ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ 12η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Αρχείο Συναντήσεων της HellasWeather (Πανελλήνιες κ.α.)

Πού θέλετε να γίνει η 12η Πανελλήνια Συνάντηση της Hellasweather;

Το δημοψήφισμα λήγει στις Δευτ 28 Ιαν 2013, 1:02

Προσήλιο Ιωαννίνων
25
63%
Βουργαρέλι Άρτας
13
33%
(Αναίρεση ψήφου)
2
5%

Σύνολο ψήφων : 40

Re: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ 12η ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό LeoP » Πέμ 07 Φεβ 2013, 20:49

Δεν είναι ταιριαστό το παράδειγμα που αναφέρεις Νίκο. Στις εκλογές το δικαίωμα της ανώνυμης ψήφου έχει να κάνει ώστε να δίνεται η δυνατότητα να μπορεί ο ψηφοφόρος να ψηφίζει χωρίς να χρωματίζεται είτε να πέφτει θύμα εκβιασμού του τύπου "αν δε ρίξεις στην κάλπη θα πάει καταγγελία στην πολεοδομία για την κουζίνα σου στο υπόγειο" αλλά και άλλων χειροτέρων εκβιασμών. Επίσης αν ήταν ονομαστική η ψηφοφορία ο άλλος θα μπορούσε να πουλήσει την ψήφο του. (Βέβαια και τώρα που είναι μυστική η ψηφοφορία και οι ψήφοι πωλούνται και εκβιασμοί πέφτουν και χρωματισμοί υπάρχουν).

Ωστόσο στη δική μας κοινότητα δε συντρέχουν τέτοιοι λόγοι άρα για λόγους διαφάνειας θα έπρεπε όλοι να γνωρίζουν ποιοι ψήφισαν και τι. Είναι φως-φανάρι ότι η διαφάνεια είναι καλύτερη με την ονομαστική ψηφοφορία. Για Δημοκρατία δεν τίθεται θέμα. Η διαδικασία ήταν δημοκρατικότατη όχι όμως και διαυγής. Το γεγονός ότι υπάρχει εμπιστοσύνη στους διαχειριστές δε σημαίνει ότι ήταν και η βέλτιστη απόφαση αυτή.

Αν το καλοσκεφτείς επίσης δεν είναι σωστό οι διαχειριστές να γνωρίζουν ποιοι ψήφισαν τι και οι υπόλοιποι να μην έχουν ιδέα και μάλιστα οι διαχειριστές να έχουν το δικαίωμα να κουτσομπολέψουν σε φίλο τους ή σε όποιον άλλον θέλουν την ψηφοφορία η οποία είναι κάτι που αφορά όλους όσοι ψήφισαν το ίδιο, χωρίς διαφορετικά δικαιώματα. Προσωπικά είχα την ανησυχία ότι θα πάει να γίνει αυτό που ανέφερες με τις πρόσθετες ψήφους και από τη μια ανακουφίστηκα όταν έγραψες ότι αυτό ελέγχθηκε, από την άλλη νόμιζα ότι η κλειστή ψηφοφορία είναι κλειστή για όλους.

Nick Gkikas έγραψε:Το εάν αυτό είναι δημοκρατικό ή όχι, ας αναλογιστεί κανείς γιατί όταν πηγαίνουμε στις κάλπες, ρίχνουμε την ψήφο μας σε κλειστό φάκελο και ανώνυμα.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 07 Φεβ 2013, 21:09

Λεωσθένη, όταν ένας άνθρωπος έχει πρόσβαση στο σύστημα διοτι ο ιδιος το έστησε, μοιραία εχει προσβαση σε ολες τις πληροφορίες που αφορούν αυτό, μία εξ αυτών ποιός ψήφισε και τί ψήφισε στις ψηφοφορίες.
Εάν δεν υπήρχαν οι λόγοι του πόσο σωστή είναι η διαδικασία, δεν θα έμπαινα ούτε εγώ στον κόπο να κοιτάξω ποιός ψήφισε τί, διοτι αυτό είναι κάτι που δεν γίνεται αυτόματα, αλλά με το χέρι. Με άλλα λόγια ναι, ΓΝΩΡΙΖΩ, ποιος ψήφισε και τί, όχι για να το κουτσομπολέψω στους φίλους μου, αλλά για να κάνω αυτό που ο ρόλος μου με προστάζει. Να διαφυλάξω οτι η διαδικασία είναι ορθή. Και το ξαναλέω: ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΗ. Δεν υπάρχει άλλος λόγος που έκατσα με το χέρι να ψάξω ποιός ψήφισε και τί.
Το αν το κουτσομπόλεψα με κάποιον, νομίζω πως κατ'αρχήν και μόνο οι διοργανωτές μπορούν να το επιβεβαιώσουν, εάν είτε κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας, είτε μετά, έμαθαν τα ονόματα. Μπορεί όποιος άλλος θέλει να με διαψεύσει σε αυτό επίσης.

Επειδή εκβιασμοί και πάθη έχει δει η λίστα και σε παρελθούσες ψηφοφορίες (άρα στα λόγια μου έρχεσαι), καλό είναι να γίνονται ανώνυμα εκτός, κι αν συντρέχει λόγος να δημοσιοποιηθούν ονόματα εκ των υστέρων. Αυτή τη στιγμή, επειδή και αντιρρήσεις υπήρξαν, τα ονόματα δεν δημοσιεύονται, εκτός κι αν συντρέχει λόγος.

Βεβαίως, θα ήθελα να δω κι εγώ κατ'αρχήν τα 25 άτομα που ψήφισαν, να βρίσκονται ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ως ΑΡΙΘΜΟΣ στο Προσήλιο. Μακάρι πολύ περισσότεροι βεβαίως! Αλλά τουλάχιστον τα 25 άτομα, ως αριθμός και μόνο...
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό nNoe » Πέμ 07 Φεβ 2013, 21:54

Για μένα το θεμα εχει μονο μια αξία η οποία απο μόνη της είναι βαρίδι στην φιλοσοφία του χωρου.Το να ξερουμε ολοι ποιος ψηφισε τι,για μενα σαν Αθηναίος εχει μια αξια πολυ συγεκριμενη.Κουραστηκα να βγαινω στους δρομους 5 και 6 ωρες ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ και να πηγαινω σε μερη που οι ιδιοι που τα ψηφισαν δεν ηρθανε.ΠΟΙΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΨΗΦΙΣΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ αφου δε πανε???

Ουτε δημοκρατια,ουτε διαφανεια,ουτε τπτ απ ολα οσα λεχτηκαν με ενοχλησε και τιθεται σα θεμα στο μυαλο μου.

Ξαναλεω,ακομα κ αυτη η σκεψη ειναι βαριδι απο μονη της ,οταν η λογικη των ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΝΩΝ θα πρπε να ναι η χαρα της ανταμωσης ΟΛΩΝ μας και τιποτα αλλο.Ταυτοχρονα οπως δεν εχει απολυτως καμια σημασια να δημοσιοποιουνται τ ονοματα ,ετσι δεν πειραζει και να δημσοσιοποιουνται!!! Γιατι θα πρεπε να πειραζει δλδ ?? Για σκεφτειτε το...Οταν υποτιθεται οτι η λογικη των συναντησεων ειναι η χαρα της συνευερεσης ,,τι νοημα μπορουν να εχουν οι αποκρυψεις η ταυτοχρονα οι δημοσιοποιησεις των ονοματων?????????

ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΙ ΞΕΠΡΟΒΑΛΕΙ ΣΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ θεμα απ ολο αυτο το θεμα,ειναι το εξης...περιμενουμε με χαρα την ανταμωση ολων ακομα και σ ενα υπογειο στα Τρικαλα η μετραμε υψομετρα κ αναλογα ψηφιζουμε --χαιρομαστε ???
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Πέμ 07 Φεβ 2013, 22:27

nNoe έγραψε:...οταν η λογικη των ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ θα πρεπε να ναι η χαρα της ανταμωσης ΟΛΩΝ μας

... εμείς 16 ημέρες πριν γκρινιάζουμε και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το γιατί;

Έχω συνέχεια στο μυαλό μου τα λόγια του Νώε στην πρόσφατη συνάντηση μελών στην Αθήνα... " Η ΗellasWeather είναι το σπίτι μας και γι αυτό το στηρίζουμε."

Εγώ με ανυπομονησία και χαρά θα μετράω το χρόνο αντίστροφα για να ανταμώνω ,όσο θα μπορώ ,με φίλους της κοινότητας σε όποια περιοχή της Ελλάδας ψηφίζουμε!

Όλα τα άλλα είναι απλές δικαιολογίες . Συμμετέχουν όσοι θέλουν ή μπορούν λόγω των συνθηκών .

Με πολλή αγάπη καλό βράδυ!!!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό alpha » Πέμ 07 Φεβ 2013, 23:10

Περισσότερο για νεύρα από αυτούς που δεν θα έρθουν βλέπω την όλη συζήτηση.

hydreaki έχει συμπληρωθεί όλο το ξενοδοχείο για απλή ενημέρωσή σου και πιστεύω θα είναι από τις πιο πολυπληθείς των τελευταίων ετών. Η απόσταση από Αθήνα δεν παίζει ρόλο.

Καληνύχτα.
Σταύρος Ντάφης, Ιωάννινα - Βόλος - Ρώμη
www.meteovolos.gr
Άβαταρ μέλους
alpha

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Πέμ 07 Φεβ 2013, 23:22

Όταν έγινε το poll για την ψηφοφορία έγραψα:
"Η ψήφος είναι μυστική. Κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας δεν δημοσιοποιούμε την ψήφο μας και δεν κριτικάρουμε, ούτε σχολιάζουμε τις προτάσεις."

Προσωπικά είχα κατά νου και θεωρούσα αυτονόητο ότι μετά τη λήξη της ψηφοφορίας θα δημοσιοποιηθούν τα ονόματα, όπως γινόταν πάντα. Ίσως όμως με την παραπάνω διατύπωση να μην το κατέστησα σαφές και να δόθηκε η εντύπωση ότι δεν θα δημοσιοποιηθούν ποτέ και, ως εκ τούτου, να έδωσα πάτημα σε κάποιους να φέρουν αντιρρήσεις στη δημοσιοποίηση. Θεωρώ ότι το λιγότερο που μπορεί να χαρακτηρίζει κάποιον που συμμετέχει στην ψηφοφορία για την Πανελλήνια είναι η υπευθυνότητα. Επομένως δεν βρίσκω απολύτως κανένα λόγο να κρύβεται και να μην είναι σε θέση να στηρίξει την άποψή του όπως εκφράστηκε δια της ψήφου, ιδίως μάλιστα αν είναι παλιό μέλος και γνωρίζει ότι πάντοτε στο τέλος ανακοινώναμε τα ονόματα. Ο μόνος λόγος που η ψηφοφορία είναι μυστική είναι για να μην επηρεάζεται ο ψηφοφόρος από τη διακύμανση των αποτελεσμάτων και από το ποιος ψήφισε τι και να μην υπάρχουν σχόλια και ενδεχομένως εντάσεις που μπορεί να δημιουργήσουν παρατράγουδα. Ο δικαιολογητικός λόγος παύει να υπάρχει με τη λήξη της ψηφοφορίας.

Κατά τα άλλα, ας δούμε αυτά που μας ενώνουν και όχι αυτά που ενδεχομένως μας χωρίζουν ή μας στεναχωρούν. Στις συναντήσεις πάντα τα βρίσκουμε! Η ψυχρότητα του γραπτού λόγου είναι που δημιουργεί εντάσεις και παρεξηγήσεις. Όσοι έχουν έρθει σε Πανελλήνια θέλω να πιστεύω ότι θα το παλέψουν και φέτος, αν και οι αντιξοότητες είναι μεγάλες, με πρώτη και χειρότερη την οικονομική κρίση. Αυτό που θα με ενοχλούσε θα ήταν ο αντίλογος για τον αντίλογο και οι αφορισμοί. Αυτό που μου αρκεί είναι να ξέρω ότι ο άλλος το πάλεψε, ακόμα κι αν τελικά δεν καταφέρει να έρθει. Αυτοί που με αφορούν είναι όσοι το μεθεπόμενο Σάββατο το μεσημέρι θα έχουν το μυαλό τους στην Πανελλήνια, ακόμα κι αν είναι 600 χιλιόμετρα μακριά. Οι υπόλοιποι μού είναι παντελώς αδιάφοροι, εφόσον βέβαια ξέρουν τι σημαίνει Πανελλήνια! Όσοι δεν ξέρουν ας έρθουν να γνωρίσουν ποιοι κρύβονται πίσω από τις λέξεις ;)

Τα σέβη μου
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό vanzel » Παρ 08 Φεβ 2013, 2:07

Καλημέρα πλέον.
Για μένα εφόσοον υπήρξαν αντιρρήσεις ο Νίκος καλά έκανε και δεν δημοσιοποίησε τα στοιχεία.
Αυτό που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατί υπήρξαν αντιρρήσεις;;;;Ο καθένας βέβαια σκέφτεται διαφορετικά.
Κατα τα άλλα γκρίνιες δεν χρειάζονται και ούτε έχουν ουσία.Πιστεύω ότι θα είμαστε αρκετά πάνω από τα 25 άτομα και θα περάσουμε υπέροχα!
Γι'αυτό όσοι μπορείτε καλό είναι να έρθετε.
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

Δημοσίευσηαπό Corsair » Παρ 08 Φεβ 2013, 8:09

Καλημέρα!!!! Ελα, γιά να επιβάλω την τάξη, γιατί έχετε ξεφύγει!!!
Περιμένω τόσο καιρό, γι αυτή τη συγκέντρωση, ανεξάρτητα από άλλες φορές που βρισκόμαστε.. Περιμένω να δω τους Φίλους μου, όσους δεν είχα άλλη ευκαιρία να δω και να τα πούμε από κοντά και να μοιραστούμε τη χαρά μας , αλλά και τις εικόνες ενός άλλου τόπου...
Οταν γίνεται η ψηφοφορία, ΠΟΤΕ δε μ ένοιαξε αν θα είναι φανερή, κλειστή, ονομαστική ή οτιδήποτε άλλο...
ΠΟΤΕ δεν "σκέφτηκα" -με οποιαδήποτε σκοπιμότητα- τι θα αποφασίσω...
Πάντα αποφάσζα ΓΙΑ ΜΕΝΑ! Κι αν ακούγεται λίγο εγωιστικό, γιά σκεφτείτε το...
ΕΓΩ θέλω να νοιώσω καλά βλέποντας τους φίλους μου...
ΕΓΩ θέλω να μοιραστώ μαζί τους ευχάριστες στιγμές, σε ένα όμορφο, αλλιώτικο ίσως, περιβάλλον, δημιουργώντας αναμνήσεις γιά ...αργότερα!!!...
ΕΓΩ θέλω να κάνω παρέα πάλι με ανθρώπους που θεωρώ φίλους και Παρέα και που νομίζω κι εκείνοι θέλουν το ίδιο...
Στο κάτω κάτω ούτε η απόφαση, ούτε η πράξη, ούτε ο προορισμός, ούτε το ίδιο το ταξίδι μπορεί να μην έχουν σημασία.
Σημασία θα έχει επειδή το έκανα εγώ, για 'μένα!
Και βέβαια, όπως πολύ εύστοχα έγραψε κι ο Νεκτάριος
MeteoRio_nek έγραψε:Εγώ με ανυπομονησία και χαρά θα μετράω το χρόνο αντίστροφα για να ανταμώνω ,όσο θα μπορώ ,με φίλους της κοινότητας σε όποια περιοχή της Ελλάδας ψηφίζουμε!
Όλα τα άλλα είναι απλές δικαιολογίες . Συμμετέχουν όσοι θέλουν ή μπορούν λόγω των συνθηκών .

Να έχετε μιά όμορφη μέρα κι ένα πολύ καλό Σ/Κ
Πάντα φίλος σας
Αφιέρωση απ την ...δροσερή Τανάγρα των 7 (όταν ξεκίνησα να γράφω :lol: ) βαθμών και του ήλιου
http://www.youtube.com/watch?v=jQdaSpEeBvQ
Robert Palmer από τα πολύ παλιά και Doctor Doctor, γιατί αυτό χρειαζόμαστε όλοι!!! :lol: :lol:
ΕικόναΓιώργος Διακάκης
http://www.youtube.com/watch?v=L61pU9TYOrs
Άβαταρ μέλους
Corsair

Δημοσίευσηαπό george » Παρ 08 Φεβ 2013, 10:40

Nick Gkikas έγραψε:Καλησπέρα παίδες,

Δεν υπάρχει λόγος για εντάσεις (Γιώργο Ματσάγγο, τί σ'έπιασε;).
Το μόνο ζήτημα που υπάρχει είναι για το αν ψήφισαν μέλη, τα οποία δεν συμμετέχουν ποτέ, δεν γράφουν, δεν εμφανίζονται, μέλη που ναι μεν έχουν τυπικά το δικαίωμα να ψηφίζουν, αλλά μπορούν να διαμορφώσουν τελικά ένα αποτέλεσμα που δεν συνάδει με την επιθυμία των περισσοτέρων που συμμετέχουν ενεργά και είναι παρόντες και σε πολλές συναντήσεις. Να μην εμφανιστεί δηλαδή το αντίστοιχο φαινόμενο με τα αμφιθέατρα των πανεπιστημίων, που μόνο κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας μπαίνουν όλοι μέσα να ψηφίσουν και να διαμορφώσουν αποτέλεσμα, ΑΣΧΕΤΩΣ του τί έχει προηγηθεί.
Τέτοιο ζήτημα δεν υπήρξε, διότι τα ονόματα των μελών που ψήφισαν είναι στη διάθεση των διαχειριστών. Ταυτόχρονα, κατά τη διάρκεια της ψηφοφορίας, δεν έγιναν δεκτές αιτήσεις εγγραφής, που υπήρξαν αρκετές μαζεμένες κυρίως από την Ήπειρο.
Υπήρχε μία πρακτική, κατά την οποία δημοσιοποιούνταν τα ονόματα όσων ψήφισαν και τί ψήφισαν.
Το εάν αυτό είναι δημοκρατικό ή όχι, ας αναλογιστεί κανείς γιατί όταν πηγαίνουμε στις κάλπες, ρίχνουμε την ψήφο μας σε κλειστό φάκελο και ανώνυμα.
Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στην ουσία της διαδικασίας, δεν υπάρχει κανένας λόγος να δημοσιοποιούνται τέτοια δεδομένα.

Νίκο καλημέρα
Κατ΄αρχάς δεν με τσίμησε καμιά μέλισσα. Απλά είδα να γίνεται κάτι που δεν γινόταν τα προηγούμενα χρόνια και εξεπλάγην. Ίσως έχουν αλλάξει κάποια πράγματα και δεν το πήρα χαμπάρι, ίσως να έχω αρχίσει να γερνάω. Μάλλον φταίει και το γεγονός ότι αλλάζουν συνεχώς τα πράγματα στη λίστα και εγώ δεν τα πραλαβαίνω. Να ζητήσω συγγνώμη αν άθελα μου προκάλεσα κάποια ένταση. Σίγουρα δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Πάντως έμαθα και συνεχίζω να μαθαίνω σε αυτή τη ζωή ότι καλύτερα να το βουλώνεις ακόμη και για τα αυτονόητα. Λυπάμαι ειλικρινά, λυπάμαι....
Γιώργος Ματς
Αρτέμιδα, Αττική
Άβαταρ μέλους
george

Δημοσίευσηαπό teddyk » Παρ 08 Φεβ 2013, 14:54

Ζηταω δημοσια συγνωμη για τον τονο μου κ το υφος μου απλα πιστευω οτι καποια πραγματα πρεπει αν λεγονται οπως ακριβως ειναι!!
Δεν εχω ξανα ερθει ποτε σε αντιπαραθεση με κανεναν γιατι δεν εχω να χωρισω κατι με κανεναν!
Η λιστα μας ενωνει τοσα χρονια!!
Πιστευω πως πρεπει να γινει καποια σιγμη μια συναντηση κ να συζητησουμε εφ ολης της υλης τα πατα!!
το μαιλ μου το βραδινο δεν επρεπε αν σβηστει Νικο μου.....
Συγνωμη προς ολους ολους σας δεν εχω αν πω κατι αλλο!
Καλα να περασετε στην Πανελληνια!!
Τεο
[b][i][color=#0000BF]Ted Kalyvas-Derdemezis[/color]
[/i][/b][color=#0000FF]Athens-Kifissia-290m[/color]

[i][color=#FF0040]http://www.cyclogenesis.gr/kifissia , http://weatherace.blogspot.com/[/color][/i]
Άβαταρ μέλους
teddyk

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συναντήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης