ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ 2013

Αρχείο Συναντήσεων της HellasWeather (Πανελλήνιες κ.α.)

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ 2013

Δημοσίευσηαπό gbourlis » Τετ 16 Ιαν 2013, 18:12

ggerakaris έγραψε:Σίγουρα και οι δύο προτάσεις όπως έχουν παρουσιαστεί από τα παιδιά είναι πολύ καλές και το έχουν επισημάνει σχεδόν όλοι ως τώρα. Το θέμα όμως δεν είναι μόνο το φυσικό τοπίο, αλλά θα πρέπει να δούμε κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά για να μπορέσουμε να επιλέξουμε σωστά.

Μιλώντας ως Αθηναίος, βρίσκω πολύ πιο προσιτή (πρακτικά και οικονομικά) την επιλογή στο Βουργαρέλι καθώς είναι τουλάχιστον 1 - 1,5 ώρα πιο κοντά απ' ότι το Προσήλιο. Επίσης, νομίζω ότι το Βουλγαρέλι είναι μεγαλύτερο χωριό με περισσότερες επιλόγες αναψυχής ( cafe, ταβέρνες κτλ). Σε περίπτωση μίας κακοκαιρίας θεωρώ ότι τα πράγματα θα είναι εκεί πιο οργανωμένα για να μην ταλαιπωρηθούμε. Τέλος, η ιδέα του Δημαρχείου με το οπτικοακουστικο εξοπλισμο για την κυρια συνάντησή μας είναι επίσης πολύ ενδιαφέρουσα, από τη στιγμή που έχουμε πει ότι φέτος θα θέλαμε να είναι λίγο πιο οργανωμένα τα πράγματα από πλευράς παρουσιάσεων, ίσως κάποιας προβολής ταινίας, ας πούμε το απόγευμα του Σαββάτου.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ακυρώνω την πρόταση για το Προσήλιο, αλλά μέχρι τώρα στη δική μου σκέψη έχει μία μεγαλύτερη βαρύτητα η επιλόγη για το Βουργαρέλι σχετικά με τους παραπάνω παράγοντες.

Αν θέλουν τα παιδιά ας πούνε την άποψη τους, για να έχουμε περισσότερα πράγματα να σχολιάσουμε.

Γιώργο, σε ποιες διαδρομές αναφέρεσαι; Από Πάτρα το Προσήλιο είναι 25χμ μακρύτερα αν πας δίπλα από τη λίμνη Πουρναρίου και 50χμ μακρύτερα αν πας από Γιάννενα αλλά εκεί έχεις κάπως καλύτερο δρόμο. Οπότε υπολογίζω 30-40λεπτά πιο μακριά.
Γιώργος Μπ, Πάτρα
http://ozia.net/W/
gbourlis

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Τετ 16 Ιαν 2013, 19:54

gbourlis έγραψε:
ggerakaris έγραψε:Σίγουρα και οι δύο προτάσεις όπως έχουν παρουσιαστεί από τα παιδιά είναι πολύ καλές και το έχουν επισημάνει σχεδόν όλοι ως τώρα. Το θέμα όμως δεν είναι μόνο το φυσικό τοπίο, αλλά θα πρέπει να δούμε κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά για να μπορέσουμε να επιλέξουμε σωστά.

Μιλώντας ως Αθηναίος, βρίσκω πολύ πιο προσιτή (πρακτικά και οικονομικά) την επιλογή στο Βουργαρέλι καθώς είναι τουλάχιστον 1 - 1,5 ώρα πιο κοντά απ' ότι το Προσήλιο. Επίσης, νομίζω ότι το Βουλγαρέλι είναι μεγαλύτερο χωριό με περισσότερες επιλόγες αναψυχής ( cafe, ταβέρνες κτλ). Σε περίπτωση μίας κακοκαιρίας θεωρώ ότι τα πράγματα θα είναι εκεί πιο οργανωμένα για να μην ταλαιπωρηθούμε. Τέλος, η ιδέα του Δημαρχείου με το οπτικοακουστικο εξοπλισμο για την κυρια συνάντησή μας είναι επίσης πολύ ενδιαφέρουσα, από τη στιγμή που έχουμε πει ότι φέτος θα θέλαμε να είναι λίγο πιο οργανωμένα τα πράγματα από πλευράς παρουσιάσεων, ίσως κάποιας προβολής ταινίας, ας πούμε το απόγευμα του Σαββάτου.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν ακυρώνω την πρόταση για το Προσήλιο, αλλά μέχρι τώρα στη δική μου σκέψη έχει μία μεγαλύτερη βαρύτητα η επιλόγη για το Βουργαρέλι σχετικά με τους παραπάνω παράγοντες.

Αν θέλουν τα παιδιά ας πούνε την άποψη τους, για να έχουμε περισσότερα πράγματα να σχολιάσουμε.

Γιώργο, σε ποιες διαδρομές αναφέρεσαι; Από Πάτρα το Προσήλιο είναι 25χμ μακρύτερα αν πας δίπλα από τη λίμνη Πουρναρίου και 50χμ μακρύτερα αν πας από Γιάννενα αλλά εκεί έχεις κάπως καλύτερο δρόμο. Οπότε υπολογίζω 30-40λεπτά πιο μακριά.

Αναφέρομαι γενικά ως διαδρομή από την Αθήνα. Την περιοχή και τα βουνά στα Τζουμέρκα δεν τα έχω γυρίσει οπότε δεν ξέρω επ' ακριβώς χιλιομετρικές αποστάσεις. Αλλά απλά σκεπτόμενος, κάποιος που θα ξεκινήσει από Αθήνα μέσω Ρίου, θέλει 4,5 - 5 ώρες για τα Γιάννενα και περίπου αλλά 30-40 λεπτά υποθέτω για το Προσήλιο από τον κόμβο της Εγνατίας. Ενώ για το Βουργαρέλι συνολικά δεν θέλεις πάνω από 4,5 ώρες συνολικά.

Όπως και να έχει όμως το θέμα δεν είναι τόσο η απόσταση για εμένα προσωπικά. Έθεσα ορισμένα σημεία για να γίνει μία γενικότερη κουβέντα και από τα άλλα παιδιά καθώς μέχρι τώρα δεν βλέπω και ιδιαίτερο ενδιαφέρον για συζήτηση. Εγώ προσωπικά όπου και να διεξαχθεί η Πανελλήνια, θα προσπαθήσω να έρθω. Και τα δύο μέρη είναι πολύ όμορφα με τις ιδιαιτερότητές τους.
Γερακάρης Γιώργος
Ελεούσα Ιωαννίνων Υψόμ. 540 m

http://users.otenet.gr/~oejhtc/
Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Πέμ 17 Ιαν 2013, 9:56

Καλημέρα ομάδα!!!
Αυτό που έχω να καταθέσω εγώ, ως Αχαιός και όχι ως Ηπειρώτης είναι πως και τα δύο μέρη είναι πραγματικά όμορφα!!!
Τα έχω επισκεφτεί αρκετές φορές και είναι όπως και όλη η Ήπειρος στην καρδιά μου!!

Το τελευταίο ίσως που μετράει από τη στιγμή που Ήπειρο θα πάμε είναι η μισή ώρα περισσότερο ή λιγότερο!!! γιατί όταν αποφασίζεις να πας Ήπειρο ο χρόνος αποκτάει άλλη διάσταση. Ή πας ή δεν πας!!!

Τελειώνει σε λίγες μέρες η συζήτηση για την Πανελλήνια και θα ήθελα να προσθέσω μερικές ακόμα πινελιές-διευκρινίσεις στην πρόταση του Προσηλίου!

Ανάλογα τι θα επιλέξουμε γεύμα ή δείπνο το Σάββατο όπου θα γίνουν και οι παρουσιάσεις η τιμή που μας δίνει η μονάδα όπου θα φιλοξενήσει το όλο θέμα είναι 11 Ευρώ το άτομο με

μπουφέ μαζί με τα ποτά.
Ο μπουφές θα περιλαμβάνει πίτες συρρακιώτικες (βλάχικες), ντόπια κρέατα, λουκάνικα, σαλάτες εποχής κλπκλπ.

Η ίδια ακριβώς πρόταση ισχύει και σε ταβέρνα στο Συρράκο αν επιλέξουμε να πάμε, καιρού επιτρέποντος μιά άλλη μέρα.

Το δείπνο θα συνοδεύει ζωντανή ηπειρώτικη ορχήστρα!!!

Να ετοιμάζονται οι ηπειρώτες οι οποίοι και θα σύρουν πρώτοι το χορό!!! :D :D :D και ο κύριος Μπορλής βεβαίως που γνωρίζω τις χορευτικές του ικανότητες στο τσάμικο και όχι μόνο!!! :P
Εδώ είμαστε για ότι άλλο μέχρι τη λήξη της συζήτησης και την έναρξη της ψηφοφορίας!!!

Καλή ημέρα από το Ρίο με μια φωτογραφία σημερινή από την κάμερα του Metar στα Πράμαντα, όπου.... ΧΙΟΝΙΖΕΙ!!!!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Πέμ 17 Ιαν 2013, 10:31

Νεκτάριε πολύ χρήσιμη η πληροφορία που παρέθεσες σχετικά με τι τιμή του φαγητού. Νομίζω έχετε κάνει ένα πολύ καλό deal!!!
Βαγγέλη Πλεύρη από την πλευρά σου, τι έχει συμφωνηθεί σχετικά με το φαγητό και τις εκεί επιλογές?

Νομίζω ότι θα γίνει ντέρμπι στην ψηφοφορία! Καλή διάθεση να έχουμε και να προσπαθήσουμε να συμμετέχουμε όσοι περισσότεροι μπορούμε φέτος!!
Γερακάρης Γιώργος

Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Πέμ 17 Ιαν 2013, 10:33

MeteoRio_nek έγραψε:"... γιατί όταν αποφασίζεις να πας Ήπειρο ο χρόνος αποκτάει άλλη διάσταση. Ή πας ή δεν πας!!! "

Συμφωνώ πολύ με τη φράση του Νεκτάριου και θα παραφράσω αυτήν λέγοντας ότι στην Πανελλήνια της Hellasweather ή πας ή δεν πας. Προσωπικά έχω κατασταλάξει ποιο μέρος θα επιλέξω και πραγματικά η απόφαση αυτή έχει να κάνει με ένα παλιό απωθημένο γιατί το μέρος αυτό ποτέ δεν κατάφερα να το επισκεφτώ μέχρι τώρα. Και οι δυο προτάσεις είναι πάρα πολύ καλές και νομίζω ότι θα κριθεί στο νήμα ποια περιοχή θα επιλεγεί.
Πάμε για την Πανελλήνια HW 2013....................... :arrow: :arrow: :arrow: :arrow:

Καλό πρωί σε όλους!
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Πέμ 17 Ιαν 2013, 10:38

ggerakaris έγραψε:Νεκτάριε πολύ χρήσιμη η πληροφορία που παρέθεσες σχετικά με τι τιμή του φαγητού. Νομίζω έχετε κάνει ένα πολύ καλό deal!!!
Βαγγέλη Πλεύρη από την πλευρά σου, τι έχει συμφωνηθεί σχετικά με το φαγητό και τις εκεί επιλογές?

Νομίζω ότι θα γίνει ντέρμπι στην ψηφοφορία! Καλή διάθεση να έχουμε και να προσπαθήσουμε να συμμετέχουμε όσοι περισσότεροι μπορούμε φέτος!!

Επειδή ξαναδιάβασα την πρόταση του Βαγγέλη μετά το μήνυμά μου, είδα ότι αναφέρει ότι υπάρχουν 3 ταβέρνες με κρεατικά και ενα καλο μαγαζί με μαγειρευτά και φθηνές τιμές. Όσον αφορά στις τιμές αν είναι εφικτό να το συγκεκριμενοποιήσουμε και επίσης μετα τη συνάντηση του Δημαρχείου (εφόσον επιλεγόταν το Βουργαρέλι) μήπως υπάρχει ο κίνδυνος να διασκορπιστούμε στην ώρα του φαγητού? Δηλ. τα μαγαζιά εκεί είναι αρκετά μεγάλα ώστε να χωράνε όλους μας, ας πούμε χωρητικότητας 50-60 ατόμων?
Γερακάρης Γιώργος

Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Δημοσίευσηαπό vits » Πέμ 17 Ιαν 2013, 12:39

Ως βασικός πολέμιος του να γίνονται οι συναντήσεις στα όρη στα άγρια βουνά μέσα στο χειμώνα, αλλά αφού η λίστα δημοσκοπικά έχει ταχθεί υπέρ αυτού (οπότε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα), εύχομαι ο θεός της λίστας να μας σκεφτεί κι αυτή τη φορά και ο καιρός να είναι καλός και να δουν, όσοι θα πάνε, αυτά τα υπέροχα μέρη (γιατί ΚΑΙ τα δύο είναι πανέμορφα!) και φυσικά και τις γύρω περιοχές. Πολλά μπράβο στους διοργανωτές για τις πολύ καλές περιγραφές των προτάσεων!

Προσωπικά θα προτιμούσα να τα δω Ανοιξη που έχουν λιώσει τα χιόνια και όλα τα ποτάμια και οι παραπόταμοι είναι γεμάτοι νερά ή ακόμα και καλοκαίρι με τα πλατάνια και τη βλάστηση να δίνουν έναν αναζωογονητικό τόνο στην ψυχή. Επίσης θα προτιμούσα κάποιο μέρος πιο κοντά στην Αθήνα, γιατί σε όλες τις πανελλήνιες οι κάτοικοι της Αθήνας είναι αυτοί που τις γεμίζουν (με εξαίρεση εκείνη της Θεσσαλονίκης που ηταν ούτως ολιγομελής)...

Να δώσω συμπληρωματικά και το https://maps.google.com όπου μπορείτε να κάνετε tracking τις διαδρομές.
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Πέμ 17 Ιαν 2013, 13:06

vits έγραψε:Ως βασικός πολέμιος του να γίνονται οι συναντήσεις στα όρη στα άγρια βουνά μέσα στο χειμώνα, αλλά αφού η λίστα δημοσκοπικά έχει ταχθεί υπέρ αυτού (οπότε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα), εύχομαι ο θεός της λίστας να μας σκεφτεί κι αυτή τη φορά και ο καιρός να είναι καλός και να δουν, όσοι θα πάνε, αυτά τα υπέροχα μέρη (γιατί ΚΑΙ τα δύο είναι πανέμορφα!) και φυσικά και τις γύρω περιοχές. Πολλά μπράβο στους διοργανωτές για τις πολύ καλές περιγραφές των προτάσεων!

Προσωπικά θα προτιμούσα να τα δω Ανοιξη που έχουν λιώσει τα χιόνια και όλα τα ποτάμια και οι παραπόταμοι είναι γεμάτοι νερά ή ακόμα και καλοκαίρι με τα πλατάνια και τη βλάστηση να δίνουν έναν αναζωογονητικό τόνο στην ψυχή. Επίσης θα προτιμούσα κάποιο μέρος πιο κοντά στην Αθήνα, γιατί σε όλες τις πανελλήνιες οι κάτοικοι της Αθήνας είναι αυτοί που τις γεμίζουν (με εξαίρεση εκείνη της Θεσσαλονίκης που ηταν ούτως ολιγομελής)...

Να δώσω συμπληρωματικά και το https://maps.google.com όπου μπορείτε να κάνετε tracking τις διαδρομές.

Συμφωνώ απόλυτα.
Η ομορφιά των Ηπειρώτικων βουνών είναι ανυπέρβλητη την ΑΝΟΙΞΗ.
Όταν όλα είναι ανθισμένα και πράσινα, όταν τα νερά τρέχουν παντού, όταν υπάρχουν ΚΑΙ χιόνια στα κοντινά βουνά, όταν θα σκάνε οι πρώτες εντυπωσιακές ανοιξιάτικες Ηπειρώτικες καταιγίδες (Νωε ;) ) και βεβαίως... όταν εδώ στα νότια θα έχουν αρχίσει οι πρώτες ανοιξιάτικες σκονοεισβολές :| εκεί θα είναι ένας δροσερός παράδεισος!!! :!: :!: :!:
Δηλ. περίπου την περίοδο του ΠΑΣΧΑ.
Όταν θα πάει η ομάδα μας εκεί πιθανόν να μην δούμε τίποτα αν έχει όλο το εν λόγω ΣΚ χαμηλή νέφωση.

Κατά τ'άλλα και οι 2 προτάσεις είναι εξαιρετικές.
Ελαφρώς πιο ολοκληρωμένη και "ελκυστική" βρίσκω αυτή για το Προσήλιο. ;)
Βεβαίως και το Βουλγαρέλι είναι πανέμορφο και εγώ ο ίδιος αμφιταλαντεύομαι ακόμα.

Όσο για την απόσταση... είτε κάνεις 5,5 είτε 6 ώρες δεν έχει καμμία διαφορά όταν πας τόσο μακρυά, πιστέψτε με...
Έχω διανύσει την απόσπαση ουκ πιο λίγες φορές μέχρι τα Γιάννενα. :D
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 17 Ιαν 2013, 13:39

vits έγραψε:Ως βασικός πολέμιος του να γίνονται οι συναντήσεις στα όρη στα άγρια βουνά μέσα στο χειμώνα, αλλά αφού η λίστα δημοσκοπικά έχει ταχθεί υπέρ αυτού (οπότε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα), εύχομαι ο θεός της λίστας να μας σκεφτεί κι αυτή τη φορά και ο καιρός να είναι καλός και να δουν, όσοι θα πάνε, αυτά τα υπέροχα μέρη (γιατί ΚΑΙ τα δύο είναι πανέμορφα!) και φυσικά και τις γύρω περιοχές. Πολλά μπράβο στους διοργανωτές για τις πολύ καλές περιγραφές των προτάσεων!

Απόλυτα συμφωνώ με τον Κώστα κι όχι γιατί τυχαίνει να αγαπούμε και οι δύο την άνοιξη, ούτε επειδή μπορεί να θεωρήσετε ότι με ενοχλεί το πιθανό χιόνι ή το κρύο. Με απασχολεί το απρόβλεπτο του καιρού και οι συνθήκες του ταξιδιού. Έψαξα και έμαθα για τη διαδρομή Γιάννενα-Προσήλιο ότι δεν είναι και από τις ευκολότερες και απαιτεί μεγάλη προσοχή από τον οδηγό με τις συνεχείς στροφές και ιδιαίτερα όταν πιάνει πάγο. Πριν λίγες μέρες μάλιστα μου είπαν ότι είχε πάγο ο δρόμος αυτός. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα συνεργεία της νομαρχίας δεν κάνουν τη δουλειά τους, αλλά ο πάγος είναι πάγος. Τον καθαρίζεις εδώ και γίνεται παραπέρα.
Αυτό με προβλημάτισε αρκετά. Γι αυτό όσοι έχετε κάνει τις διαδρομές και στους δύο προορισμούς, ΧΕΙΜΩΝΑ, ας μας πείτε τη γνώμη σας για να ξέρουμε τι να αποφασίσουμε. Για να μην παρεξηγηθώ δεν αμφισβητώ καθόλου τη γνώμη του Χάρη, του Νεκτάριου και του Βαγγέλη, αλλά εκτός από το γεγονός ότι εσείς είστε ντόπιοι (ή σαν ντόπιοι) και εξοικειωμένοι με τον τόπο κι όχι επισκέπτες όπως εμείς οι υπόλοιποι, οι συνθήκες ταξιδιού και οδήγησης είναι και υποκειμενική υπόθεση. Γι αυτό λοιπόν όσο πιο πολλά ξέρουμε, τόσο πιο καλά.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό christosz » Πέμ 17 Ιαν 2013, 14:28

Maria K έγραψε:Απόλυτα συμφωνώ με τον Κώστα κι όχι γιατί τυχαίνει να αγαπούμε και οι δύο την άνοιξη, ούτε επειδή μπορεί να θεωρήσετε ότι με ενοχλεί το πιθανό χιόνι ή το κρύο. Με απασχολεί το απρόβλεπτο του καιρού και οι συνθήκες του ταξιδιού. Έψαξα και έμαθα για τη διαδρομή Γιάννενα-Προσήλιο ότι δεν είναι και από τις ευκολότερες και απαιτεί μεγάλη προσοχή από τον οδηγό με τις συνεχείς στροφές και ιδιαίτερα όταν πιάνει πάγο. Πριν λίγες μέρες μάλιστα μου είπαν ότι είχε πάγο ο δρόμος αυτός. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα συνεργεία της νομαρχίας δεν κάνουν τη δουλειά τους, αλλά ο πάγος είναι πάγος. Τον καθαρίζεις εδώ και γίνεται παραπέρα.
Αυτό με προβλημάτισε αρκετά. Γι αυτό όσοι έχετε κάνει τις διαδρομές και στους δύο προορισμούς, ΧΕΙΜΩΝΑ, ας μας πείτε τη γνώμη σας για να ξέρουμε τι να αποφασίσουμε. Για να μην παρεξηγηθώ δεν αμφισβητώ καθόλου τη γνώμη του Χάρη, του Νεκτάριου και του Βαγγέλη, αλλά εκτός από το γεγονός ότι εσείς είστε ντόπιοι (ή σαν ντόπιοι) και εξοικειωμένοι με τον τόπο κι όχι επισκέπτες όπως εμείς οι υπόλοιποι, οι συνθήκες ταξιδιού και οδήγησης είναι και υποκειμενική υπόθεση. Γι αυτό λοιπόν όσο πιο πολλά ξέρουμε, τόσο πιο καλά.

Να προσθεσω κατι ακομα σε οσα ειπε η Μαρια μιας:
1) Για να κανω λιγο πιο συγκεκριμενη την ερωτηση προς τα παιδια για το προσηλιο. Βλεποντας στο google earth την διαδρομη ο δρομος μετα τον αραχθο ανεβαινοντας για κεδρο (οπως ειδα) εχει πολλες συνεχόμενες στροφες. Πόσο διαρκει αυτο το κομματι και τι συνθηκες μπορει να αντιμετωπιστουν; (συχνως παγος -ομιχλη αυτο εννοω οχι κατι συγκεκριμενο αν υπαρχει μια συχνη δυσκολια)
2) Προς τη Μαρια και λοιπους. Αν δεν υπαρχει κακοκαιρια σε εξελιξη τοτε τα περισσοτερα προβληματα λυνονται αν αποφύγεται ωρες ταξιδιου απο αργα το βραδυ μεχρι νωρις το πρωι.
3) Το δρομο Βουργαρελι-αρτα τον εχω κανει αρκετες φορες αλλα ποτε χειμώνα! θα ελεγα οτι ειναι αρκετα βατος χωρις καποια ιδιαιτερη δυσκολια, προσήλιο οπως ξανα ειπα δεν εχω παει ποτε.
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συναντήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης