Αναφορές Μαΐου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: 13-5-2013, Από μακριά ...

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 13 Μάιος 2013, 16:11

Hengeo έγραψε:Μέχρι στιγμής εμείς οι νότιοι εξακολουθούμε να παρακολουθούμε θεατές τους βορειότερους. Βέβαια σήμερα δεν έχουμε τι χθεσινή λιακάδα και η κατάσταση είναι αρκετά εκρηκτική, για να δούμε αν θα κατέβει κάτι νοτιότερα..

Έτσι, ακριβώς... Δεν περιμένω και πολλά εδώ, να πω την αμαρτία μου, όχι γιατί ξέρω τι μου γίνεται αλλά γιατί...γιατί.. έτσι! Έχω χάσει την υπομονή μου και δεν μου κάθεται καλά! Ας αγναντέψουμε λοιπόν τα βορειότερα του λεκανοπεδίου και δεν πειράζει, ας χαρεί η ανατολική Αττική!

Εικόνα
Εικόνα
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: 13-5-2013, Από μακριά ...

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Δευτ 13 Μάιος 2013, 16:27

Maria K έγραψε:Έτσι, ακριβώς... Δεν περιμένω και πολλά εδώ, να πω την αμαρτία μου, όχι γιατί ξέρω τι μου γίνεται αλλά γιατί...γιατί.. έτσι! Έχω χάσει την υπομονή μου και δεν μου κάθεται καλά! Ας αγναντέψουμε λοιπόν τα βορειότερα του λεκανοπεδίου και δεν πειράζει, ας χαρεί η ανατολική Αττική!

Όχι, εγώ περιμένω. Σκεφτόμουν να ανέβω Ζωγράφου για κάτι δουλειές αλλά το ανέβαλα. Θα μπορούσα να έχω απολαύσει την μπόρα μου, αλλά να τελικά ποιοι παίρνουν τα βουνά με την πρώτη ευκαιρία και ποιοι συνεχίζουν την μάχη στα χαρακώματα. Για αυτό λοιπόν θα την κάνει την καταιγίδα εδώ μέχρι αύριο και θα πει και ένα τραγούδι!

Εκτός του όμορφου θεάματος που αποτύπωσε η Μαρία, εδώ γύρισε και ο αέρας από ΔΒΔ σε ΒΑ, έριξε την θερμοκρασία και έφερε μυρωδιά βροχής..

Υ.Γ. Έστω και καθυστερημένα, καλωσήρθες Κώστα από τη Σπάρτη. Παρουσιάστηκα πέρυσι εκεί και με εντυπωσίασε η ηπειρωτικότητα του κλίματος, γεννημένος-μεγαλωμένος παραθαλάσσιος γαρ. Την ημέρα έσκαγες και το βράδυ πάγωνες, ενώ όντως ο Ταΰγετος κατέβαζε πανεύκολα αστάθειες!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Re: Αναφορές Μαΐου 2013

Δημοσίευσηαπό gbourlis » Δευτ 13 Μάιος 2013, 16:49

MeteoRio_nek έγραψε:
από gbourlis » 13 Μάιος 2013 12:19

Μας έφαγε το ΒΔ stream. Μάλλον ένα τακ πιο δυτικό θα ήταν καλύτερο.

Μάλλον μας ευνοεί Γιώργο, από Αγυιά και Βορειότερα με καλούς όμβρους που σημειώνονται κατά κύματα!
Αυτή τη στιγμή σημειώνονται και διάσπαρτα ηλεκτρικά.
Υετός από από 4mm έως και 9 mm στα Βόρεια Προάστια της Πάτρας!

Καλό μεσημέρι!!!

Φοβερή εύνοια. Κέντρο Πάτρας ένα ξέσπασμα του λεπτού. Και απέναντι απίστευτες αναπτύξεις. Αν και όπως έγραψα αναφερόμουν στις καταιγίδες που κατεβαίνουν το Ιόνιο, ενώ για τα τέρατα του Αράκυνθου θέλουμε λίγο πιο βόρεια. Νομίζω σήμερα είχαμε ακριβώς τον άνεμο που απέτρεψε τόσο τα του Ιονίου, όσο και τις απέναντι αστάθειες να μας επισκεφτούν. Πάντως, τώρα βλέπω ωραία κατάσταση και πάλι απέναντι από την Νεκταριοκάμερα
Εικόνα
Χαιρετώ με την ελπίδα να ακούσω το "Είδες που στο έλεγα"
Γιώργος Μπ, Πάτρα
http://ozia.net/W/
gbourlis

Δημοσίευσηαπό LeoP » Δευτ 13 Μάιος 2013, 18:32

Άλλη μια αναφορά από τη Δροσιά Αττικής για σήμερα! Ο καιρός έχει μια πραγματικά φθινοπωρινή αίσθηση. Χαμηλές νεφώσεις, ψύχρα, ψιλόβροχο, το οποίο σχεδόν έχει σταματήσει πια. Μια πολύ ευχάριστη νότα στο ζεστό καιρό που είχε προηγηθεί.

Ο καιρός αυτός μάλλον πρόκειται για διάλειμμα καθώς πάλι πάμε για ένα μικρό αλλά ίσως αξιόλογο θερμό επεισόδιο αν η θερμοκρασία τελικά καταφέρει να ξεπεράσει τους 20°C στα 850hpa.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Andreas » Δευτ 13 Μάιος 2013, 19:43

Διακρινω ενα wall cloud-τερας απο το μπαλκονι μου προς Β-ΒΑ! δεν ξερω τι μπορει να δινει αυτο
Ανδρεας, Γαλατσι
Andreas

Δημοσίευσηαπό Meteolarissa » Δευτ 13 Μάιος 2013, 19:56

.
Τελευταία επεξεργασία από Meteolarissa και Τετ 03 Ιούλ 2013, 19:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Meteolarissa

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Δευτ 13 Μάιος 2013, 20:13

Φθηνοπωρινο τοπιο και για την Αρτα σημερα που μετα απο την μπορα την μεσημεριανη δεν καταφερε να βγει ο ηλιος αλλα ο καιρς ηταν σταθερος, μουντος πηγ να ανοιξει κατα τις 6 αλλα αμεσως μετα επιασε αλλη μια βροχη ποτιστικου χαρακτηρα για κανα τεταρτο και αυτο ηταν.Ηπια φαινομενα ειχαμε και στα ορεινα
Θεοδωριανα 10.5 βαθμοι με 8μμ υετο
Βουργαρελι 11.8 με 2.6μμ υετο
Καταρρακτης 10.7 με 2.8μμ υετο.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό LeoP » Δευτ 13 Μάιος 2013, 20:29

Ακόμα μια αναφορά από τη Δροσιά! Η βροχή εντάθηκε, παρόλο που πριν δύσει ο ήλιος έβλεπα σαφές σβήσιμο νεφών από το νότο. Συνεχίζει λοιπόν να βρέχει έξω, ασθενώς μεν, το βροχοκουβαδάκι όμως του σταθμού προσθέτει χιλιοστά με αργό ρυθμό!
Άβαταρ μέλους
LeoP

Re: Συμπτωσάρα!

Δημοσίευσηαπό LeoP » Δευτ 13 Μάιος 2013, 20:34

Κατά φοβερή σύμπτωση αυτή ακριβώς τη στιγμή ο σταθμός της Δροσιάς ισοφαρίζει το σταθμό της Νέας Πεντέλης και ...δυστυχώς για τον κάτοχο του δευτέρου σταθμού (όλοι γνωρίζετε ποιος είναι) η Δροσιάρα ετοιμάζεται να κατατροπώσει τη δύστυχη Ν. Πεντέλη στον ετήσιο υετό... :lol:

Για του λόγου το αληθές: 363,6 χιλιοστά ετήσιος υετός και για τους δύο σταθμούς τώρα:

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό vanzel » Δευτ 13 Μάιος 2013, 21:16

Ωραία ποτιστική βροχή φθινοπωρινού-χειμερινού τύπου και θερμοκρασία 13,7c.....
10,2mm και βρέχει με 2,0mm/hr.....
Για καταιγίδες,ηλεκτρικά και τέτοια περίεργα ούτε λόγος.....
Ευνοημένα σήμερα μόνο τα Βόρεια Προάστια και κυρίως πέριξ της Πεντέλης.....
Τα Νότια Προάστια δεν πήραν χαμπάρι,αφού πολλές περιοχές είναι ακόμα με 0mm....
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης