ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ 2013

Αρχείο Συναντήσεων της HellasWeather (Πανελλήνιες κ.α.)

Re: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ 2013

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 17 Ιαν 2013, 14:57

Καλησπέρα φίλοι!

Πράγματι και οι δύο προτάσεις είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσες και είναι περιττό να συζητήσουμε για την ομορφιά του φυσικού τοπίου και των θέσεων που προτείνονται για να πάμε.
Ένα ευχαριστώ έχετε κι από εμένα για το χρόνο που διαθέσατε και κυρίως για την ευθύνη που προτίθεστε να αναλάβετε για τη διεξαγωγή της κορυφαίας εκδήλωσης της παρέας μας!!
Χωρίς να θέλω να υπονοήσω απολύτως τίποτα για τις προτάσεις των Χάρη,Σταύρου,Νεκτάριου και Βαγγέλη, θα πρέπει να συμφωνήσω και να τονίσω αυτά, που ο Κώστας ο Βίτσιος είπε:
εύχομαι ο θεός της λίστας να μας σκεφτεί κι αυτή τη φορά και ο καιρός να είναι καλός και να δουν, όσοι θα πάνε, αυτά τα υπέροχα μέρη

Αυτό δεν το λέει τυχαία ο Κώστας και θα συμφωνήσω μαζί του λόγω κακής εμπειρίας από δρόμους και έχοντας γνώση οτι σε όλες τις πανελλήνιες σταθήκαμε τυχεροί καθώς μέσα σε χειμώνες αρκετά βαρείς συναντηθήκαμε σε 1000 και 1200μ υψόμετρο στο καλύτερο Σαββατοκύριακο. Δεν έχουμε καμμία ανάλογη εμπειρία συνάντησης σε ορεινά μέρη με πραγματική κακοκαιρία και θέλω να ελπίζω οτι ούτε φέτος θα συμβεί αυτό. Η Ήπειρος χιονίζεται πολύ γενικά από τα 1000μ και πάνω, αυτό είναι γνωστό γι αυτό, δεν φοβάμαι τόσο τον αποκλεισμό απο χιονια, αλλά τους παγετούς που μπορεί να υπάρχουν ακόμη και σε μή χιονισμένο δρόμο, την καταρρακτώδη βροχή που θα κάνει την οδήγηση κόλαση, τις πάμπολλες κατολισθήσεις που ειδικά στην Ήπειρο συμβαίνουν με τις βροχές. Εν ολίγοις, σε μια πανελλήνια συνάντηση της παρέας μας, δεν έχω προσωπικά καμμία περιέργεια να δω τις κατοστάρες χιλιοστών, ή τις αναστροφές μέσα σε κοιλάδες και δρόμους που θα πρέπει είτε εγώ, είτε ο οδηγός ενός λεωφορείου να οδηγήσει. Βέβαια, όπως είπε και ο Κώστας, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, έχει ήδη γίνει ψηφοφορία στο παρελθόν γι αυτό το ζήτημα και δείχνει πως η πλειοψηφία των μελών δεν ανησυχεί γι αυτά τα ζητήματα.
Το καλό με αυτές τις προτάσεις είναι πως τουλάχιστον είναι σε σημεία που πολύ δύσκολα θα καταστούν με οποιονδήποτε τρόπο μή προσβάσιμα. Απλώς, όπως θα συμβαίνει πάντα σε προτάσεις που κατατίθενται για ορεινές περιοχές, θα εκφράζω την ανησυχία μου, έχοντας γνώση του πόσο τυχεροι έχουμε σταθεί μέχρι τώρα.

Εκτός αυτών τώρα....
Θέλω να διατυπώσω κάποιες απορίες που σχετίζονται με κάποια, κατά τη γνώμη μου σημαντικά, ζητήματα των προτάσεων που καταθέσατε. Αυτά που γράφω, απευθύνονται και στις δύο ομάδες καθώς τα θέτω σαν ζητήματα και ο στόχος είναι να βελτιωθούν οι προτάσεις και να αποσαφηνιστούν κάποια σημεία. Το σημαντικότερο είναι το ζήτημα της διαμονής και του χώρου συνάντησης. Ειδικά για τη διαμονή, η εμπειρία έχει δείξει πως όσο πιο κοντά μένουμε μεταξύ μας, τόσο ευκολότερα γίνονται τα πράγματα με τις μετακινήσεις και τόσο καλύτερα περνάμε. Όσο για το χώρο συνάντησης, σημαντικό είναι να ειναι άνετος, και εξοπλισμένος και να μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε για πολλές ώρες χωρίς προβλήματα και άγχη. Λοιπόν, πάμε στο πρώτο:

1. Διαμονή και χωρητικότητα.
Έχουμε εξασφαλίσει οτι τόσο το Βουλγαρέλι, όσο και το Προσήλιο μπορούν να χωρέσουν 60-70 άτομα χωρίς να σκορπίσουμε ψάχνοντας σε γειτονικά χωριά να βρούμε κατάλυμα; Αυτό νομίζω είναι σημαντικό.
Σκεφτείτε την περίπτωση σοβαρής κακοκαιρίας, πόσο δύσκολες είναι οι μετακινήσεις, τα πέρα δώθε, το να βρεθούμε όλοι κάπου και να μετακινούμαστε συνεχώς. Από τις προτάσεις που έχετε καταθέσει φίλοι βλέπω οτι στα ξενοδοχεία που προτείνονται:
-> Στο Βουλγαρέλι "χωράνε" το μέγιστο 26 άτομα στο Πάνθωρον + 22 άτομα στο Βίλα Σοφία = 48 άτομα βάσει των όσων έχουν γραφτεί + άλλα 2 καταλύματα στην περιοχή που φαινεται να χωρούν άλλους 40-50 συνολικά, οπότε κατά 99,9% υπάρχει επάρκεια. Αν κατάλαβα καλά, όλα τα καταλύματα που προτείνονται βρίσκονται εντός του Βουλγαρελίου, σωστά Βαγγέλη;

-> Στο Προσήλιο, το ξενοδοχείο Λάκμος που προτείνεται, χωράει συνολικά 40 άτομα σε δίκλινα και τρίκλινα δωμάτια. Το πιθανότερο είναι οτι θα χρειαστούμε κι άλλες εναλλακτικές, διότι λογικά το ξενοδοχείο θα έχει κι άλλο κόσμο και επιπλέον διοτι εμπειρικά ξέρω οτι δικλινα και τρίκλινα σπανίως τα γεμίζουμε. Οι εναλλακτικές που προτείνονται είναι σε γύρω χωριά όπως τα Πράμαντα, το Συρράκο και οι Καλαρρύτες. Έχοντας πάει στην περιοχή εκδρομή, το Δεκέμβρη του 2008, ξέρω οτι για παράδειγμα η διαδρομή Πράμαντα-Συρράκο (μέσω Προσηλίου), ή Πράμαντα-Καλαρρύτες είναι ζόρικη με στενούς και συχνά γεμάτους πέτρες απο κατολισθήσεις δρόμους, ειδικά εάν έχει καιρό. Θα ήταν πολύ βολικό να μην χρειαζόταν καμμια μετακίνηση φίλοι. Το δε μέρος, θεωρώ οτι είναι ένα από τα βροχερότερα της χώρας, αν οχι το βροχερότερο, με ανάγλυφο που είναι επίσης πολύ τραχύ.
Επίσης για να δώσω μια εικόνα των αποστάσεων, οι Καλαρρύτες και το Συρράκο, παρόλο που είναι διπλανά χωριά και απέχουν 1.5 χιλιομετρο σε ευθεία γραμμή, δεν συνδέονται απ'ευθείας με δρόμο, αλλά μέσω Προσηλίου και θέλεις τελικά περισσότερο από μισή ώρα και μεγάλες υψομετρικές διακυμάνσεις σε άσχημους δρόμους για να φτάσεις. Η ερώτηση είναι λοιπόν: Έχουμε άλλες εναλλακτικές στο Προσήλιο για διαμονή ώστε να μην έχουμε τέτοια ζητήματα;
Εάν όχι, επειδή το μέρος είναι υπέροχο και αξίζει να πάμε, θα μπορούσε να γίνει η πρόταση για το Συρράκο, το οποίο θυμάμαι οτι ήταν ένα παραμυθένιο χωριό, με πάμπολλα καταλύματα; Ιδέες λέω για την οικονομία της κουβέντας και μόνο....

2. Χώρος συνάντησης
Ο πυρήνας και όλη η ουσία της συνάντησης είναι το Σάββατο. Το βασικό κριτήριο για την επάρκεια μιας πρότασης είναι ο χώρος που θα βρεθούμε. Εδώ, νομίζω οτι και στις δύο περιπτώσεις έχουμε πολύ καλές επιλογές. Ο χώρος του Δημαρχείου στο Βουλγαρέλι, ο χώρος του ξενοδοχείου "Λάκμος" φαίνεται πως θα μας ικανοποιήσουν με το παραπάνω.

Από εκεί κι έπειτα, για δραστηριότητες, ένα σωρό. Για το Βουλγαρέλι δεν ξέρω, δεν έχω πάει, αλλά φαίνεται πολύ ελκυστικό ακόμη και το ίδιο το χωριό και θα κανουμε πολλά πράγματα. Για το Προσήλιο/Καλαρρύτες/Πράμαντα/Συρράκο, επειδή έχω πάει, έχει τόσα πολλά να δει κανείς και να κάνει, που απλά μια εκδρομή δεν φτάνει!
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Pavlosgrig » Πέμ 17 Ιαν 2013, 15:14

Καλησπέρα κι από εμένα,

προσωπικά μου αρέσει η Πανελλήνια Συνάντηση να γίνεται χειμώνα, γιατί απλά προτιμώ τα τοπία της φύσης που αυτός προσφέρει. Βέβαια και η άνοιξη και το καλοκαίρι και το φθινόπωρο έχουν τις δικές τους ομορφιές στη φύση, απλά για μένα και αυτό είναι καθαρά προσωπική άποψη, δε συγκρίνονται με του χειμώνα. Τέλος πάντων.. Καταλαβαίνω απόλυτα και τη Μαρία και τον Κώστα και τον Γιάννη για τις αντιρρήσεις τους για τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες και την κατάσταση των δρόμων.

Έχω πάει αρκετές φορές στο Βουργαρέλι και έχω περάσει, πιο μικρός, μία ή δύο φορές από το δρόμο που πάει στο Προσήλιο. Θεωρώ ότι ναι μεν χρειάζεται κάποια προσοχή στην οδήγηση, αλλά όχι κάτι το φοβερό, δηλαδή οι δρόμοι δεν είναι χειρότεροι από αυτόν π.χ. που είχαμε διασχίσει με τον Δημήτρη τον Σαρογλίδη για να πάμε από την Καρδίτσα στην Καστανιά. Επίσης, στο θέμα των καιρικών συνθηκών, ναι μεν, όπως σωστά είπε η Μαρία ο καιρός ίσως είναι απρόβλεπτος εκεί, αλλά από αυτά που όλοι λίγο-πολύ έχουμε δει παρατηρώντας τον καιρό, μπορεί οι περιοχές εκεί να "μην πιάνονται" σε θέμα βροχών, αλλά με το χιόνι έχουν μια σημαντική δυσκολία. Έχοντας δυτικό προσανατολισμό, βλέποντας δηλαδή προς το Ιόνιο, είναι αρκετά δύσκολο να χιονιστούν, όντας θερμές για το υψόμετρό τους και σε σχέση με τις αντίστοιχες ορεινές της ανατολικής Πίνδου. Ακόμη και σήμερα και χθες για παράδειγμα, με τη διαρκή κακοκαιρία στην Ήπειρο, βλέπουμε πόσο δυσκολεύεται να χιονίσει κι όταν αυτό το κάνει πχ όπως στα Πράμαντα χθες βράδυ που έχουν ίδιο υψόμετρο με το Προσήλιο, μία χιονίζει, μία γυρνά σε βροχή κλπ. Δε λέω, εννοείται, μην παρεξηγηθώ, ότι δεν πιάνουν καλά χιόνια εκεί, αλλά στατιστικά οι πιθανότητες είναι αρκετά λίγες και συνήθως τα χιόνια ξεκινούν από αυτό το υψόμετρο και πάνω όταν χιονίζει. Όπως έγραψε κι ο Σταύρος ο Ντάφης, στην παρουσίαση της πρότασης για το Προσήλιο, και να χιονίσει οι δρόμοι δεν κλείνουν μιας και το χωριό είναι πέρασμα για το κοντινό κεφαλοχώρι των Πραμάντων. Αυτό που είπε ο Γιάννης ο Καλαντζής για τη χαμηλή νέφωση αν τύχουμε σε μέρες με βροχή, δυστυχώς θα είναι ένα μείον δε θα έχουμε καλή ορατότητα στα γύρω βουνά και στα επιβλητικά Τζουμέρκα.

Στα της οργάνωσης τώρα, μου άρεσαν αυτά που μας είπε ο Νεκτάριος για τις τιμές του φαγητού, τις θεωρώ προσιτές και περιμένω να ακούσω τις αντίστοιχες κι από τον Βαγγέλη για το Βουργαρέλι. Επίσης, οι τιμές των καταλυμάτων που έδωσε ο Βαγγέλης για το Βουργαρέλι, μου φάνηκαν κάπως πιο τσιμπημένες σε σχέση με αυτές του Προσήλιου. Επίσης, αν κατάλαβα καλά, στο Προσήλιο υπάρχει ένα ξενοδοχείο με 15 δωμάτια κι από εκεί και πέρα πρέπει να στραφούμε σε γειτονικά χωριά;

Παύλος

Υ.Γ.: Χρήστο, μόλις είδα τις ερωτήσεις σου, ο δρόμος μετά τον Άραχθο για Κέδρο με τις συνεχόμενες στροφές είναι χοντρικά στο δεκάλεπτο. Επίσης, ο δρόμος από Προσήλιο προς Καλαρρύτες, που είναι υπέροχο χωριό (κατάγεται ένας θείος μου από τους Καλαρρύτες και είχαμε πάει μια φορά στο παρελθόν) είναι σχετικά δύσκολος. Στο Συρράκο δεν έχω πάει, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα και θα ήθελα πολύ να το επισκεφθώ.
Pavlosgrig

Δημοσίευσηαπό Pavlosgrig » Πέμ 17 Ιαν 2013, 15:33

Nick Gkikas έγραψε:Η Ήπειρος χιονίζεται πολύ γενικά από τα 1000μ και πάνω, αυτό είναι γνωστό γι αυτό, δεν φοβάμαι τόσο τον αποκλεισμό απο χιονια, αλλά τους παγετούς που μπορεί να υπάρχουν ακόμη και σε μή χιονισμένο δρόμο, την καταρρακτώδη βροχή που θα κάνει την οδήγηση κόλαση, τις πάμπολλες κατολισθήσεις που ειδικά στην Ήπειρο συμβαίνουν με τις βροχές.

Εάν όχι, επειδή το μέρος είναι υπέροχο και αξίζει να πάμε, θα μπορούσε να γίνει η πρόταση για το Συρράκο, το οποίο θυμάμαι οτι ήταν ένα παραμυθένιο χωριό, με πάμπολλα καταλύματα; Ιδέες λέω για την οικονομία της κουβέντας και μόνο....

Καλησπέρα Νίκο,

μια πρόταση όπως το λες για το Συρράκο, θα ήταν εξίσου πολύ ωραία, αλλά φαντάζομαι τα παιδιά (χωρίς να έχω μιλήσει μαζί τους για το θέμα της συνάντησης) έλαβαν υπόψην αυτό που κι εγώ κι εσύ τυχαία αναφέραμε την ίδια ώρα που στείλαμε τα μηνύματά μας(!), ότι τα χιόνια κατά κόρον σε συνηθισμένες κακοκαιρίες στην Ήπειρο ξεκινούν από το υψόμετρο των προτεινόμενων χωριών και πάνω (900μ.-1000μ.), άρα στην περίπτωση που είχαμε να κάνουμε με κάποια κακοκαιρία πολύ πιθανόν να υπήρχε πρόβλημα, καθώς έστω κι αυτά τα 200-300 μέτρα που μεσολαβούν ίσως παίξουν το ρόλο τους. Δηλαδή το Συρράκο βρίσκεται στα 1150 μέτρα υψόμετρο κι ο δρόμος από Προσήλιο για να το φτάσεις περνά από τα 1250 μέτρα. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό κι αν όντως τα παιδιά το σκέφτηκαν έτσι, απλά σαν σκέψη αυτό μου ήρθε σε συνδυασμό των όσων γράψαμε.
Pavlosgrig

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Πέμ 17 Ιαν 2013, 15:39

Καλησπέρα και πάλι.
θα προσπαθήσω λίγο γρήγορα μιας και ο χρόνος μου αυτή τη στιγμή δεν είναι και ο καλύτερος να πω δυο λόγια και θα επανέλθω αν χρειαστεί το βράδυ που θα μπορώ καλύτερα.

Όσον αφορά το χρόνο διεξαγωγής της πανελλήνιας δεν είναι η ώρα του γιατί οι διαδικασίες τρέχουν ήδη.

Από τη στιγμή που έχουν κατατεθεί 2 προτάσεις για Ήπειρο στην καρδιά του χειμώνα(που είναι και ο χρόνος διεξαγωγής των Πανελληνίων) ,με αυτό έχουμε να κάνουμε.
Όσον αφορά τον καιρό θα τον ξέρουμε λίγες μέρες πριν οπότε όλα είναι ανοιχτά. Και ο ήλιος και τα χιόνια και οι πάγοι και οι ομίχλες. Αναπόφευκτα. Αν αυτό μας απασχολούσε τότε θα υπήρχε πρόταση για κάποιο αστικό κέντρο, ακόμα και τα Γιάννενα μιας και μιλάμε για Πανελλήνια στην Ήπειρο αλλά τέτοια πρόταση δεν κατατέθηκε.
Όσον αφορά τώρα την πρόταση του Προσηλίου.

Αν επιλεγεί αυτή η πρόταση εν τέλει το ξενοδοχείο θα φιλοξενήσει αυτούς που θα προλάβουν να κλείσουν δωμάτια σε αυτό και όλους μας για φαγητό, συνάντηση, κλπ.
Οι υπόλοιποι θα κλείσουν ως πιο ρεαλιστική πρόταση μονάδες εντός του χωριού των Πραμάντων (15-20 λεπτά) από το Προσήλιο.
Τα χωριά Συρράκο και Καλλαρύτες, πραγματικά στολίδια (δεν το συζητώ) δε θα τα πρότεινα για διαμονή, λόγω των δυσκολιών που θα αντιμετωπίσουμε σε περίπτωση χιονιά!!!! (εξαιρούνται οι φίλοι που δεν έχουν τέτοια προβλήματα με χιόνια, πάγους κυρίως) Θα ξεναγηθούμε σε αυτά εαν και εφόσον.
Αυτά τα ολίγα και αν δε βοήθησα το βράδυ από τη μεριά μου ή ο Χάρης, Σταύρος νωρίοτερα ενδεχομένος.
Συνεχίζουμε!!!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό alpha » Πέμ 17 Ιαν 2013, 15:53

christosz έγραψε:
Να προσθεσω κατι ακομα σε οσα ειπε η Μαρια μιας:
1) Για να κανω λιγο πιο συγκεκριμενη την ερωτηση προς τα παιδια για το προσηλιο. Βλεποντας στο google earth την διαδρομη ο δρομος μετα τον αραχθο ανεβαινοντας για κεδρο (οπως ειδα) εχει πολλες συνεχόμενες στροφες. Πόσο διαρκει αυτο το κομματι και τι συνθηκες μπορει να αντιμετωπιστουν; (συχνως παγος -ομιχλη αυτο εννοω οχι κατι συγκεκριμενο αν υπαρχει μια συχνη δυσκολια)

Χρήστο από τον Άραχθο μέχρι τον Κέδρο υπάρχουν αυτά τα πέταλα, αλλά ο δρόμος είναι φαρδύς και λόγω του ότι γειτνιάζει με το φαράγγι σπάνια επηρεάζεται από αναστροφές (λόγω κυκλοφορίας του αέρα από το ποτάμι). Έτσι από τη μία σε αντικυκλωνικές συνθήκες δύσκολα πιάνει πάγο, από την άλλη σε κακοκαιρίες ο δυτικός προσανατολισμός δεν αφήνει πολλά περιθώρια για χιόνι κάτω από 800-900μ.

Ο δρόμος μετά είναι πιο άνετος μέχρι Παλαιοχώρι και έπειτα στενεύει μέχρι το Προσήλιο αλλά δεν είναι ούτε για 10 λεπτά η διαδρομή.
Σταύρος Ντάφης, Ιωάννινα - Βόλος - Ρώμη
www.meteovolos.gr
Άβαταρ μέλους
alpha

Δημοσίευσηαπό christosz » Πέμ 17 Ιαν 2013, 18:29

alpha έγραψε:
christosz έγραψε:
Να προσθεσω κατι ακομα σε οσα ειπε η Μαρια μιας:
1) Για να κανω λιγο πιο συγκεκριμενη την ερωτηση προς τα παιδια για το προσηλιο. Βλεποντας στο google earth την διαδρομη ο δρομος μετα τον αραχθο ανεβαινοντας για κεδρο (οπως ειδα) εχει πολλες συνεχόμενες στροφες. Πόσο διαρκει αυτο το κομματι και τι συνθηκες μπορει να αντιμετωπιστουν; (συχνως παγος -ομιχλη αυτο εννοω οχι κατι συγκεκριμενο αν υπαρχει μια συχνη δυσκολια)

Χρήστο από τον Άραχθο μέχρι τον Κέδρο υπάρχουν αυτά τα πέταλα, αλλά ο δρόμος είναι φαρδύς και λόγω του ότι γειτνιάζει με το φαράγγι σπάνια επηρεάζεται από αναστροφές (λόγω κυκλοφορίας του αέρα από το ποτάμι). Έτσι από τη μία σε αντικυκλωνικές συνθήκες δύσκολα πιάνει πάγο, από την άλλη σε κακοκαιρίες ο δυτικός προσανατολισμός δεν αφήνει πολλά περιθώρια για χιόνι κάτω από 800-900μ.

Ο δρόμος μετά είναι πιο άνετος μέχρι Παλαιοχώρι και έπειτα στενεύει μέχρι το Προσήλιο αλλά δεν είναι ούτε για 10 λεπτά η διαδρομή.

Ευχαριστούμε για τις απαντησεις παιδια.
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Παρ 18 Ιαν 2013, 20:26

Pavlosgrig έγραψε:
Nick Gkikas έγραψε:Η Ήπειρος χιονίζεται πολύ γενικά από τα 1000μ και πάνω, αυτό είναι γνωστό γι αυτό, δεν φοβάμαι τόσο τον αποκλεισμό απο χιονια, αλλά τους παγετούς που μπορεί να υπάρχουν ακόμη και σε μή χιονισμένο δρόμο, την καταρρακτώδη βροχή που θα κάνει την οδήγηση κόλαση, τις πάμπολλες κατολισθήσεις που ειδικά στην Ήπειρο συμβαίνουν με τις βροχές.

Καλησπέρα Νίκο,

μια πρόταση όπως το λες για το Συρράκο, θα ήταν εξίσου πολύ ωραία, αλλά φαντάζομαι τα παιδιά (χωρίς να έχω μιλήσει μαζί τους για το θέμα της συνάντησης) έλαβαν υπόψην αυτό που κι εγώ κι εσύ τυχαία αναφέραμε την ίδια ώρα που στείλαμε τα μηνύματά μας(!), ότι τα χιόνια κατά κόρον σε συνηθισμένες κακοκαιρίες στην Ήπειρο ξεκινούν από το υψόμετρο των προτεινόμενων χωριών και πάνω (900μ.-1000μ.), άρα στην περίπτωση που είχαμε να κάνουμε με κάποια κακοκαιρία πολύ πιθανόν να υπήρχε πρόβλημα, καθώς έστω κι αυτά τα 200-300 μέτρα που μεσολαβούν ίσως παίξουν το ρόλο τους. Δηλαδή το Συρράκο βρίσκεται στα 1150 μέτρα υψόμετρο κι ο δρόμος από Προσήλιο για να το φτάσεις περνά από τα 1250 μέτρα. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό κι αν όντως τα παιδιά το σκέφτηκαν έτσι, απλά σαν σκέψη αυτό μου ήρθε σε συνδυασμό των όσων γράψαμε.

Έχεις δικιο Παύλο. Το ανέφερα σαν μια σκέψη, αλλά μας ειπε και ο Νεκτάριος, οτι το Συρράκο σε ενδεχομενη κακοκαιρια με χιονια, λογικά θα αποκλειστεί και δεν θα το πρότεινε κανεις. Ειναι στα 1200μ σχεδόν. Άρα λογικά μόνο στα Πράμαντα έχουμε εναλλακτική λύση για διαμονή.
Συνεπώς η ουσία της απορίας μου παραμένει. Θα μπορέσουμε να είμαστε όλοι μαζί σε ένα μέρος (ένα χωριο ή ένα ξενοδοχείο), ή οχι;

Αυτό θα ήθελα να μας το διευκρινήσει ανοιχτά και ο Βαγγέλης για το Βουλγαρέλι, να ειναι σαφές.

Όσο για το Προσήλιο (κάνω edit γιατι ειδα το post του Νεκτάριου μολις):
Τα Πράμαντα ειναι η μονη εναλλακτική για διαμονή και ειναι στο 20λεπτο κι ενδεχομένως θα κλεισουμε κι εκει κάποια δωμάτια. Θα ήθελα να υπάρχουν διευκρινήσεις γιατι εάν έρθει ο τυπικός αριθμός μελών της πανελλήνιας, λογικά δεν θα μας χωρέσει όλους το ξενοδοχείο, οπότε πώς το έχουν στο μυαλό τους. Λίγες λεπτομέρειες παιδιά χρειαζόμαστε....
Περιμένω λοιπόν από κάποιον από τους διοργανωτές, να μας πει πώς το σκέφτεται όλο αυτό και τι εναλλακτικές προτείνονται.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Παρ 18 Ιαν 2013, 23:28

Τα Πράμαντα ειναι η μονη εναλλακτική για διαμονή και ειναι στο 20λεπτο κι ενδεχομένως θα κλεισουμε κι εκει κάποια δωμάτια. Θα ήθελα να υπάρχουν διευκρινήσεις γιατι εάν έρθει ο τυπικός αριθμός μελών της πανελλήνιας, λογικά δεν θα μας χωρέσει όλους το ξενοδοχείο, οπότε πώς το έχουν στο μυαλό τους. Λίγες λεπτομέρειες παιδιά χρειαζόμαστε....
Περιμένω λοιπόν από κάποιον από τους διοργανωτές, να μας πει πώς το σκέφτεται όλο αυτό και τι εναλλακτικές προτείνονται.

Καλησπέρα ομάδα

Νομίζω ότι ήμουν σαφής αλλά μπορεί και να μην ήμουν λόγω του βιαστικού μου μηνύματος.

Το ξενοδοχείο Λάκμος θα φιλοξενήσει αυτούς που θα προλάβουν να κλείσουν δωμάτια εαν επιλεγεί η πρόταση του Προσηλίου. Είναι ο χώρος όπου θα γίνει η συνάντηση, οι παρουσιάσεις και το γεύμα.
Αν οι συμμετοχές των ατόμων σε αυτή την Πανελλήνια είναι όσες και ο αριθμός των δωματίων ή κλινών της μονάδας τότε οκ.
Από εκεί και μετά υπάρχουν μονάδες και στα Πράμαντα και στους Μελισσοργούς και στο Συρράκο και στους Καλαρρύτες. και αλλού.
Προσωπικά εαν δεν μπορούσα να κλείσω στο Λάκμος θα έκλεινα σε μιά από τις μονάδες των Πραμάντων για τον εξής λόγο...
Σε περίπτωση χιονιά δε θα επέλεγα να μείνω στο Συρράκο ή στους Καλαρρύτες διότι θα με δυσκόλευε στις μετακινήσεις.
Νομίζω ότι είμαι σαφής.
Όπως και σαφές είναι πως δεν υπάρχει μονάδα που να μπορέσει να φιλοξενήσει αυτούσια μια πολυπληθής συνάντηση μελών ( διαμονή) όπως δεν μπόρεσε και στην Καστανιά.
Από την άλλη έχουμε γράψει και σε άλλα μηνύματα πως θα είναι ενημερωμένη η περιφέρεια και η έδρα του Δήμου και σε περίπτωση κακών (καλών) καιρικών συνθηκών θα έχει λάβει τα μέτρα της.
Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο.
Καλή συνέχεια!!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό vanzel » Σάβ 19 Ιαν 2013, 0:12

Καλησπέρα σε όλους.
Καταρχήν ζητάω συγγνώμη για την καθυστέρηση,αλλά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων έλειπα και δεν είχα πρόσβαση στο διαδίκτυο.

Στα των ερωτημάτων τώρα.

Όπως έχω ξαναπει ο δρόμος δεν κλείνει για κανέναν λόγο,παρα μόνο σε κακοκαιρίες τύπου 87 και πάλι για λίγο.

Από τα 2 επιπλέον ξενοδοχεία που έδωσα λινκ,το ξενοδοχείο Γαλήνη που ανέφερα είναι κι αυτό μέσα στο χωριό και χωράει περίπου 30 ακόμη ατομα,δηλαδή 48+30=78 το σύνολο,οπότε νομίζω είμαστε καλυμμένοι.Το δεύτερο ξενοδοχείο βρίσκεται στο Αθαμάνιο,διπλανό χωριό σε απόσταση 6χλμ.

Από τις ταβέρνες που ανέφερα οι 2 είναι χωρητικότητας τουλάχιστον 60 ατόμων,(παραπάνω δηλαδή,αλλά βάζω το ελάχιστο) και οι άλλες 2 πιο μικρές.Οπότε εννοείται θα μαζευτούμε όλοι σε μια ταβέρνα.
Από τιμές που ρώτησα γύρω στα 10-14 ευρώ το άτομο,αναλόγως.Δεν είχα συγκεκριμένη τιμή.

Αν ξέχασα κάτι άλλο,ρωτήστε με.

Αυτή τη στιγμή έχει 10 εκ. χιόνι στο χωριό και χιονίζει πολύ πυκνά! :D
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

Re: ... και η πίτα;

Δημοσίευσηαπό Maria K » Σάβ 19 Ιαν 2013, 8:12

Παιδιά, να μην ξεχάσουμε και την πίτα. Δεν ξέρω πώς γινόταν άλλες φορές. Να υποθέσω ότι οι διοργανωτές κανόνιζαν με το ξενοδοχείο ή άλλο χώρο συγκέντρωσης/εστίασης να αναλάβουν εκείνοι την πίτα που συμπεριλαμβανόταν στην τιμή του φαγητού; Γινόταν κάτι άλλο; Ή δεν θα κοπεί πίτα φέτος;
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συναντήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης