Αναφορές Μαΐου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Μαΐου 2013

Δημοσίευσηαπό csath07 » Τετ 29 Μάιος 2013, 15:27

Alexandros Nasiakos έγραψε:Καλημέρα σε όλους ,

Πραγματικα εντυπωσιακές ελάχιστες θερμοκρασίες κατέγραψαν οι σταθμοί της ΕΜΥ για χθες στην Αττική (27 προς 28/5) με το Τατοι να δινει 9.2 βαθμούς ,9.8 Μαρκόπουλο ,10 το Ελ.Βενιζελος ενω μέχρι και το Ελληνικο έδωσε 11.6 ελάχιστη !!!

Σημερα η αντίθετη εικόνα καθώς νωριτερα είχα ελάχιστη στους 20.8 .Χθεσινη μέγιστη στους 27.7 και 27.4 αντίστοιχα απο τους σταθμούς μου ενω 28.1 μας έδωσε η ΕΜΥ στο Αλσος.Για να δούμε σημερα που θα φτάσουμε !

Καλη συνέχεια σε όλους !

:shock: :shock: :shock: Συγνώμη, ορίστε;! Οι μετρήσεις είναι επιβεβαιωμένες; Πάντως παίζει να ισχύουν διότι βλέπω και η Κάντζα είχε χτες ελάχιστη 12 βαθμούς! Με εντυπωσιάζει και το Ελληνικό όμως! Το Φάληρο πιο δίπλα είχε 19 ελάχιστη χτες (!). Άλλα παιδιά από περιοχές κοντά εκεί τι ελάχιστες είχαν; Εγώ είχα ελάχιστη 19.4 χτες, μιλάμε για 9-10 βαθμούς διαφορά ακτινικά από το κέντρο προς τα προάστια αν ισχύουν αυτα!!!!!!!!
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τετ 29 Μάιος 2013, 15:44

Και στη Δροσιά σημείωσα ελάχιστη χτες 12,4 βαθμούς, που ήταν η δεύτερη χαμηλότερη του μήνα αυτού.
Επίσης ένας εκ των δύο του Αγ. Στεφάνου έφτασε τους 12,2 χτες.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Τετ 29 Μάιος 2013, 16:07

Νέα αξιόλογη μεταφορά σκόνης εδώ και ένα 2ωρο!!!

Χάσαμε τη γέφυρα και την παλιοβούνα!!!! ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΟΡΑΤΑ!!!! :P

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 29 Μάιος 2013, 17:25

η σκονη επιμενει και σημερα.Το πρωι ανεβηκα στα ορεινα και γινονταν χαμος τα τζουμερκα απο Αρτα δεν φαινονταν και οταν πλησιασα αρχισαν να φαινονται

εδω οπως φαινονται απο τον δρομο πρως Βουργαρελι πνω απο τα Αγγελαίικα
Εικόνα

και δω οπως φαινονται απο την Αβαριτσα
Εικόνα

αυτη την ωρα 26.4 βαθμοι και 46% υγρασια ενω η μεγιστη σημερα εφτασε στους 30.4
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τετ 29 Μάιος 2013, 17:42

csath07 έγραψε:

Πραγματικα εντυπωσιακές ελάχιστες θερμοκρασίες κατέγραψαν οι σταθμοί της ΕΜΥ για χθες στην Αττική (27 προς 28/5) με το Τατοι να δινει 9.2 βαθμούς ,9.8 Μαρκόπουλο ,10 το Ελ.Βενιζελος ενω μέχρι και το Ελληνικο έδωσε 11.6 ελάχιστη !!!

Σημερα η αντίθετη εικόνα καθώς νωριτερα είχα ελάχιστη στους 20.8 .Χθεσινη μέγιστη στους 27.7 και 27.4 αντίστοιχα απο τους σταθμούς μου ενω 28.1 μας έδωσε η ΕΜΥ στο Αλσος.Για να δούμε σημερα που θα φτάσουμε !

Καλη συνέχεια σε όλους !

:shock: :shock: :shock: Συγνώμη, ορίστε;! Οι μετρήσεις είναι επιβεβαιωμένες; Πάντως παίζει να ισχύουν διότι βλέπω και η Κάντζα είχε χτες ελάχιστη 12 βαθμούς! Με εντυπωσιάζει και το Ελληνικό όμως! Το Φάληρο πιο δίπλα είχε 19 ελάχιστη χτες (!). Άλλα παιδιά από περιοχές κοντά εκεί τι ελάχιστες είχαν; Εγώ είχα ελάχιστη 19.4 χτες, μιλάμε για 9-10 βαθμούς διαφορά ακτινικά από το κέντρο προς τα προάστια αν ισχύουν αυτα!!!!!!!!

19 βαθμούς ελάχιστη είχα εγώ στο μπαλκόνι μου το προηγούμενο διήμερο 27 και 28/5. Σήμερα, 29/5, η ελάχιστη ήταν 20,7 και η μέγιστη 28,5.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Τετ 29 Μάιος 2013, 17:51

Νομίζω έχει σχολιαστεί στο παρελθόν πως τον Ελληνικό σε κάποιες μεμονωμένες περιστάσεις τις θερμές περιόδους χτυπάει τραγικές ελάχιστες.Νομίζω και ο Νίκος είχε δώσει μια εξήγηση αλλά την ξέχασα.

Νωρίτερα μέχρι και 33 βαθμούς η Αττική τοπικά στο Θριάσιο.

Παρακάτω όλες οι τιμές που έδωσε χθές η ΕΜΥ για Αττική
Συνημμένα
EMY.JPG
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Τετ 29 Μάιος 2013, 18:18

csath07 έγραψε:

Καλη συνέχεια σε όλους !

Χρήστο η χτεσινή μου ελάχιστη εδώ (στα 25μ. υψόμετρο :lol: ) ήταν 13,6 (Κόρινθος:14,1) και σήμερα 16 (Κόρινθος:16,6)
Παραθέτω και τον σταθμό της Κορίνθου που είναι "γειτονικός", έχουμε παρόμοιο υψόμετρο και είναι στο Μεταρ (ο δικός μου όχι),
οπότε όπως βλέπεις οι τιμές είναι πολύ κοντινές και αρκετά ψυχρές για τέλη Μάη.
Και στους 2 σταθμούς η ελάχιστη του μήνα σημειώθηκε μόλις χθες!!!
Ο κόσμος που ξυπνά πρωί για δουλειά (και εγώ μαζί...) δεν ξέρει πως να ντυθεί τις τελευταίες μέρες.
Καλά... τα ορεινά της Ηπείρου(π.χ. Βωβούσα) και η Χιονοπατριαρχεία Φλωρίνης δεν παίζονται τις τελευταίες μέρες :mrgreen:
Τι να λέμε κι εμείς τα γατάκια... :roll: :lol:

Στα σημερινά: Ζέστη σήμερα, 30ρίσαμε, καμιά σχέση με τις μέρες κυριαρχίας του μαΐστρου το προηγούμενο εξαήμερο.
Μάλλον από αύριο επιστρέφει εδώ ο αγαπημένος μου (για καλοκαίρι) άνεμος και θα μας δροσίσει!
Τελευταία επεξεργασία από Meteojohn-Loutraki και Τετ 29 Μάιος 2013, 18:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό gbourlis » Τετ 29 Μάιος 2013, 18:21

MeteoRio_nek έγραψε:Νέα αξιόλογη μεταφορά σκόνης εδώ και ένα 2ωρο!!!

Χάσαμε τη γέφυρα και την παλιοβούνα!!!! ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΟΡΑΤΑ!!!! :P

Πραγματικά απίστευτη κατάσταση. Σκόνη τρομερή και υγρασία που χτυπάει 80% ως 90% στα παραθαλάσσια τμήματα της πόλης, λόγω στροφής των ανέμων σε ΝΔ και εξασθένησης. Η κατάσταση συνοδεύεται από υγρασιονέφη ακριβώς πάνω από τα κεφάλια μας. Όπως και να το κάνεις δεν βαριόμαστε.
Γιώργος Μπ, Πάτρα
http://ozia.net/W/
gbourlis

Δημοσίευσηαπό Meteolarissa » Τετ 29 Μάιος 2013, 19:39

.
Τελευταία επεξεργασία από Meteolarissa και Τετ 03 Ιούλ 2013, 19:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Meteolarissa

Δημοσίευσηαπό xristan-Patra » Τετ 29 Μάιος 2013, 20:07

Καλησπέρα από την σκονισμένη Πάτρα.Περίεργο μιγμα καιρού εδώ με ένα πολυ ασθενές δυτικό αεράκι, ορατότητα μηδέν από σκόνη και συννεφία με την υγρασια στο 80%..ασφυξία!!!! Μόλις ξεκίνησαν και κάποιες λασποψιχάλες..το μονο θετικο η θερμοκρασία στους 21 αυτη την ώρα.
Λογγίνος Χρήστος
Πάτρα Αχαίας (περιοχή Αρόη, υψόμετρο 50μ)
xristan-Patra

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης