Τεχνικά θέματα για σταθμούς, κάμερες, κ.α.

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Ασύρματη κάμερα για τον καιρό.

Δημοσίευσηαπό theologosmonachos » Παρ 04 Απρ 2014, 22:19

Να είστε καλά κ. Παναγιώτη, οι συμβουλές σας πάντοτε πολύτιμες αγαπητέ μου... θα δοκιμάσω και ελπίζω να έχω αποτελέσματα. Σας ευχαριστώ πολύ για όλα και να έχουμε καλή μετάνοια κατά την εβδομάδα των παθών του Κυρίου μας και καλή Ανάσταση πνευματική σε όλους μας. Να έχετε την ευχή της Παναγιάς μας.
theologosmonachos

Re: Τεχνικά θέματα για σταθμούς, κάμερες, κ.α.

Δημοσίευσηαπό NIDRO » Δευτ 04 Ιαν 2016, 15:23

Καλησπέρα σας!
Eίμαι ο Νίκος,καινούριος στο forum.
Ενδιαφέρομαι για τον Vantage Vue.Οι απορίες που εγείρονται αφορούν στο
1) Απο πού; 2) Πόση διαφορά τιμής θα βρω από Αμερική,3) Αν η διαφορά είναι μεγάλη και αξίζει πως αποφέυγω το τελωνείο,μόνο μέσω κάποιου γνωστού σε χώρα εκτός Ε.Ένωσης;
NIDRO

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Δευτ 04 Ιαν 2016, 16:04

Αγαπητέ φίλε,

είχα αγοράσει το 2008 από Αμερική το τότε μοντέλο και η τιμή σε σχέση με τον Έλληνα αντιπρόσωπο ήταν χαώδης. Τότε ο Έλληνας το πουλούσε πάνω από 1000 ευρώ και εμένα και με τελωνείο μου ήρθε στα 600 ευρώ.

Προσοχή όμως: Τότε η ισοτιμία ήταν 1,45 ενώ τώρα 1,10 που σημαίνει ότι το κέρδος από την ισοτιμία είναι πλέον μικρό (για 1000 δολάρια έδινες 690 ευρώ και τώρα δίνεις 910 ευρώ χοντρικά). Επίσης, λόγω δουλειάς, είχα εκτελωνιστή συνεργάτη που το πέρασε σε χαμηλή δασμολογική κλάση για να αποφύγω δασμούς (εδώ γίνεται το πάρτυ, και γι αυτό αν πας να το φέρεις με το τελωνείο να ζητήσεις από τον προμηθευτή να σου πουν το tariff code που υπόκειται και κατόπιν να ρωτήσεις στο τελωνείο σε τι δασμολογικό καθεστώς υπόκειται το συγκεκριμένο tariff code, για να μη βρεθείς προ εκπλήξεων) ενώ δεν μου πήρε αμοιβή (βάλε +50-100 ευρώ).

Δεν ξέρω πλέον αν αξίζει τον κόπο λόγω της ισοτιμίας και του τελωνείου. Θα πρέπει να κάνεις έρευνα στην Αμερική να δεις το κόστος και βεβαίως να δεις τη δυνατότητα να σου σταλεί μέσω κάποιου φίλου ή συγγενή για να έρθει ως απλό δέμα και όχι ως εμπόρευμα. Παράλληλα, ρώτα και τον αντιπρόσωπο, δεν ξέρεις, λόγω internet, μπορεί και να κατάλαβαν με τα χρόνια ότι δεν υπάρχει μονοπώλιο και μπορεί να έχουν εκλογικεύσει τις τιμές τους. Τέλος, ελεύθερη αγορά υπάρχει, γιατί δεν ψάχνεις και την ευρωπαική αγορά? Μπορεί να το βρεις οπουδήποτε μια ευκαιρία.

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό NIDRO » Δευτ 04 Ιαν 2016, 23:18

Ευχαριστώ φίλε Βαγγελη κατά πρώτον για την άμεση απάντηση. Ναι μεν οι ισοτιμίες έχουν αλλάξει από τότε αλλά και πάλι οι διαφορές είναι αισθητές.Έψαξα λίγο και βρήκα ένα κατάστημα στην Αμερική που δίνει τον Vantage vue 6250 (us version metric) και το weatherlink 6555 ip στα 538 ευρώ! Έχω κάποιο γνωστό στην Αυστραλία (εκεί τι τελωνειακοί δασμοί παίζουν,εννοώ αξίζει να το παραλάβει αυτός και να μου το στείλει ως δώρο-gift;),αλλά νομίζω θα μπλέξω...
Υπάρχει και η λύση του αντιπροσώπου αλλά ξεφεύγει πολύ η τιμή 1000+ ευρώ..
NIDRO

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες