ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ 2013

Αρχείο Συναντήσεων της HellasWeather (Πανελλήνιες κ.α.)

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Κυρ 18 Νοέμ 2012, 15:18

Έχοντας πλέον περάσει στο δεύτερο μισό του Νοεμβρίου, είναι πλέον ο καιρός να αρχίσουμε να συζητούμε αυτό το θέμα, ώστε να δούμε κατ'αρχήν τις δυνατότητές μας, τις διαθέσεις μας και να προκύψουν προτάσεις.
Δυστυχώς, μετά το 2011 έγινε σε πολλούς εμφανές - κι ας μη κρυβόμαστε πια τουλάχιστον μεταξύ μας - ο,τι οι οικονομικές δυνατότητες των περισσοτέρων για ένα Σαββατοκύριακο στην άλλη άκρη της Ελλάδας είναι πολύ περιορισμένες.
Αυτό, από μόνο του κάνει τη συνάντησή μας μεγάλη πρόκληση, στο να πραγματοποιηθεί και μάλιστα με επιτυχία. Πρέπει και οι πανελλήνιες να πάρουν άλλο νόημα πια και να είναι δυνατό. Είναι απαραίτητες για την παρέα μας. Δεν ειναι απλώς ένας τυπικός θεσμός που θα πρέπει να το στηρίζουμε. Είμαι σίγουρος οτι όσοι έχουμε συμμετάσχει σε προηγούμενες πανελλήνιες, θα το στηρίξουμε με ενθουσιασμό.
Οφείλω να ανακοινώσω πως ο Αλέξανδρος Σιάμκουρης, θα αναλάβει το συντονισμό όλης της διαδικασίας της πανελλήνιας σε συννενόηση και με εμένα. Συζήτηση, κατάθεση προτάσεων, ψηφοφορία. Θα έχει δικαιώματα moderator σε αυτό το thread. Αν χρειαστεί, θα βοηθήσουν κι άλλοι, αυτό είναι στη κρίση του Αλέξανδρου.
Πάμε ΔΥΝΑΤΑ για τη 12η συνάντηση!!!!!
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ 2013

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Δευτ 19 Νοέμ 2012, 8:45

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Πολύ καλή ιδέα να το δούμε από νωρίς.

Όσοι περισσότεροι, τόσο το καλύτερο!
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τετ 21 Νοέμ 2012, 7:56

Ελπίζω να υπάρξει διάθεση για πρωτοβουλίες και προτάσεις που θα κάνουν πραγματικότητα και τη φετινή Πανελλήνια. Αν και έχω συμμετάσχει σε πάμπολλες συναντήσεις, λόγω ειδικών συνθηκών έχω έλθει μόνο σε μία Πανελλήνια και θα ήθελα πολύ να έλθω και στην επόμενη, παρά τα μύρια όσα προβλήματα έχω καθημερινά μπροστά μου, όπως και οι περισσότεροι από μας.
Επειδή έχουμε ορίσει το Φεβρουάριο σαν μόνιμο χρόνο διεξαγωγής (πολύ δεσμευτικός αυτός ο όρος, κατά τη γνώμη μου), όσο πιο νωρίς υπάρξουν προτάσεις, τόσο πιο καλά θα οργανωθούμε και θα προετοιμαστούμε όλοι μας.

Προσωπικά, θα μου άρεσε ένας τόπος στη φύση, αλλά δεν αποκλείω και ένα αστικό κέντρο με εύκολη πρόσβαση και δυνατότητα για μικρή εκδρομή στη φύση και μάλιστα αστικό κέντρο που βολεύει μεγάλο αριθμό μελών. Ο Βόλος και η Λάρισα είναι μια καλή επιλογή. Τιμής ένεκεν και η Θεσσαλονίκη! Η Θεσσαλονίκη είναι η γενέτειρα της λίστας κι όμως εκεί έχει γίνει μόνο μία Πανελλήνια!

Ένα βολικό χειμερινό (ή και θερινό!) θέρετρο που ανταποκρίνεται στις προδιαγραφές μας και με εύκολη πρόσβαση θα μπορούσε να είναι ο τόπος της επόμενης Πανελλήνιας (π.χ το Λιτόχωρο που είχε προταθεί παλιότερα, κλπ) και σίγουρα υπάρχουν και άλλα μέρη όμορφα.

Πολύ όμορφη και η Πελοπόννησος αλλά είναι στις "άκρες" και θα δυσκολέψει τους βορειότερους.

Η Αθήνα, όπου βρίσκεται η πλειοψηφία των μελών θα ήταν μια άλλη επιλογή αλλά προσωπικά δεν την προτιμώ για πολλούς λόγους.

Ομολογώ την αμαρτία μου ότι αυτά που λέω είναι μόνο προσωπικές προτιμήσεις και ιδέες και καθόλου διάθεση για ουσιαστική πρόταση από πλευράς μου, ωστόσο, νομίζω ότι συζητώντας βρίσκουμε άκρη και αναθερμαίνουμε και τις πρωτοβουλίες όσων τυχόν επιθυμούν να προτείνουν κάτι πιο συγκεκριμένο.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Τετ 21 Νοέμ 2012, 11:09

Μιας και ξεκίνησε λοιπόν και επισήμως η συζήτηση την φετινή μας πανελλήνια, καλό θα ήταν να οριοθετήσουμε χρονικά μέχρι πότε πρέπει να διαρκέσει και ανάλογα με την κουβέντα να βάλουμε ένα deadline για την υποβολή προτάσεων εφόσον υπάρχουν παραπάνω από μία.

Αλέξανδρε μιας και ανέλαβες το φετινό συντονισμό (και σ' ευχαριστούμε γι αυτό) ας τα δούμε ένα-ένα αυτά τα ζητήματα και προχωράμε.
Γερακάρης Γιώργος
Ελεούσα Ιωαννίνων Υψόμ. 540 m

http://users.otenet.gr/~oejhtc/
Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Δημοσίευσηαπό Angeliki Angelidou » Τετ 21 Νοέμ 2012, 17:12

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Πέμ Νοέμ 15, 2012 6:32 pm
Ο κανόνας (κεφ. Α' άρ. 16 περ. i εδ. β' Κανονισμού) αυτή τη φορά "δείχνει" 23-24 Φεβρουαρίου 2013. Μήπως να οριστεί εγκαίρως κάποιο χρονοδιάγραμμα για προτάσεις σχετικά με τον τόπο διεξαγωγής και τη σχετική ψηφοφορία; Π.χ. προτάσεις έως 10/1/2013, συζήτηση μια βδομάδα έως 17/1/2013 και άλλη μια βδομάδα ψηφοφορία 18 έως 25/1/2013, ώστε να υπάρχει και ένας μήνας περιθώριο για κρατήσεις, κ.λπ..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Μα ο Αλέξανδρος πρώτος απο όλους σας το έθεσε το θέμα και έβαλε και deadlines Γιώργο. Χανόμαστε μάλλον στα μηνύματα.
Αγγελική Α.
Αθήνα, Αργυρούπολη
Angeliki Angelidou

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Τετ 21 Νοέμ 2012, 18:12

Angeliki Angelidou έγραψε:ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ 2013

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Πέμ Νοέμ 15, 2012 6:32 pm
Ο κανόνας (κεφ. Α' άρ. 16 περ. i εδ. β' Κανονισμού) αυτή τη φορά "δείχνει" 23-24 Φεβρουαρίου 2013. Μήπως να οριστεί εγκαίρως κάποιο χρονοδιάγραμμα για προτάσεις σχετικά με τον τόπο διεξαγωγής και τη σχετική ψηφοφορία; Π.χ. προτάσεις έως 10/1/2013, συζήτηση μια βδομάδα έως 17/1/2013 και άλλη μια βδομάδα ψηφοφορία 18 έως 25/1/2013, ώστε να υπάρχει και ένας μήνας περιθώριο για κρατήσεις, κ.λπ..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Μα ο Αλέξανδρος πρώτος απο όλους σας το έθεσε το θέμα και έβαλε και deadlines Γιώργο. Χανόμαστε μάλλον στα μηνύματα.

Οκ, Αγγελική, όντως δεν το πρόσεξα το συγκεκριμένο μήνυμα του Αλέξανδρου, αφού ήταν σε άλλη κατηγορία συζητήσεων. Πλέον, όπως βλέπεις έχει ανοιχτεί από το Γκίκα το παρόν thread για την όλη συζήτηση οπότε ας ξεκινήσει από εδώ η όλη κουβέντα για να καταλήξουμε κάπου.
Γερακάρης Γιώργος
Ελεούσα Ιωαννίνων Υψόμ. 540 m

http://users.otenet.gr/~oejhtc/
Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Πέμ 22 Νοέμ 2012, 1:07

Αγαπητοί φίλοι, με ιδιαίτερη χαρά αποδέχτηκα την πρόταση του Νίκου να αναλάβω το συντονισμό της διαδικασίας που θα μας οδηγήσει στην Πανελλήνια Συνάντηση του 2013. Η πανελλήνια αυτή θα διεξαχθεί σε μια συγκυρία δύσκολη και σε ένα οικονομικό περιβάλλον πολύ διαφορετικό από αυτό που είχαμε συνηθίσει στις προηγούμενες εξορμήσεις μας σε χειμερινούς προορισμούς. Έχουμε όμως τρεις μήνες μπροστά μας και έχοντας στην άκρη του μυαλού μας τη συνάντηση το τελευταίο ΣΚ του Φλεβάρη, μπορούμε να το παλέψουμε ώστε να... ξαναγιορτάσουμε!

Τις επόμενες μέρες θα μπει συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα και θα δούμε στις λεπτομέρειες για την υποβολή των προτάσεων.
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Πέμ 22 Νοέμ 2012, 17:13

Με το καλό λοιπόν να καταφέρουμε και φέτος να ανταμώσουμε και να γιορτάσουμε τη 12η Πανελλήνια.

Προσωπικά δεν έχω καμία προτίμηση , γιατί αυτό που προέχει είναι να καταφέρουμε να ανταμώσουμε μέσα σε ένα πραγματικά δύσκολο οικονομικοκοινωνικό πλαίσιο!

Διάθεση από πλευράς μου, υπάρχει. Προχωράμε ακάθεκτοι σε οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδας και αποφασίσουμε!!!!

Συνεχίζουμε...!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Πέμ 22 Νοέμ 2012, 18:27

Δεν έχω κάποια πρόταση να κάνω, αλλά και φέτος θα προσπαθήσω να συμμετάσχω στην Πανελλήνια της λίστας μας. Δεν με νοιάζει το πού και το πότε. Ο πρωταρχικός και καθοριστικός παράγοντας είναι η καλή διάθεση από όλους μας.

Καλή συνέχεια!
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό nNoe » Πέμ 22 Νοέμ 2012, 20:49

Συμφωνω με τα παιδια και θα προτεινα απο τωρα οπου και να παμε ,να κανουμε πραξη καποια πραματα που εχουμε πει.Πχ,να κανει οποιος θελει ενα βιντεο με στιγμιοτυπα απο κακοακιριες της περιοχης του.Μια εκθεση φωτογραφιας,.Η να δουμε ολοι μαζι μια ταινια.Πρεπει και να Κυριαρχησσει η αναγκη της συνευρεσης ,αλλα και να τονωθει η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ με φρεσκα πραματα ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΕΣ
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Επόμενο

Επιστροφή στο Συναντήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης