Αναφορές Νοεμβρίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Νοεμβρίου 2013

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Δευτ 11 Νοέμ 2013, 11:50

alpha έγραψε:Εξαιρετικός ο Γράμμος αυτή την εποχή:
Εικόνα

Ωραία ματιά, Σταύρο !!!... στο βουνό που εκτυλίχτηκε η σκληρότερη φάση του Εμφύλιου πολέμου!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Δευτ 11 Νοέμ 2013, 12:04

Το βαρομετρικό χαμηλό που μας απασχολεί από τις μεταμεσονύκτιες ώρες συνεχίζει τη νότια πορεία του και αναμένεται να βαθύνει στα 995 hpa.

Προπορευόμενη του ψυχρού μετώπου τραφ λίγο μετά τις 7.30 έπληξε την ευρύτερη περιοχή μας.

Νωρίτερα η κάμερα του μετεωρολογικού σταθμού είχε καταγράψει αυτές τις δύο φωτογραφίες όπου και σας παραθέτω!

Εικόνα

Εικόνα

Συνεχίζουμε...!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό tendcol » Δευτ 11 Νοέμ 2013, 12:05

[quote="Nick Gkikas"]Καλησπέρα φίλοι,

Χωρίς να έχω προλάβει να διαβάσω μηνύματα, βρήκα απλώς λίγο χρόνο τώρα, απόγευμα Σαββάτου, για να γράψω λίγα για την κακοκαιρία που πέρασε.
Δυστυχώς δεν έχω ούτε μισή φωτογραφία και αυτό διότι βρέθηκα τις επίμαχες ώρες, κάπου μεταξύ Νέας Ιωνίας, αεροδρομίου και Μαρουσίου καθώς και στο δρόμο για Εξάρχεια, μεσημέρι Τετάρτης πια.
Κατά τις 4 τα ξημερώματα κι ενώ βρισκόμουν σε φιλικό σπίτι στη Νέα Ιωνία και προσπαθούσα να κοιμηθώ έστω 2 ώρες, με ξύπνησε κεραυνός και αμέσως μετά άρχισε καταρρακτώδης βροχή, η οποία κατά κύματα πρέπει να κράτησε καμμια ώρα. Μετά από ένα σύντομο διάλλειμα κι ενώ ετοιμαζόμασταν να φύγουμε για αεροδρόμιο, ξεκίνησε εκ νέου βροχή, με μικρότερη όμως ένταση, που την φάγαμε έως και το αεροδρόμιο.
Για να μην τα επαναλαμβάνω, αφού σίγουρα τα έχετε γράψει, κάπου στις 7.30 με 8.00 ο καιρός βελτιώθηκε, σχετικά όμως και ήταν η ώρα που πήγα στο Μαρούσι να αφήσω μια φίλη μου (πολύ κοντά στα λημέρια του Βίτσιου). Η Αθήνα ήταν σκέτη κόλαση παιδιά. Μιλάμε για κολλημένα για χιλιόμετρα, τα αυτοκίνητα σε όλους τους δρόμους που πάνε προς κέντρο, συνεπώς, δεν είχε κανένα νόημα να προσπαθήσω να προσεγγίσω τα Εξάρχεια. Έτσι, έμεινα στο Μαρούσι και προσπάθησα, και πάλι ανεπιτυχώς να κοιμηθώ 2-3 ώρες. Με το που έπεσα για ύπνο, και πάλι κεραυνός, και καταρρακτώδης βροχή και εν τέλει ήρθε άλλο ένα κύμα κατά τις 12 το μεσημέρι που το έφαγα όλο στο δρόμο έως σχεδόν τις 2 η ώρα που επέστρεψα στα Εξάρχεια..Τελικά δεν κατάφερα να κοιμηθώ.
Οι δικοί μου στην Ηλιούπολη, με ενημέρωσαν για πολύ ισχυρούς ανέμους, που παρέσυραν μεγάλες γλάστρες στην ταράτσα, δηλαδή πρέπει να έπιασε και 8άρι μποφώρ. Ωστόσο, από τους σταθμούς είδα, οτι και πάλι η Ηλιούπολη και εν γένει τα νοτιοανατολικά προάστια δεν είχαν μεγάλα ύψη βροχής, ίσως απ τα μικρότερα στο λεκανοπέδιο. Φταίει που έφυγα μάλλον...! :lol: Το κέντρο, δέχτηκε αξιοπρεπή βροχή (κάπου στο μέσο όρο) και ο αέρας εδώ στην Χαριλάου Τρικούπη τα έκανε επίσης μαντάρα στο μπαλκόνι και δεν άφησε τίποτε όρθιο με εξαίρεση κάτι παλέτες....

Όσον αφορά τις μετρήσεις, φαίνεται πως οι Ζάρακες έχουν κέφια ΚΑΙ φέτος. Το συνολικό ύψος υετού την Τετάρτη, έφτασε τα 44.6mm και αν δεν κάνω λάθος βρίσκεται στην πρώτη πεντάδα της χώρας, για εκείνη τη μέρα και η μόνη περιοχή που βρέθηκε ψηλότερα στην Εύβοια, ήταν τα Νέα Στύρα με 53.4mm. Η πρώτη καταιγίδα χτύπησε με ιδιαίτερη βία την περιοχή, αν κρίνω και από την έξαρση του ανέμου (>60km/h) και από τις μετρήσεις θερμοκρασίας/σημείου δρόσου, εικάζω πως σημειώθηκε και χαλαζόπτωση.
Το βόρειο ρεύμα την επόμενη ημέρα, έδωσε, άλλα 2.2mm σε δύο εξάρσεις.

Επανέρχομαι αύριο...[Νικο οσο αφορα τον ανεμο οντως το 8αρι το επιασε και ηταν ακρως εντυπωσιακο με οριζοντια βροχη!!!! οσο αφορα τα mm τα 15.8μμ που εγραψε ο σταθμος μου ειναι κατα μακραν λιγοτερα....νικο στειλε μου σε pm καποιο τηλ να σε παρω να μιλησουμε μπας και το φτιαξουμε..οταν φυσικα βρεις χρονο. και εσυ και εγω με το 2χρονο διαολακι που εχω εδω σπιτι]
tendcol

Δημοσίευσηαπό Andreas » Δευτ 11 Νοέμ 2013, 12:24

Αναφερω μπουμπουνητα προς τη παρνηθα, βρισκομενος στη νεα ερυθραια για καφε...
Ανδρεας, Γαλατσι
Andreas

Δημοσίευσηαπό Akis_Meteo » Δευτ 11 Νοέμ 2013, 12:26

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Με αρκετά μουντό καιρό ξεκίνησε η μέρα εδώ στον Πειραιά αλλά και στην ευρύτερη περιοχή της Αττικής.
Βροχές σημειώνονται στα δυτικά και βόρεια τμήματα του νομού, κατά τόπους και ανα διαστήματα.
Μακρυνά μπουμπουνητά ακουγόντουσαν μέχρι πριν λίγο στα νοτιοδυτικά τμήματα του Σαρωνικού.
Θα δούμε πως θα εξελιχθεί.

Καλό μεσημέρι και καλά φαινόμενα!
Akis_Meteo

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Δευτ 11 Νοέμ 2013, 12:38

Μαύρη μαυρίλα και εδώ από το πρωί αλλά από βροχή λίγα πράματα... : :roll: :|
Τώρα πάει να "ζωντανέψει" λίγο.

Πάντως, και μόνο η σκοτεινιά (τα φώτα στα σπίτια και στα αυτοκίνητα στο δρόμο είναι απαραίτητα ακόμα και τώρα που μεσημεριάζει!) και η αυξημένη υγρασία δίνουν άκρως φθινοπωρινή αίσθηση.
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό panos_doctor » Δευτ 11 Νοέμ 2013, 12:57

Παιδια καλημερα. Πηρε χαμπαρι κανενας σας οτι νωριτερα ειχε στρωμενο χιονι στο Καιμακτσαλαν? Αν τρεξετε το time lapse φαινεται καθαρα!
panos_doctor

Δημοσίευσηαπό Akis_Meteo » Δευτ 11 Νοέμ 2013, 13:26

Έκπληξη το χιονάκι στο Καιμακτσαλάν
Εικόνα
Akis_Meteo

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Δευτ 11 Νοέμ 2013, 14:26

Καλησπέρα από Κολωνό.

Στα ΝΔ του νομού οι νεφώσεις δείχνουν πιο συμπαγής.
Πριν από λίγο στα χαμηλότερα στρώματα οι νεφώσεις ερχόντουσαν από τα ΝΑ με μεγάλη ταχύτητα.
Ενίσχυση των ανέμων και σχετική ζέστη.

Για να δούμε αν θα βρέξει στα πιο νότια.

Με την ευχή να ασπρίσουν και άλλες κορυφές.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Δευτ 11 Νοέμ 2013, 15:30

ΕΧΩ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ!!! :D :mrgreen:
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές