Συνάντηση Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

Αρχείο Συναντήσεων της HellasWeather (Πανελλήνιες κ.α.)

Re: Συνάντηση Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2012

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Δευτ 22 Οκτ 2012, 19:51

Πολύ όμορφη η συνάντηση στην Ηλιούπολη και πολύ ενδιαφέροντα τα όσα καταγράφηκαν από το σκηνοθέτη-εικονολήπτη-ηχολήπτη-συμπρωταγωνιστή-μοντέρ-παραγωγό Νώε! ;) Και εις άλλα με υγεία!
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό George Kouimintzis » Δευτ 22 Οκτ 2012, 23:21

Εξαιρετική η συνάντηση ,ζήλεψα πραγματικά που λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων δεν μπορούσα να παραβρέθω.

Εάν μου επιτρέπεται μια επισήμανση.

Ειναι παραπλανητικό να χρεωνουμε την οπισθοχωρηση του ενδιαφέροντος της λίστας στην δημιουργια του φόρουμ. Η δημιουργια του φόρουμ ειναι μια απόπειρα ενηλιωκιωση της παρέας που λέγεται hellasweather. Oλοι αγαπήσαμε την hellasweather στο yahoo όπως αγαπήσαμε παιδικούς και εφηβικους έρωτες. Σχεδόν ποτε όμως δεν παντρεύεσαι τον παιδικό έρωτα. Θα πρέπει να αφήσεις πράγματα πίσω σου,ανθρώπους, και να εξελιχθεις. Όσο και να πονάει δεν πρόκειται να ειναι η λίστα του 2000 γιατι όλοι είμαστε διαφορετικοί απο τότε και ειναι διαφορετικές οι καταστάσεις.

Η διαθέσιμη τεχνολογία και οι υποδομες (σταθμοι,μοντελα κτλ)υποκαθιστουν τις ανθρώπινες αναφορές.με μερικά κλικ παίρνεις εικόνα της καταστασεως με αντικειμενικό τροπο.

ΟΜΩΣ αυτο που διαφοροποιεί την λίστα ειναι το συναίσθημα. Οι περισσότεροι απο όσους συμμετείχαν στην λίστα είχαμε το κοινό ότι βιώσαμε εντονότερα τις καιρικές καταστάσεις και μας χαροποιουσε ότι υπήρχαν και άλλοι σαν και εμάς. Αυτο για εμένα ειναι η λίστα , οι άνθρωποι.Αναγκαστικα θα ειναι λιγότεροι γιατι οι επιλογές ειναι περισσότερες και όσοι δεν εκφραζονται απο αυτο βρίσκουν αλλού χώρους έκφρασης. Δεν έχει σημασία τόσο σημασία το μέσο τελικά.

That is life. Όλοι πηγαίνουμε δημοτικό,γυμνάσιο , Λύκειο αλλα μετα χωρίζουν οι δρόμοι μας
http://www.weatherlink.com/user/koem1977/index.php?view=summary&headers=1
Άβαταρ μέλους
George Kouimintzis

Δημοσίευσηαπό Pavlosgrig » Τρί 23 Οκτ 2012, 1:16

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για τη συνάντησή σας στην Αθήνα! Να ευχαριστήσω τον Γιώργο τον Γκουρνέλο για όλο το υλικό με τα βίντεο που έδωσε στη λίστα! Παρακολούθησα προσεκτικά όλες τις συζητήσεις και είδα την όμορφη παρέα κι αισθάνθηκα σαν να ήμουν κι εγώ εκεί. Μακάρι να μπορούσα να έρθω. Θα συμφωνήσω σχεδόν με την πλειοψηφία όσων ελέχθησαν και πραγματικά φάνηκε ότι με τον διάλογο και ιδιαίτερα δια ζώσης μπορούν να βρεθούν πολλά κοινά σημεία και ιδέες προς το κοινό καλό και την ικανοποίηση όλων. Θα συμφωνήσω και με τον Γιώργο το Γερακάρη σε αυτό που ανέφερε, ότι δηλαδή θα είναι πολύ πιο εύχρηστο να γίνει μια πιο ευρεία κατηγοριοποίηση των θεμάτων, ώστε να μην ψαχνόμαστε μέσα σε πολλά ανοιχτά τόπικ, όπως επίσης και με τις απόψεις που διατύπωσε ο Κώστας ο Καντάς περί εγωισμού κι ότι πιθανώς είναι ένας βασικός λόγος ο οποίος μείωσε τη συχνότητα των αναφορών μέσα στη λίστα. Γενικότερα, βρίσκω ορθές και ρεαλιστικές τις απόψεις που αναφέρθηκαν και ακόμη σημαντικότερο αυτό που ανέφερε ο Γιώργος ο Γκουρνέλος περί ύπαρξης άμεσης δημοκρατίας στη λίστα μας. Δυστυχώς, από την πλευρά μου, δεν μπορώ να βοηθήσω τεχνικά σε ζητήματα προγραμματισμού κλπ διότι δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις πάνω σε τέτοια αντικείμενα.

Με τέτοιες συναντήσεις αποκτά ζωντάνια η παρέα και θέλω να πιστεύω ότι με τον καιρό η λίστα θα αποκτήσει ξανά τον χαρακτήρα που διαμόρφωσε όλα αυτά τα χρόνια. Επίσης συγκεντρώσεις όπως αυτή θα ήταν καλό να πραγματοποιηθούν σε πολλά μέρη της Ελλάδας, όπως στην Πάτρα, στην Κρήτη, στη Θεσσαλία και γενικά στις περιοχές που υπάρχει ένας αξιόλογος αριθμός μελών. Και μέσα από αυτό, όπως είπε ο Νίκος ο Γκίκας μπορούμε να οδηγηθούμε σε μια πανελλήνια συνάντηση με μεγάλη προσέλευση και καλή οργάνωση ώστε να ανταμώσουμε όλοι μαζί κάπου και να τα πούμε ως μεγάλο μέρος της Hellas Weather. Εδώ, για τη Θεσσαλονίκη, δυστυχώς δεν γνωρίζω τι παίζει, πόσοι υπάρχουν ακόμη ως μέλη, πόσοι από αυτούς έστω παρακολουθούν τη λίστα και πόσοι είναι διατεθειμένοι να γράψουν ώστε να μαζευτούμε και να ορίσουμε μια συνάντηση ανάλογη με αυτή της Αθήνας μέσα στο Νοέμβρη ενδεχομένως και με συμμετοχή μελών από κοντινές γύρω πόλεις της Μακεδονίας. Δεν ξέρω όμως, έχω πολύ καιρό να δω κάποιον από τα παιδιά να γράφει, είτε τον Δημήτρη Τσικάρα, τον Δημήτρη τον Κάκκο που παλιά έγραφε συχνά, τον Χρήστο τον Αλμασίδη, τον Άγγελο τον Βιδάλη, τον Νικόλα από Καλαμαριά, τον Κώστα τον Οικονόμου, έστω και το Δημήτρη τον Σαρογλίδη από τη Νορβηγία. Δεν ξέρω γιατί, αλλά έχουμε λίγο πολύ χαθεί, έστω και διαδικτυακά που τα λέγαμε.

Όσο για το δίπτυχο Hellas Weather και Facebook, δεν έχω πολλά να πω, απλά θα συμφωνήσω με την Μαρία την Καββαδία και να προσθέσω επίσης ότι όσο κι εύχρηστο να είναι το Facebook, όσο πιο άμεσο και προσιτό να είναι, η γνώμη μου είναι ότι θα πρέπει να μείνει σε μεγάλη απόσταση από τη λίστα, δεν είναι η λίστα παρά μόνο μία διαφήμισή της να το πω; μία παραπομπή στην αυθεντική Hellas Weather; κάτι τέτοιο και ούτε. Γενικά ωστόσο δεν μπορώ να εκφραστώ αντικειμενικά επ' αυτού διότι δεν έχω ούτε λογαριασμό στο εν λόγω μέσο κοινωνικής δικτύωσης, ούτε μου αρέσει, απ' όσο το έχω το έχω παρατηρήσει από φίλους σαν χρησιμότητα. Δεν το θεωρώ δηλαδή μέσο επικοινωνίας, όπως παρουσιάζεται, αλλά σαν κάτι πολύ διαφορετικό για το οποίο δε θέλω να μιλήσω τώρα.

Τέλος πάντων, αυτά είχα να πω, και πάλι μπράβο για τη συνάντησή σας και εύχομαι και σε νέες ευρύτερες συναντήσεις σε όλη την Ελλάδα!
Παύλος, Θεσσαλονίκη

Υ.Γ.: Ρε Νίκο, που πήγε το μαλλί;;!!
Pavlosgrig

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Δευτ 19 Νοέμ 2012, 1:09

Λοιπόν χρωστούμενα επί 1 μήνα οι φωτογραφίες απ τη συνάντηση.
Πάμε γρήγορα - γρήγορα.

Ο χώρος που φάγαμε - ήπιαμε - συζητήσαμε:
Εικόνα

και γεμάτος σε γενικό πλάνο:
Εικόνα

Πρόσωπα (όχι όλα, προτιμησα να το ρίξω στο κρασί μετά):
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Συναντήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης