Αναφορές Ιουλίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιουλίου 2013

Δημοσίευσηαπό vits » Τρί 30 Ιούλ 2013, 20:09

Στους 36,7C σταμάτησε το θερμόμετρο στα Αναβρυτα στο Μαρούσι σήμερα, κάνοντας τη σημερινή μέρα την πιο ζεστή του καλοκαιριού. Σε μια διαδρομή που είχα πριν από καμμιά ώρα από Π.Φάληρο ως εδώ, διαπίστωσα το τι ευεργετικός δρόμος είναι αυτή η Συγγρού και ότι χωρίς αυτή δύσκολα θα ανέβαινε η αύρα στο κέντρο... με το που έπιασα Χίλτον και πάνω στη συνέχεια στην Κηφισίας η θερμοκρασία συνεχώς ανέβαινε, αλλά υποθέτω λογικά θα έπεφτε και η υγρασία.
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Τρί 30 Ιούλ 2013, 20:15

Τους 36,2°C πιάσαμε σήμερα στη Φλώρινα, στην πιο ζεστή μέρα του καλοκαιριού. Κατά τη διάρκεια της νύχτας αναμένουμε να δροσίσει για τα καλά και να επανέλθουμε αύριο σε αρκετά χαμηλότερη μέγιστη. Στο μεταξύ δείγματα αστάθειας έκαναν την εμφάνισή τους.

Εικόνα
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/ ... 2273_o.jpg

Εικόνα
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/ ... 7008_o.jpg

Καλό βράδυ!
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό vouhead » Τρί 30 Ιούλ 2013, 20:39

Γειά σας, εμείς σήμερα πιάσαμε τους 36,8 στις 17:45. Μια χαρά! Τώρα έχουμε 31 βαθμούς και μας τριγυρνά καταιγίδα. Έχουμε κάποιες πιθανότητες να τη δούμε να περνά κι από δω. Λέμε τώρα... Αν περάσει βέβαια καλά είναι να μας δροσίσει γιατί αν ανεβάσει μόνο την υγρασία... χ@#$% ψηλά κι αγνάντευε!

Καλά να είστε!
Αγγελος Βιδάλης
Θεσσαλονίκη Κάτω Πυλαία
http://weather.vouhead.gr

Παρα 10 μέτρα *FKP*
http://users.otenet.gr/~ang-9/photos/fkp.html
ΕικόναΕικόνα
    Άγγελος Βιδάλης (Παρα 10 μέτρα FKP) - Κάτω Πυλαία Θεσσαλονίκης
Άβαταρ μέλους
vouhead

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 30 Ιούλ 2013, 20:49

Θερμοκρασια 27.7 με 84% υγρασια σημειο δροσου 24.8

στο γηπεδο που ειχα κατεβει για τρεξιμο η υγρασια σιγουρα ειναι πανω αππο 90% και στο αμαξι οταν εφυγα παρατηρησα στην οροφή του να εχει μαι θολουρα απο υγρασια που σχηματιζονταν σιγα σιγα.
nektarios 1451

Re: Αργυρούπολη, 30-7-2013

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 30 Ιούλ 2013, 21:05

Πολλή ζέστη σήμερα (28,3 – 36,3) και στο τέλος της μέρας απρόσμενα χρώματα!

Εικόνα
sunset 30 july 2014 by Maria Di, on Flickr

Εικόνα
sunset 30 july 2014 by Maria Di, on Flickr

Καλό βράδυ!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό gbourlis » Τρί 30 Ιούλ 2013, 21:56

Επιτέλους και λίγες φωτό.
Αρκετή ζέστη, όχι όπως αλλού βέβαια, και άφθονη υγρασία και στην Πάτρα. 37.6C χθες η Δροσιά, μόλις 36.2C σήμερα, οι μέγιστες της Πάτρας. Δυνατός και ο Καστελόκαμπος. Η Αγιά 33.8C μέγιστη και τις 2 μέρες, ως πλησιέστερη στη θάλασσα. Περισσότερη υγρασία απόψε και πολύ ενοχλητική αίσθηση, 29.2C με 72% τώρα στην Αγιά με heat index 34C. Πρωταγωνιστής στα νούμερα το heat index που χτύπησε 40+ αυτές τις 2-3 μέρες. Περιμένω πως και πως το βοριαδάκι να ρίξει λίγο την υγρασία (και ας ανεβάσει τη θερμοκρασία). Σήμερα, πήγε να μπει το πρωί αλλά τελικά επικράτησε η θάλασσα, η οποία παρεμπιπτόντως ήταν απόλυτο λάδι νωρίς τι πρωί. Στους 27.7C και το Παναχαϊκό στα 1600μ, ρεκόρ σταθμού :lol: .
Καλό ξημέρωμα
Γιώργος Μπ, Πάτρα
http://ozia.net/W/
gbourlis

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 30 Ιούλ 2013, 22:55

Καλησπέρα. Ζεστή νύχτα διανύουμε προς το παρόν στα βόρεια του νομού. Στους 25 βαθμούς η θερμοκρασία με 50% υγρασία αυτή τη στιγμή. Σίγουρα δε μπορεί να συγκριθέι η κατάσταση με άλλες περιοχές που βρίσκονται στα επίπεδα των 30 βαθμών αυτή την ώρα. Πολύ περισσότερο βέβαια που σε πολλές περιοχές τo head index είναι στο θεό... Για την ιστορία το heat index και το ΤΗW index στο σταθμό μου είναι στο 25,2, όσο και η εξωτερική θερμοκρασία ακριβώς.

Στους 34,8°C σταμάτησε το κοντέρ του σταθμού μου. Είναι το ρεκόρ καλοκαιριού μέχρι τώρα και παίρνει υποψηφιότητα για ρεκόρ μέγιστης καλοκαιριού! Ο Αύγουστος πάντως φαίνεται κάπως πιο αγριεμένος τώρα στις αρχές του και η κατάσταση στους χάρτες αρκετά πιο κόκκινη από αυτήν του Ιουλίου. Έχουμε λοιπον τουλάχιστον όλες τις μέρες του Αυγούστου και τις πρώτες μέρες του Σεπτεμβρίου για να δείξει τα δόντια του το καλοκαίρι.

***Να προσθέσω εδώ τις ετήσεις μέγιστες του σταθμού μου ανά έτος

2013 34,8°C μέχρι τώρα Ιούλιος
2012 38,7°C Ιούλιος (36,2°C Αύγουστος)
2011 36,6°C Ιούλιος
2010 36,8°C Αύγουστος (36,7°C Ιούνιος)
2009 38,2°C Ιούλιος
2008 37,3°C Ιούλιος (36,7°C Ιούνιος)
2007 42,1°C Ιούνιος (41,4°C Ιούλιος, 37,7°C Αύγουστος και 37,6°C Σεπτέμβριος)
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Τρί 30 Ιούλ 2013, 23:23

Ρίο-Καστελλόκαμπος... 70 % υγρασία και 28,3 C τώρα με την αισθητή στους 31,2 C

Μια χαρά δουλεύει και το ac!!! Μέρες είναι θα περάσουν. Υπομονή στους πιο θερμούς!!!

Καλό ξημέρωμα με ένα μικρό αφιέρωμα στη....

viewtopic.php?f=12&t=944
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τετ 31 Ιούλ 2013, 0:14

Η πιο δύσκολη νύχτα απόψε εδώ, αντί να πέφτει ανεβαίνει η θερμοκρασία, 30,6 αυτή τη στιγμή με 43% υγρασία, σχεδόν άπνοια και κάθε κίνηση ισοδυναμεί με ποτάμια ιδρώτα. Υπομονή μία μέρα ακόμα στην Αττική..

Καληνύχτα σε όλους!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Τετ 31 Ιούλ 2013, 4:26

Καλημέρες.

Αφόρητη νύχτα.Δύο φορές έχω ξυπνήσει για να πάω στον κλιματισμό.Ουφ δηλαδή.Χθεσινή μέγιστη 38.5 νταν και από τον κήπο και από τον κύριο σταθμό μου στη Νέα Φιλαδέλφεια με τον έταιρο γειτονικό κοντινότερο σε μένα ντέιβις να δίνει στα ίδια περίπου με 38.2 στη Νέα Ιωνία και μακράν οι υψηλότερες μέγιστες για ευρύτερη Αθήνα και 38.9 από την ΕΜΥ στο Άλσος η οποία ήταν και η υψηλότερη στην Αθήνα επίσημα.Στους 39.1 ο Σχινιάς για λίγο μέγιστη Αττικής από ΕΜΥ σε στιγμή έντονου νοτιαδίσματος το οποίο για Μεσόγεια και γενικά Ανατολικές εσχατιές Αττικής δρα πάντα καυτά έχω προσέξει.

Στα της επικρατείας το 41άρι φυσικά της Σπάρτης (Ε.Α.Α) ενώ 40άρι σε Λεωνίδιο,Σέρρες,Κάτω Τιθορέα από ΕΜΥ όπως τα είδα γρήγορα.Η Σπάρτη πραγματικά χωρίς αντίπαλο..τι να λέμε τώρα.Μέση μέγιστη Ιουλίου 35.5-35.6 το βλέπω να κλείνει την στιγμή που άλλες καυτές περιοχές της χώρας ζήτημα να πιάσουν 34.Η Νέα Φιλαδέλφεια και οι λοιπές καυσωνοδυνάμεις επικρατείας πραγματικά ωχριούν μπροστά στη Σπάρτη.Δείτε και εδώ τη σχετική ανάρτηση μου (viewtopic.php?f=3&t=787&start=210#p18735 ).Αφήστε που θεωρώ όπως έχω πει πως οι μετρήσεις που μας έρχονται από τη Σπάρτη είναι οι συντηρητικές δεδομένου του αρνητικού bias του ΕΑΑ στις μέγιστες που νομίζω υφίσταται σε μερικούς σταθμούς.

Εικόνα

Δείτε παραπάνω για τη κατάσταση μιλάμε αν υποθέσουμε ότι φέτος κλείνει στο 35.5.Το γεγονός ότι για την μακρά χρονοσειρά από ΕΜΥ η Σπάρτη μου δίνει μέση μέγιστη Ιουλίου τους 34.5 και μάλιστα για μια περίοδο με δροσερά καλοκαίρια στην Ελληνική κλιματολογία λέει πολλά.Σε δεύτερη ταχύτητα δε ξέρω περιοχή που έστω για 5ετία να σημειώνει μέση μέγιστη Ιουλίου πάνω από 36 βαθμούς και πιστέψτε με στα στατιστικά εντρυφώ αρκετά όπως κάποιοι θα έχετε παρατηρήσει.Ίσως το Διαβολίτσι από ΕΜΥ να είχε πλησιάσει στο παρελθόν αλλά και πάλι με αρκετά χρόνια να λείπουν 5-10 μέρες από τη χρονοσειρά του και πάλι το 36άρι + για 5ετία δε το έφτανε.

Βασικά νοιώθω σχεδόν βέβαιος πως κοιτάμε τη συστηματικά θερμότερη περιοχή στην επικράτεια κατά μέσο όρο στις θερινές μέγιστες.Ειδικά και με τα επιβεβαιωτικά στοιχεία από ΕΑΑ νομίζω η κοιλάδα του Ευρωτα είναι με πολύ λίγες αμφιβολίες αυτή η περιοχή.Ουσιαστικά η περιοχή συμπεριφέρεται θερμοκρασιακά με τη σταθερότητα που διέπει στις θερινές μέγιστες τη νότια Ανδαλουσία.Βρείτε μου έναν fan aspirated ντέιβις στη Σεβίλλη που να ξεπερνάει τη Σπάρτη την ανάλογη περίοδο 2009-2013 στις μέσες μέγιστες.Τους έχω δεί όλους που τουλάχιστον είναι ελεύθερα προσβάσιμοι,δεν υπάρχει κάνεις.Φυσικά καμία σχέση η θερμή κλιματολογία και οι δυναμικοί παράγοντες που διαμορφώνουν το θερινό κλίμα της Σπάρτης και Σεβίλλης.Εντελώς διαφορετικά πράγματα.Η συστηματική σταθερότητα υψηλών μέγιστων όμως είναι συγκρίσιμη.

Εκεί που η Σπάρτη ''πάσχει'' είναι στις απόλυτα μέγιστες.Ενώ όπως η Ανδαλουσία έχει χαρακτηριστική άνεση σε περιόδους ζέστης να πιάνει το 40άρι, σε πραγματικά ακραία θερμοκρασιακά γεγονότα χάνει στα σημεία στις απόλυτα μέγιστες από άλλες περιοχές όπως η Αττική και η Αργολίδα.Κάτι ανάλογο δηλαδή που συμβαίνει στη Σεβίλλη με την περιοχή της Μουρκίας,Εξτρεμαδούρα,Χουέλβα κοκ.

Τέλος νομίζω ο Δημήτρης το ανέφερε αλλά όντως η ρυμοτομία της Σπάρτης πραγματικά υπέροχη και θα έλεγα ιδανικό μέρος για παρατηρήσεις σε αστικό/ημιαστικό περιβάλλον.

Καλή συνέχεια σε όλους.
Συνημμένα
ΕΜΥ.PNG
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες