Τεχνικά θέματα για σταθμούς, κάμερες, κ.α.

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: ΚΑΙΡΟΣ ON LINE ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΔΟΜΕΝΑ

Δημοσίευσηαπό Polyvios » Τετ 23 Οκτ 2013, 14:35

Μπορεις να ανεβασεις τα δεδομενα σε σελιδα του σταθμου,ακολουθησε τις παρακατω οδηγιες

http://www.metar.gr/index.php?option=co ... &Itemid=97

Επισης θα πρεπει να φτιαξεις ενα κλωβο με ανεμιστηρα κ να τοποθετησεις μεσα τον πομπο που εχει κ τον αισθητηρα θερμοκρασιας ωστε να εχεις αξιοπιστα αποτελεσματα..
Πολύβιος
Σταυράκια Ηράκλειο Κρήτης 250μ
http://www.metar.gr/ws/stavrakia/index.htm
Άβαταρ μέλους
Polyvios

Δημοσίευσηαπό theologosmonachos » Δευτ 11 Νοέμ 2013, 16:58

παιδιά σας ευχαριστώ όλους... με την βοήθεια σας είμαι σε καλό δρόμο και σύντομα θα έχω κι εγω τα καιρικά δεδομένα του τόπου μου. να είστε όλοι καλά./
...και αυτή τη στιγμή ο καιρός εκδηλώνει μεγάλο ενδιαφέρων... είχα αρχίσει να ανησυχώ με της καλοκαιρίες.
theologosmonachos

Δημοσίευσηαπό theologosmonachos » Δευτ 11 Νοέμ 2013, 17:01

Polyvios έγραψε:Μπορεις να ανεβασεις τα δεδομενα σε σελιδα του σταθμου,ακολουθησε τις παρακατω οδηγιες

http://www.metar.gr/index.php?option=co ... &Itemid=97

Επισης θα πρεπει να φτιαξεις ενα κλωβο με ανεμιστηρα κ να τοποθετησεις μεσα τον πομπο που εχει κ τον αισθητηρα θερμοκρασιας ωστε να εχεις αξιοπιστα αποτελεσματα..

η μέτρηση που κάνει στο δικό του κλωβό δεν είναι έγκυρη;
theologosmonachos

Re: Συνεχεια calibration ψηφιακου βροχομετρου

Δημοσίευσηαπό hydreaki » Κυρ 24 Νοέμ 2013, 10:07

Καλημερα σε ολους

Αλλος ενας τροπος για να δουμε ποσο χανει,αν χανει, το rain collector ειναι να αγορασουμε το bucket μονο και να το τοποθετησουμε διπλα στον σταθμος , εχοντας βαλει απο κατω εναν μικρο κουβα η ενα πλαστικο μπουκαλι του νερου αφου κοψουμε το στομιο και βαζοντας και ενα βαριδι μεσα.

Γνωριζοντας απο τις διαστασεις του bucket οτι 544ml βροχης ειναι 25,4mm, μπορουμε ευκολα να δουμε κατα ποσο ο σταθμος μας ειναι σωστα calibrated.

Nikolas
hydreaki

Τεχνικά θέματα για σταθμούς, κάμερες, κ.α.

Δημοσίευσηαπό theologosmonachos » Παρ 14 Μαρ 2014, 8:50

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας.
Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχω μετεωρολογικό σταθμό και τα δεδομένα τα ανεβάζω στο : http://www.meteogreece.net/ws/megistilavra/
θα ήθελα να τοποθετήσω κάμερα για τον καιρό, όμως στο σημείο που είναι ο μετεωρολογικός σταθμός μου δεν έχει ρεύμα και γι' αυτό το λόγο είναι και ασύρματος και η κάμερα που θα τοποθετήσω θα είναι κοντά στο σταθμό.
Η απορία μου είναι το τι θα χρειαστώ για να έχω ασύρματη κάμερα. η απόσταση με τον υπολογιστή μου είναι περίπου 40m.

Τι εξοπλισμός χρειάζεται; και αυτές η ασύρματες κάμερες πως τροφωδοτούντε για να είναι σε λειτουργία αφού δεν έχουν παροχή ρεύματος; με μπαταρία; και τι διάρκεια ζωής έχουν αυτές;

Ο εξοπλισμός σίγουρα για αρχή είναι μια αδιάβροχη κάμερα ασύρματη...
Τι απαιτείτε?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
theologosmonachos

Re: Ασύρματη κάμερα για τον καιρό.

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Σάβ 15 Μαρ 2014, 23:09

Καλησπέρα σας, δύσκολο και ίσως ακριβό το όλο θέμα. Πρέπει να βρείτε μία καλή και μικρή ασύρματη κάμερα την οποία θα τοποθετήσετε μέσα σε ένα σιδερένιο μακρόστενο "κουτί", όπως αυτά που έχουν οι κάμερες ασφαλείας. Ένα μεγάλο πρόβλημα είναι το ρεύμα, αν δε γίνεται να βάλετε κάποια μπαλαντέζα λόγω μεγάλης απόστασης θα μπορούσατε να στήσετε ένα φωτοβολταϊκό αλλά θα σας στοιχίσει αρκετά... Λογικά κάποιο άλλο μέλος από εδώ θα έχει κάποια άλλη λύση, αν σκεφτώ κάτι άλλο θα σας το γράψω. ;)
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό theologosmonachos » Παρ 21 Μαρ 2014, 22:22

Panos Ευχαριστώ πολύ! τελικά θα κάνω εγκατάσταση παροχής ρεύματος και μια κάμερα εξωτερική ασύρματη νομίζω ότι θα γίνει δουλειά... ;)
theologosmonachos

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Δευτ 24 Μαρ 2014, 18:59

theologosmonachos έγραψε:Panos Ευχαριστώ πολύ! τελικά θα κάνω εγκατάσταση παροχής ρεύματος και μια κάμερα εξωτερική ασύρματη νομίζω ότι θα γίνει δουλειά... ;)

Τίποτα, και ό,τι άλλο θελήσετε βάλτε μία φωνή και θα σας απαντήσω ;) Χρόνια πολλά και για αύριο!
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό theologosmonachos » Πέμ 27 Μαρ 2014, 15:30

Εγώ είμαι πάλι... Είμαι άσχετος τελικά... Ερώτησης: Που ανεβάζω online την κάμερα στο ίντερνετ; υπάρχει κάποιος ιστότοπος; και αν ναι! που;...
Ευχαριστώ τα μέγιστα εκ Μεγίστης Λαύρας.
theologosmonachos

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Πέμ 03 Απρ 2014, 18:24

theologosmonachos έγραψε:Εγώ είμαι πάλι... Είμαι άσχετος τελικά... Ερώτησης: Που ανεβάζω online την κάμερα στο ίντερνετ; υπάρχει κάποιος ιστότοπος; και αν ναι! που;...
Ευχαριστώ τα μέγιστα εκ Μεγίστης Λαύρας.

Καλησπέρα σας, μπορείτε με το πρόγραμμα TinCam το οποίο είναι δωρεάν μπορείτε να βάλετε την κάμερα στη σελίδα του σταθμού σας, κατεβάστε το, περιηγηθείτε στα μενού και δείτε πως δουλεύει... Οτιδήποτε θελήσετε επικοινωνήστε ξανά εδώ και εμείς θα σας βοηθήσουμε :) .
Καλό απόγευμα και καλό στάδιο για τις άγιες μέρες που διανύουμε!
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης