Αναφορές Ιουλίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουλίου 2013

Δημοσίευσηαπό Hector » Παρ 12 Ιούλ 2013, 10:58

LeoP έγραψε:Μας λείπει μια αναφορά από τη Ρόδο! Χωρίς να γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται εκεί πιστεύω ότι θα πρέπει να έχει ένα αρκετά θερμό καλοκαίρι σε αντίθεση με σχεδόν το σύνολο της Ελλάδας που απολαμβάνει μια ήπια κατάσταση. Μπορεί να μη χτυπάει καύσωνα ούτε εκεί αλλά δεδομένου του φαινομένου της "δίνης" που σχηματίζει εκεί ο βοριάς, λόγω της μορφολογίας, της γειτονικής ορεινής νοτιοδυτικής Τουρκίας εκεί πρέπει να κόβει αισθητά το μελτέμι και να σηκώνει υψηλότερες θερρμοκρασίες.

...κάτι που μάλλον δεν επαληθεύεται στην πραγματικότητα γιατί όπως βλέπω η Σγουρού μια χαρά θερμοκρασίες και αέρα έχει...

Καλησπερα παιδια.
Μπορει να μην γραφω(για διαφορους λογους) αλλα σας διαβαζω ανελλιπως.
Επειδη πολυς ντορος γινεται για το φετινο καλοκαιρι,και επειδη ο Λεωσθενης ανεφερε την Ροδο,
Να αναφερω οτι αυτην την περιοδο βρισκομαι στην νοτια Ροδο.
Ο καιρος εδω λοιπον ειναι πολυ πολυ δροσερος και δροσεροτερος απο την πολη της Ροδου και φυσικα απο τα Σγουρου.

Απο την 1 Ιουνιου εως και σημερα 5 μερες τον Ιουνιο και 1 μερα τον Ιουλιο εχει σταματησει να φυσαει ο Δυτικος ανεμος.
Δηλαδη σε συνολο 42 ημερων καλοκαιριου οι 36 μερες ειναι με ισχυρο(5-6 μποφωρ μεση ενταση και 7-8 ριπες)ανεμο.

Το νοτιο ακρο γειτνιαζει καιρικα με την κοντινη μας Καρπαθο.
Οπου πριν λιγες μερες ειχε για 2 συνεχομενες μερες 7αρια +9αρια ριπες.
Αυτος ο ανεμος εδω κουβαλαει την υγρασια του Αιγαιου με 80% τα πρωινα και 70% τα μεσημερια.

Οποτε ολες οι λοφοσειρες γυρω μου ειναι καλυμμενες με μονιμη ομιχλη.
Τα πρωινα εκει ολη η γη ειναι βρεγμενη και αυτο φαινεται οτι τα παντα ειναι πρασινα.
Εγω ειμαι λιγο πιο μακρια απο αυτη την κατασταση και εχω μια οροσειρα λοφο στα δυτικα μου οποτε το ψιλοφοεν ειναι αναποφευκτο.
Παμε στα θερμοκρασιακα τωρα που ειναι και το ζητουμενο.
Τιε μερες που φυσαει αυτος ο ανεμος ανεξαρτητως θερμοκρασιας στα 850 η θερμοκρασια κυμαινεται μεταξυ 22-27 περιπου.
Τις ελαχιστες μερες που εκοψε ,τοτε ο ΒΑ απο Τουρκια εριξε την υγρασια στο 40% και ανεβασε την θερμοκρασια στους 31-33 βαθμους.
Η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι κυμαινεται απο 25.5 εως 27 τα μεσημερια και φυσικα υπεροχος υπνος με κλειστα παραθυρα.
Τα βραδυα το φουτερακι απαραιτητο καθως ο αερας με 80% σε κρυωνει πραγματικα.
Κατι σαν τις Κυκλαδες με μελτεμι δηλαδη:Καλοκαιρι 1997 Φηρα στην Σαντορινη ομιχλη το βραδυ και ισχυρο μελτεμι.
Χθες το βραδυ στις 23.00 Σγουρου 25.6 και εγω εδω 22.8 με τρελλο ανεμο.
Αυτα τα ολιγα απο την ανεμοδαρμενη νοτια Ροδο.
Εκτορας.
Hector

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Παρ 12 Ιούλ 2013, 11:42

Hector έγραψε:
LeoP έγραψε:Μας λείπει μια αναφορά από τη Ρόδο! Χωρίς να γνωρίζω ακριβώς τι γίνεται εκεί πιστεύω ότι θα πρέπει να έχει ένα αρκετά θερμό καλοκαίρι σε αντίθεση με σχεδόν το σύνολο της Ελλάδας που απολαμβάνει μια ήπια κατάσταση. Μπορεί να μη χτυπάει καύσωνα ούτε εκεί αλλά δεδομένου του φαινομένου της "δίνης" που σχηματίζει εκεί ο βοριάς, λόγω της μορφολογίας, της γειτονικής ορεινής νοτιοδυτικής Τουρκίας εκεί πρέπει να κόβει αισθητά το μελτέμι και να σηκώνει υψηλότερες θερρμοκρασίες.

...κάτι που μάλλον δεν επαληθεύεται στην πραγματικότητα γιατί όπως βλέπω η Σγουρού μια χαρά θερμοκρασίες και αέρα έχει...

Καλησπερα παιδια.
Μπορει να μην γραφω(για διαφορους λογους) αλλα σας διαβαζω ανελλιπως.
Επειδη πολυς ντορος γινεται για το φετινο καλοκαιρι,και επειδη ο Λεωσθενης ανεφερε την Ροδο,
Να αναφερω οτι αυτην την περιοδο βρισκομαι στην νοτια Ροδο.
Ο καιρος εδω λοιπον ειναι πολυ πολυ δροσερος και δροσεροτερος απο την πολη της Ροδου και φυσικα απο τα Σγουρου.

Απο την 1 Ιουνιου εως και σημερα 5 μερες τον Ιουνιο και 1 μερα τον Ιουλιο εχει σταματησει να φυσαει ο Δυτικος ανεμος.
Δηλαδη σε συνολο 42 ημερων καλοκαιριου οι 36 μερες ειναι με ισχυρο(5-6 μποφωρ μεση ενταση και 7-8 ριπες)ανεμο.

Το νοτιο ακρο γειτνιαζει καιρικα με την κοντινη μας Καρπαθο.
Οπου πριν λιγες μερες ειχε για 2 συνεχομενες μερες 7αρια +9αρια ριπες.
Αυτος ο ανεμος εδω κουβαλαει την υγρασια του Αιγαιου με 80% τα πρωινα και 70% τα μεσημερια.

Οποτε ολες οι λοφοσειρες γυρω μου ειναι καλυμμενες με μονιμη ομιχλη.
Τα πρωινα εκει ολη η γη ειναι βρεγμενη και αυτο φαινεται οτι τα παντα ειναι πρασινα.
Εγω ειμαι λιγο πιο μακρια απο αυτη την κατασταση και εχω μια οροσειρα λοφο στα δυτικα μου οποτε το ψιλοφοεν ειναι αναποφευκτο.
Παμε στα θερμοκρασιακα τωρα που ειναι και το ζητουμενο.
Τιε μερες που φυσαει αυτος ο ανεμος ανεξαρτητως θερμοκρασιας στα 850 η θερμοκρασια κυμαινεται μεταξυ 22-27 περιπου.
Τις ελαχιστες μερες που εκοψε ,τοτε ο ΒΑ απο Τουρκια εριξε την υγρασια στο 40% και ανεβασε την θερμοκρασια στους 31-33 βαθμους.
Η θερμοκρασια μεσα στο σπιτι κυμαινεται απο 25.5 εως 27 τα μεσημερια και φυσικα υπεροχος υπνος με κλειστα παραθυρα.
Τα βραδυα το φουτερακι απαραιτητο καθως ο αερας με 80% σε κρυωνει πραγματικα.
Κατι σαν τις Κυκλαδες με μελτεμι δηλαδη:Καλοκαιρι 1997 Φηρα στην Σαντορινη ομιχλη το βραδυ και ισχυρο μελτεμι.
Χθες το βραδυ στις 23.00 Σγουρου 25.6 και εγω εδω 22.8 με τρελλο ανεμο.
Αυτα τα ολιγα απο την ανεμοδαρμενη νοτια Ροδο.
Εκτορας.

Χαιρετίζω την πρώτη αναφορά στη λίστα από την ανεμώδη Νότια Ρόδο!!! :D :D :D
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 12 Ιούλ 2013, 12:49

Ώστε έτσι λοιπόν, η Ρόδος σκίζει φέτος!

Κι εδώ πάντως καλά τα πάμε. Το αεράκι βγήκε και η θερμοκρασία έχει μπλοκάρει στους 30°C, προς το παρόν.

----------------------

Υ.Γ.

Σε αυτό τον πλανήτη βρέχει λυωμένο γυαλί και οι άνεμοι φυσούν με υπερηχητική ταχύτητα:

Ο Γαλάζιος Πλανήτης HD 189733b
Τελευταία επεξεργασία από LeoP και Παρ 12 Ιούλ 2013, 13:09, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό vanzel » Παρ 12 Ιούλ 2013, 12:55

Καλησπέρα και από Νέα Πεντέλη!
Στους 30,8°C σκαρφάλωσε πριν λίγο η θερμοκρασία,που αποτελεί και την μέγιστη του Ιουλίου ως τώρα,ενώ είναι η 4η μέρα που το θερμόμετρο μετά βίας ξεπερνάει τους 30°C....Αστεία πράγματα δηλαδή για Ιούλιο!!!!
Με την ενίσχυση του Β ρεύματος πριν λίγο άρχισε να πέφτει και η θερμοκρασία...στους 30,1°C τώρα.
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

Δημοσίευσηαπό vouhead » Παρ 12 Ιούλ 2013, 17:30

Καλησπέρα. Και σήμερα τα γνωστά ηλεκτροταραταζούμ και πύργοι διάφοροι που απλώθηκαν στα ψηλά και ως εκ θαύματος αποφάσισαν να μας βρέξουν λίγο!
Ένα σύννεφο, που όπως φάνηκε στο ραντάρ, ξεκίνησε από τα δυτικά ντροπαλό, μετά ξεσπάθωσε στο κέντρο και άφησε εκεί 0,6 χιλ. και είπε να περάσει κι από δω, στα ανατολικά να δώσει 0,2 χιλ. Αν και ελάχιστο, ένα κλακ στο κουταλάκι του βροχόμετρου, το ευχαριστούμε και ελπίζουμε και για παρακάτω, αφού το καζάνι βράζει!

Καλά να είστε!
Αγγελος Βιδάλης
Θεσσαλονίκη Κάτω Πυλαία
http://weather.vouhead.gr

Παρα 10 μέτρα *FKP*
http://users.otenet.gr/~ang-9/photos/fkp.html
ΕικόναΕικόνα
    Άγγελος Βιδάλης (Παρα 10 μέτρα FKP) - Κάτω Πυλαία Θεσσαλονίκης
Άβαταρ μέλους
vouhead

Δημοσίευσηαπό Corsair » Παρ 12 Ιούλ 2013, 22:20

Βροχάει στη Δροσιά!!!! Τι δροσιά είναι αυτή!!! Από τις 7 περίπου, άρχισε να τριγυρίζει με τον ουρανό να κλείνει συνεχώς...
Το αποτέλεσμα? 0,6 , αεράκι, δροσιά και μυρωδιές απίστευτες!!!!
Το έκανε πάλι το θαύμα του το πλύσιμο του αυτοκινήτου!!! το κέρατό μου γμ!!!!
Καλό βράδυ φίλοι!!!!
ΥΓ. Δίκιο είχε κάποια ψυχή σήμερα το πρωί, που μου έλεγε ότι θα κάτσει η αστάθεια τελικά!!! Μπράβο Γιάννη Κ....
ΕικόναΓιώργος Διακάκης
http://www.youtube.com/watch?v=L61pU9TYOrs
Άβαταρ μέλους
Corsair

Δημοσίευσηαπό csath07 » Παρ 12 Ιούλ 2013, 23:19

Corsair έγραψε:Βροχάει στη Δροσιά!!!! Τι δροσιά είναι αυτή!!! Από τις 7 περίπου, άρχισε να τριγυρίζει με τον ουρανό να κλείνει συνεχώς...
Το αποτέλεσμα? 0,6 , αεράκι, δροσιά και μυρωδιές απίστευτες!!!!
Το έκανε πάλι το θαύμα του το πλύσιμο του αυτοκινήτου!!! το κέρατό μου γμ!!!!
Καλό βράδυ φίλοι!!!!
ΥΓ. Δίκιο είχε κάποια ψυχή σήμερα το πρωί, που μου έλεγε ότι θα κάτσει η αστάθεια τελικά!!! Μπράβο Γιάννη Κ....

Αστάθειες για μία ακόμη μέρα, οι οποίες εκδηλώνονται με τη μορφή νεφώσεων τις θερμές ώρες της ημέρας εντός του λεκανοπεδίου και από ότι βλέπω με όμβρους σε απόσταση αναπνοής από αυτό.

Για μία ακόμη μέρα συννεφιές λοιπόν και η θερμοκρασία σε κανονικά επίπεδα στους 34.3 η μέγιστη στη Κυψέλη, ωστόσο η ελάχιστη στους 26.1 και σε συνδυασμό με την αυξημένη υγρασία, κάνει τις τελευταίες νύχτες κάπως πιο δύσκολες στις κεντρικές περιοχές. Με 32 βαθμούς και 50% υγρασία εντός του σπιτιού το κλιματιστικό είναι ελκυστικό έστω και σε ρυθμό ρελαντί για έναν ικανοποιητικό ύπνο 8-)

Καλό ξημέρωμα!
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Παρ 12 Ιούλ 2013, 23:52

αλλη μια μερα περασε με 31 βαθμους 51% υγρασια λογω του δυτικου ρευματος που εχουμε εδω.Το απογευμα κατεβασα τος δικους μου στο καναλι στην Πρεβεζα και εκει ηταν ακομα ποιο δροσερα λογω του δυτικου ρευματος ή θαλασσα ταραγμενη ως συνηθως τετοια ωρα.Χαμηλες νεφωσεις στα βουνα στην επιστροφη πισω απο τα θεσπρωττικα ορη και ο καμπος κολαει απο την υγρασια που τωρα και εδω στην Αρτα ειναι στο 87%
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Σάβ 13 Ιούλ 2013, 5:16

Στους 35.3 και 35.2 μέγιστη χθές από τους σταθμούς μου στη Νέα Φιλαδέλφεια ενώ 35άρι μας έδωσε και το μεταρ της ΕΜΥ στο Άλσος και ταυτόχρονα οι υψηλότερες στην Αττική για χθές μαζί με το τοπικό 35άρι που είδα στο σταθμό του Θησείου.36.3 στους Αγ.Θεόδωρους (ΕΑΑ) 5χλμ από την Αττική Κινέτα και μέγιστη Ελλάδας.

Στους 33.1 η μέση μέγιστη Ιουλίου μέχρι τώρα στο κύριο σταθμό μου και περίπου 1.5 βαθμό πιο κάτω από τα κλιματικά Ιουλίου της Νέας Φιλαδέλφειας για τη νεότερη χρονοσειρά (1981-2010).

Παρακάτω η χθεσινή ημέρα νωρίς το μεσημέρι από ΕΜΥ πριν αρχίσει η αραιή συννεφειά η οποία μάλιστα μας εμπόδισε χθές να πιάσουμε το 36άρι στη Νέα Φιλαδέλφεια το οποίο πιστεύω το είχαμε λόγω της πλήρους εξουδετέρωσης της αύρας.
Συνημμένα
EMY.JPG
EAA.JPG
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό LeoP » Σάβ 13 Ιούλ 2013, 12:03

Καλησπέρα από Δροσιά Αττικής, τη μόνη αληθινή, ορίτζιναλ Δροσιά! Όχι σαν κάτι άλλες ...ιμιτασιόν.. βλέπε κάτι δροσιές στην Πάτρα, στην Ανθηδώνα κ.λ.π.... :lol:

Πτώση ώς προς τη μέγιστη τιμή της θερμοκρασίας φαίνεται ότι θα έχουμε σήμερα. Χτες το κοντέρ σταμάτησε στους 31°C, κάτι που αποτελεί ρεκόρ Ιουλίου για φέτος!!! :lol: Αστείο μου φαίνεται, ειδικά αν συγκρίνουμε την κατάσταση με τον Ιούλιο-κόλαση του 2012...

-----------

Υ.Γ.

Μέχρι σήμερα, 13 Ιουλίου, έχουμε μέγιστη θερμοκρασία Ιουλίου τους 30,9 βαθμούς σύμφωνα με το σταθμό της Δροσιάς. Η μέγιστη του Μαΐου ήταν ακριβώς 31,0°C σύμφωνα με τον ίδιο σταθμό. Η μέγιστη καλοκαιριού μέχρι τώρα είναι 33,8°C.

Υ.Γ. 2

Θα ήθελα να προσθέσω μια παρατήρηση:

Η έκφραση "απολύτως μέγιστη θερμοκρασία", την οποία παρατηρώ κατά κόρον στις μηνιαίες αναφορές πολλών είναι κατά πάσα πιθανότητα ένα ακόμα "μαργαριτάρι" στις εκφράσεις των ερασιτεχνών μετεωρολόγων. Λογικά δεν έχει νόημα καθότι το "μέγιστη θερμοκρασία" επαρκεί για να περιγράψει αυτό που περιγράφει και το "απολύτως μέγιστη". Για παράδειγμα: Η έκφραση: "Η απολύτως μέγιστη θερμοκρασία για το μήνα Ιούνιο στη Δροσιά ήταν 33,8°C" και η έκφραση "Η μέγιστη θερμοκρασία για το μήνα Ιούνιο στη Δροσιά ήταν 33,8°C" λένε ακριβώς το ίδιο πράγμα με τη διαφορά ότι στην πρώτη πρόταση υπάρχει μια ακόμα λέξη (πλεονασμός). Επίσης ο υπερθετικός βαθμός του "μεγάλος" που είναι το "μέγιστος" έχει ήδη αυτό το "απόλυτο", ας πούμε, μέσα του. Δεν υπάρχει "πιο μέγιστο" από το μέγιστο.

Το ίδιο ισχύει και με την έκφραση "απολύτως ελάχιστη θερμοκρασία". Μόνο που εδώ υπάρχει ακόμα ένα μπέρδεμα. Λέγοντας "απολύτως ελάχιστη θερμοκρασία" μπορούμε να το μπερδέψουμε με την απόλυτη τιμή της ελάχιστης θερμοκρασίας, οπότε, εάν η ελάχιστη είναι αρνητική τότε έχουμε και αλλιώση της τιμής της.

Θα επανέλθω κάποια στιγμή σε αυτό πιο διεξοδικά στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
LeoP

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης