Αναφορές Οκτωβρίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Οκτωβρίου 2013

Δημοσίευσηαπό LeoP » Πέμ 10 Οκτ 2013, 11:46

Θεός σχωρέσ' το...
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό teddyk » Πέμ 10 Οκτ 2013, 11:47

vits έγραψε:Ψιχάλα και στο Πεδίο του Αρεως. Το τζιτζίκι στην Πατησίων το βούλωσε... μάλλον όχι για πάντα... ακόμα...
χαχαχαχα...τί σου φταίει το τζιτζικάκι....αφου καλοκαίρι είναι ακόμη!!??χαχαχαχα....

Ψιχαλιζει κ με εκνευρίζει...αν θελει να βρέξει ας βρέξει...όχι όμως έτσι βρε παιδί μου...Αγγλία είμαστε??ουφφφφ....

Καλό μεσημέρι σε όλους....

Τεό,Κηφισιά,δροσούλα.....και ψιλο-βροχούλα
[b][i][color=#0000BF]Ted Kalyvas-Derdemezis[/color]
[/i][/b][color=#0000FF]Athens-Kifissia-290m[/color]

[i][color=#FF0040]http://www.cyclogenesis.gr/kifissia , http://weatherace.blogspot.com/[/color][/i]
Άβαταρ μέλους
teddyk

Δημοσίευσηαπό LeoP » Πέμ 10 Οκτ 2013, 11:52

Στο μεταξύ, άσχετο εντελώς αλλά σχετικό κιόλας, θα ήθελα να φτιάξω μια μικρή σημαιούλα της HW με το λογότυπο για να ανεβαίνει μαζί μας σε καμιά από τις εξορμήσεις στα βουνά όπου θα συμμετέχουν και μέλη της. Όποιος γνωρίζει μαγαζάκι που να τυπώνει σε ύφασμα ας στείλει ένα προσωπικό μήνυμα. Δεν έχω ιδέα που θα μπορούσα να απευθυνθώ. :)
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Pavlosgrig » Πέμ 10 Οκτ 2013, 11:54

Γεια χαρά σας από το νησί της Σαμοθράκης,

μία πρώιμη χειμωνιάτικη εβδομάδα ήταν η προηγούμενη, αφού η μεταβολή του καιρού έφερε εδώ πολύ κρύο μαζί με θυελλώδη βοριά και πραγματικά τουρτούριζα στη σκοπιά σε κάτι νούμερα 3-5 ή 5-7 το ξημέρωμα μιας και δεν είχαμε πάρει ακόμη τζάκετ. Πολύ δυνατό το κρύο, οι ελάχιστες κατέβηκαν περίπου στους 8-9 βαθμούς αλλά ο αέρας έκανε όλη τη δουλειά και το αισθανόσουν πολύ παρακάτω. Δεν μου αρέσει καθόλου -τείνω να φτάσω στο συμπέρασμα- το κρύο συνοδεία αέρα, προτιμώ πιο ηπειρωτικό κρύο με υγρασία, εκείνο μου θυμίζει πιο πολύ χειμώνα. Από φαινόμενα είχαμε λίγα πράγματα, πλην μιας βραδιάς (τη βραδιά που μπούκαρε ο βοριάς) με ασταμάτητες λάμψεις στα νοτιοανατολικά προς την Ίμβρο, αλλά με ποτιστική βροχή. Μου έκανε εντύπωση ότι δε σταματούσε να λάμπει ο ουρανός από τις αστραπές τότε, αλλά δεν συνοδεύονταν από κεραυνούς. Τα κρύα διήρκεσαν 4-5 μέρες, αλλά τις τελευταίες δύο ο καιρός έχει μαλακώσει με ψυχρούλα να έχει μονάχα τη νύχτα. Ο ενοχλητικός αέρας έχει ελαττωθεί, ευτυχώς, και όλα δείχνουν πως περνάμε σε ένα διάστημα καλοκαιρίας.

Στη δυτική Ελλάδα όλες οι τελευταίες μέρες έχουν αρκετά φθινοπωρινό χρώμα απ' ό,τι βλέπω και μαθαίνω, ενώ αξιοζήλευτα ποσά υετού έπεσαν σήμερα το πρωί στη δυτική Στερεά και τη δυτ. Πελοπόννησο. Εύχομαι να μην προκλήθηκαν σοβαρά προβλήματα πάντως. Να δω κι εγώ πότε θα δω μια βροχή της προκοπής!! Ο καιρός έχει ενδιαφέρον τουλάχιστον φέτος μέχρι τώρα κι αυτό είναι ενθαρρυντικό, έχω το προαίσθημα ότι η κυκλοφορία από αυτά που μας έχει δείξει μέχρι τώρα είναι ευνοϊκή για έναν καλό χειμώνα (έστω Νοέμβριο-Δεκέμβριο, το μετά είναι ακόμη πολύ νωρίς) στη χώρα.

Αναμένουμε...
Παύλος, Σαμοθράκη
20C 73%
ΝΑ 8,9χλμ/ω
αραιές νεφώσεις προς τα δυτικά και βόρεια
Pavlosgrig

Δημοσίευσηαπό csath07 » Πέμ 10 Οκτ 2013, 11:54

Konstantinos έγραψε: ... Εν τω μεταξύ με το που άνοιξα τα παράθυρα το πρωί μύριζε τόσο έντονα το άρωμα της βροχής που έψαχνα να βρω σημάδια σε αυτοκίνητα ή το δρόμο αν είχε βρέξει... Τελικά ήταν η ολονύκτια υψηλή υγρασία που έδινε αυτήν την αίσθηση...

Αυτό ακριβώς, τα ίδια και εδώ. Δύο όμβροι το πρωί με μεγάλες σταγόνες και ασθενής βροχή κατά διαστήματα στη συνέχεια ως και τώρα, μαζί με τοπικές ομίχλες και γενικά περιορισμένη ορατότητα, συνθέτουν το σκηνικό του καιρού. 0.5 mm έχει αφήσει στο βροχόμετρο μου ό,τι έχει πέσει ως τώρα. Καλό σας μεσημέρι!
Συνημμένα
omixli_10102013c.jpg
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 10 Οκτ 2013, 11:56

aspyriris έγραψε:Εδώ ξυπνήσαμε από τις 4 παρά τα ξημερώματα.
Καταιγίδα με τα όλα της, μεγάλες ραγδαιότητες.
Και το κερασάκι στην τούρτα η διακοπή ρεύματος :lol:
Πολύ πρόχειρα που κοίταξα είχαμε χοντρικά ένα χρόνο να δούμε κάτι παρόμοιο.
Καφεδάκι τώρα στο ημίφως της λάμπας ασφαλείας και ιντερνετάκι μέχρι να κλατάρει το ups ;)
Καλημέρα σε όλους!

Χαμός μαθαίνω ότι γίνεται στα δυτικά. Να κι ένα βίντεο από το Μεσολόγγι που ψάρεψα:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SipNUe93PFY[/youtube]

Εδώ ψιλοβροχο από αυτό που φέρνει υπνηλία. Όχι ότι παραπονιέμαι βέβαια. Όλα καλά!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό LeoP » Πέμ 10 Οκτ 2013, 12:02

Γειά σου Παύλο,

Έχεις απόλυτο δίκιο, το κρύο συνοδεία υγρασίας είναι μεν άσχημο σαν αίσθηση, όταν βέβαια δεν είναι ντυμένος επαρκώς κάποιος, αλλά το κρύο συνοδεία αέρα είναι πολύ πιο αφόρητο. Από 'κει άλλωστε προέκυψε και ο δείκτης wind chill. Όταν έχουμε χαμηλές θερμοκρασίες με ισχυρό άνεμο ο άνθρωπος τείνει να εξαντλείται πολύ πιο γρήγορα. Αυτό το έχω ζήσει πολλές φορές στο βουνό, όπου συνήθως επικρατεί αέρας με χαμηλές θερμοκρασίες. Το πρόβλημα βέβαια είναι διπλό: Αφ' ενός το χαμηλό wind chill κι αφ' ετέρου η ενόχληση αυτή καθ' αυτή λόγω του ανέμου (ανεξαρτήτως δηλαδή της θερμοκρασίας).
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Πέμ 10 Οκτ 2013, 12:38

Βροχής συνέχεια....... :D

Όμορφη ατμόσφαιρα, βαριά συννεφιά, περιορισμένη ορατότητα. :)

Στείλε πράμα πατρίδα Πελοπόννησο!!!!
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 10 Οκτ 2013, 12:54

Καλημέρα σε όλους,

Όπως τα είπατε: βρέχει. Απ τις 10 περίπου ξεκίνησε, στην αρχή ψιχάλες, αλλά μετά το γύρισε σε κανονική ασθενή βροχή. Μία ημέρα που κανονικά εγώ θα περίμενα απλώς συννεφιά (με βάση προχθεσινά στοιχεία), εξελίχθηκε σε βροχερή και φυσικά είναι ευχάριστη η έκπληξη. Το πρωί πάντως, φάνηκε ένας θολός ήλιος ανάμεσα από υψινέφη.

Ο λόγος που στέλνω είναι περισσότερο ένα βιντεάκι που σήκωσα από την καταιγίδα της 1ης Οκτωβρίου στην Αθήνα. Πολλές αποτυχημένες απόπειρες να το ανεβασω στο youtube λόγω μεγέθους και κακής σύνδεσης, γι αυτό μου πήρε τόσες μέρες.
Όπως και να 'χει ήρθε ο βροχοποιός...η εποχή άλλαξε και μάλιστα απότομα, και για κάποιο λόγο, η διάθεση ανέβηκε...:

[youtubenew]http://youtu.be/AnLQoZVueJI[/youtubenew]

Κατά τα άλλα, εξαιρετικές φωτογραφίες που στέλνετε οι συνήθεις ύποπτοι. Γκουρνέλο, εξαιρετική καταγραφή, πολύτιμο αρχείο! Ένα πράγμα λείπει: η καταγραφή της ώρας, ιδιαίτερα στο γρήγορο βίντεο. Πράγματι φαίνεται η πολύ γρήγορη ανάπτυξη του νέφους, που φαίνεται πως έγλυψε την Κυψέλη και το κέντρο, επηρεάζοντας τα αμέσως βορειότερα προάστια. Το νέφος καθεαυτό υποδηλώνει μετωπική επιφάνεια της ίδιας της καταιγίδας και μάλιστα στον πυρήνα της και η δημιουργία επιτόπου wall cloud λόγω έντονων καταβατικών/ανοδικών ρευμάτων. Μοιάζει η ίδια η καταιγίδα να ενισχύθηκε επιτόπου.

Τέλος, καλωσορίζω τους νέους φίλους και εύχομαι καλή συμμετοχή. Με μεγάλη μου χαρά βλέπω ανταπόκριση από την πατρίδα (Κύμη) και όχι μόνο.....

Πάμε γερά για το χειμώνα!
Νίκος Γκίκας
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό sophienaxos » Πέμ 10 Οκτ 2013, 14:11

Konstantinos έγραψε:
sophienaxos έγραψε:Καλημερα, σημερα εχουμε παλι καλοκαιρι και θα παμε για μπανιο !!!!!! :? :lol: δ

Μάλλον θα σας το χαλάσει το μπάνιο σας η συννεφιά από τις καταιγίδες της Πελοποννήσου... :mrgreen:

Καναμε το μπανακι μας, ζεστη η θαλασσα ομως τωρα εχει συννεφια και περιμενω μηπως ερθουν οι καταιγιδες :roll: :lol:
SoPhiE
Χώρα Νάξου 25μ
Άβαταρ μέλους
sophienaxos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης