι άλλο που υπακούει σε άλλους κανόνες συνεννόησης. Ειδικά δε για το χιονοπρωτάθλημα πως είναι δυνατόν να γίνεται σύγκριση στο μισό χειμώνα; Όταν λέμε Χιονοπρωτάθλημα 2012 κατ' αναλογία του Βροχοπρωταθλήματος του 2012 πιάνουμε Γενάρη-Μάρτη 2012 και μετά το Δεκέμβρη του 2012... Εντελώς άκυρο μιας και ο ένας χειμώνας με τον άλλο είναι εντελώς ξεχωριστός και ημερολογιακά αλλά και στη λογική μας.

Ο μόνος λόγος που με νοιάζει ο ετήσιος υετός μιας περιοχής είναι σαν γενική σύγκριση για το ποια περιοχή γενικά είναι πιο βροχερή. Διότι δεν δίνει πληροφορίες για το χειμώνα εκείνης της χρονιάς, αφού ανακατεύει δύο χειμώνες σε ένα νούμερο! Το υδρολογικό έτος με νοιάζει πολύ περισσότερο διότι δε χωρίζει στα δύο τη βροχερή περίοδο. Δυστυχώς δεν υπάρχουν έτοιμα δεδομένα για υδρολογικό οπότε ούτε και αυτό κοιτάω αναγκαστικά!

Το ίδιο και λάθος γίνεται με τη μέτρηση της θερμοκρασίας και το μέσο όρο θερμοκρασίας. Έχει πέσει θύμα κι αυτός του ημερολογίου. Το 08:00 έως 08:00 που κατέγραφε η ΕΜΥ (ή που καταγράφει ακόμα, δεν ξέρω) είναι πολύ πιο φυσιολογική επιλογή διότι δε χωρίζει τη νύχτα στα δύο. Βλέπουμε π.χ. μια μέρα να έχει ελάχιστη -3 και άλλη μια μέρα -5 και αυτές οι ελάχιστες να αφορούν μια νύχτα! Δεν το ξέρουμε τι έγινε αν είχε δύο νύχτες παγετό ή μια... Είναι εντελώς παράλογο και αντι-πληροφορικό. Δυστυχώς όταν ένα "κακό" γίνει συνήθεια μετά άντε να το ξεριζώσει κανείς.

Αυτά τα ολίγον άσχετα...

Καληνύχτα στη λίστα!

Dimitris έγραψε:Χιόνισε τελικά το πρωί στις 5:00 στην Ορεστιάδα για ένα δίωρο όπως είπε μόνο ο Σάκης ξεκάθαρα στο χθεσινό του δελτίο σαφέστατος πάντα για τον Β.Έβρο. Σε μηδενικά υψόμετρα μόνο η Επαρχία Ορεστιάδας είχε χιόνι. Απίθανα τα μέρη που γίνονται πάντα οι πανελλήνιες και η φετινή δεν αποτελεί εξαίρεση. Νομίζω ότι αντικατοπτρίζει το γενικότερο επίπεδο της λίστας. Συγχαρητήρια στους διοργανωτές που διέθεσαν τον ελεύθερο? χρόνο τους για να είναι όλα άψογα όπως είδα. Για το χιονοπρωτάθλημα θα μου επιτρέπεται να αμφισβητήσω την Φλώρινα. Πιστεύω ότι η Ορεστιάδα είχε ποιοτικότερο χιόνι, με καλύτερες θερμοκρασίες χιονόπτωσης, καλύτερες χιονοστρώσεις αλλά και διάρκεια χιονοσκεπούς εδάφους. Η μόνη πόλη επίσης που έκανε λευκά Χριστόυγεννα. Δικαιούταν νομίζω το τρίτο της χιονοπρωτάθλημα. Όλα αυτά όμως ανήκουν στο παρελθόν και ας ελπίσουμε ο λίγος χειμώνας που έμεινε να μας δείξει τα δόντια του όπως πολλές φορές έκανε τον Μάρτιο.

Δημήτρης

Το υδρολογικό έτος έχει πολλά προβλήματα στον ορισμό του λόγω του ότι κάθε περιοχή στη Γη έχει διαφορετικό υδρολογικό έτος. Αλλού βρέχει μόνο το χειμώνα, αλλού το καλοκαίρι, αλλού καθόλου, αλλού όλες τις εποχές και σε κάποια μέρη άνοιξη και φθινόπωρο.
Ακόμα και την Ελλάδα, στο εσωτερικό της χώρας και κυρίως στη βόρεια, οι βροχές όχι απλά δεν λείπουν αλλά αποτελούν σημαντικό μέρος του συνολικού υετού του έτους.
Για τους υδρολόγους στην Ελλάδα τα πράγματα είναι σαφή. Όντως τα ποτάμια αρχίζουν να έχουν ροή από τον Οκτώβρη και μετά.
Μετεωρολογικά όμως γιατί τα πρωτοβρόχια του Σεπτεμβρίου να ανήκουν στο προηγούμενο έτος; Το καλοκαίρι γενικά αρχίζει να "πεθαίνει" μετά τον 15αύγουστο. Τα μπουρίνια του β μισού του Αυγούστου που έχουν άρωμα φθινοπώρου που ανήκουν;
Επειδή είναι αδύνατον να βρεθεί άκρη για τόσα πολλά διαφορετικά μέρη σε τόσες πολλές διαφορετικές χώρες, νομίζω πως το ημερολογιακό έτος δίνει τη λύση.
Αντιθέτως για το χειμώνα συμφωνώ απολύτως μαζί σου.
Αν το χιονοπρωτάθλημα αφορά τον χειμώνα 2012-2013 τότε μάλλον η Ορεστιάδα έχει τον πρώτο λόγο!
Άβαταρ μέλους
messos80

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Παρ 01 Μαρ 2013, 0:36

Το χιονοπρωτάθλημα 2012 αφορά το χειμώνα 2011/2012 για τον οποίο δεν είχε γίνει απονομή. Ο χειμώνας 2012/13 δεν έχει τελειώσει ακόμα (για να μην πω ότι δεν έχει αρχίσει καν... :roll: ), αλλά και πάλι δεν νομίζω να υπερέχει η Ορεστιάδα (της γνωστής παράγκας). Σε κάθε περίπτωση όλα αυτά γίνονται για την πλάκα μας. Μην δίνουμε διαστάσεις που δεν υπάρχουν. Αν θέλουμε να το σοβαρέψουμε, οι συγκρίσεις υετού, κλπ, είναι πράγματι πιο σωστό να γίνονται κατά σεζόν και όχι κατά ημερολογιακό έτος. Αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία. Το σημαντικότερο είναι να συμμετέχουμε... Το κύπελλο άλλωστε απονέμεται προσωπικά και ουχί δι αλληλογραφίας. :lol:
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Παρ 01 Μαρ 2013, 1:32

Konstantinos έγραψε:Γιώργη, πόσες φορές μήνας (ανεξαρτήτου εποχής) έχει κλείσει στον σταθμό σου από ΝΑ ή ΝΝΑ διεύθυνση;

Λοιπόν το κοίταξα τα στοιχεία που έχω από τον Απρίλιο του 2005 και ο αυτός είναι ο πρώτος μήνας που κλείνει με ΝΝΑ! Υπάρχει και άλλος ένας με ΝΑ, ο Δεκέμβρης του 2009, που ήταν αρκετά υγρός και αυτός. Αρκετοί βέβαια έχουν κλείσει με Ν ή ΝΝΔ. Ο μόνος άλλος Φεβρουάριος με επικρατών νοτίων διευθύνσεων είναι του 2010 με επικρατών νότιο, πάραυτα όμως είχε κλείσει οριακά κάτω από την κλιματική βροχόπτωση..

Ψύχρα απόψε, 9 βαθμοί τώρα, και οι μονοψήφιες έγιναν πιο σπάνιες φέτος..
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Re: Αναφορές Μαΐου 2013

Δημοσίευσηαπό Akis_Meteo » Δευτ 13 Μάιος 2013, 0:57

Μπορεί να άργησα 3 σχεδόν μήνες αλλά να'μαι και εγώ.
Θα σας δώσω, μιας και δεν ξέρω πως να βρω την καταγραφή όλων σας, για τον μήνα Φεβρουάριο, για να κατατάξω το βίντεο εκεί, την καταιγίδα της Αθήνας, όπου έτυχε να είμαι εδώ Ένα βίντεο 4λεπτο και ένα δίλεπτο. Πραγματικά δεν χρειάστηκε παραπάνω.
Χαθήκαμε είναι η αλήθεια, αλλά λόγοι υγείας με κράτησαν μακριά από πολλά.
Ελπίζω να τα ξαναπούμε σύντομα. Να περνάτε καλά όλοι σας. Και Χρόνια πολλά...!

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FOHjqVDfc0s[/youtube]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Mmkrk25L08Y[/youtube]
Akis_Meteo

Δημοσίευσηαπό messos80 » Δευτ 27 Μάιος 2013, 20:11

Μερικά από τα αποτελέσματα του βροχερού Φλεβάρη στον αρχαιολογικό χώρο της Βραυρώνας στην Αρτέμιδα.
Εικόνα
ΛΟΥΤΣΑ02 by messos80, on Flickr

Εικόνα
ΛΟΥΤΣΑ03 by messos80, on Flickr

Το αποτέλεσμα βέβαια είναι και αυτό
Εικόνα
ΛΟΥΤΣΑ05 by messos80, on Flickr
Άβαταρ μέλους
messos80

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση