Αναφορές Απριλίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Απριλίου 2013

Δημοσίευσηαπό Meteolarissa » Δευτ 22 Απρ 2013, 18:35

.
Τελευταία επεξεργασία από Meteolarissa και Τετ 03 Ιούλ 2013, 18:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Meteolarissa

Σημερινό ηλιοβασίλεμα

Δημοσίευσηαπό csath07 » Δευτ 22 Απρ 2013, 21:25

Εικόνα
Sunset by csath07, on Flickr

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Re: Αναφορές Απριλίου 2013 & καλοκαίρι 2013

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τρί 23 Απρ 2013, 2:38

Μπήκα και βγήκα άλλος άνθρωπος...
Το πού και το γιατί δεν έχουν σημασία. Το θέμα είναι οτι μπήκα με βοριά και βγήκα με νοτιά.
Η ειρωνία είναι οτι ο βοριάς ήταν πιο άρρωστος από τον νοτιά τελικά. (βρε ήταν που σου λέω, εχω τεκμήρια και υπογραφές γι αυτό).
Και για κάποιο περιεργο λογο, παρόλα τα απαράδεκτα, πονοκεφαλοσύννεφα, τη βρωμιά και την αηδία, (Θεε μου, θα το πω κι ας κάνω αμαρτία) πολύ γούστο το έκανα το σκηνικό και εδώ ακριβώς νομίζω πως αποδέχτηκα πλέον οριστικά οτι έχουμε Ανοιξη και ας πάει στα κομμάτια...Κάπου εδώ τελείωσε και η θλίψη.
Χμμ κατά τα άλλα, λέτε για μια βροχή το Σάββατο....για πειτε λίγο τι έγινε; Εγώ δεν είδα τιποτα!!! (αλήθεια).

Απρίλης - πρώτες εικόνες καλοκαιριού 2013

Ο Πάστας με προέτρεψε να πω μια εκτίμηση για το καλοκαίρι γιατι ο Απρίλιος πιστεύω δίνει δείγματα. Αν και ακόμη δεν έχω κατασταλάξει, γιατι δεν έχει ολοκληρωθεί ο μήνας θα γράψω 2-3 πραγματάκια τα οποία μπορει να ανασκευάσω όταν δώσω μια πιο 'επισημη' (μεταξύ μας) εκδοχή.
Χωρίς να αποφεύγω την απάντηση λοιπόν και υποσχόμενος να γράψω επί τούτου και πιο αναλυτικά θα πω κατ'αρχήν τα εξής:

1. Από το 2001 και έπειτα, το ζητούμενο με τα καλοκαίρια στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας είναι εαν οι θερμοκρασίες θα βρεθούν στο σύνολο του τριμήνου σε κατώτερες από τις μέσες τιμές υπολογισμένες στο διάστημα 1961-1990 ή 1971-2000. Φαίνεται πως ακόμη και σε "ψυχρότερα" καλοκαίρια, όπως το 2006, αυτό δεν συνέβη στην Αθήνα αν και στα βόρεια οι θερμοκρασίες ήταν σχετικά χαμηλότερες. Ούτε συνέβη το 2002, παρόλο που ήταν πολύ βροχερό ενώ και το 2011 τελικά ενέδωσε σε τρελή ζέστη από τη μέση του και μετά, παρόλο τον σχετικά ψυχρό Ιούνιο. Τα αναφέρω αυτά, απλώς γιατί θα αποφύγω την παράθεση αριθμών, σε μια εντελώς ποιοτική εκτίμηση, προκειμένου να θέσω ενα κοινό ορισμό του τί είναι πραγματικά ψυχρότερο του κανονικού καλοκαίρι (βλ. καλοκαίρι 1992) και τί είναι ένα κανονικό καλοκαίρι (βλ. σχεδόν όλα τα καλοκαίρια της δεκαετίας του 1990 που έχω σαν μνήμη εγώ και που απ οσο έχω δει δεν διαφέρουν και πολύ από το τυπικό καλοκαίρι και παλιότερα).
2. Αφού θερμοκρασιακά και με ποιοτικό τρόπο, μέσω των συγκρίσεων όρισα τι εννοω κανονικό καλοκαίρι και λαμβάνοντας υπόψιν την τάση τα τελευταία 10+ χρόνια, δεν βλέπω καμμία ένδειξη να έχουμε κάποια κυκλοφορία που θα μπορούσε να τροφοδοτεί διαρκώς με ψυχρές αέριες μάζες την περιοχή μας, ώστε να καταφέρουμε να βρεθούμε σε κανονικές θερμοκρασίες. Άρα ο κανονας βλέπω να τηρείται (θερμοτερο του κανονικού καλοκαίρι και θα πρέπει να θεωρηθει προφανές βάσει των παραδοχών που έκανα παραπάνω)
3. Υπάρχει ενας τύπος κυκλοφορίας που μπορεί να δώσει αρκετές αστάθειες οι οποίες θα παρεμβάλλονται σε διαστήματα παρατεταμένα υψηλότερων του κανονικού θερμοκρασιών τα οποία ίσως να συνοδεύονται και από μέτριο μελτέμι και εδώ το κεντρονότιο λεκανοπέδιο θα έχει το σεσουάρ ανοιχτο ολημερις και ολονυκτίς. Οι αστάθειες θα συνοδευτούν και με τα ψυχρά διαστήματα του καλοκαιριού. Ίσως να είναι αξιόλογες και στην Αττική, αν και όχι σκηνικά 2002 εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον (με την Αθήνα μη λες ποτέ).
4. Ενδεχομένως τα peak των θερμοκρασιών να τα έχουμε στις εξασθενήσεις του μελτεμιού και την πρώτη ημέρα της αστάθειας.
5. Διαισθησή μου οτι, θα έχουμε κάποιο πολύ έντονο θερμοκρασιακό γεγονός (40φεύγα), αλλά δεν θα έχει επανάληψη και δεν θα έχει σχέση με τα παρατεταμένα δέκατα που θα έχουμε για μεγάλα διαστήματα ταυτόχρονα με μελτέμι.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τρί 23 Απρ 2013, 3:15

morfeas2002 έγραψε:
[youtubenew]http://youtu.be/ccR0ppU8xN0[/youtubenew]

Κώστα καλωσόρισες και από εμένα,
Ωραίο ΚΑΙ αυτό το timelapse που έστειλες, στο οποίο παρατήρησα κάτι όπως και στο προηγούμενο:
Την πολύ έντονη διάτμηση των ανέμων μεταξύ κατώτερων και ανώτερων στρωμάτων και το οτι κάποια τοπικά ρεύματα του αέρα λογω γεωμορφολογίας αλλά και η θαλάσσια αύρα που αρχίζει να αναπτύσσεται σιγά σιγά τώρα, ενδεχομένως προκαλούν το φαινόμενο αυτό. Οι διατμητικοί άνεμοι με τη σειρά τους, ενισχύουν τα φαινόμενα αστάθειας.
Έκανα τη σύγκριση με ένα βίντεο του χειμώνα και δεν ειδα πχ κάτι αντιστοιχο.

Περιμένω με ενδιαφέρον τις αναφορές από τη νοτιοδυτική γωνιά της χώρας (και ο,τι υλικο τις συνοδεύει βεβαιως)!!
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό morfeas2002 » Τρί 23 Απρ 2013, 9:47

Ο μεσημεριανός νοτιάς στα κατώτερα στρώματα δεν είναι κάτι εποχικό. 90% κάθε μέρα βγάζει μπουκαδούρα τις πρώτες μεσημβρινές-μεσημβρινές ώρες και Βάκο τις νυχτερινές ώρες. Παίζει μεγάλο ρόλο οτι οι πρόποδες του Ταϋγέτου (Καλάθι) + τον υπόλοιπο ορεινό όγκο είναι τόσο κοντά στη θάλασσα.
Μια ακόμα δημιουργία αυτού του συνδυασμού είναι η έντονη θερμική αστάθεια την άνοιξη-καλοκαίρι. Όσο πιο κοντά στο βουνό, τόσο πιο καλά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οτι με θερμική αστάθεια ο σταθμός μου που βρίσκεται στο κέντρο της πόλης και πιο κοντά στο βουνό γράφει περισσότερο από το σταθμό του Καραμήτσου που είναι στη δυτική είσοδο της πόλης. Και το Α/Δ που είναι στα 9 km πιο δυτικά δεν το πιάνει σχεδόν ποτέ.
Άβαταρ μέλους
morfeas2002

Δημοσίευσηαπό gbourlis » Τρί 23 Απρ 2013, 13:06

Καλησπέρα από Πάτρα.
Χωρίς πολλές κουβέντες μπουκάρει το καλοκαίρι από νωρίς. 25-25+ Καστελόκαμπος, Δροσιά, ~21 λιμάνι, Αγιά ως πιο κοντινοί στη θάλασσα οπότε ο ΒΑ τσιμπάει και λίγη υγρασία πριν φτάσει εκεί. Εκτός του ΒΑ θολούρα στον ουρανό με cirrus κυρίως. Ασθενής βροχούλα στην Κέρκυρα λίγο πριν, αν και δεν βλέπω κανένα σταθμό να έγραψε κάτι. Στις αναφορές πλέον βλέπω να κυριαρχούν οι θερμοκρασιοαριθμοί (μέσα και έξω). Ελπίζω να μην κάνουμε πρωταθλητισμό και φέτος :lol:
Γιώργος Μπ, Πάτρα
http://ozia.net/W/
gbourlis

Re: Αναφορές Απριλίου 2013 & καλοκαίρι 2013

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Τρί 23 Απρ 2013, 16:02

Nick Gkikas έγραψε:1. Τα αναφέρω αυτά, απλώς γιατί θα αποφύγω την παράθεση αριθμών, σε μια εντελώς ποιοτική εκτίμηση, προκειμένου να θέσω ενα κοινό ορισμό του τί είναι πραγματικά ψυχρότερο του κανονικού καλοκαίρι (βλ. καλοκαίρι 1992) και τί είναι ένα κανονικό καλοκαίρι (βλ. σχεδόν όλα τα καλοκαίρια της δεκαετίας του 1990 που έχω σαν μνήμη εγώ και που απ οσο έχω δει δεν διαφέρουν και πολύ από το τυπικό καλοκαίρι και παλιότερα)..

Συμφωνώ! Όταν σκέφτομαι για κανονικά καλοκαίρια, στο μυαλό, μου ρχονται αυτά της δεκαετίας του 90.

Nick Gkikas έγραψε: 3. ...θα παρεμβάλλονται σε διαστήματα παρατεταμένα υψηλότερων του κανονικού θερμοκρασιών.

Με τρομάζεις

Nick Gkikas έγραψε: Ίσως οι αστάθειες να είναι αξιόλογες και στην Αττική, αν και όχι σκηνικά 2002 εκ πρώτης όψεως τουλάχιστον (με την Αθήνα μη λες ποτέ)..

Μ αρέσεις

Nick Gkikas έγραψε: 5. Διαισθησή μου οτι, θα έχουμε κάποιο πολύ έντονο θερμοκρασιακό γεγονός (40φεύγα).

Δεν πειράζει αυτό

Nick Gkikas έγραψε: αλλά δεν θα έχει επανάληψη και δεν θα έχει σχέση με τα παρατεταμένα δέκατα που θα έχουμε για μεγάλα διαστήματα ταυτόχρονα με μελτέμι.

Αυτό όχι μόνο πειράζει αλλά και τρομάζει. Αν είναι να ζήσουμε μνήμες από το καλοκαίρι του 2012 τότε βράσε ρύζι...

Μου θυμίζει τα λόγια του κ. Ζιακόπουλου στην Συνάντηση του ΕΑΑ όπου είπε ο άνθρωπος "φοβάμαι μη το καλοκαίρι του 2012, που ήταν φριχτό, είναι μια εικόνα από το μέλλον" :shock:

Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε :)
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Τρί 23 Απρ 2013, 16:21

christosz έγραψε:Δημητρη (Παστα), εμεις εδω στις πατριες "αχανεις" αγροτικες εκτασεις των Αγιων αναργυρων... :P Ματεα περιμενουμε τις βροχες να ποτιστουν οι καλλιεργιες και να μυρισει το ταπεινο χαμομιλάκι... Θα μαραθουν τα λουλουδακια πριν ερθει η ανοιξη :?

Άσε Χρήστο, όταν κιτρινίζει η πρασινάδα από τα μέσα Απρίλη, σκούρα τα πράγματα. Και για του λόγου το αληθές δες εδώ
http://www.youtube.com/watch?v=V6uqUZBd ... e=youtu.be
προχθεσινό το βιντεάκι παρακαλώ
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό Meteolarissa » Τρί 23 Απρ 2013, 18:22

.
Τελευταία επεξεργασία από Meteolarissa και Τετ 03 Ιούλ 2013, 18:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Meteolarissa

The eye of Sauron

Δημοσίευσηαπό csath07 » Τρί 23 Απρ 2013, 18:36

Καλησπέρα στη παρέα,

τα αραιά νέφη που υπήρχαν από το πρωί στον Αττικό ουρανό, δεν επέτρεψαν στη Τ να ανεβει ψηλά. Μέγιστη 24 στη Κυψέλη (Δικαστήρια). Από εκεί και μετά βοήθησαν να εμφανιστεί η ηλιακή άλως των 22 μοιρών. Η φωτογράφιση της δύσκολη λόγω της αντηλιάς και της δύσκολης γωνίας (ήλιος ψηλα στον ουρανό), ωστόσο καταγράφηκε και η 1η φώτο μου θύμισε λίγο eye of Sauron. Σας τις παραδίδω ;)

Εικόνα
The "eye of Sauron" by csath07, on Flickr

Εικόνα
Sun halo by csath07, on Flickr

Εικόνα
Sun halo by csath07, on Flickr
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές