Τεχνικά θέματα για σταθμούς, κάμερες, κ.α.

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Εξάτμιση

Δημοσίευσηαπό PavlosA » Πέμ 21 Ιούλ 2011, 10:07

θέλω να μετρήσω την εξάτμιση σε ένα χώρο που πρόκειται να γίνει ένα νέο γκολφ...
Είναι μεγάλη η έκταση, θα βάλω δύο νέους σταθμούς για τα υπόλοιπα δεδομένα της περιοχής, αλλά μήπως υπάρχει γνώση για το πως μετριέται η εξάτμιση;;;

Δεν ξέρω αν είναι καλά εδώ που θα βάλω το θέμα;;; αλλά οι mod μπορούν να το πάνε σε καταλληλότερη θέση αν πρέπει....
Παυλος Αγγελιδης - Καλαμακι

"Life is not about waiting for the storms to pass.... it's about learning how to dance in the rain"
Άβαταρ μέλους
PavlosA

Re: Εξάτμιση

Δημοσίευσηαπό xionias81 » Κυρ 14 Αύγ 2011, 12:50

Παύλο η εξάτμιση μετράται με εξατμισίμετρο. Το κλασσικό είναι το τύπου Α (class A evaporation pan) (δες π.χ http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE% ... F%81%CE%BF). Αλλά υποψιάζομαι οτι θέλεις να μετρήσεις εξατμισοδιαπνοή, αφού πρόκειται για χλοοτάπητα. Αυτή μετράται με πλήρη μετεωρολογικό σταθμό (τα κλασικά συν μετρητή ακτινοβολίας) και το κατάλληλο λογισμικό. Για περισότερες πληροφορίες είμαι στη διάθεσή σου.
Αχιλλέας Θεοχάρης
Αχιλλέας Θεοχάρης (Γέρακας-Γαργηττός,260μ)
xionias81

Σταθμοί σε βουνά

Δημοσίευσηαπό Solon » Σάβ 19 Νοέμ 2011, 10:22

Καθώς κοιτάω συχνά τους σταθμούς στα μεγάλα υψόμετρα παρατηρώ ότι αυτή την ώρα 10:17 ώρα Ελλάδας οι σταθμοί στην Πάρνηθα έχουν διαφορά 6.6oC με υψομετρική διαφορά 100 μόλις μέτρων. Πιστεύω ότι αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι ο πάνω σταθμός γεμίζει με πάγο, όπως τα δέντρα που βλέπουμε σε φωτογραφίες και ο πάγος είναι ως γνωστόν καλό μονωτικό. Άλλη λογική εξήγηση δε μπορώ να σκεφτώ, εκτός και αν έχει χαλάσει ο αισθητήρητας, ενός εκ των δύο σταθμών. Από την άλλη όμως αυτό δημιουργεί αμφιβολίες κατά πόσον μετράνε ορθά οι σταθμοί που δεν προστατεύονται από το φαινόμενο της συσσώρευσης πάγου.

Υ.Γ. Πρώτο ποστ στη νέα σελίδα, καλορίζικη.
Solon

Re: Σταθμοί σε βουνά

Δημοσίευσηαπό Solon » Σάβ 19 Νοέμ 2011, 10:34

Συγκεκριμένα -1.1oC με 5.4oC στις 10:17 ενώ τώρα 10:34 το απόλυτο άθροισμα τους πήγε στους 6.9oC!
Solon

Re: Σταθμοί σε βουνά

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Σάβ 19 Νοέμ 2011, 14:56

Περιεργάκι όντως και συνεχίζεται ακόμα, μάλιστα για λίγο ξεπέρασε και τους 7 βαθμούς η διαφορά! Υποθέτω ότι στον ένα σταθμό έχει πολύ περισσότερο χιόνι και πάγο. Δεν ξέρω σε τι βαθμό η διαφορά αυτή είναι υπαρκτή, δηλαδή στον έναν το χιόνι έχει λιώσει εντελώς οπότε η ηλιακή ενέργεια ανεβάζει τη θερμοκρασία, στον άλλο πηγαίνει στο χιόνι που ακόμα λιώνει (λανθάνουσα θερμότητα).
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

αξιοπιστία σταθμού Ρεας

Δημοσίευσηαπό hydreaki » Σάβ 10 Δεκ 2011, 17:58

Γεια σε όλους τους Φίλους

Βρίσκω την ευκαιρία να απαντήσω στο Γιώργο και στο Πέτρο που μου στείλαμε προσωπικό email στο παρελθόν αλλα και στους φίλους του group που πιθανόν έχουν κάποια αμφιβολία.

Ο Σταθμός της Ρεας είναι ίσως απο τους λίγους με NIST certification αξιοπιστίας των μετρήσεων.

Επιπλέον έχω και ένα back up Davis σταθμό που βρίσκετε στον ίδιο στυλο και σας διαβεβαίωνω ότι οι αποκλίσεις τους μεταξύ τους δεν είναι ποτέ μεγαλύτερος του 0.3..

Οι τυχων διάφορες στην θερμοκρασία απο το Σταθμο της Δροσιάς η των δυο του Διονύσου , προφανώς οφείλετε στη θέση , μιας και βρίσκουμε σε μέρος σκιερο το χειμώνα μετα τις 13:00 to μεσημέρι....αλλα επίσης και στον φαινόμενο των αναστροφων μιας και βρίσκουμε στους πρόποδες της Πεντέλης και στα 430, 450....

Καλο χειμώνα να έχουμε με πολλά χιοnia

Νικόλας

http://www.reaweather.gr
http://www.hydraweather.gr
hydreaki

Re: αξιοπιστία σταθμού Ρεας

Δημοσίευσηαπό Meteolarissa » Σάβ 10 Δεκ 2011, 20:44

.
Τελευταία επεξεργασία από Meteolarissa και Τρί 02 Ιούλ 2013, 19:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Meteolarissa

Δημοσίευσηαπό hydreaki » Σάβ 10 Δεκ 2011, 22:19

Γεια σου Βασίλη

Όπως ξέρεις ο Σταθμός Davis έχει ακρίβεια +- 0.5

To NIST σου εγγυάται την Ακρίβεια αυτή...Μην μπερδεύεται...δεν κάνει τον σενσορα να έχει μικρότερο περιθώριο λάθους απλά εγγυάται το 0.5

Τεσταρουνε το σενσορα σε θερμοκρασίες. -45,-26,-18,+4,+27,+60.

Ο Αricher μπορει να σου στέιλει σενσορα με NIST certification....είναι λίγο πιο ακριβός (50us) όπως επίσης μπορει να πάρεις σερτιφικατιον και στο βροχομετρο και στο άνεμομετρο.....

Να ξέρεις ότι έχω 3 σταθμούς και 5 σενσορες....και πραγματικά ακόμα και μεταξύ τους δεν έχουν διάφορα πάνω απο 0.5...

Αυτο που παιζει για μενα ρολο μεγαλο εναι ο κλωβος και νομιζω ο κλωβος με την τρυπα απο κατω ειναι ο καλυτερος...Και το καταλαβαίνεις το καλοκαίρι όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία απότομα η όταν κατεβαίνει απότομα....Οι κλωβοι που δεν έχουν το κενό απο κάτω αργουνε αρκετή ώρα να μετρήσουν την αλλαγή σε σημειο κάποια στιγμή να έχουν και 2 βαθμούς διάφορα... Και ας έχουνε φανακι ολα..

το λινκ NIST

http://www.nist.gov/traceability/
hydreaki

Δημοσίευσηαπό Meteolarissa » Κυρ 11 Δεκ 2011, 1:37

.
Τελευταία επεξεργασία από Meteolarissa και Τρί 02 Ιούλ 2013, 19:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Meteolarissa

Δημοσίευσηαπό hydreaki » Κυρ 11 Δεκ 2011, 9:52

Καλημερα Βασιλη

Αμα παρεις τον Davis vantage pro2 ο κλωβος του δεν εχει το κενο απο κατω ...
και μετα μπορεις να παρεις το φανακι,μπαταριες το
board που ριχνει τις στροφες στη μεση,sola panel ξεχωριστα και να το κανεις 24h fan aspirated....

Μαλλον μονο το εγω το εχω κανει αυτο :oops: ....
hydreaki

Επόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης