Τεχνικά θέματα για σταθμούς, κάμερες, κ.α.

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: αξιοπιστία σταθμού Ρεας

Δημοσίευσηαπό Meteolarissa » Κυρ 11 Δεκ 2011, 10:55

.
Τελευταία επεξεργασία από Meteolarissa και Τρί 02 Ιούλ 2013, 19:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Meteolarissa

Re: αξιοπιστία σταθμού Ρεας

Δημοσίευσηαπό hydreaki » Δευτ 12 Δεκ 2011, 21:20

Το Vue δενξερω αμα το δοκιμασες καλοκαιρι ...αλλα εξαιτειας της ελλειψης φαν να περιμενεις μεγαλυτερες δισφορες την ημερα ...
hydreaki

Τεχνικό ερώτημα για Davis/Weather Link

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Δευτ 31 Δεκ 2012, 0:33

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Ξεκινώ με μία γρήγορη αναφορά για την απίστευτη βροχόπτωση του διημέρου: Στην Πολιτεία έπεσαν 135 χιλιοστά, 26 χθες και τα υπόλοιπα σήμερα. Έτσι το σχετικά άνομβρο 2012 μέχρι και τον Οκτώβριο, κλείναι με 650 χιλιοστά, που είναι κι ελαφρώς παραπάνω και από τον μέσο όρο για την περιοχή.

Στο προκείμενο τώρα: Καταστράφηκε το pc μου και ύστερα από προσπάθεια κατάφερα να συνδέσω τον Davis με το νέο pc. Το πρόβλημά μου είναι ότι είχα κάνει back up μέχρι και το 2010 κι από εκεί και πέρα τα στοιχεία χάθηκαν από το weather link. Έχω όμως σε pdf τα στατιστικά ανά μήνα. Ξέρει κάποιος να μου πει αν μπορώ, και αν ναι με ποιον τρόπο, να περάσω χειροκίνητα τα βασικά στοιχεία στο πρόγραμμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι το 2013 να είναι καλύτερο για όλους μας σε σχέση με το έτος (κι όχι μόνον) που φεύγει και πάνω από όλα να έχουμε την υγειά μας. Επίσης, καιρικά εύχομαι να δούμε και κανένα χιόνι της προκοπής γιατί για την περιοχή μου έχουμε να δούμε ιστορικό χιόνι από τον Φεβρουάριο του 2008. Με τα ψέμματα δηλαδή κλείνουμε 5ετία, μία μίνι περίοδο πέτρινων χρόνων δηλαδή και δεν το πολυκαταλάβαμε.

Βαγγέλης Καρακούλης (Πολιτεία 360 μέτρα)
http://users.otenet.gr/~vag1976/
Vaghelis1976

Re: Τεχνικό ερώτημα για Davis/Weather Link

Δημοσίευσηαπό LeoP » Δευτ 31 Δεκ 2012, 15:14

Γεια σου Βαγγέλη,

Γράφεις ότι τα 650 χιλιοστά είναι ελαφρώς πάνω από το μέσο όρο της περιοχής. Πόσος είναι ο μέσος όρος για την περιοχή σου και πως υπολογίστηκε αυτός;

Για το άλλο θέμα δεν ξέρω πως να σε βοηθήσω. Το μόνο που έχω να πω είναι ότι λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια των δεδομένων αυτών. Τα δικά μου τα κάνω back-up κάθε μέρα μπας και γλυτώσω από ένα τέτοιο εφιάλτη!
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Δευτ 31 Δεκ 2012, 15:38

Αυτό είναι κάτι που το έχω ψάξει και εγώ επειδή έχω χάσει κάποιες ημέρες δεδομένων (ευτυχώς όχι πολλές) χωρίς να βρω απάντηση..

Επίσης, σχετικό-άσχετο, είσαι σίγουρος ότι ο σκληρός έχει καταστραφεί; Διότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να ανακτηθούν τα δεδομένα από εκεί, εκτός αν έχει καεί εντελώς!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Δευτ 31 Δεκ 2012, 19:17

Ευχαριστώ και τους δυο σας για την απάντηση.

Λεωσθένη, σε ό,τι αφορά τα στατιστικά, η αλήθεια είναι ότι το συμπέρασμά μου είναι ψιλόμπακαλίστικο. Ξέροντας ότι η Αθήνα έχει 400 χιλιοστά και τα Ανάβρυτα κάπου 480 χιλιοστά και έχοντας στατιστικά από το 2005 για την περιοχή μου στην Πολιτεία που βγάζουν μ.ο. 600 χιλιοστά, έκανα τον υπολογισμό.

Γιώργο, θα σου απαντήσω σε προσωπικό μήνυμα για τον σκληρό για να μην κουράζω τη λίστα.

Καλή χρονιά να έχουμε.

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό hydreaki » Δευτ 31 Δεκ 2012, 21:24

Γεια σου Βαγγέλη

Δες μήπως τα έχεις στον server του ΟΤΕ.

Εγώ στο τέλος κάθε μήνα το NOAAPRMO.TXT το κάνω rename σε πχ NOAADEC12.TXT και το κάνω upload ston OTE...

Καλή Χρόνια με υγεία

Νικόλας

http://www.reaweather.gr
http://www.hydraweather.gr
hydreaki

Calibration Βροχομετρου DAVIS

Δημοσίευσηαπό hydreaki » Πέμ 07 Φεβ 2013, 22:26

Καλησπέρα σε όλους.

Ο σταθμός της Ρεας 1 Δεκέμβριου έκλεισε 6 χρόνια λειτουργείας. Μετα απο πολλά πειράματα για τον τροπο διόρθωσης του εργοστάσιακου λάθους στο βροχομετρο...αναπόφευκτα ο σωστός τρόπος αν και χρόνοβορος ειναι η σύγκριση του με ενα αναλογικό βροχομετρο...

Ετσι μπορώ να πω οτι απο πέρσι την Ανοιξη το βροχομετρο του σταθμού ειναι απόλυτα συμβατό με τις μετρήσεις του αναλογικού, ενώ σε βροχοπτώσεις με πολυ μεγάλη ραγδαιοτητα η απόκλιση του ειναι της τάξεως του 1-2 % στα 50 χιλιοστα βροχής.

Υπενθυμίζω οτι εδω και τρία χρόνια ο σενσορας θερμοκρασίας ειναι NIST certified. Δηλαδή έχει πιστοποιηση οτι ο ποσοστό λάθους δεν ξεπερνάει τις προδιαγραφές της Davis.

Παρακάτω ενα λινκ για αγορά αναλογικού Βροχομετρου.

http://www.goldtime.gr/shop/product_inf ... 5%D4%D1%C1

Νικόλας

http://www.reaweather.gr
http://www.hydraweather.gr
hydreaki

Συνεχεια calibration ψηφιακου βροχομετρου

Δημοσίευσηαπό hydreaki » Τρί 01 Οκτ 2013, 16:55

Καλημερα σε ολους

Αλλος ενας τροπος για να δουμε ποσο χανει,αν χανει, το rain collector ειναι να αγορασουμε το bucket μονο και να το τοποθετησουμε διπλα στον σταθμος , εχοντας βαλει απο κατω εναν μικρο κουβα η ενα πλαστικο μπουκαλι του νερου αφου κοψουμε το στομιο και βαζοντας και ενα βαριδι μεσα.

Γνωριζοντας απο τις διαστασεις του bucket οτι 544ml βροχης ειναι 25,4mm, μπορουμε ευκολα να δουμε κατα ποσο ο σταθμος μας ειναι σωστα calibrated.

Nikolas

Καλησπερα σε ολους

Θα ηθελα την γνωμη σας στο παρακατω

Στη Ρεα εχω ενα Davis σταθμο και παραλληλα εχω βαλει ενα αναλογικο βροχομετρο.
Ολη την προηγουμενη χρονια εκανα το καλυτερο δυνατο calibration του ψηφιακου βροχομετρου με οδηγο το αναλογικο.

Παρολα αυτα υπαρχουν μερες οπως η σημερινη που λογω της μεγαλης ραγδαιοτητας πανω απο 180mm/hr , η αποκλιση ειναι αρκετη.... Ραγδαιοτητες μικροτερες των 100 η αποκλιση μου ειναι απο 0 εως 3%...

Το ψηφιακο σημερα κατεγραψε βροχοπτωση 29,4 ενω το αναλογικο 32,4

Η ΕΡΩΤΗΣΗ

Να επεμβαινω στα δεδομενα του weatherlink και να κανω corrections η οχι...

ευχαριστω

Νικολας

Http://www.reaweather.gr
Http://www.hydraweather.gr
Τελευταία επεξεργασία από hydreaki και Κυρ 24 Νοέμ 2013, 10:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
hydreaki

Re: Δεδομενα αναλογικου και ψηφιακου βροχομετρου

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 01 Οκτ 2013, 16:58

Η απάντηση Νικόλα κατ' εμένα είναι προφανώς όχι.
Μπορείς όμως να αναρτάς και τις μετρήσεις του αναλογικού.

Όσον αφορά σε αυτό που γράφεις ότι ρύθμισες το ψηφιακό με βάση το αναλογικό δεν το βρίσκω αξιοπιστο. Κυρίως γιατί αν το ρυθμίσεις να πάει μαζί με το αναλογικό σε μια έντονη βροχόπτωση θα έχει την τάση να υπερμετράει τον μέτριο και τον ασθενή υετό σε σχέση με τα άλλα ψηφιακά βροχόμετρα. Αν ο ρόλος του δικού σου σταθμού είναι να αποτελεί μέτρο σύγκρισης με το υπόλοιπο δίκτυο θα πρέπει να κάνεις ένα πολύ προσεκτικό τεστ όπως το κάνουν όλοι και από κει να βγάλεις τη ρύθμιση.
Άβαταρ μέλους
LeoP

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Majestic-12 [Bot] και 1 επισκέπτης