Αναφορές Ιουλίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουλίου 2013

Δημοσίευσηαπό Pavlosgrig » Κυρ 21 Ιούλ 2013, 19:22

Καλησπέρα σας από Μεσολόγγι,

ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές σας για καλή θητεία, να είστε καλά! ΤΡην πρώτη μέρα όπως είπε ο Νεκτάριος από Πάτρα, μπαίνω στο στρατόπεδο και μπαίνοντας στο ΚΨΜ όπου υποδέχονταν τους νεοσύλλεκτους μου φωνάζει ένας τύπος "είσαι ο Παύλος από τη Hellas weather?"! Έμεινα άναυδος ομολογώ!! Ήταν ο Πέτρος, ο φίλος του Νεκτάριου κ έπειτα μίλησα για λίγο τηλεφωνικά και με το Νεκτάριο! Ευχάριστη υποδοχή!! Ευχάριστα κυλούν και οι μέρες όσον αφορά τα καιρικά απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι. Ακόμα και στο πεδινό-παρα(λιμνο)θαλάσσιο Μεσολόγγι κάθε απόγευμα συννεφιάζει και καμιά φορά ακούγονται και βροντές, αλλά δεν καταφλερνει να φτάσει βροχή ως εδώ. Δροσιά έχει τις νύχτες και υγρασία τις ημέρες. Μου άρεσε ο καιρός που συνάντησα στην Πεντέλη πριν 2-3 μέρες όπως σας είπε κι ο Κώστας. Σήμερα έχω τη μοναδική έξοδο που δικαιούμαι στο κέντρο και μετά θα ξαναείμαι έξω στις 2 Αυγούστου με ολιγοήμερη άδεια. Να σημειώσω ότι οι περιοχές που δήλωσα ότι επιθυμώ να μετατεθώ είναι πρώτα η Φλώρινα, δεύτερα τα Γιάννενα και τρίτη η Ξάνθη, έτσι στην τύχη, φλασιά της στιγμής δεν ξέρω πώς μου 'ρθε! Πάντως, όπως έχω καταλάβει αν δε βάλεις βύσμα θα βρεθείς είτε παραμεθώριο είτε Κύπρο. Εύχομαι να έχω μετάθεση σ' έναν τόπο με χιόνια και γενικά καιρικές συγκινήσεις!!

Ελπίζω να περνάτε καλά και θα τα ξαναπούμε σύντομα! Ααα μου έλειψε και η Θεσσαλονίκη, άσχετο!
Καλό βράδυ!
Παύλος, Μεσολόγγι
29C 60%
θαλάσσια αύρα
ήλιος-σύννεφα στα ορεινά
Pavlosgrig

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Κυρ 21 Ιούλ 2013, 19:41

Alexandros Nasiakos έγραψε:
Hengeo έγραψε:Θα σταματήσω να το χρησιμοποιώ όταν σταματήσεις και εσύ να ανεβάζεις διάφορους σταθμούς που βρίθουν από λάθη :evil:

34,4 τελικά η μέγιστη εδώ..

Ορίστε;

34.8 βλέπω σας έδωσε μέγιστη το ΕΑΑ πέρα από τον σταθμό σου, εκτός εαν η όραση μου είναι τόσο χάλια.Εξάλλου δεν βρίσκω κάποιο λάθος στον σταθμό.Δεν έχω παρατηρήσει δηλαδή κάτι εκτός αν ξέρεις εσύ κάτι.Όπως και να χει δε σου ζήτησα να σταματήσεις κάτι.Σε κάθε περίπτωση είσαι ελεύθερος να ανεβάζεις ότι θες όπως εξάλλου και γω να ενημερώσω όπως θεωρώ αξιόπιστα.

Στις προδιαγραφές ενός σταθμού, το σφάλμα μέτρησης αναγράφεται στην καλύτερη περίπτωση σε +/- 0.2 βαθμούς, οπότε όταν μια κόντρα κρατάει τόσον καιρό, για δεκαδικά των 0.2 και 0.3 βαθμών, νομίζω πως είναι απλώς πρόσχημα. Οπότε παρακαλώ να λήξει.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Κυρ 21 Ιούλ 2013, 21:09

Να αναφέρω επίσης το 36άρι στους Αγ.Θεόδωρους από ΕΑΑ σήμερα.Αν και τυπικά δεν είναι Αττική νομίζω δίνει μια καλή ιδέα για τις δυτικές εσχατιές της Αττικής και ειδικά την Κινέτα η οποία απέχει μόλις 5-6χλμ και κυρίως λόγω της όμοιας γεωμορφολογίας της,για αυτό θα έχετε προσέξει πως αναφέρω τον σταθμό.Εαν αύριο παρελπίδα από την ΕΜΥ προκύψει υψηλότερη τιμή για την Αττική σήμερα θα την αναφέρω.Επίσης καλωσήρθες ξανά Παύλο (έστω και για λίγο) στην παρέα μας.

Καλή συνέχεια σε όλους.
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Κυρ 21 Ιούλ 2013, 21:18

Pavlosgrig έγραψε:Καλησπέρα σας από Μεσολόγγι,

ευχαριστώ όλους σας για τις ευχές σας για καλή θητεία, να είστε καλά! ΤΡην πρώτη μέρα όπως είπε ο Νεκτάριος από Πάτρα, μπαίνω στο στρατόπεδο και μπαίνοντας στο ΚΨΜ όπου υποδέχονταν τους νεοσύλλεκτους μου φωνάζει ένας τύπος "είσαι ο Παύλος από τη Hellas weather?"! Έμεινα άναυδος ομολογώ!! Ήταν ο Πέτρος, ο φίλος του Νεκτάριου κ έπειτα μίλησα για λίγο τηλεφωνικά και με το Νεκτάριο! Ευχάριστη υποδοχή!! Ευχάριστα κυλούν και οι μέρες όσον αφορά τα καιρικά απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι. Ακόμα και στο πεδινό-παρα(λιμνο)θαλάσσιο Μεσολόγγι κάθε απόγευμα συννεφιάζει και καμιά φορά ακούγονται και βροντές, αλλά δεν καταφλερνει να φτάσει βροχή ως εδώ. Δροσιά έχει τις νύχτες και υγρασία τις ημέρες. Μου άρεσε ο καιρός που συνάντησα στην Πεντέλη πριν 2-3 μέρες όπως σας είπε κι ο Κώστας. Σήμερα έχω τη μοναδική έξοδο που δικαιούμαι στο κέντρο και μετά θα ξαναείμαι έξω στις 2 Αυγούστου με ολιγοήμερη άδεια. Να σημειώσω ότι οι περιοχές που δήλωσα ότι επιθυμώ να μετατεθώ είναι πρώτα η Φλώρινα, δεύτερα τα Γιάννενα και τρίτη η Ξάνθη, έτσι στην τύχη, φλασιά της στιγμής δεν ξέρω πώς μου 'ρθε! Πάντως, όπως έχω καταλάβει αν δε βάλεις βύσμα θα βρεθείς είτε παραμεθώριο είτε Κύπρο. Εύχομαι να έχω μετάθεση σ' έναν τόπο με χιόνια και γενικά καιρικές συγκινήσεις!!

Ελπίζω να περνάτε καλά και θα τα ξαναπούμε σύντομα! Ααα μου έλειψε και η Θεσσαλονίκη, άσχετο!
Καλό βράδυ!
Παύλος, Μεσολόγγι
29C 60%
θαλάσσια αύρα
ήλιος-σύννεφα στα ορεινά

το Μεσολογγι και η Αρτα πανω κατω τον ιδιο καιρο εχουν Φεβρουαριο του 2007 ειχα παρουσιαστει εκει και δεν ειχα δει διαφορες στον καιρο βεβαια γιοα να πεις τι ομοιοτητες και διαφορες εχουν δυο περιοχες στον καιρο πρεπει να ζησεις αρκετα σε ενα μερος για να βγαλεις καποια συμπερασματα.

Στα δικα μας τωρα ο καιρος εχει γινει πολυ εκνευριστικος εδω καθε μεσημερι τα ιδια φοβεριζει απο τα βουνα οτι θα βρεξει μα στο τελος τιποτα συννεφια λιγη και τιποτα αλλο.Ευτυχως το απογευμα φυσαει και δροσιζει ιδιως σημερα ιχε αισθητη διαφορα η θερμοκρασια απο τις 2 το μεσημερι με τις 6 το απογευμα.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό vanzel » Κυρ 21 Ιούλ 2013, 22:02

Alexandros Nasiakos έγραψε:Καλησπέρα με 34.1 και 34.5 νωρίτερα στη Νέα Φιλαδέλφεια ενώ 36+ έγραψε η Αττική σε διάφορα σημεία τοπικά,αρχίζει και ζεσταίνει πλέον σιγά σιγά .Διάσπαρτα τα 35άρια σε όλη την Αθήνα.Αύριο θα συγκεντρώσω όλες τις μέγιστες Αττικής αναλυτικά.Καλή συνέχεια σε όλους!

Ο σταθμός la crosse στη Νέα Φιλαδέλφεια με αεριζόμενο κλωβό έδωσε μέγιστη 33,0c.
Τα 34,1c και 34,5c από που προκύπτουν;
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Κυρ 21 Ιούλ 2013, 22:07

vanzel έγραψε:
Alexandros Nasiakos έγραψε:Καλησπέρα με 34.1 και 34.5 νωρίτερα στη Νέα Φιλαδέλφεια ενώ 36+ έγραψε η Αττική σε διάφορα σημεία τοπικά,αρχίζει και ζεσταίνει πλέον σιγά σιγά .Διάσπαρτα τα 35άρια σε όλη την Αθήνα.Αύριο θα συγκεντρώσω όλες τις μέγιστες Αττικής αναλυτικά.Καλή συνέχεια σε όλους!

Ο σταθμός la crosse στη Νέα Φιλαδέλφεια με αεριζόμενο κλωβό έδωσε μέγιστη 33,0c.
Τα 34,1c και 34,5c από που προκύπτουν;

Από τους δικούς μου 1χλμ περίπου μακρυά και οι 2 fan aspirated εκ των οποίων ο ένας ντέιβις ,και οι 2 στο έδαφος,ενώ 34άρι μας έδωσε και ο επαγγελματικός ΑΜΣ της ΕΜΥ στο Άλσος.
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Δευτ 22 Ιούλ 2013, 3:49

πολυ ηρεμη γλυκια βραδια εδω στην Αρτα αποψε με απνοια και η υγρασια να μην ειναι αισθητη αλλα η ασταθεια στην ατμοσφαιρα να μην εχει φυγει τετοια ωρα βλεπεις απο τα ορεινα να ερχονται πρως τα δω νεφωσεις και που και που ακους μικρες σταλες να αφηνουν για λιγο οπως κανει συνηθως τα μεσημερια εδω.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Δευτ 22 Ιούλ 2013, 6:36

Καλημέρα σε όλους,

οι εκπλήξεις συνεχίζονται αυτό το καλοκαίρι... Για δεύτερη φορά το Πήλιο και τα Ανατολικά Προσήνεμα λαμβάνουν μια γερή δόση φθινοπώρου... Σκέψου καύσωνα περιμένουμε κι ακόμα συνεχίζει να γεμίζει τα κουβαδάκια με νερό... Λύτρωση για τη φύση αυτές οι βροχές στο κατακαλόκαιρο...

Στα της Αττικής, φυσιολογικά πράγματα ακόμη, αλλά ετοιμαζόμαστε να δεχτούμε την πρώτη πολλή ζεστή περίοδο. Η προηγούμενη 17-23 Ιουνίου δεν ήταν για την Αττική τόσο σκληρή όσο για τη Δυτική Ελλάδα. Όπως και να έχει 22 Ιουλίου σήμερα κι έχουμε κερδίσει αρκετά στη νύχτα...

Καλή βδομάδα!
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό Corsair » Δευτ 22 Ιούλ 2013, 6:42

Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Η οποία μιά χαρά ξεκίνησε, αφού κατά τις 5μιση οι σούπερ καταιγιδάρες της Θεσσαλίας,
έφτασαν και μέχρι τη Δροσιά και με ξύπνησαν με τα αστραπόβροντά τους!! :D
Τίποτα σπουδαίο από νερό, αλλά ...άλλο πράμα να σε ξυπνάει ο ήχος του κεραυνού και να μυρίζεις τη βροχούλα!!!
Δουλειά τώρα! Αυτοί που -ακόμα- έχουμε... :evil:
Καλημέρα από τη στεγνή Τανάγρα, που, απλώς, βλέπει από μακριά και μυρίζει...!
ΕικόναΓιώργος Διακάκης
http://www.youtube.com/watch?v=L61pU9TYOrs
Άβαταρ μέλους
Corsair

Δημοσίευσηαπό vouhead » Δευτ 22 Ιούλ 2013, 7:30

Καλημέρα και καλή βδομάδα κι από τη Κάτω Πυλαία. Τώρα να σας πω ότι η αίσθηση είναι ότι πρόκειται για αναφορά κάπου στον Οκτώβριο, ίσως και Νοέμβριο, δε θα είναι ψέματα... Από τις 04.30 βρέχει με συνοδεία κάποιων ηλεκτρικών, που τώρα ψιλοσταμάτησαν. Βρέχει μια λίγο, μια λίγο παραπάνω, όχι καταιγιδίσια και μαζέψαμε μέχρι τώρα 15,2 χιλ. Η θερμοκρασία είναι κάπου στο 20, το μόνο που θυμίζει ότι πρόκειται για καλοκαίρι μιας και η εικόνα έξω λέει άλλα. Πριν τις 04.30, είχε πολύ έντονα φαινόμενα ανατολικά από δω. Ορεινή Χαλκιδική αλλά και παραλιακά πρέπει να έριξε πολύ και μαζεμένο νερό. Τα χρώματα στην εικόνα του ραντάρ μόνο καθησυχαστικά δεν ήταν. Εδώ πάντως η ραγδαιότητα δε πέρασε τα 19,98 χιλ/ω. Ούτε 20 βρε παιδί μου! Πάντως πότισε καλά και το μόνο που μας μένει τώρα είναι να περάσει και το μαρτύριο του δείκτη δυσφορίας, που θα πάει, λόγω της υγρασίας και της ζέστης αργότερα και τις επόμενες μέρες, σε νούμερα που φοβίζουν τον Γκουρνέλο και όλα τα καλά παιδιά! :D

Καλά να είστε!
Αγγελος Βιδάλης
Θεσσαλονίκη Κάτω Πυλαία
http://weather.vouhead.gr

Παρα 10 μέτρα *FKP*
http://users.otenet.gr/~ang-9/photos/fkp.html
ΕικόναΕικόνα
    Άγγελος Βιδάλης (Παρα 10 μέτρα FKP) - Κάτω Πυλαία Θεσσαλονίκης
Άβαταρ μέλους
vouhead

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές