Ταβερνοσύναξις 11/1/2014

Αρχείο Συναντήσεων της HellasWeather (Πανελλήνιες κ.α.)

Ταβερνοσύναξις 11/1/2014

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Δευτ 06 Ιαν 2014, 14:51

Προτείνω για το Σάββατο 11/1 το βράδυ και ώρα 21:00 να μαζευτούμε για φαγητό στην ταβέρνα "Η Λεύκα".
Η Λεύκα βρίσκεται στην Μαυρομιχάλη 121, στα Εξάρχεια, με υπέροχο φαγητό και κρασί. Για να είμαι ειλικρινής, δυσκολεύομαι να θυμηθώ καλύτερο φαγητό σε ταβέρνα, καθώς η ποιότητά του φτάνει το σπιτικό φαγητό. Έχω ήδη μιλήσει για την περίπτωση συνάντησής μας στους ιδιοκτήτες και θέλω μέχρι το βράδυ της Παρασκευής να μου στείλετε ένα mail στο zarakoinos@gmail.com για το πόσοι θα έρθετε. ΟΧΙ pm εδώ - υπάρχει λόγος!!!. Μια πρώτη συζήτηση που έκανα, θα μας κοστίζει περί τα 13-15Ε/άτομο το φαγητό και το κρασί.
Πληροφορίες για τη Λεύκα: http://www.gourmed.gr/exarheia-taverna- ... -paramenei
Επειδή η Μαυρομιχάλη βρίσκεται ανάμεσα σε Χ.Τρικούπη και Ιπποκράτους, μπορείτε να εξυπηρετηθείτε με τη συγκοινωνία αρκετά εύκολα, καθώς πολλές γραμμές λεωφορείων διασχίζουν αυτές τις οδούς.
Υπενθυμίζω την ιστοσελίδα: http://maps.google.gr/transitathens όπου μπορείτε να βαλετε την διεύθυνση του σπιτιού σας και τη διεύθυνση της ταβέρνας και να σας προτείνει συγκοινωνίες.

Η συνάντηση είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ, και ο σκοπός της είναι ένας και μοναδικός:
Πλησιάζοντας προς την μέση του χειμώνα και έχοντας μια χαμένη ευκαιρία στην πλάτη για ιστορικό χιονιά, βλέπουμε να προδιαγράφεται μια δεύτερη ευκαιρία στον ορίζοντα την επόμενη εβδομάδα και μάλιστα με "παλιακό" τρόπο (ρωσική κατάβαση) που έχουμε αρκετό καιρό να δούμε. Τα πράγματα είναι εξαιρετικά...ρευστά (τί άλλο θα μπορούσαν να είναι άλλωστε :P ) και μόνο με ομαδική δουλειά και φυσικά όχι πάντα με τη χρήση επιστημονικών μεθόδων, μπορούμε να παλέψουμε για κάτι καλό. Για να μην διανύσουμε άλλη μια πέτρινη δεκαετία.
Θυμηθείτε, έχουμε ζυγό έτος! Πρέπει να οργανωθούμε καλύτερα τουλάχιστον εμείς οι Αθηναίοι και να αναλάβουμε τις ευθύνες μας! :D

ΥΓ. Υπάρχει και η δυνατότητα "after" ποτού κλπ στα γνωστά μπαράκια της περιοχής φυσικά.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Re: Ταβερνοσύναξις 11/1/2014

Δημοσίευσηαπό christosz » Δευτ 06 Ιαν 2014, 18:23

Nick Gkikas έγραψε:Η συνάντηση είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ, και ο σκοπός της είναι ένας και μοναδικός:
Πλησιάζοντας προς την μέση του χειμώνα και έχοντας μια χαμένη ευκαιρία στην πλάτη για ιστορικό χιονιά, βλέπουμε να προδιαγράφεται μια δεύτερη ευκαιρία στον ορίζοντα την επόμενη εβδομάδα και μάλιστα με "παλιακό" τρόπο (ρωσική κατάβαση) που έχουμε αρκετό καιρό να δούμε. Τα πράγματα είναι εξαιρετικά...ρευστά (τί άλλο θα μπορούσαν να είναι άλλωστε :P ) και μόνο με ομαδική δουλειά και φυσικά όχι πάντα με τη χρήση επιστημονικών μεθόδων, μπορούμε να παλέψουμε για κάτι καλό. Για να μην διανύσουμε άλλη μια πέτρινη δεκαετία.
Θυμηθείτε, έχουμε ζυγό έτος! Πρέπει να οργανωθούμε καλύτερα τουλάχιστον εμείς οι Αθηναίοι και να αναλάβουμε τις ευθύνες μας! :D

ΥΓ. Υπάρχει και η δυνατότητα "after" ποτού κλπ στα γνωστά μπαράκια της περιοχής φυσικά.

Τώρα μιλάς σωστά ρε Νίκο!!!! Δεν θα ξανακάνουμε το λάθος του Δεκέμβρη (το οποίο στο είχα επισημάνει και τότε αν το θυμάσε :P ). Δεν γίνετε να περιμένουμε να μας φέρουν τα χιόνια τα μοντέλα, πρέπει να τα αναγκάσουμε! :D
Περιμένω και τις επιστημονικές απόψεις πάνω στα παγανιστικά θέματα που αναλύουμε εδω... :lol: :lol:
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 06 Ιαν 2014, 18:47

Ακόμη δεν ξέρω αν θά έλθω αλλά θα σας στείλω το γνωστό καταιγιδοκράχτη μου, βέρος ινδιάνικος, κάνει και για χιόνι. Αυτόν έμαθα ότι χρησιμοποίησε πρόσφατα και ο "Καθιστός Ταύρος" και είδατε τι γίνεται στο Κεμπέκ! Ποιος "Καθιστός Ταύρος"; Ε, ανοίξτε και κανένα Λουκυ Λουκ!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό csath07 » Δευτ 06 Ιαν 2014, 19:18

Όλοι εκεί! Να κάνουμε το χρέος μας :mrgreen: Κοψίδι και βουντου για χιόνια παντού!
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Δευτ 06 Ιαν 2014, 20:24

Kali xronia se olous kai ti kalytero apo mia tetoia mezedosynantisi. Mesa mesa! Stin persini mas Xristougenniatiki sinantisi Xristo (Agioi Anargyroi), eixe ginei to thavma (8/1/13) alla egine miso giati akolouthise h mish parea :D
Sorry gia ta greeklish alla de ginetai alliws
Mitsos
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Τετ 08 Ιαν 2014, 9:20

Καλημέρα και Καλή Χρονιά

Υγεία, υγεία, υγεία, αγάπη, χαμόγελα, ανθρωπιά!

Νικ δε Γκρικ, πολύ ωραία ιδέα. Θέλω καταιγιδοκράτη εκ Μαρίας και κάψιμο Καραμούφα εκ Ντίνου. :lol: :lol:
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Τετ 08 Ιαν 2014, 11:59

Πολυ ωραία η ιδέα Νίκο. Με φαγητό ίσως χωνέψουμε καλύτερα το φετινό χειμώνα... :lol:
Γερακάρης Γιώργος
Ελεούσα Ιωαννίνων Υψόμ. 540 m

http://users.otenet.gr/~oejhtc/
Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Παρ 10 Ιαν 2014, 20:50

Παίδες ισχύει η συνάντηση για αύριο το βράδυ;
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό christosz » Παρ 10 Ιαν 2014, 22:10

Φαντάζομαι ναι. Το απογευμα έστειλα μήνυμα στον Νίκο οτι θα έρθω και μου πε ΟΚ. ;)
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Σάβ 11 Ιαν 2014, 0:18

Φίλοι καλησπέρα,

Εννοείται οτι ισχύει η συνάντηση και σήμερα κανόνισα το μενού.
Μέχρι τώρα θα έρθουν οι εξής (τυχαία σειρά):
1. Ζιντζόβας Χρήστος
2. Βάβουλας Γιώργος (2)
3. Παπασταθόπουλος Δημήτρης
4. Καντάς Κωνσταντίνος (2)
5. Ντουντουλάκης Χρήστος
6. Γκουρνέλος Γιώργος
7. Λαμπίρης Άγγελος
8. Παπαθανασίου Θανάσης
9. Γκίκας Νίκος
10. Ματσάγγος Γιώργος

Ίσως
1. Καββαδία Μαρία
2. Πατρίκης Γιώργος

...συνεπώς μιλάμε για 12-14 άτομα. (Νομίζω μπορούμε περισσότεροι!!! :) )
Κατ'αρχήν πείτε μου εάν ξέχασα κανέναν και συγχωρέστε με προκαταβολικά εάν συνέβη αυτό ! :oops:

Όποιος άλλος θελήσει να έρθει, στείλτε μου προσωπικό mail στο zarakoinos@gmail.com ή αναφερετέ το εδώ!!!

Μην στείλετε pm

ΥΓ. Το μενού κανονίστηκε στα 12-13Ε/άτομο χωρίς κρασί και ποτά και επαναλαμβάνω είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Επόμενο

Επιστροφή στο Συναντήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης