Αναφορές Νοεμβρίου 2017

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Αναφορές Νοεμβρίου 2017

Δημοσίευσηαπό stapan » Κυρ 19 Νοέμ 2017, 14:26

Το πρωί στο Περιστέρι πέρασε και πάλι μια ισχυρή καταιγίδα με ηλεκτρικά και πολύ νερό.Αυτή η εβδομάδα μας "μούλιασε" για τα καλά.Ευτυχώς δεν είχαμε πλημμυρικά φαινόμενα,διότι η πόλη δεν μπορεί να χαρακτηριστεί θωρακισμένη σε τέτοιου είδους προβλήματα...
stapan

Re: 19 Νοεμβρίου 2017

Δημοσίευσηαπό Maria K » Κυρ 19 Νοέμ 2017, 20:10

Τελευταία μέρα του κυκλώνα Ζήνωνα/Numa και η Αττική πήρε το δωράκι της! Η βροχή που ανέφερε ο Στάθης έφτασε κι εδώ στην Αργυρούπολη καθώς το μέτωπο διέσχισε όλο το λεκανοπέδιο. Ο απειλητικός ουρανός με την άγρια ομορφιά πάνω από την πόλη και το Σαρωνικό υποσχόταν χοάνες και στροβίλους. Στρόβιλοι δεν έπεσαν στην αντίληψή μου αλλά δύο χοάνες παρατηρήθηκαν και φωτογραφήθηκαν από παρατηρητή άλλης καιρικής ομάδας. Πάρτε μια ιδέα από τον επίλογο του "Ζήνωνα" και κάποια στιγμή θα αναφερθώ αναδρομικά και στις προηγούμενες μέρες αυτής κακοκαιρίας:

Πρωινή εικόνα του ουρανού πριν την έλευση του μετώπου:
Εικόνα

Το μέτωπο έχει καταπιεί το κέντρο της Αθήνας και κατεβαίνει προς τα νότια προάστια.
Εικόνα

Φτάνοντας στο Σαρωνικό κατεβάζει "μύτες"
Εικόνα

Προσπαθεί να φτιάξει χοάνη πάνω από τον Άλιμο
Εικόνα

Ένα τέρας πάνω από τη Γλυφάδα
Εικόνα

Καταιγίδα μέσα στο Σαρωνικό κρύβει την Αίγινα.
Εικόνα

Περισσότερες εικόνες καθώς και 3 μικρά βιντεοκλιπς που δείχνουν την περιστροφή των νεφών έχω ανεβάσει στο παρακάτω λινκ
https://photos.app.goo.gl/A7e6pA1C3OJf9rdG3
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό stapan » Κυρ 19 Νοέμ 2017, 20:56

Εξαιρετικές φωτογραφίες.Το καλό να είσαι σε ψηλό κτήριο.Δυστυχώς εγώ είμαι σε μονοκατοικία και δεν έχω ορίζοντα...
stapan

Δημοσίευσηαπό christosz » Δευτ 20 Νοέμ 2017, 12:09

Μια πολύ γεμάτη καιρικά η βδομάδα που πέρασε. Αν τη θεωρήσουμε από Δευτέρα έως Κυριακή, όλες τις μέρες έβρεξε. Άλλες περισσότερο άλλες λιγότερο, είχαμε και καταιγίδες με μεγάλη συχνότητα κεραυνών κυρίως την Πέμπτη αλλά και την Παρασκευή το πρωί. Και στο τέλος το Σάββατο καταλήξαμε με ένα "Medicane" να επηρεάζει τα νησιά του Ιονίου και την Δυτική Στερεά.
Συνολικά δεχτήκαμε γύρω στα 90mm. Πολύ καλά μπορώ να πω ;)

Τώρα περιμένουμε το ψυχρό μέτωπο, το οποίο έδωσε το πρωί την πρώτη χιονόπτωση στο Περτούλι, να πάρουμε και μια γεύση ψύχρας!

Καλημέρα!!!
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Re: 19 Νοεμβρίου 2017

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τετ 22 Νοέμ 2017, 22:25

Πέρασαν οι βροχές, ήλθαν οι λιακάδες και οι αντικυκλωνικές συνθήκες. Κι όμως, πάνω από την ηλιόλουστη Ελλάδα, φάνηκαν οι θύσανοι που ταξιδεύουν μαζί με τον αεροχείμαρρο πάνω από το Αγαίο. Βιαστικοί αγγελιοφόροι του καιρού της βόρειας Ευρώπης, χάρισαν στο δειλινό το ροδόχρυσο χρώμα τους και έφυγαν μακριά.

Εικόνα

Καλή σας νύχτα!
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 28 Νοέμ 2017, 7:54

απο το πρωι της κυριακης αλλαγη του καιρου στην Αρτα με αρκετη βροχη να εχουμε απο το μεσημερι και μετα ενω ειχαμε και πολλα ηλεκτρικα εχοντας και καπποιες πωσεις τασης ρευματος. η χθεσινη μερα περασε με αστατοκαιρο στην Αρτα εχοντας καποια περασματα τοπικων ομβρων καποιοι απο αυτους με εντονο ρυθμο. η τελευταια κακοκαιρια ειχε στορμ τοταλ 75.4 στη Βλαχερνα και 58μμ ο σταθμος μεσα στη πολη της Αρτας.Βελτιωμενος τωρα ο καιρος και περιμενουμε νεα επιδυνωση απο πεμπτη
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Παρ 01 Δεκ 2017, 8:13

πολυ υγρο κλεισιμο ο καιρος στην Αρτα. απο Τεταρτη βραδυ αρχισε η βροχη ενω και χτες ολη μερα εβρεχε σε χαλαρους ρυθμους ενω η υγρασια με το που επιασε η βροχη πηγε 99% κανοτας την κατασταση εξω πολυ δυσκολη μουσκεμα εσωτερικες σκαλες τζαμια θολομενα στις πορτες και πολλα αλλα τετοια. 17μμ μας αφησε η χθεσινη βροχη ενω τωρα περιμενουμε τα εντονα καιρικα φαινομενα να δουμε που θα χτυυπησουν
nektarios 1451

Re: Ο Νοέμβρης στην Αργυρούπολη

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 07 Δεκ 2017, 14:02

Μια γρήγορη νοσταλγική ματιά στο φετινό βροχερό Νοέμβρη με τους εντυπωσιακούς ουρανούς:

https://oikairoimou.blogspot.gr/2017/11/blog-post.html
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης