ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ

Αρχείο Συναντήσεων της HellasWeather (Πανελλήνιες κ.α.)

Πονάει χέρι; Κόψει χέρι!

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 10 Σεπ 2013, 12:58

Νεκτάριε, πραγματικά έχει καταντήσει γελοίο αυτό το πρόβλημα του διχασμού του γκρουπ με τη λίστα. Κι αυτό νομίζω ότι πρέπει να συζητηθεί, το πρόβλημα δηλαδή της συνεργασίας της λίστας με την έκφρασή της στο facebook.

Με δύο τρόπους μπορεί να λυθεί αυτό:

α) Με το να γίνει σαφής συνεννόηση με τους διαχειριστές του γκρουπ και να συμφωνηθεί ότι οι συζητήσεις περί της λίστας δε θα επιτρέπονται στο γκρουπ. Έτσι κι αλλιώς ο σκοπός του γκρουπ δεν είναι η έκφραση των προσωπικών παραπόνων του καθενός απέναντι στη λίστα αλλά η δικτύωση της HellasWeather μέσα στο facebook.

β) Αν δεν υπάρχει συνεργασία με το γκρουπ και δεν γίνει τελικά καμιά συνεννόηση τότε είναι πολύ εύκολο η λίστα να ανοίξει ένα γκρουπ στο facebook από την αρχή βάζοντας άλλους διαχειριστές οπότε και να διακοπεί η σχέση της με το υπάρχον.

Όσον αφορά στην κατάργηση του γκρουπ χωρίς τη λειτουργία ενός αντίστοιχου καινούργιου μέσα στο facebook το θεωρώ σημαντικό παράγοντα απομόνωσης της λίστας. Είναι εξίσου άδικο για τη λίστα όταν υπάρχει πανεύκολος τρόπος να φαίνεται περισσότερο στον ιντερνετικό χώρο με το να έχει ένα γκρουπάκι στο facebook να της στερείται αυτή η δυνατότητα.

Οι άοκνες και προβληματικές συζητήσεις περί της λίστας είναι κάτι που υπάρχει εδώ και πολύ καιρό, όμως η ευθύνη δεν είναι μόνο στο γκρουπάκι. Η ευθύνη είναι και στην ίδια τη λίστα. Και δε νομίζω ότι η λογική "πονάει χέρι, κόψει χέρι" ωφελεί πάντα. Συνήθως το αντίθετο συμβαίνει.

MeteoRio_nek έγραψε:Θα μπορούσε για παράδειγμα σε συνέχεια της πρώτης σου ιεράρχησης, άμεσα να κλείσει το γκρουπάκι HellasWeather friends στην οποία ήμουν κι εγώ μέλος αλλά έχω αποχωρήσει διότι μόνο ζημιά μπορεί να κάνει (με την έννοια των άοκνων και άκοπων συζητήσεων περί των στραβών του χώρου μας και των κόμπλεξ που ο καθένας βγάζει, το οποίο εν τέλει είναι και άδικο)
Άβαταρ μέλους
LeoP

Re: ΕΚΤΑΚΤΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΑΝΑΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τρί 10 Σεπ 2013, 13:08

Εχω καταθεσει σαν μελος της λιστας,ακολουθωντας ολες τις διαδικασιες που εχουν οριστει,και εφαρμοζοντας τις αποφασεις που εχουν παρθει ,τις προτασεις μου για τον χωρο.Τεκμηριωμενα.Με επιχειρηματα.Λεγοντας τι μ αρεσει και τι δε μ αρεσει και γιατι.Ολα αυτα τα εχω κανει εδω και εναμιση πειρπου χρονο.Και περιμενω και ταυτχορονα αποκομιζω κ αλλες εμπειριες και ζωντας τη ζωη του χωρου.εΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ,πιστευω να μην υπαρχει ενσταση σ αυτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχω προτεινει κ εγω ,αλλά κ αλλοι φιλοι (οχι πολλοι) συγεκριμενα πραγματα .Πολυ συγκεκριμενα.Τα προτειναμε με βαση πραγματικα δεδομενα και πραγματικες εμπειριες απο (οσον αφορα εμενα προσωπικα)12 χρονια συμμετχοης τουλαχιστον στο χωρο.Ακολουθω τη ζωη της λιστας .Δε συμμετεχω σε ομαδες στο face book παρολο που εχω λογαριασμο στο Face book,γιατι ο τροπος που χρησιμοποιω εγω το Face ειναι διαφορετικος απ οτι αλλοι φιλοι-χρηστες και δε θελω να συζηταω πραγματα που αφορουν το σπιτι κ τη σχεση μου ,εξω απο το σπιτι και τη σχεση μου.Πολυ απλα,δε θελω.Πισυετω εχω και αυτο το δικαιωμα,...Δεν ειμαι επομενως ενημερος παρα μονο δια της πλαγιας οδου ,περι των τεκταινομενων εκει.

Εγω περιμενω υπομονετικα,να παρω απαντησεις για ολα αυτα που εχω προτεινει εδω και καιρο.Περιμενω την εκτακτη πανελληνια συναντηση που πρωτο θεμα στη ατζεντα της εχει βαλει τις προτασεις για τη τεχνικη βλετιωση του χωρου ,παιρνοντας υποψιν τις εμπειριες οσου χρονου η λιστα ,με τη μορφη φορουμ εχει.Μια εκκληση σ ολους .ΜΗ ΜΕ ΑΓΝΟΕΙΤΕ ,Κ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙς ΜΑς ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΕΤΡΟ γιαυτον εδω το χωρο.Περιμενουμε καιρο.

Αν καποιοι φιλοι ΤΩΡΑ θυμηθηκαν να κανουν προτασεις για τον χωρο και τη τεχνικη του βελτιωση ,ειναι κ αυτοι καλοδεχουμενοι.Το θεμα με τις προτασεις ειναι ανοιχτο πανω απο εναμιση χρονο!!!!!Υποτιθεται οτι αυτες οι προτασεις που ειναι ανοιχτες και δημοσιες ειναι Η ΒΑΣΗ πανω στην οποια συζηταμε και η βαση της ατζνετας της εκτακτης πανελληνιας!!! !!!! Υποτιθεται!!! Το αλλο μεγαλο θεμα εινα η σχεση του χωρου αυτου με το Face !!! Nιωθω και το λεω μεσα απο τη καρδια μου οτι πολλους τους καιει ΜΟΝΟ αυτο το θεμα και οχι η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΤΕΧΝΙΚΑ Ο ΧΩΡΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ καλυετρα για την hellasweather!!! Το λεω αυτο διοτι ΔΕΝ βλεπω αναταραχη με επιχειρηματολογα και αντιπροτασεις η σκεψεις για το πως πχ θα μπει η γκαλερι της λιστας ?πως θα ενσωματωθουν τα μυνματα της ιστοριας της?Τι θα γινει με το ηδη ταξινομημενο αρχειο θεματων του Κωστα Βιτσιου που ειχε δωσει απειρο χρονο απο την προσωοπικη του ζωη για να το κανει και τωρα καπου εινα μεσα στη ΔΙΑΔΥΚΤΙΑΚΗ ΣΚΟΝΗ ?????Που θα μπουν τα βιντεο ολων των συναντησεων μας????Πως θα γινει να παρουμε τα καλευτερα στοιχεια απο τη Yahoo Και να βαλουμε σ ενα site μοντερνο ευχρηστο και λειτουργικο που να χωρανε με σεβασμο ολες οι αποψεις ολων οσων αγαπανε τον καιρο με τον τροπο που ο καθενας επιλεγει να τον αγαπαει ??????βΕΛΤΙΩΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ?κΑΙ ΠΩς ?Δε βελτιωνεται ?Γιατι? Παμε καπου εξω και πληρωνουμε ?Κια ποσα θελουμε ????Δειξτε μου σσς παρακαλω ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΟΝΤΡΕΣ γιαυτα τα θεματα!!!!!!!!!!!!ΔΕΙΞΤΕ ΜΟΥ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ και σκεψεις ΠΑΝΩ σ αυτα τα θεματα !!!!Τι θα παμε να συζητησουμε στη συναντηση ??Οτι καποιος στο face σανιδωσε η ανιδωσαν αλλοι 80 και λενε οτι θελουνε ??? και τι θα κανουμε μ αυτους ??? Να το συζητησω ΚΑΙ ΑΥΤΟ ευχαριστως και θα το συζητησω γιατι εινα στην ατζεντα!!!!!! Κ οτι εχω να πω θα το πω εκει .ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗ ΛΙΣΤΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ??????????Αυτο νιωθω και ευχομαι να διαψευστω!!!

Γνωμη μου ειναι ,οτι μπορουν να γιν0υν εκατο συνατησεις ,οχι μια,αλλα 5 σε καθε πολη και σε καθε χωριο.ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ καποια στιγμη πρεπει να ληφθει και αυτη δε μπορει να ληφθει σε διαφορετικες περιοχες.ΕΙΜΑΙ ετοιμος να παω οπουδηποτε αποφασισει ο χωρος .Μεχρι τον ΕΒΡΟ και την ΓΑΥΔΟ προκειμενου ν αποφασισουμε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κατι!!!Η Αθηνα ,ομως οπως η κοινη λογικη λεει,οριστηκε και για τον αιθμο των πολλων μελων της αλλα και σαν κεντρικος ευκολοπροσβασιμος τοπος συναντησης.Δεν οριστηκε επειδη βαριομαστε οι Αθηναιοι η οτι μονο εμεις δεν εχουμε λεφτα για ταξιδια και οι αλλοι εχουν.Καμια σχεση..Αποψη μου ξαναλεω και παλι...ας γινουν δεκαδες συνατησεις παντου ,ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΗΣ ΕΡΓΟΝ ....αλλα αποφασεις ΝΑ παρθουν απο μια συναντηση.Τα δε θεματα προτασεων για τον χωρο ειναι ΑΝΟΙΧΤΑ εδω και εναμιση χρονο τουλαχιστον.

Ολοι ξερουμε τι σημαινει συναντηση και συζητηση.Ολοι ξερουμε πως απο το ενα θεμα στο αλλο παει η κουβεντα.Ολοι ξερουμε πως μπορουν να προκυψουν και αλλα θεματα απ αυτα που εχει η ατζεντα.Πως διαολο θα γινει καθε συναντηση ξεχωριστη να απαντησει ΜΟΝΗ ΤΗΣ σ ολα τα θεματα ,βασικα και μη ??? Γιαυτο η κοινη λογικη λεει οτι ΠΡΟΚΕΙΜΝΕΝΟΥ ΓΙΑ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ Η ΣΥΜΜΕΤΧΟΗ ΟΛΩΝ ΟΣΩΝ ΜΠΟΡΟΥΝ Σ ΕΝΑ ΧΩΡΟ.Πιστυετε οτι αν πουμε τον Νοεμβριο αντι για το Οκτωβριο θα βρειτε καποιοι χρονο και λεφτα να ρθετε ?Ας μετατεθει αν ειναι οτι δε προλαβαινετε.Αλλα προς θεου,η συναντηση για ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ αυτου του τυπου ,δε μπορουν να γινουν δια των αντιπροσωπων η τοπικα ...διοτι θα προκυψουν κ αλλα θεματα ,στα οποια οι αντιπροσωποι θα βρεθουν μπερδεμενοι διοτι δε θα εχουν αδεια γιαυατα,θα εχουν μονο για οσα συζητησανε στις περιοχες τους..Νομιζω....απλη λογικη.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Τρί 10 Σεπ 2013, 13:12

Με δύο τρόπους μπορεί να λυθεί αυτό:

α) Με το να γίνει σαφής συνεννόηση με τους διαχειριστές του γκρουπ και να συμφωνηθεί ότι οι συζητήσεις περί της λίστας δε θα επιτρέπονται στο γκρουπ. Έτσι κι αλλιώς ο σκοπός του γκρουπ δεν είναι η έκφραση των προσωπικών παραπόνων του καθενός απέναντι στη λίστα αλλά η δικτύωση της HellasWeather μέσα στο facebook.

β) Αν δεν υπάρχει συνεργασία με το γκρουπ και δεν γίνει τελικά καμιά συνεννόηση τότε είναι πολύ εύκολο η λίστα να ανοίξει ένα γκρουπ στο facebook από την αρχή βάζοντας άλλους διαχειριστές οπότε και να διακοπεί η σχέση της με το υπάρχον.

Αν πιστεύεις Λεωσθένη πως το γκρουπάκι αυτό είναι η δικτύωση της hellasweather με το fb κακώς το πιστεύεις διότι απλά δεν είναι η Hellasweather! μέλη του φόρουμ μας συμμετέχουν σε αυτό , όπως και όπου αλλού θέλουν και καλά κάνουν. Επιλογή τους.

Η δικτύωση της hellasweather με το fb θα υπάρξει μόνο αν το αποφασίσουμε και το ψηφίσουμε.
Προσωπικά το βλέπω και το έχω καταθέσει και σε προηγούμενο χρόνο σε αυτή τη θεματική με τη μορφή που ανάφερε και ο Σταύρος!

Όσον δε αφορά τον τίτλο σου πονάει χέρι, κόβει χέρι , πάλι ίσως να μην κατάλαβες το πνεύμα μου. Σαν συνέχεια της σκέψης του Σταύρου το κατέθεσα ,διότι ειλικρινά δε με ενδιαφέρει , αν θα μείνει ή θα κλείσει, για τον απλούστατο λόγο που σου ανέφερα. Το γκρουπάκι αυτό δεν είναι η hellasweather!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 10 Σεπ 2013, 13:15

Όσον αφορά στα ban είτε τη μόνιμη διαγραφή μελών από τη λίστα: Θα έπρεπε να απαγορεύεται. Δε γίνεται να συμμετέχει κάποιος σε μια μικρή κοινωνία και εξαιτίας ενός χαζοεπεισοδίου να του κόβεται η δυνατότητα να γράφει είτε για μήνες είτε διαπαντώς. Πουθενά στην πραγματική ζωή δε συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ούτε καν στη βουλή όπου το πολύ-πολύ ο πρόεδρος να σου κλείσει το μικρόφωνο εκείνη την ώρα.

Όταν κάποιος επενδύει σε μια παρέα και έρχεται ένας άλλος με την ιδιότητα του διαχειριστή να του κόψει αυτή την επαφή ευννόητο είναι ότι θα υπάρξουν παρενέργειες.

Έτσι λοιπόν προτείνω ότι για τη αποπομπή ενός μέλους από τη HW θα πρέπει να λαμβάνεται απόφαση από πολύ περισσότερα άτομα. Για παράδειγμα θα πρέπει να υπάρχει ομόφωνη απόφαση από τα 10 παλαιότερα ενεργά μέλη της HW η οποία και να είναι αιτιολογημένη και να μην έχει ποτέ εντελώς μόνιμο χαρακτήρα.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό vouhead » Τρί 10 Σεπ 2013, 14:14

Κατά καιρούς παρακολουθώ και τα παρακλάδια της HW στο fb. Θεωρώ υποχρέωση μου να το κάνω. Πως αλλιώς να γνωρίζω τι είναι αυτό που οδήγησε κάποιους ή και πολλούς να νοιώσουν την ανάγκη αυτής της κίνησης. Με το να κάτσω πεισματικά στο σπίτι κλεισμένος και να βλέπω τα γεγονότα πίσω από τις κουρτίνες της νομιμότητας και των κανονισμών, που όμως δεν προέβλεψαν αυτό το ενδεχόμενο, δεν με ικανοποιεί. Παρακολουθώ και γράφω κιόλας, αν νιώσω την ανάγκη. Εγώ δε συμφωνώ με τη τακτική όλοι μέσα στο φρούριο κι όποιος κάνει το λάθος και βγει και πει και μια στραβή κουβέντα να βρεθεί στον Καιάδα. Συμφωνώ με την εφαρμογή των κανονισμών, αρκεί να έχουν επαφή με τη πραγματικότητα. Άλλο το γράμμα του νόμου κι άλλο η ουσία του. Και βλέπω κι έναν φόβο εδώ μέσα. Φόβο της διαφορετικότητας. Γιατί όμως να με φοβίζει αν κάποιος βγάζει τη χολή του επειδή ενοχλήθηκε ή γιατί δεν του αρέσει ο καναπές? Ίσα ίσα θέλω να ξέρω τι γράφει και να δω ανάμεσα από τις γραμμές του τι είναι αυτό που τον ενοχλεί. Για το μπαν δεν έχω να πω κάτι, γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη. Έχω εμπιστοσύνη στη διαχείριση κι αν ο τιμωρούμενος έχει άλλη άποψη να απευθυνθεί στο ανάλογο όργανο και αν λειτουργεί αυτό μέσα στα πλαίσια της δημοκρατίας, ας δικαιωθεί, αν πρέπει. Αλλιώς, ας πάμε παρακάτω κι ας σκεφτούμε πως να αποφεύγουμε τέτοιες ρήξεις. Δεν μπορεί κανείς να κλείσει κανενός το στόμα. Απλά γιατί αυτό δεν είναι δημοκρατικό. Μπορεί να τον αγνοήσει, μπορεί να τον ακούσει και να πάει παρακάτω ή μπορεί να τον ακούσει και να κάνει και διάλογο. Το αν η λίστα θα ξαναγίνει Yahoo, όπως κάποιοι θέλουν, το αν θα υπάρχει και στο fb, όπως κάποιοι άλλοι θέλουν, είναι σοβαρά θέματα και με το τσίτωμα των ποδιών κάτω από το τραπέζι, θα οδηγήσει σε πολλούς χώρους όπου άλλοι θα περνάνε καλά κι άλλοι όχι. Άλλοι θα γκρινιάζουν κι άλλοι θα τους διώχνουν από κοντά τους γιατί θα χαλάνε το ίματζ. Η ουσία είναι ότι η HW είναι οι άνθρωποι της. Άλλοι κουτσοί, άλλοι στραβοί κι άλλοι μια χαρά. Η HW είναι ένα σοβαρό καφενείο που ξέρει και το χαβαλέ, αλλά ξέρει και τι είναι ώρα για σοβαρή δουλειά. Δεν είναι όμως Σπάρτη. Και έχει την εμπειρία να βρίσκει λύσεις στα πιο δύσκολα. Αυτό έδειξαν τα μέλη της στο παρελθόν. Τώρα υπάρχει μια κρίση αρκετά σοβαρή. Αν δεν την ξεπεράσει, απλά θα πρέπει ν' αλλάξει το όνομα της. Δεν είναι τυχαίο ότι παλιά μέλη συνειδητά δεν συμμετέχουν. Δεν είναι τυχαίο ότι οι Θεσσαλονικείς απέχουν. Η λίστα γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη κι η Θεσσαλονίκη πλέον λείπει. Αν έστω κι ένα παλιό μέλος που άφησε το καλό του αποτύπωμα δεν είναι πια εδώ, γιατί η λίστα πια δεν τον γεμίζει, είναι μια απώλεια, αλλά κι ένας γνώμονας του τι δε πάει καλά. Είναι ώρα νομίζω να δούμε τα πράγματα ως έχουν κι όχι ως θα θέλαμε να έχουν. Να γίνει η συνάντηση κι αν μπορεί τεχνικά να συμμετέχει κόσμος εκτός Αθηνών, ας γίνει κι αυτό. Κι ας υπάρξει πνεύμα ομόνοιας και διάθεσης για έργο. Αλλιώς ας μπει το χέρι στη τσέπη κι ας κρίνονται στο μέλλον επαγγελματίες κι όχι εθελοντές.
ΕικόναΕικόνα
    Άγγελος Βιδάλης (Παρα 10 μέτρα FKP) - Κάτω Πυλαία Θεσσαλονίκης
Άβαταρ μέλους
vouhead

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 10 Σεπ 2013, 14:24

Το γκρουπάκι αυτό Νεκτάριε ονομάζεται Hellas Weather Friends. Έχει στην κύρια εικόνα της το λογότυπο της HW:

Εικόνα

Επίσης στις πληροφορίες γράφει επ' ακριβώς:

"Weather is my business...
and business is good

Να αποφεύγονται παραπομπές σε άλλα sites ή γκρουπ χωρίς να γίνει αναφορά της είδησης που θέλετε να αναφέρετε. Επίσης τυχόν spam μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση και αν επαναληφθεί, το μέλος θα διαγράφεται.

Επίσημο site της ΗellasWeather στον παρακάτω σύνδεσμο. Το παρόν γκρουπ δεν αντιπροσωπεύει το site καθώς τα μέλη του δεν είναι και μέλη της HellasWeather σε μεγάλο ποσοστό:
http://www.hellasweather.g
r"

Είναι λοιπόν προφανές τουλάχιστον για τα 337 μέλη του ότι το γκρουπάκι αυτό έχει σημαντική σχέση με τη HellasWeather.

Δεν είναι λοιπόν αυτό που γράφεις "μέλη του φόρουμ μας συμμετέχουν σε αυτό , όπως και όπου αλλού θέλουν και καλά κάνουν. Επιλογή τους".

Αυτό μπορεί να ισχύει για σένα, μπορεί να ισχύει και για άλλους 10 ή 20 ή 30 κανείς δεν το ξέρει αλλά επί της ουσίας το HW Friends είναι το γκρουπάκι της λίστας στο facebook έστω κι αν δεν είναι επίσημο, έστω και αν τα μέλη του δεν είναι όλα μέλη της λίστας.

Φυσικά όσον αφορά στο τελευταίο δηλαδή ότι τα μέλη του γκρουπ πρέπει να συμπίπτουν με τα μέλη της λίστας το βρίσκω κάπως υπερβολικό αλλά δεν είναι το θέμα μας εκεί τώρα.

Φυσικά και το να πιστεύω εγώ ότι "το γκρουπάκι αυτό είναι η δικτύωση της hellasweather με το fb!" είναι και αυτό στραβό γιατί επί της ουσίας πάλι το συγκεκριμένο γκρουπάκι πολλές φορές μετατρέπεται σε πεδίο λιθοβολισμού της λίστας, των διαχειριστών της, και των μελων της άμεσα ή έμμεσα με κουτσομπολιά, συκοφαντίες, κακοπροαίρετα σχόλια ακόμα και με ελαφρού τύπου βρισιές.

Το να φύγεις από το γκρουπάκι είναι επιλογή σου αν και προσωπικά το βρίσκω λάθος. Διότι το αντίθετο θα έπρεπε να συμβαίνει. Αν τα μέλη της λίστας με την ισχυρή τους παρουσία εκείς (όσοι είναι στο facebook) διεκδικούσαν το γκρουπάκι θα ήταν πολύ εύκολο να εξαφανίσουν όλα προβλήματα. Αντί να αφήνεται ένα σχόλιο στην τύχη του θα έπρεπε να έχει 100 σχόλια από κάτω που να βάζουν τον σχολιαστή στη θέση του. Έτσι γίνεται η ποιότητα σε μια ομάδα.

*Υ.Γ. Αυτές τις σκέψεις βρήκα ευκαιρίανα εκφράσω με βάση τις σκέψεις του Νεκτάριου οι οποίες στην ουσία δεν είναι διάλογος είτε αντιπαράθεση με το Νεκτάριο αλλά είναι προς όλους που διαβάζουν εδώ.

MeteoRio_nek έγραψε:Αν πιστεύεις Λεωσθένη πως το γκρουπάκι αυτό είναι η δικτύωση της hellasweather με το fb κακώς το πιστεύεις διότι απλά δεν είναι η Hellasweather! μέλη του φόρουμ μας συμμετέχουν σε αυτό , όπως και όπου αλλού θέλουν και καλά κάνουν. Επιλογή τους.

Η δικτύωση της hellasweather με το fb θα υπάρξει μόνο αν το αποφασίσουμε και το ψηφίσουμε.
Προσωπικά το βλέπω και το έχω καταθέσει και σε προηγούμενο χρόνο σε αυτή τη θεματική με τη μορφή που ανάφερε και ο Σταύρος!

Όσον δε αφορά τον τίτλο σου πονάει χέρι, κόβει χέρι , πάλι ίσως να μην κατάλαβες το πνεύμα μου. Σαν συνέχεια της σκέψης του Σταύρου το κατέθεσα ,διότι ειλικρινά δε με ενδιαφέρει , αν θα μείνει ή θα κλείσει, για τον απλούστατο λόγο που σου ανέφερα. Το γκρουπάκι αυτό δεν είναι η hellasweather!
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό MeteoRio_nek » Τρί 10 Σεπ 2013, 15:02

Αυτό μπορεί να ισχύει για σένα, μπορεί να ισχύει και για άλλους 10 ή 20 ή 30 κανείς δεν το ξέρει αλλά επί της ουσίας το HW Friends είναι το γκρουπάκι της λίστας στο facebook έστω κι αν δεν είναι επίσημο, έστω και αν τα μέλη του δεν είναι όλα μέλη της λίστας.

Αυτό Λεωσθένη δε θα πρεπε να το ξέρω μόνο εγώ ή 10, 20 κλπ αλλά όλοι όσοι συμμετέχουν ενεργά στο φόρουμ μας κι όπου βρεθούν κι όπου σταθούν θα έπρεπε να το δηλώνουν κατηγορηματικά και να μην συμμετέχουν στην κατακεραύνωση του χώρου μας, από άτομα που για τους δικούς τους προσωπικούς, υποκειμενικούς λόγους βγάζουν μόνο χολή και τίποτε άλλο.

Φυσικά όσον αφορά στο τελευταίο δηλαδή ότι τα μέλη του γκρουπ πρέπει να συμπίπτουν με τα μέλη της λίστας το βρίσκω κάπως υπερβολικό αλλά δεν είναι το θέμα μας εκεί τώρα.

Συμφωνώ ότι δεν είναι της παρούσης.

Φυσικά και το να πιστεύω εγώ ότι "το γκρουπάκι αυτό είναι η δικτύωση της hellasweather με το fb!" είναι και αυτό στραβό γιατί επί της ουσίας πάλι το συγκεκριμένο γκρουπάκι πολλές φορές μετατρέπεται σε πεδίο λιθοβολισμού της λίστας, των διαχειριστών της, και των μελων της άμεσα ή έμμεσα με κουτσομπολιά, συκοφαντίες, κακοπροαίρετα σχόλια ακόμα και με ελαφρού τύπου βρισιές.

Για αυτό ακριβώς το λόγο δε θα έπρεπε το γκρουπάκι αυτό να φέρει τα στοιχεία του χώρου μας!

Το θέμα θα συζητηθεί στην Έκτακτη και θα λυθεί με την απόφαση δημιουργίας επίσημης έκφρασης fb του φόρουμ με μονόπλευρη αναφορά άνευ σχολίων από HW σε fb, εάν καταλήξουμε σε αυτό!

Τέλος, όταν το χέρι παθαίνει γάγγραινα το κόβουμε για να σωθεί το υπόλοιπο σώμα!

Καλό απόγευμα , μετεοσύντροφοι!
Άβαταρ μέλους
MeteoRio_nek

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Τρί 10 Σεπ 2013, 23:45

Καλησπέρα στην παρέα

Τρίτη φορά επιχειρώ να το γράψω, που θα μου πάει........

Πέρυσι, στο χώρο εργασίας λάβαμε μέρος σε επιμορφωτικά σεμινάρια. Ένα από τα σεμινάρια ήταν Ms Office, αλλά ο καθηγητής εκτός από τα προβλεπόμενα, μας έκανε και άλλου είδους μαθήματα. Είχαν να κάνουν με την ηθική, την εύρεση της γαλήνης της ψυχής αλλά και της καρδιάς.
Συνήθιζε να χρησιμοποιεί αρκετά παραδείγματα, εν εκ των οποίων ήταν το ακόλουθο:
Ένα φιλικό του ζευγάρι, είχε χωρίσει ξαφνικά και κανένας από τους δυο τους δεν έκανε την παραμικρή προσπάθεια να σώσει το γάμο τους. Δεν έκαναν μια προσπάθεια να τα βρουν, ούτε καν τσακώθηκαν για τα τυπικά μοιρασιές, περιουσία κλπ.
Μας εξήγησε στην πορεία, ότι αυτοί οι δυο πραγματικά ήθελαν να χωρίσουν και δεν θέλησαν ούτε σε ένα απλό διάλογο να δώσουν στη σχέση τους μια ευκαιρία.........

Για να μπω στο θέμα, θα ήθελα να πω ότι η HW έχει περάσει αρκετά πάνω και κάτω τα τελευταία χρόνια. Μένει εκεί που είναι από τη δικιά μας αγάπη, από τη δικιά μας θέληση.
Θα πρότεινα να μην θελήσει ο καθένας μας να την κάνει στο 100% όπως θα την ήθελε για την πάρτη του , διότι δεν θα την θέλει κάποιος άλλος. Πρέπει μέσα από διάλογο και συζήτηση να βρούμε τι χρειάζεται για να συνεχίσει και φυσικά να γίνει καλύτερη, για το κοινό μας συμφέρον.

Έχω τις ακόλουθες προτάσεις:
1. Μέχρι τις 30/09 θα πρέπει να έχουν δωθεί στους διαχειριστές όλα τα θέματα προς συζήτηση. Στη συνέχεια θα δοθούν στη “δημοσιότητα” και έως τις 12/10 θα έχουν “κλειδώσει” μέσω ψηφοφορίας οι επικρατέστερες συζητήσεις.
2. Συναντήσεις σε διάφορες πόλεις οι οποίες θα οριστούν βάση πλήθους εγγραγραμένων μελών της HW. Οι πόλεις θα μπορούσαν να είναι: Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Πάτρα, Ηράκλειο ή Χανιά, Λάρισα ή Βόλος, Ιωάννινα, Ξάνθη ή Καβάλα, Λαμία, Αγρίνιο, Τρίπολη, Φλώρινα ή Καστοριά. Σαφώς μπορούν να υπάρξουν και άλλα σημεία συναντήσεως (Μυτιλήνη, Ρόδος, Νάξος, Κέρκυρα κλπ).
Πιθανές ημερομηνίες: 19-20/10 ή 02-03/11
3. Σε κάθε συνάντηση θα οριστεί ένας “διαχειριστής” ο οποίος θα είναι υπεύθυνος για την οργάνωση και εύρεση του χώρου, ενημέρωση για τα θέματα συζήτησης, και την όποια ψηφοφορία χρειαστεί να γίνει. Στη συνέχεια θα ενημερώσει τους διαχειριστές για τα όποια αποτελέσματα.
4. Στη συνέχεια, τις επόμενες ημέρες, ενημέρωση των μελών της HW για τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας.

Είχε γίνει αναφορά παλαιότερα για χρηματική συνδρομή των μελών για προμήθεια εξοπλισμού και λογισμικού. Σαν ιδέα δεν είναι κακή.
Όσο αφορά το fb αλλά και το θέμα του ban, τα θεωρώ αυτή τη στιγμή ελάσσονας σημασίας.

Αν είμαστε εμείς δυνατοί , δεμένοι και σαν μια παρέα, δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα.

Καλό σας βράδυ.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τετ 11 Σεπ 2013, 0:18

Καλησπέρα φίλοι,

Για την οικονομία της κουβέντας και για να αποκτήσει ένα προπαρασκευαστικό νόημα αυτό το topic, θα πρέπει να υπενθυμίσω τα εξής, ώστε να μην ξοδεύουμε ηλεκτρονικό μελάνι και τον χρόνο μας:

1. Εύλογες οι ενστάσεις περί του τρόπου διεξαγωγής της Πανελλήνιας, δηλαδή περί της διαδικασίας. Όσα είναι τα μέλη της λίστας, άλλες τόσες διαδικασίες μπορούν να προταθούν. Ωστόσο, η απόφαση έχει ήδη παρθεί και η Έκτακτη Πανελλήνια Συνάντηση που έχει τον χαρακτήρα ανασυγκρότησης, θα διεξαχθεί στην Αθήνα το Σάββατο 12 Οκτωβρίου. Σχετικά με τον χώρο διεξαγωγής της, είμαστε (η διαχειριστική ομάδα) σε συννενόηση με δύο πανεπιστημιακούς χώρους ως εναλλακτικές επιλογές και πρόκειται είτε για το Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο στην Καλλιθέα, είτε για τις εγκαταστάσεις του τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Οι επαφές έχουν ήδη γίνει από τον Ιούλιο και απλώς περιμένουμε απαντήσεις, οι οποίες κωλυσιεργούν κυρίως λόγω της γενικότερης αναταραχής στο χώρο της Παιδείας και των απεργιών. Εντός της εβδομάδας, το πολύ στις αρχές της επόμενης θα ξέρουμε ακριβώς πού θα γίνει και υπάρχει 1 μήνας περιθώριο να κανονίσουν όλοι τις δουλειές τους ώστε να παρεβρεθούν.

Φυσικά με αφορμή αυτήν την συνάντηση, μπορούν να γίνουν κι άλλες συναντήσεις. Ευχής έργον! Μπορούν οι φίλοι που είναι σε άλλες πόλεις και ενδιαφέρονται, να τις οργανώσουν από αύριο κιόλας, ώστε να μας γράψουν εδώ, στη συνέχεια τί ειπώθηκε. Τα θέματα είναι συγκεκριμένα (ακολουθούν) και καλό είναι να ακουστούν απόψεις, ήδη από τώρα. Το topic είναι ανοιχτό και είναι πολύ καλό να γίνει ήδη προπαρασκευαστική κουβέντα ώστε να μην ξεκινάμε απ την αρχή εκεί. Η απόφαση και η ψηφοφορία θα παρθούν όμως στη συνάντηση και μόνο εάν οι περιστάσεις επιβάλλουν κάτι διαφορετικό (πχ μικρή συμμετοχή, πλήρης διάσταση απόψεων, οριακή πλειοψηφία κτλ), θα αλλάξει η διαδικασία.

2. Η "ατζέντα" της συνάντησης είναι η εξής:
Α) Τεχνική αναβάθμιση της λίστας και τρόποι που αυτή θα συμβεί,
Β) Σχέση της λίστας με άλλα κοινωνικά δίκτυα και κυρίως με το fb.

Επειδή πάνω στη ροή του λόγου, μπορεί εύκολα να προκύψει και κάποιο άλλο ζήτημα ή ψηφοφορία, φυσικά και θα συζητηθεί ΑΦΟΥ όμως λήξουμε τα δύο παραπάνω θέματα.

Κατά τα άλλα, θα υπενθυμίσω για ακόμη μια φορά (Λεωσθένη), ότι το θέμα του ban κάποιου μέλους, δεν είναι επί της παρούσης αφενός και αφετέρου κάναμε έκκληση να μην συνεχιστεί η κουβέντα για το συγκεκριμένο ζήτημα. Ο Γιώργος ο Σεβαστός, εφόσον παραμένει μέλος της παρέας μας, μπορεί να παρεβρεθεί στη συνάντηση και να υποστηρίξει τη θέση του, τον λόγο που προέβη σε προσβολές καθώς και άλλα θέματα που τον απασχολούν, όπως φυσικά του έχω γράψει ήδη εδώ και δημοσια.

Τέλος, θα υπενθυμίσω πως ο ρόλος μου ως διαχειριστής, καθώς και η επιλογή των προσώπων που βοηθούν και συμμετέχουν, έχει υπηρεσιακό χαρακτήρα, δηλαδή εκ των πραγμάτων βρίσκομαι σε αυτήν τη θέση. Το κάνω γιατί αυτό αποτελεί και επιθυμία των ιδρυτών της λίστας. Όποιος θεωρεί οτι μπορεί να συμμετάσχει σε αυτό, είναι ελεύθερος να θέσει υποψηφιότητα και να έρθει σε συννενόηση μαζί μου και φυσικά όποιος θεωρεί οτι δεν κάνω καλά τη δουλειά μου, μπορεί να το θέσει ευθέως και να γίνει ψηφοφορία με στόχο να με απαλλάξει.

Προς το παρόν περιμένω να ακουστούν απόψεις όσον αφορά τα δύο θέματα της ατζέντας. Ήδη το fb συζητιέται αρκετά, για το τεχνικό κομμάτι, και συγκεκριμένα ιδέες για την αναβάθμιση, η αλήθεια είναι οτι όντως θα πρέπει να υπάρξουν κι άλλες.

Αντι επιλόγου να πω πως, η αγάπη για την λίστα δεν είναι ένα θεωρητικό κατασκεύασμα που θα το φιλοσοφούμε αιωνίως και θα αναπολούμε τις παλιές καλές στιγμές. Η αγάπη για τη λίστα είναι έμπρακτη, όπως και η αγάπη για την κοπέλα μας, τη γυναίκα μας, τον φίλο μας, και τους γονείς μας. Η λίστα έχει ανάγκες, και χρειάζεται μεγάλα χέρια και όχι μεγάλα στόματα. Υπάρχουν πάρα πολλά που μπορεί να βοηθήσει κανείς και αρκεί ένα προσωπικό μήνυμα ή ένα mail στη διαχείριση για ιδέες και πώς μπορούν να υλοποιηθούν. Το δοκιμάσατε αλήθεια;
Μπορούμε να πούμε στους εαυτούς μας οτι "μπορώ κι εγώ να βοηθήσω σε κάτι;" Πόσοι από εσάς το έχετε πει αυτό;
Αυτό περιμένω/ουμε να δούμε. Όσο λιγοτεροι βοηθούνε, τόσο περισσότερο θα καθυστερούν οι αλλαγές που όλοι θέλουμε. Αν επιπλέον αναλωνόμαστε σε καβγάδες για θέματα που ξεκινούν για άλλους λόγους, τότε ακόμη χειρότερα.
Αν κάποιος δεν μπορεί, ακόμη και η απλή συμμετοχή του στον χώρο αυτόν (ασχέτως του πού αλλού επιλέγει να βρίσκεται), είναι η έμπρακτη απόδειξη της αγάπης του. Στα άλλα υπάρχουν δικαιολογίες (και είναι σεβαστές). Στο τελευταίο όμως, οχι, δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Εάν πραγματικά νοιάζεται κανείς, μπορεί να συμμετέχει και να πώς έρχονται οι "παλιές καλές στιγμές" όπως κι αν τις έχει ο καθένας στο μυαλό του.
Είναι θέμα επιλογής παίδες. Η αγάπη είναι έμπρακτη και αυτό, όσα χρόνια θα ζω, δεν μου το βγάζει κανένας απ το μυαλό. Και φυσικά, δεν μπορεί να υπάρξει αγάπη χωρις αμοιβαίες σχέσεις σεβασμού, μεταξύ των μελών. Όταν φτάσουμε στο σημείο να εφαρμόσουμε τον κανονισμό, τότε σημαίνει πως αυτό έχει ήδη πάψει να υπάρχει από πιο πριν...
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό vouhead » Τετ 11 Σεπ 2013, 8:15

Φυσικά με αφορμή αυτήν την συνάντηση, μπορούν να γίνουν κι άλλες συναντήσεις. Ευχής έργον! Μπορούν οι φίλοι που είναι σε άλλες πόλεις και ενδιαφέρονται, να τις οργανώσουν από αύριο κιόλας, ώστε να μας γράψουν εδώ, στη συνέχεια τί ειπώθηκε. Τα θέματα είναι συγκεκριμένα (ακολουθούν) και καλό είναι να ακουστούν απόψεις, ήδη από τώρα. Το topic είναι ανοιχτό και είναι πολύ καλό να γίνει ήδη προπαρασκευαστική κουβέντα ώστε να μην ξεκινάμε απ την αρχή εκεί. Η απόφαση και η ψηφοφορία θα παρθούν όμως στη συνάντηση και μόνο εάν οι περιστάσεις επιβάλλουν κάτι διαφορετικό (πχ μικρή συμμετοχή, πλήρης διάσταση απόψεων, οριακή πλειοψηφία κτλ), θα αλλάξει η διαδικασία.

Γειά σου Νίκο και γειά σε όλους, ήδη κάτι γίνεται μ' αυτό για Θεσσαλονίκη. Βέβαια θα βοηθούσε αν υπάρχει κανένα αρχείο με τα μέλη εδώ. Αναλαμβάνω να δω αν έχω τα στοιχεία, να τους ενοχλήσω με μαίηλ ή ότι άλλο και να δω τις διαθέσεις τους. Επίσης, για το θέμα της τελικής απόφασης και της ψηφοφορίας θα ήθελα, αν γίνεται φυσικά, αφού τελειώσει η βασική συνάντηση της Αθήνας να μπορέσουν να ψηφίσουν και οι μη παρόντες με κάποιο τρόπο. Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα έτσι. Τώρα αν ίσως το έχεις ήδη στο μυαλό σου αυτό για να γίνει, συγχώρεσε με που προτρέχω.

Αυτό Λεωσθένη δε θα πρεπε να το ξέρω μόνο εγώ ή 10, 20 κλπ αλλά όλοι όσοι συμμετέχουν ενεργά στο φόρουμ μας κι όπου βρεθούν κι όπου σταθούν θα έπρεπε να το δηλώνουν κατηγορηματικά και να μην συμμετέχουν στην κατακεραύνωση του χώρου μας, από άτομα που για τους δικούς τους προσωπικούς, υποκειμενικούς λόγους βγάζουν μόνο χολή και τίποτε άλλο.

Νεκτάριε, αυτοί που βγάζουν μόνο χολή κάνουν μόνο φασαρία. Κι αυτοί που ασχολούνται μαζί τους, είναι αυτοί που αρέσκονται μόνο στη χολή. Αλίμονο όμως αν η HW αισθάνεται κίνδυνο από αυτούς! Όμως υπάρχουν και δυσαρεστημένοι που αξίζει κανείς να τους ακούσει, να κάνει διάλογο κι αν ο διάλογος ευωδόσει να λύσει παρεξηγήσεις, να βρει λύσεις και τέλος πάντων να υπάρξει μια θετική έκβαση.

Τέλος, όταν το χέρι παθαίνει γάγγραινα το κόβουμε για να σωθεί το υπόλοιπο σώμα!

Αυτή είναι βαριά κουβέντα.... Η HW δεν πρέπει να φτάνει εκεί... Σκέψου ότι μετά το σώμα θα πρέπει να ζήσει με ένα χέρι.

Καλά να είστε!

Καλά να είστε!
Αγγελος Βιδάλης
Θεσσαλονίκη Κάτω Πυλαία
http://weather.vouhead.gr

Παρα 10 μέτρα *FKP*
http://users.otenet.gr/~ang-9/photos/fkp.html
ΕικόναΕικόνα
    Άγγελος Βιδάλης (Παρα 10 μέτρα FKP) - Κάτω Πυλαία Θεσσαλονίκης
Άβαταρ μέλους
vouhead

ΠροηγούμενηΕπόμενο