Αναφορές Νοεμβρίου 2013

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Νοεμβρίου 2013

Δημοσίευσηαπό Kalivia_theocharis » Παρ 22 Νοέμ 2013, 7:35

Καλημέρα σας.

Παταγωδώς έπεσα έξω. Καμια σχέση η ποσότητα υετού που περίμενα για τα Μεσόγεια με αυτή που πραγματικά έπεσε.
Είπα και γω να κάνω μια εκτίμηση μια φορά και τελικά έσπασα τα μούτρα μου.
Τέλος πάντων. Ετσι κι αλλιώς όλος ο Νοέμβριος είναι μια έκπληξη και έρχονται και άλλα νερά οπότε
πάμε παρακάτω.

Υετός τρέχουσας κακοκαιρίας για τα Καλύβια 16.8 χιλιοστά.

Καλή συνέχεια...
Θεοχάρης Θεοδωρής
Καλύβια Θορικού Ανατολ.Αττικής
ΥΨ.150μ

www.weatherdata.gr
www.atticaweather.gr
Άβαταρ μέλους
Kalivia_theocharis

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Παρ 22 Νοέμ 2013, 8:28

Καλημέρα,

μια πραγματικά όμορφη ημέρα έχει ξημερώσει στην Αττική. Όλα είναι μούσκεμα από τη χθεσινή βροχή, η μυρωδιά του βρεγμένου χώματος είναι έντονη ακόμη και στον ... Ασπρόπυργο, ο ήλιος λαμπρός και απαραίτητος ενώ η διαύγεια στην ατμόσφαιρα είναι εκπληκτική.

Χθες βράδυ βέβαια τα πράγματα εξελίχθηκαν σε φαρσοκωμωδία στα βόρεια προάστια, και αν κατάλαβα καλά σε όλη την Αττική. Στην Πολιτεία γύρω στις 8:30 έκανε ένα δυνατό 10 λεπτο ξέσπασμα, μετά και μέχρι τις 11-11 μιση έβρεχε σιγανά και ποτιστικά (περίπου 7mm) ενώ από την αλλαγή της ημέρας καταγράφηκε το συγκλονιστικό νούμερο των 0,6 mm.

Με άλλα λόγια μία άνευ σημασίας βροχούλα έπεσε χθες και τίποτε παραπάνω. Τουλάχιστον ομόρφυνε το σημερινό πρωινό.

Καλημέρα σε όλους,

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Παρ 22 Νοέμ 2013, 9:28

Μεγάλη απογοήτευση η χθεσινή! Δυστυχώς έτσι συμβαίνει συνήθως. Εκεί που περιμένεις πολλά κεράσια πρέπει να κρατάς μικρό καλάθι και το αντίστροφο. Δεν πειράζει, πάει κι αυτό. Κοιτάμε μπροστά με αισιοδοξία! Είμαστε ακόμα στην αρχή της φετινής χειμερινής περιόδου (βασικά ούτε καν ακόμα έχει αρχίσει) οπότε έχουμε να ζήσουμε πολλές απογοητεύσεις και κάποιες χαρές. Καλή μέρα σε όλους και καλό ΣΚ!
Γερακάρης Γιώργος
Ελεούσα Ιωαννίνων Υψόμ. 540 m

http://users.otenet.gr/~oejhtc/
Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Παρ 22 Νοέμ 2013, 9:34

Καλημέρα στην παρέα

Νεκτάριε πανέμορφες φωτογραφίες.
Γιώργη, η φωτο με το Λυκαβητό είναι να κάθεσαι και να τη κοιτάς. Δεν ξέρω, χάζευα με τα λεπτά......

Παιδιά, το χθεσινό μου άρεσε πολύ. Ίσως διότι το ξέσπασμα στο Περιστέρι το έφαγα στο κεφάλι και βράχηκα μέχρι το κόκκαλο.
Μετά οδήγηση υπό βροχή με ελαφρύ μποτιλιάρισμα.
Μέχρι τις 22:30 στο Περιστέρι είχαμε πέσει περίπου 18 χιλιοστά. Δεν γνωρίζω πως έκλεισε η μέρα.

Θα μου άρεσε να κάνει ένα δυνατό ξέσπασμα τη Κυριακή. Να είναι μέρα και να το απολαύσω :)

Ένας εκπληκτικός Νοέμβριος από θέμα υετού. Από θέμα θερμοκρασίας πιστεύω ότι θα το ισορροπήσει - καθώς έτσι δείχνουν τα μοντέλα - από Δευτέρα και μετά.

Καθαρή ατμόσφαιρα!!

Γιώργη (nNoe), να τα εκατοστήσεις φίλε μου!!!! Πάντα με υγεία και πλούσιες καιρικές συγκινήσεις

Να είστε όλες και όλοι σας πολύ καλά.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό nNoe » Παρ 22 Νοέμ 2013, 9:55

Tεραστια ΗΤΤΑ.Τερατσια απογοητευση.Ο Αγγελος βεβαια το ειπε ο ανθρωπος,μπραβο Αγγελε,αλλα εγω μεσα μου ελεγα...ελεγα..δε μπορει...Ακομα και αν δε κανει τη σουπερ καταιγιδα,αν μη τι αλλο θα εχουμε μια μετρια καταιγιδα.Ε τιποτα δεν ειχαμε .Και σορυ κιολας.Σαν παρατηρητης ανεφερα βεβαια μακρινες και αηχες αστραπες χτες τ απογεμα (ελαχιστες) οταν ακομα δεν εβρεχε καν...αλλα τι σημαινει αυτο?οτι ειχαμε καταιγιδα?Ακομα χειροτερα ηρθαν τα πραγματα .Εβρεξε με On off ομβρους,ενταξει....κ αυτο κατα διαστηματα ,και πριν τις 1 τελειωσαν ολα.Που τα 12 ωρα τωνμ καταιγιδων..,....ε? που τα εκτακτα....που εστω τα 6 ωρα που εγιναν μετα ....ε?,,που εστω να πεσουν ενα δυο,.....οχι παραπανω ΕΝΑΣ....ΕΝΑΣ.....να ακουσω ΜΙΑ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΒΡΟΝΤΗ....ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΒΡΟΝΤΗ,...ΟΥΤΕ ΜΙΑ.....

ΗΤΤΑ...ΗΤΤΑ ΗΤΤΑ...

** Νεκ,μπραβο για τις φωτο και τη ματια.Ωραια θεαματα .Νικολα,κ εσυ ,ωραιες οι πρωινες φωτο.
**Ευχαριστω για τις ευχες σας παιδια.Γερασα οπως βλεπετε και μυαλο ΔΕΝ εβαλα....Με βλεπω γερο στο σανατορειο με φυματιωση ,να βριζω για τη καταιγιδα που δε ηρθε και τ αλλα γεροντια να με δειχουν στο χαρο και να του λενε .."αυτον παρε....αυτον...δεν αντεχουμε αλλο τη γκρινια"....
Γμ τη καταδικη μου μεσα,.....Τραγικε Νοτια...Τραγικε....ΗΤΤΑ ....μας εφαγε το κακο το ματι...μας τσακισε,...ενταξει εκανε δυο καταιγιδες στην Αθηνα ,Νοεμβρη μηνα....ΣΙΓΑ ΤΑ ΩΑ....
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Παρ 22 Νοέμ 2013, 10:28

nNoe έγραψε:Tεραστια ΗΤΤΑ.Τερατσια απογοητευση.Ο Αγγελος βεβαια το ειπε ο ανθρωπος,μπραβο Αγγελε,αλλα εγω μεσα μου ελεγα...ελεγα..δε μπορει...Ακομα και αν δε κανει τη σουπερ καταιγιδα,αν μη τι αλλο θα εχουμε μια μετρια καταιγιδα.Ε τιποτα δεν ειχαμε .Και σορυ κιολας.Σαν παρατηρητης ανεφερα βεβαια μακρινες και αηχες αστραπες χτες τ απογεμα (ελαχιστες) οταν ακομα δεν εβρεχε καν...αλλα τι σημαινει αυτο?οτι ειχαμε καταιγιδα?Ακομα χειροτερα ηρθαν τα πραγματα .Εβρεξε με On off ομβρους,ενταξει....κ αυτο κατα διαστηματα ,και πριν τις 1 τελειωσαν ολα.Που τα 12 ωρα τωνμ καταιγιδων..,....ε? που τα εκτακτα....που εστω τα 6 ωρα που εγιναν μετα ....ε?,,που εστω να πεσουν ενα δυο,.....οχι παραπανω ΕΝΑΣ....ΕΝΑΣ.....να ακουσω ΜΙΑ ΕΣΤΩ ΜΙΑ ΒΡΟΝΤΗ....ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΒΡΟΝΤΗ,...ΟΥΤΕ ΜΙΑ.....

ΗΤΤΑ...ΗΤΤΑ ΗΤΤΑ...

** Νεκ,μπραβο για τις φωτο και τη ματια.Ωραια θεαματα .Νικολα,κ εσυ ,ωραιες οι πρωινες φωτο.
**Ευχαριστω για τις ευχες σας παιδια.Γερασα οπως βλεπετε και μυαλο ΔΕΝ εβαλα....Με βλεπω γερο στο σανατορειο με φυματιωση ,να βριζω για τη καταιγιδα που δε ηρθε και τ αλλα γεροντια να με δειχουν στο χαρο και να του λενε .."αυτον παρε....αυτον...δεν αντεχουμε αλλο τη γκρινια"....
Γμ τη καταδικη μου μεσα,.....Τραγικε Νοτια...Τραγικε....ΗΤΤΑ ....μας εφαγε το κακο το ματι...μας τσακισε,...ενταξει εκανε δυο καταιγιδες στην Αθηνα ,Νοεμβρη μηνα....ΣΙΓΑ ΤΑ ΩΑ....

Γιώργαρε χρόνια πολλά και από μένα! Να τα χιλιάσεις!! Τώρα σχετικά με τον νοτιά και τις ιδιοτροπίες του, εγώ θα έλεγα να περιμένουμε μέχρι το βράδυ της Δευτέρας γιατί οι επόμενες ημέρες είναι ύποπτες για εκπλήξεις καταιγιδάτες. Μην τον θάψουμε από τώρα τον καημένο το νοτιά!
Γερακάρης Γιώργος
Ελεούσα Ιωαννίνων Υψόμ. 540 m

http://users.otenet.gr/~oejhtc/
Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Δημοσίευσηαπό Edward N. Lorentz » Παρ 22 Νοέμ 2013, 10:34

Γίωργο χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία! Δε πειράζει θα έρθουν άλλες.
Συγχαρητήρια σε όλους όσους τολμήσανε να κάνουν πρόγνωση χτες και να
πουν την άποψη τους. Συγχαρητήρια και σε σε όσους κάνανε αναφορές.
Η χτεσινή ημέρα έδειξε πέρα απο την ήττα μας καιρικά το πόσο διψασμένοι
είμαστε για τον καιρό και πως μπορούμε να τον ζήσουμε σαν παρέα ο καθένας
απο το σπίτι του και όλοι μαζι.
Edward N. Lorentz

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Παρ 22 Νοέμ 2013, 12:48

εδω δυτικα ο καιρος βελτιωθηκε απο αργα το βραδυ ειχαμε ανοικτο ουρανο με λιγες νεφωσεις ενω και το πρωι ετσι ηταν αλλα σε μια φαση οι νεφωσεις πυκνωσαν και εδωσαν ασθενη βροχη στην Αρτα και λιγο παραπανω εντασης βροχη ποιο δυτικα.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Παρ 22 Νοέμ 2013, 14:15

Το πρώτο χιονάκι της σαιζόν έπεσε χθες το βράδυ στη Ζήρεια.

Εικόνα

Εικόνα
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό Μeteoser-K.Hatz » Παρ 22 Νοέμ 2013, 16:20

Kαλησπέρα με ηλιοφάνεια τις μεσημέμβρινές και απογευματινές ώρες στην περιοχή των Σερρών . Άφθονες βροχές φαίνονται επιτέλους απο άυριο το βράδυ και για τις επόμενες ημέρες . Λέω επιτέλους γιατί τα προηγούμενα συστηματα δεν μας έκαναν τη χάρη . Ευκαιρία για τον πρώτο αξιόλογο χιονιά στα ημιορεινά - ορεινά της Βουλγαρίας αλλα και για τα ορεινά τμήματα των <<δικών>> μας βουνών (Μπέλλες-Όρβηλος- Λαιλιάς-Μενοίκιο-Φαλακρό, πιθανώς και Παγγαίο ). Αναμένουμε και τα επόμενα τρεξίματα όμως για καλύτερες εκτιμήσεις .
Καλό βράδυ .

Σέρρες 34μ . Aναφορά καιρού (16:20) : 17.2oC , 75% , Άπνοια, Ηλιοφάνεια .
Κωστής Χ.
http://meteoserres.gr/blog
Κωστής Χ.
Σέρρες 34μ.

http://meteoserres.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Μeteoser-K.Hatz

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες