Αναφορές Ιουλίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουλίου 2013

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τετ 17 Ιούλ 2013, 20:12

csath07 έγραψε:Η πρώτη μέρα Ιουλίου (τα τελευταία 4 έτη τουλάχιστον) με μέγιστη κάτω από 30 για τη Κυψέλη. 29.9 στα δικαστήρια σήμερα, ελάχιστη 24.5 με ένα μαγικό αεράκι... νεφελώδης ο καιρός ως νωρίς το μεσημέρι, μετά άρχισε να σπάει η νέφωση σταδιακά.

Απολαύστε υπεύθυνα :D Καλό βράδυ στη παρέα!

Έτσι, 28,6 μέγιστη εδώ, τελικά γκάζωσε ο βοριάς αφού έστειλα το πρωινό μήνυμα, 51,5 μέγιστη ριπή και μακάρι να ήταν όλες οι μέρες του καλοκαιριού έτσι!

Καλή συνέχεια!

Υ.Γ. Α, ξέχασα, είχαμε και ένα 45άρι στην κολοπετινίτσα άνω Μεσογαίας!

Υ.Γ.2 Δροσούλα εντωμεταξύ στο Κουβέιτ, μόνο τους 50 άγγιξε!

http://weather.noaa.gov/weather/current/OKBK.html
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Re: Αργυρούπολη 17-7-2013

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τετ 17 Ιούλ 2013, 20:46

Σαν τέλη Σεπτέμβρη σήμερα η μέρα με δροσιά και σχεδόν φθινοπωρινή συννεφιά. Η μέγιστη στο μπαλκόνι μου 27,5 και η ελάχιστη 23,5. Έναν τέτοιο δροσερό και βροχερό Ιούλιο θυμάμαι το 1983 αλλά δεν έχω συγκρατήσει τις ημερομηνίες. Στην Ακράτα που είχα βρεθεί για ολιγοήμερες διακοπές θυμάμαι που περίμενα πώς και πώς τις σχεδόν καθημερινές απογευματινές μπόρες. Ενώ βρισκόμουν εκεί (σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ την ημερομηνία, αρχές του μήνα πρέπει να ήταν), σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την οικογένεια μάθαινα ότι η Αργυρούπολη είχε σαρωθεί από γερή νεροποντή που είχε προκαλέσει μικροπλημμύρες.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Re: Αργυρούπολη 17-7-2013

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τετ 17 Ιούλ 2013, 20:57

Maria K έγραψε:Σαν τέλη Σεπτέμβρη σήμερα η μέρα με δροσιά και σχεδόν φθινοπωρινή συννεφιά. Η μέγιστη στο μπαλκόνι μου 27,5 και η ελάχιστη 23,5. Έναν τέτοιο δροσερό και βροχερό Ιούλιο θυμάμαι το 1983 αλλά δεν έχω συγκρατήσει τις ημερομηνίες. Στην Ακράτα που είχα βρεθεί για ολιγοήμερες διακοπές θυμάμαι που περίμενα πώς και πώς τις σχεδόν καθημερινές απογευματινές μπόρες. Ενώ βρισκόμουν εκεί (σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ την ημερομηνία, αρχές του μήνα πρέπει να ήταν), σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την οικογένεια μάθαινα ότι η Αργυρούπολη είχε σαρωθεί από γερή νεροποντή που είχε προκαλέσει μικροπλημμύρες.

3/7/1983 39,88mm παρακαλώ το Ελληνικό! Μάλλον αυτές τις μέρες λες!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό vanzel » Τετ 17 Ιούλ 2013, 21:17

Καλησπέρα από την δροσερή και ανεμοδαρμένη Πεντέλη!
Μέγιστη θερμοκρασία 24,9°C!!!,ελάχιστη 19,9°C.
Το πρωί ξυπνήσαμε με συννεφιά και ψιχάλιζε!!!!!Μετά από πολύ καιρό είδαμε σταγόνες!
Μέγιστη ριπή ανέμου 51,5km/hr από Δυτικές ΒΔ διευθύνσεις.

Υ.Γ.Ο σταθμός της Αναβύσσου δεν είμαι σίγουρος ότι μετράει σωστά,νομίζω τσιμπάει αρκετά...Αν ξέρει κάποιος πότε έγινε συντήρηση τελευταία φορά ή κάτι άλλο ας μας πει.
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

Re: Πυρκαγιές...

Δημοσίευσηαπό Corsair » Τετ 17 Ιούλ 2013, 21:54

Καλησπέρα... Σε τέσσερις μεριές καίγεται η Νοτια κυρίως Εύβοια, ενώ απ' τις 9 και κάτι, μεγάλη φωτιά μαίνεται και στους Θρακομακεδόνες...
Εκοψε αρκετά ο αέρας, ευτυχώς...
καλό βράδυ... :(
ΕικόναΓιώργος Διακάκης
http://www.youtube.com/watch?v=L61pU9TYOrs
Άβαταρ μέλους
Corsair

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Πέμ 18 Ιούλ 2013, 4:58

vanzel έγραψε:Υ.Γ.Ο σταθμός της Αναβύσσου δεν είμαι σίγουρος ότι μετράει σωστά,νομίζω τσιμπάει αρκετά...

Αμφιβάλω,η Ανάβυσσος συμπεριφέρεται έτσι μόνο σε καταβατικά γεγονότα λόγω του υψώματος του Ολύμπου,όταν η αύρα επικρατεί στην Αττική έχει συστηματικά από τις χαμηλότερες στην Περιφέρεια.Τουλάχιστον από ότι έχω δει από τον Απρίλιο μέχρι σήμερα.

Τελικά το 30άρι + το έγραψε και τυπικά η Αθήνα χθές με 31.4 στον κλασικό κλωβό του Ελληνικού ενώ 29.7 έδωσε ο αυτόματος της ΕΜΥ στην άλλη τοποθεσία του Ελληνικού νοτιότερα της βάσης.

Hengeo έγραψε:
3/7/1983 39,88mm παρακαλώ το Ελληνικό! Μάλλον αυτές τις μέρες λες!

45.9 έχει δώσει η ΕΜΥ στον Π.Μ.Ο για εκείνη την ημέρα στο Ελληνικό!!!
Συνημμένα
ΠΜΟ.JPG
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Πέμ 18 Ιούλ 2013, 6:20

vanzel έγραψε:
Υ.Γ.Ο σταθμός της Αναβύσσου δεν είμαι σίγουρος ότι μετράει σωστά,νομίζω τσιμπάει αρκετά...Αν ξέρει κάποιος πότε έγινε συντήρηση τελευταία φορά ή κάτι άλλο ας μας πει.

Καλημέρα σε όλους,

Βαγγέλη ο σταθμός της Αναβύσσου έχω παρατηρήσει ότι φοενιάζεται όταν έχει βοριά. Κάποιοι λόφοι που είναι προς βόρεια της περιοχής θερμαίνουν αρκετά την Ανάβυσσο όποτε φυσά βοριάς. Θυμάμαι πέρσι με αντίστοιχες συνθήκες να φτάνει η περιοχή ακόμη και 37-38 βαθμούς σχεδόν 10 βαθμούς παραπάνω από το γειτονικό Λαύριο... :shock:

Εντάξει παιδιά η νύχτα που πέρασε στο Πάτημα δεν ξέρω πότε θα την ξαναζήσουμε Ιούλιο μήνα... Δροσιά, δροσιά, δροσιά... :D :D :D

Καλή συνέχεια!!
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό xaris r » Πέμ 18 Ιούλ 2013, 8:03

Καλημέρα
Ωραίες δροσιές στα μέσα του καλοκαιριού :D :D :D
Εικόνα
Χάρης ο Δωδωναίος
http://pantavrexei.blogspot.com/
Άβαταρ μέλους
xaris r

Δημοσίευσηαπό lagouvar » Πέμ 18 Ιούλ 2013, 10:00

Βαγγέλη ο σταθμός στην Ανάβυσσο λειτουργεί από τον Μαιο του 2012 και το ανμειστηράκι του λειτουργεί κανονικά, απλά οπως ήδη γράφηκε, ζεσταίνεται
από τους καταβάτες βορειους ανέμους.

Καλή συνέχεια

Κώστας Λ.
ΕΑΑ-Πεντέλη
lagouvar

Δημοσίευσηαπό vits » Πέμ 18 Ιούλ 2013, 10:13

Καλημέρα,

έχετε τους χαιρετισμούς του φίλου μας του Παύλου που βρίσκεται στην Αττική Γη και δη στο στρατιωτικό νοσοκομείο Πεντέλης για τις γνωστές σε όλους μας υγειονομικές εξετάσεις και μου γράφει για το φοβερό αέρα της Πεντέλης και για το ωραίο κλίμα της Αττικής και το ότι εκεί πάνω κάνει κρύο.

Ετυχε σε εποχή καλή, η αλήθεια να λέγεται! Στο Μαρούσι χτες η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 26,1C ενώ το βράδυ άνετα κλείνεις παντζούρια λόγω... ψύχρας και το σεντονάκι από δίπλα! Τι λεει το ημερολόγιο; 18/7! Ονειρο ζω μη με ξυπνάτεεεεεε

Κ.
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες