Συνάντηση Βόλου Σ/Κ 1 & 2/12

Αρχείο Συναντήσεων της HellasWeather (Πανελλήνιες κ.α.)

Re: Συνάντηση Βόλου Σ/Κ 1 & 2/12

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Κυρ 04 Νοέμ 2012, 20:55

Πολύ μ'αρέσει η ψυχολογία που υπάρχει για αυτή τη συνάντηση! Αλήθεια όσο εσείς θα ασχολείστε με το μενού στο τραπέζι, εγώ λέω να σκεφτώ τι καιρικό μενού να έχουμε; Ήλιο; Βρόχα με ΒΑ άνεμο; ΒΔ ψύχρα και διαύγεια μέχρι το Άγιο Όρος; Ομίχλη (αυτό για μένα θα ήταν και το καλύτερο!!).

Το Πήλιο είμαι βέβαιος ότι μπορεί να προσφέρει όλους τους παραπάνω καιρούς σε μια ήμερα... Οπότε, μάλλον όλοι θα μείνουμε ευχαριστημένοι...

Υ.Γ. Δεν ξέχασα να αναφέρω το Νοτιά. Ήταν σκόπιμο!! :mrgreen:
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό LeoP » Κυρ 04 Νοέμ 2012, 21:07

Κωνσταντίνε είπες ότι μπορεί να τα προσφέρει όλα. Καλά μέχρι εδώ... Είπες ψύχρα, ομίχλη, διαύγεια μέχρι το Άγιον Όρος. Καλά μέχρις εδώ και πολύ καλά...

Είπες όμως και "βρόχα με ΒΑ άνεμο" (!!!!) Ε, αν είναι να πάτε στο Πήλιο, να φυσάει ΒΑ άνεμος και να βρέχει αντί να χιονίζει ειδικά στο Πήλιο που είναι στην πόρτα του βοριά τότε καλύτερα να μην πάτε καθόλου! :lol:
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Κυρ 04 Νοέμ 2012, 21:16

LeoP έγραψε:Κωνσταντίνε είπες ότι μπορεί να τα προσφέρει όλα. Καλά μέχρι εδώ... Είπες ψύχρα, ομίχλη, διαύγεια μέχρι το Άγιον Όρος. Καλά μέχρις εδώ και πολύ καλά...

Είπες όμως και "βρόχα με ΒΑ άνεμο" (!!!!) Ε, αν είναι να πάτε στο Πήλιο, να φυσάει ΒΑ άνεμος και να βρέχει αντί να χιονίζει ειδικά στο Πήλιο που είναι στην πόρτα του βοριά τότε καλύτερα να μην πάτε καθόλου! :lol:

Σωστόοοοοοοοοοοοοοςςςςςςς!!!!!!!! Αλλά εντάξει ρε συ ας βρέχει στο Βόλο, χαλάλι του, του ασώτου Καιρού. Και στο Πήλιο άσε να χώνει πράμα... :D :D
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό taximer » Τρί 06 Νοέμ 2012, 12:24

Angeliki Angelidou έγραψε:
taximer έγραψε:"Λοιπόν ας οργανωθούμε καλύτερα!
Συνάντηση Βόλου λοιπόν Σ/Κ 1 & 2/12
Ας δηλώσουμε πόσα άτομα θα είμαστε.
Βασικό είναι επίσης να δούμε πώς θα κατανείμουμε το χρόνο μας.
Τι εννοώ: Αν βρεθούμε μόνο Σάββατο 1/12, τότε καλό θα ήταν να βρεθούμε όσο το δυνατόν νωρίτερα, εσείς το κανονίζετε αυτό, που έρχεστε από ταξίδι, για να μπορέσουμε να ανεβούμε Πήλιο και να περπατήσουμε στα φθινοπωρινά του χρώματα, πριν καταλήξουμε σε μεσημεριανά - απογευματινά τσίπουρα!"

Ταξιάρχη, αυτό ήταν κάτι που σκεφτόμουν κι εγώ. Καλό θα είναι να ξεκινήσουμε με βόλτα στο Πήλιο, γύρω στις 12.00-1.00, χαλαρά να πιούμε και τον καφέ μας και όταν γυρίσουμε πια στην πόλη για τα τσίπουρα, δεν μας ενδιαφέρει αν έχει νυχτώσει, το πάμε σερί όσο θέλουμε. Στην καθημερηνότητά μας κανένας δεν τρώει απο τις 1.00 το μεσημέρι. Ενώ θα είναι κρίμα να χάσουμε το Πήλιο πριν νυχτώσει.

Αν αρκετά άτομα μείνουν και τις δύο μέρες, τότε μπορούμε να βρεθούμε για τσιπουροσυνάντηση Σάββατο μεσημέρι 1/12, όπως είχαμε κάνει και παλιά (και το βράδυ παίζει, βεβαίως βεβαίως)

Οσο για το βράδυ ασ το καλύτερα. :? :? Τα μεζεδάκια απο την Πολίτικη ταβέρνα ακόμα τα συζητάμε, αλλά δεν γίνεται να τρώμε συνέχεια.

και η εξόρμηση στο Πήλιο να γίνει Κυριακή πρωί, και καπάκι καφές πριν την αναχώρησή σας!

Ο καφές της Κυριακής μπορεί να γίνει στην παραλία του Βόλου. Μην έχουμε επιλέον διαδρομές το πρωί της Κυριακής.
Πάντα βέβαια καιρού επιτρέποντως.

Αυτά απο μένα.
Εχουμε καιρό να αποφασίσουμε.

Την καλημέρα από ένα καλοκαιρινό Βόλο , που χτυπήσαμε τους 28C!!!!!!!!!!!!
Σχετικά με τη συνάντηση:
Όλα εξαρτώνται από εσάς Αγγελική.
Λοιπόν έχουμε δύο προτάσεις:
Πρώτη πρόταση (Την πρόταση της Αγγελικής): Ταξιάρχη, αυτό ήταν κάτι που σκεφτόμουν κι εγώ. Καλό θα είναι να ξεκινήσουμε με βόλτα στο Πήλιο, γύρω στις 12.00-1.00, χαλαρά να πιούμε και τον καφέ μας και όταν γυρίσουμε πια στην πόλη για τα τσίπουρα, δεν μας ενδιαφέρει αν έχει νυχτώσει, το πάμε σερί όσο θέλουμε. Στην καθημερηνότητά μας κανένας δεν τρώει απο τις 1.00 το μεσημέρι. Ενώ θα είναι κρίμα να χάσουμε το Πήλιο πριν νυχτώσει.
Η πρότασή σου είναι πολύ ωραία, για δύο λόγους:
1) Γιατί θα περπατήσουμε σε ωραία χρονική περίοδο, μεσημεράκι, απολαμβάνοντας χρώματα και αρώματα βουνού, θα πάμε στη συνέχεια να χαλαρώσουμε πίνοντας το καφεδάκι μας και στη συνέχεια θα πάμε για ακόμη μεγαλύτερη χαλάρωση πίνοντας τα τσιπουράκια μας. Επιπλέον ο δεύτερος καλός λόγος είναι, ότι, αν τελικά καταλήξουμε σε αυτό το πρόγραμμα θα πάμε να τα πιούμε αργά το απόγευμα - νωρίς το βραδάκι, υπολογίζω μετά τις 6-7, οπότε και θα έχει τελειώσει ο τσιπουροχαμός του μεσημεριού και δεν θα έχει αρχίσει ο βραδινός χαμός, οπότε εμείς είμαστε στο σωστό timing!
το μόνο που πρέπει να δούμε εδώ είναι πόσοι φίλοι θα φύγουν αυθημερόν, οπότε θα πρέπει να ταξιδέψουν αργούτσικα και μετά από τα τσίπουρα.
και δεύτερη πρόταση:
Να βρεθούμε να βρεθούμε κατά τις 12-13, εσείς θα το κανονίσετε πάλι, να πάμε για τσίπουρα, όπως είχαμε κάνει και παλιά και αργά το απόγευμα να πάμε για καφεδάκι ή Βόλο ή Πήλιο, χωρίς να περπατήσουμε, μια που δε θα έχουμε χρόνο και η ανάβαση για περπάτημα - καφέ να γίνει την άλλη μέρα (Κυριακή) το πρωί. Αυτό το σενάριο έχει το μειονέκτημα ότι πέφτουμε σε ώρα αιχμής στα τσίπουρα, αλλά έχουμε περισσότερη ώρα την Κυριακή για μεγαλύτερη βόλτα και επιπλέον έχουμε και το βράδυ για επιπλέον εξορμήσεις!
Ας αρχίσετε να λέτε τη γνώμη σας και βλέποντας και κάνοντας, ανάλογα με τις προτιμήσεις της πλειοψηφίας! Αρκεί βεβαίως να λάβουμε υπ΄όψη μας τη λύση του να βρεθούμε περισσότερα άτομα.
Την καλημέρα μου
Ταξιάρχης, Βόλος
taximer

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τρί 06 Νοέμ 2012, 12:31

Χαιρετώ την ηλιόλουστη πόλη του Βόλου!! Ταξιάρχη, γνώμη μου είναι να δώσουμε έμφαση στους φίλους που θα έρθουν αυθημέρον. Αν όλοι όσοι έρθουν διανυκτερεύσουν στο Πήλιο ή στο Βόλο, τότε έχουμε αρκετές επιλογές.
Εγώ θα προσπαθήσω να μείνω το βράδυ του Σαββάτου.

Χαιρετισμούς από την ηλιοκαμένη Αθήνα!
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό taximer » Τρί 06 Νοέμ 2012, 12:49

Konstantinos έγραψε:Χαιρετώ την ηλιόλουστη πόλη του Βόλου!! Ταξιάρχη, γνώμη μου είναι να δώσουμε έμφαση στους φίλους που θα έρθουν αυθημέρον. Αν όλοι όσοι έρθουν διανυκτερεύσουν στο Πήλιο ή στο Βόλο, τότε έχουμε αρκετές επιλογές.
Εγώ θα προσπαθήσω να μείνω το βράδυ του Σαββάτου.

Χαιρετισμούς από την ηλιοκαμένη Αθήνα!

Συμφωνώ Κωνσταντίνε.
Γι΄ αυτό και είπα ότι κύριο μέλημά μας θα είναι να βρεθούμε όσο γίνεται περισσότεροι!
Ταξιάρχης, Βόλος
taximer

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τρί 06 Νοέμ 2012, 19:37

Μπράβο για τη συνάντηση, μπράβο Ταξιάρχη!! Θα είναι σίγουρα ωραία.
Εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος, λόγω τρομακτικών υποχρεώσεων αυτό το ακαδημαϊκό εξάμηνο γενικότερα, οπότε όλα θα κριθούν από το πόση δουλειά θα έχω βγάλει μέσα στο Νοέμβρη. Υπάρχει η περίπτωση να έρθω.
Ερώτηση1: Μέχρι πότε θα πρέπει να δηλωθεί η συμμετοχή Ταξιάρχη;
Ερώτηση2: Υπάρχουν κάποιες πληροφορίες για το πού θα μείνουμε ένα βράδυ;
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό taximer » Παρ 09 Νοέμ 2012, 16:18

Nick Gkikas έγραψε:Μπράβο για τη συνάντηση, μπράβο Ταξιάρχη!! Θα είναι σίγουρα ωραία.
Εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρος, λόγω τρομακτικών υποχρεώσεων αυτό το ακαδημαϊκό εξάμηνο γενικότερα, οπότε όλα θα κριθούν από το πόση δουλειά θα έχω βγάλει μέσα στο Νοέμβρη. Υπάρχει η περίπτωση να έρθω.
Ερώτηση1: Μέχρι πότε θα πρέπει να δηλωθεί η συμμετοχή Ταξιάρχη;
Ερώτηση2: Υπάρχουν κάποιες πληροφορίες για το πού θα μείνουμε ένα βράδυ;

Την καλημέρα μου!
Συμμετοχές Νικόλα μέχρι και την προηγούμενη το μεσημέρι, όχι για κανένα συγκεκριμένο λόγο, παρά μόνο για να δούμε πόσα άτομα θα είμαστε τελικά, έτσι ώστε αν επιλέξουμε το δεύτερο σενάριο (μεσημεριανά τσίπουρα), να μπορέσω να βρω ένα μαγαζί για μπορέσουμε να καθίσουμε όλοι μαζί, γιατί όπως είπαμε Σάββατο μεσημέρι είναι τσιπουρομεσημέρι για το Βόλο.
Όσο αναφορά για το πού θα μπορούσε να μείνει κανείς εκείνο το βράδυ, έχει τόσες μα τόσες δυνατότητες αυτή την περίοδο, λόγω κρίσης και υπάρχουν τόσα καταλύματα και μέσα στο Βόλο και στα κοντινά χωριά του Πηλίου, που πραγματικά μπορεί κανείς να βρει κάτι σε πολύ καλή τιμή. Εξάλλου δεν είναι και κάποιο σημαντικό Σ/Κ, για να πει κανείς ότι θα υπάρχει κίνηση. Πάντως εδώ είμαι\ εγώ αν ζητηθεί επιπλέον βοήθεια είτε σε επιλογή καταλύματος, είτε να πω τη γνώμη μου για κάποιο από αυτά (σε προσωπικό mail, για να μη ζαλίζω και τη λίστα)
Πολύ θα χαρώ να σε δω Νίκο, όπως και πολλά από τα παιδιά, μια που είναι η δεύτερη φορά που δεν παραβρέθηκα σε Πανελλήνια, λόγω των γνωστών προβλημάτων που έζησα, και ομολογώ ότι μου έλειψε αυτό το αντάμωμα! (η πρώτη φορά ήταν στην 1η Ελάτη, λόγω τρακαρίσματος, οι παλιοί θυμούνται τότε...)

Να είστε όλοι καλά.
ΥΓ: Τσιμπάει αρκετά σήμερα!!!!!!!!!!!
Ταξιάρχης, Βόλος
taximer

Δημοσίευσηαπό Solon » Παρ 09 Νοέμ 2012, 20:05

Καλά να περάσετε!
Solon

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Παρ 23 Νοέμ 2012, 21:32

[quote="taximer"][quote="Angeliki Angelidou"][quote="taximer"]"Λοιπόν ας οργανωθούμε καλύτερα!
Συνάντηση Βόλου λοιπόν Σ/Κ 1 & 2/12

Πρώτη πρόταση (Την πρόταση της Αγγελικής): Ταξιάρχη, αυτό ήταν κάτι που σκεφτόμουν κι εγώ. Καλό θα είναι να ξεκινήσουμε με βόλτα στο Πήλιο, γύρω στις 12.00-1.00, χαλαρά να πιούμε και τον καφέ μας και όταν γυρίσουμε πια στην πόλη για τα τσίπουρα, δεν μας ενδιαφέρει αν έχει νυχτώσει, το πάμε σερί όσο θέλουμε. Στην καθημερηνότητά μας κανένας δεν τρώει απο τις 1.00 το μεσημέρι. Ενώ θα είναι κρίμα να χάσουμε το Πήλιο πριν νυχτώσει.
Η πρότασή σου είναι πολύ ωραία, για δύο λόγους:
1) Γιατί θα περπατήσουμε σε ωραία χρονική περίοδο, μεσημεράκι, απολαμβάνοντας χρώματα και αρώματα βουνού, θα πάμε στη συνέχεια να χαλαρώσουμε πίνοντας το καφεδάκι μας και στη συνέχεια θα πάμε για ακόμη μεγαλύτερη χαλάρωση πίνοντας τα τσιπουράκια μας. Επιπλέον ο δεύτερος καλός λόγος είναι, ότι, αν τελικά καταλήξουμε σε αυτό το πρόγραμμα θα πάμε να τα πιούμε αργά το απόγευμα - νωρίς το βραδάκι, υπολογίζω μετά τις 6-7, οπότε και θα έχει τελειώσει ο τσιπουροχαμός του μεσημεριού και δεν θα έχει αρχίσει ο βραδινός χαμός, οπότε εμείς είμαστε στο σωστό timing!
το μόνο που πρέπει να δούμε εδώ είναι πόσοι φίλοι θα φύγουν αυθημερόν, οπότε θα πρέπει να ταξιδέψουν αργούτσικα και μετά από τα τσίπουρα.

Δηλώνω παρόν για το Σαββατοκύριακο 1 &2/12.2012 με διανυκτέρευση!!!! (άτομα 2) Θεωρώ δε την πρόταση της Αγγελικής και την επιχειρηματολογία του Ταξιάρχη ως την πιο ενδεδειγμένη!!!
Καλό βράδυ
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συναντήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης