Αναφορές Μαΐου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Μαΐου 2013

Δημοσίευσηαπό csath07 » Τρί 14 Μάιος 2013, 13:52

Καλησπέρα σας,

άλλα 6 mm από τους πρωινούς όμβρους στη Κυψέλη, σύνολο "κακοκαιρίας" 12.5 mm. Ελάχιστη σήμερα το πρωί στους 16.4, αυτή τη στιγμή στους 22.1 ενώ ο καιρός σταδιακά ανοίγει και ήλιος αρχίζει να λάμπει. Αυτά τα λίγα.

Καλό απόγευμα!
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τρί 14 Μάιος 2013, 14:39

3,4mm εδώ με 5,8 μέγιστη ραγδαιότητα. Τι να πω, αφού δεν κατάφερε την καταιγίδα, τουλάχιστον μας αποζημίωσε κάπως με βροχή φθινοπωρινού τύπου και την θερμοκρασία να πέφτει κοντά στους 16. Η αναμονή κάτι έδωσε Μαρία ε;

Τώρα βγήκε ήλιος και 22 βαθμοί. Πάμε για κάψιμο πάλι τώρα, αυτή τη φορά βέβαια φαίνεται να φέρνει νοτιάδες και αστάθειες μαζί, ενδεχομένως θα έχουμε και συννεφιές, οπότε ίσως σωθεί κάπως η κατάσταση, όσο μπορεί δηλαδή με +20 στα 850..

Λεωσθένη ναι και ο Μάιος θερμότερος βγαίνει. Για τον απλούστατο λόγο ότι όταν δεν έχουμε θερμές εισβολές η θερμοκρασία απλά επιστέφει κοντά στις κανονικές τιμές, οπότε η σούμα βγαίνει προς τα πάνω. Το κάτω από τις κανονικές το έχει ξεχάσει ο καιρός. Το έχω ξαναπεί, το βιολί αυτό συνεχίζεται με αυξομειώσεις από πέρυσι την άνοιξη. Οι ψυχρές αέριες μάζες πηγαίνουν δυτικότερά μας και προς Ατλαντικό. Πόσο ακόμα μπορεί να επιμείνει; Αν δεν σπάσει κάποια στιγμή μέχρι τον Ιούλιο τη βάψαμε. Διότι αν μας φέρνει τώρα την +20 στα 850, τον Ιούλιο αναλογικά θα έχουμε +30!

Καλή συνέχεια σε όλους!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 14 Μάιος 2013, 15:20

Jason έγραψε:Kαλησπέρα σε όλη την ομάδα!
Νομίζω οτι αυτή η κακοκαιρία ήταν φοβερή για τον Διόνυσο ,τα είχε όλα,από τροπική καταιγίδα με χαλάζι μέχρι χειμωνιάτικη βροχή και βακόκαιρο που θύμιζει Γενάρη μήνα.

Πολύ ωραίος!
Κι ότι ήθελα να γράψω σχετικά με την καταιγίδα της Κυριακής στη Δροσιά όπου δεν ήμουν παρών. Έμαθα από τους γονείς μου ότι το έστρωσε κανονικά με χαλάζι, το οποίο έπεφτε για πολλή ώρα (σχετικό είναι αυτό αλλά επέμειναν ότι ήταν πάνω από 10λεπτο και ότι ο σταθμός μου δεν το κατέγραψε γιατί δεν ήταν βροχή αλλά χαλάζι). Επίσης η γιαγιά μου πήρε πανικόβλητη στο σπίτι ρωτώντας που είναι οι υπόλοιποι και να προσέχουν γιατί κάτι πολύ επικίνδυνο συμβαίνει! :lol:
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Τρί 14 Μάιος 2013, 19:10

Εγώ άκουγα στωικά αλλά αναρωτιόμουν... τόση βλακεία? μα τόση? Λες και δε θα υπάρχουν μέρες που θα αναζητούμε απεγνωσμένα λίγη δροσιά και μας πείραξε ένα βροχερό πρωινό του Μάη...

Έτσι ακριβώς Μήτσο!!!
Ήθελα ναξερα τι θα πίνανε αν δεν έβρεχε που και που.
Το απαύγασμα της μ@λ@κίας... :ugeek:
Να μην ανησυχούνε.
Σύντομα θα έρθει η ώρα που δεν θα μπορείς να οδηγήσεις το αυτοκίνητό σου επειδή απλά δεν θα μπορείς να πιάσεις το τιμόνι από την κάψα, από την ιδρωτίλα στα λεωφορεία θα λυποθυμάς (δεν τους έχει μιλήσει κανείς για το rexona;;;), οι ψύξεις και οι πνευμονίες από τα ερκοντίσιον θα πηγαίνουν σύννεφο κλπ, κλπ...

Τεσπα...

Ψιλόβροχο και Φθινοπωρινή αίσθηση το πρωί και εδώ, τώρα ήλιος.
Λίγες εικόνες με χρονολογική σειρά από προχθές Κυριακή όπου τα σύννεφα αστάθειας έπαιξαν το παιγνίδι τους με τον απογευματινό ήλιο

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

"Το φρύδι του μαΐστρου";;; Αδόκιμος όρος, μη βαράτε... :lol:
Εικόνα

Εικόνα

Σαν ηφαίστειο που ξυπνά...
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

http://www.meteojohn71.blogspot.gr/2013/05/blog-post_13.html
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό Meteolarissa » Τρί 14 Μάιος 2013, 19:47

.
Τελευταία επεξεργασία από Meteolarissa και Τετ 03 Ιούλ 2013, 19:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Meteolarissa

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τρί 14 Μάιος 2013, 19:56

Βινντεο απο χτες Δευτερα.Κυψελη.

[youtubenew]http://youtu.be/z53tExAcYv4[/youtubenew]
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 14 Μάιος 2013, 21:34

πολυ καλος καιρος επικρατησε σημερα στην Αρτα απο το πρωι εχει ηλιο.Τα ξημερωματα ειχαμε μια βροχουλα αλλα ολη η μερα σημερα περασε με ηλιο.Καποια ασταθεια υπηχε στα βουνα αλλα δεν εδωσε πουθενα φαινομενα.
nektarios 1451

Αναφορά κακοκαιρίας και συμπληρωματικά προηγούμενης

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τρί 14 Μάιος 2013, 22:43

Καλησπέρα σας από Ηλιούπολη,

Ένα παράταιρο για την εποχή 3ήμερο, το οποίο θύμισε Φθινόπωρο, με χλιαρή θερμοκρασία, ήταν "το αντάλλαγμα" για 10 μέρες ακραίας ζέστης και αν βάλουμε και την προηγούμενη διαταραχή (άλλες 3 μέρες απλώς με κανονική θερμοκρασία), η παρτίδα δεν σώζεται. Με μεγάλη λύπη διάβασα τις αναφορές από το κέντρο της Αθήνας, το οποίο ήταν "φάτε μάτια ψάρια" και που είδε ουσιαστικά βροχή νωρίς το πρωί σήμερα. Τα ίδια και χειρότερα η παλιά μου γειτονιά των νοτιοανατολικών προαστίων. Εν πάσει περιπτώσει, έτυχε να ζήσω και τις δύο διαταραχές στα Ζάρκα.

Οι αναφορές από την προηγούμενη εστάλησαν και το μόνο που έχω να συμπληρώσω είναι απλώς η επιστροφή μου την Πέμπτη του Πάσχα, όπου παρατήρησα 5-7 βαθμούς διαφορά σε σχέση με το κεντρονότιο λεκανοπέδιο, μέσα στο βράδυ. Έφυγα από Ζάρακες (160μ) με 12-14 βαθμούς αέρα και ψεκάδες, για να συναντήσω 19 βαθμούς από τη Φιλαδέλφεια και κάτω καθώς και στα 160μ της Ηλιούπολης και στα 100-130μ του κέντρου, όλα αυτά μεταξύ 11 και 1 το βράδυ προς Παρασκευή. Στο χωριό ήθελες μπουφάν, στην Αθήνα κυκλοφορούσες με ένα μακρυμάνικο πουκαμισάκι. Εκτός από την φυσιολογική παρατηρούμενη διαφορά θερμοκρασίας 2-3 βαθμών, κάτι που σε συνδυασμό με τις κατά 1.5 περίπου φορά αυξημένες βροχοπτώσεις, κατατάσσει τη νότια Εύβοια σε μια άλλη κλιματική ζώνη, η επιπρόσθετη διαφορά, ήταν λόγω της διάταξης του χαμηλού (στο κεντρικό Αιγαίο), που δεν επέτρεψε στο επιφανειακό ψυχρότερο ρεύμα να εισέλθει στο λεκανοπέδιο, το οποίο εν τέλει συνέβη μέσα στο πρωί της Παρασκευής, που ο καιρός φάνηκε να δροσίζει κάπως. Με την είσοδό του, σημειώθηκε και βροχή από χειμερινού τύπου συννεφιά μέσα στη νύχτα, κατά κύριο λόγο ψεκάδες στο κέντρο που ήταν δυνατή βροχή στην Ηλιούπολη όπως μου είπαν.

Όσον αφορά αυτήν την κακοκαιρία, όπως είπαμε δεν θύμισε σε τίποτα Ανοιξη (όπως και η προηγούμενη). Οι καταιγίδες, που μας επισκέφθηκαν στους Ζάρακες (Κυριακή 12/5 μεσημέρι/απόγευμα, Δευτέρα 13/5 βράδυ καθώς και Τρίτη 14/5 το πρωί), άφησαν στο σύνολό τους 19.6mm, που αποτελεί και το σύνολο για την κακοκαιρία, με τα περισσότερα να πέφτουν σήμερα το πρωί (16.2), μακράν περισσότερα από την Αττική στο σύνολό της, ένεκα βορειοδυτικού ρεύματος. Δεν έχει νόημα να μπώ σε λεπτομέρειες περιγράφοντας κάθε Cb που φτιαχνόταν και προσπαθούσε να δημιουργήσει κατάσταση την Κυριακή, και την Δευτέρα. Θα σας δώσω μόνο μια γενική αίσθηση, η οποία ήταν αισθηση Σεπτέμβρη, με ήπιες καταιγίδες, πιο πολύ για ντεκόρ, παρά για κάποια ουσία. Ωστόσο, απ οσα έμαθα, διότι στα χωριά τα νέα κυκλοφορούν, από τη λίμνη του Δύστου και βορειότερα, έπεσε αρκετό νερό κάτι που συμβαίνει κατά κόρον σε θερμικές αστάθειες. Άρα, τελικά, τίποτα το περίεργο, εκτός από την εντελώς παράταιρη αισθηση φθινοπώρου, την οποία πολλοί επισήμαναν.

Περνάω σε κάποιες φωτογραφίες από την Κυριακή, οι οποίες συνδυάζονται και με φωτογραφίες φίλων καθώς ο βορειοανατολικός ορίζοντας της ανατολικής Αττικής αλλά ακόμη και του λεκανοπεδίου, αλληλεπικαλύπτεται με τον νοτιοδυτικό ορίζοντα των Ζαράκων. Οι παρακάτω λοιπόν είναι από τη Κυριακή, δείχνουν προς τα νοτιοδυτικά, όπου μάλιστα διακρίνεται και η Πεντέλη στο βάθος. Είναι η καταιγίδα που φωτογραφήθηκε και βιντεοσκοπήθηκε από τον Ματσάγγο (viewtopic.php?f=3&t=912&start=150#p16780) και αναφέρθηκε και από τον Χρήστο (viewtopic.php?f=3&t=912&start=150#p16777), η οποία έχει περάσει πλέον στον Ευβοικό και ετοιμάζεται να μας χτυπήσει. Τελικά το αποτέλεσμα ήταν φτωχο, με μερικά καλά κεραυνίδια και βροχή που με το ζόρι έπιασε τις μέτριες εντάσεις, αν και η βροχοκουρτίνα φαινόταν εντυπωσιακή:
Εικόνα

Λεπτομέρεια με ανάπτυξη πάνω απο την Πεντέλη, ίσως και πιο νότια μεσα στο λεκανοπέδιο:
Εικόνα

Την ίδια ώρα όμως προς τα βορειοδυτικά του χωριού είχαμε πιο ζόρικο θέαμα, το οποίο άξιζε της προσοχής μου, και έριξε νεροποντή προς τα χωριά της Κύμης έως και τα Κριεζά πριν τη λίμνη του Δύστου.
Εικόνα

Όσο για τα αποτελέσματα στην περιοχή των Ζαράκων, προτίμησα να εστιάσω σε ένα κλασικό θέαμα, αυτό των σταγόνων στη θάλασσα, αρκετά παιγμένο, αλλά μου κέντρισε το ενδιαφέρον...Παραλία Ζαράκων λοιπόν, η βροχή αρχίζει:

Εικόνα

δυναμώνει:
Εικόνα

ακόμη περισσότερο:
Εικόνα

Λεπτομέρεια:
Εικόνα

Ιδανικό σκηνικό για να απολαύσουμε έναν καφέ:
Εικόνα

και όσοι γλίτωσαν τις μέρες που προηγήθηκαν, να απολαύσουν τη βόλτα τους.
Εικόνα

Κατά τα άλλα, Δευτέρα ξημερώματα, πετύχαμε ομιχλη στην λίμνη του Δύστου, όπου το φαινόμενο συμβάινει για πλάκα, ώς εξαιρετικά αναστροφικό μέρος. http://goo.gl/maps/mMoA7 Χωρίς υπερβολή, θα έλεγα οτι οι μέρες ομίχλης εκεί / έτος, ξεπερνούν τις 50. Ο ομιχλη δεν ήταν ιδιαίτερα πυκνή για τα δεδομένα της περιοχής, ωστόσο περιόριζε την ορατότητα στην επαρχιακή οδό Αλιβερίου-Καρύστου έως και τα 50μ σε κάποια σημεία. Δυστυχώς δεν είχα φωτογραφική μηχανή, το θέαμα τα ξημερώματα με τα σύννεφα να φωτίζονται λευκά από το ημίφως κι εμεις να βυθιζόμαστε αργά μέσα τους, ήταν υπέροχο και δεν παρέπεμπε σε νησιωτική περιοχή επουδενί...

Τη Δευτέρα το βράδυ, ξεκίνησε βροχή χειμερινού τύπου, με αραιά ηλεκτρικά ακαθόριστης προέλευσης, η οποία στη συνέχεια διακόπηκε, για να επικρατήσει αισθητός δυτικός άνεμος μέσα στη νύχτα. Αργότερα, ηλεκτρικά με συχνότητα 1 το λεπτό φάνηκαν προς την Δίρφυ και πίσω από αυτήν, συχνά ένδειξη επερχόμενης κακοκαιρίας βορειοδυτικού ρεύματος. Πράγματι λίγο αργότερα, ο δυτικός γύρισε σε ΒΔ, και ενισχύθηκε ακόμη περισσότερο, ενώ ξεκίνησε αρκετά δυνατή βροχή με κεραυνούς, η οποία έδωσε 16.2 χιλιοστά. Σταδιακά μέσα στο πρωί, ο καιρός άρχισε να ανοιγει και μέχρι να φύγουμε κατά το μεσημεράκι, τα σύννεφα, χάνοντας πια την υποστήριξή τους, διαλύονταν με συνοπτικές διαδικασίες δίνοντας τη θέση τους σε έναν ζεστό ήλιο και κάνοντας την ατμόσφαιρα, σχεδόν καλοκαιρινή σε χρώμα, μυρωδιές και αισθηση.....

Αυτά για την ώρα...
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Re: Αργυρούπολη, 14-5-2013

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 14 Μάιος 2013, 23:03

Και η βροχή ήλθε νωρίς το πρωί, 7 η ώρα θα ήταν (αν έβρεχε και τη νύχτα δεν ξέρω). Δύο χιλιοστά άφησε όλο αυτό το μουντό ψιλόβροχο. Δεν ξέρω, παιδιά, δεν το χάρηκα. Θα έλεγα ότι με ενόχλησε κιόλας αυτό το εντελώς φθινοπωρινό σκηνικό. Εμένα που λατρεύω τη βροχή! Είχε εκτονωθεί η ατμόσφαιρα της χθεσινής αστάθειας που ταιριάζει με την εποχή και τα προσωπικά μου γούστα. Ήταν και η σκέψη ότι ξανάρχεται η λιακάδα και η ζέστη, ίσως όλα μαζί, ποιος ξέρει. Πάντως αυτή η βροχή δεν έφερε την αναμενόμενη διαύγεια στη συνέχεια. Το βοριαδάκι και η αιθρία που ακολούθησε από το μεσημέρι και μετά δεν έδιναν την αίσθηση ότι είχε προηγηθεί βροχή. Την επόμενη φορά ελπίζω να συγκινηθούμε περισσότερο. Κι ελπίιζω να ήταν αυτή η πρώτη και τελευταία φορά που η βροχή μου έφερε πονοκέφαλο.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Τρί 14 Μάιος 2013, 23:47

Ρίο- 27 mm καταγράφηκαν στο σταθμό του Καστελλοκάμπου Ρίου το τελευταίο 3ημερο, αρκούντως ικανοποιητικά!!!

Ο καιρός βελτιώθηκε σήμερα από τις πρωινές ώρες αν και το μεσημέρι έβρεξε και πάλι ελαφρώς!.

Εικόνα
Untitled by meteorio_nek, on Flickr

Εικόνα
αέναη κίνηση... by meteorio_nek, on Flickr

Εξαιρετική διαύγεια την ώρα που η νύχτα έπαιρνε το πάνω χέρι...

Εικόνα
μετάβαση... by meteorio_nek, on Flickr

Καλό ξημέρωμα...!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες