Άλλα θέματα & μετεωρολογικές απορίες

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Μετεωρολογικός Σταθμός Νέας Πεντέλης 340μ

Δημοσίευσηαπό aspyriris » Τετ 12 Δεκ 2012, 23:33

Καλές παρατηρήσεις Βαγγέλη να έχεις.
Άλλος ένας σταθμός στην ευρύτερη περιοχή του γνωστού αυχένα :)
aspyriris

Υπολογισμός υψομέτρων χιονόπτωσης

Δημοσίευσηαπό meteogus » Παρ 14 Δεκ 2012, 21:27

Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα!!αν και δε γράφω στη λίστα, ωστόσο σας παρακολουθώ σε μεγάλο βαθμό και ειδικά τώρα με τους πρόσφατους χιονιάδες. Θα ήθελα να ρωτήσω τα πιο έμπειρα μέλη της λίστας, πως γίνεται ο υπολογισμός των υψομέτρων χιονόπτωσης. Από όσο έχω συμπεράνει, ουσιαστικά υπάρχουν 2 τρόποι. Είτε μέσω θερμοκρασίας στα 850 ή/και από επίπεδα παγοποίησης. Προφανώς τα προβλεπόμενα επίπεδα δεν είναι ίδια με τα πραγματικά για πολλούς λόγους. Παρόλα αυτά τίθεται το πρόβλημα μιας χονδροειδούς έστω εκτίμησης, για κάποιον που θέλει να βγάλει μια πρόγνωση.

Εμπειρικά, γνωρίζω οτι με βα ή νδ ρεύμα το χιόνι φτάνει 200μ πιο χαμηλά από την παγοποίηση (δεδομένου οτι με υγρασίες κοντά στ0 80-90% χιονίζει μέχρι 1,5 βαθμό) και αν υπόθεσουμε οτι η κατακόρυφη θερμοβαθμίδα είναι χοντρικά 1c/150μ. Με ΒΔ ρεύμα μπορεί να χιονίσει σαφώς ακόμη και με 2-3 βαθμούς λόγω πιο ξηρής ατμόσφαιρας, δηλαδή 300-400μέτρα πιο κάτω από την (πραγματική) παγοποίηση. Όπως προανέφερα και παραπάνω, ενίοτε η παγοποίηση σε φάσεις εξάρσεων πέφτει 300-500μ πιο κάτω από τις προβλεπόμενες τιμές (λόγω υποστήριξης ή έντονων φαινομένων) και σπανιότερα έως 600-700μ στα μπασίματα ψυχρών μετώπων. Όπως καταλαβαίνεται το εύρος σε όλες αυτές τις περιπτώσεις για να βρούμε πόσο πιο κάτω από την (προβλεπόμενη) παγοποίηση θα χιονίσει είναι μεγάλο και ουσιαστικά δε μπορεί να γίνει μια αξιοποιήσιμη εκτίμηση. Μια λογική είναι να αφαιρούμε 400μ εξορισμού από τους χάρτες για να είμαστε μέσα...Δε ξέρω βέβαια κατά πόσο αυτή η θεώρηση είναι σωστή και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Πάμε τώρα στα χιόνια λόγω εγκλωβισμού. Όλοι ξέρουμε οτι με 0 στα 850 χιονίζεται η δυτική Μακεδονία και αυτό συμβαίνει όχι μόνο με νοτιάδες, αλλά και με βόρεια ρεύματα. Όταν έρχεται ένα θερμό μέτωπο (καλή ώρα όπως στις 2/02/2012) και έχει προηγηθεί ψυχρή εισβολή, πως μπορούμε από τα προβλεπόμενα επίπεδα παγοποίησης να εκτιμήσουμε τα υψόμετρα χιονόπτωσης?? Πλέον η θερμοκρασία στα 850 μπορεί να είναι πολύ πιο υψηλή από οτι συνήθως (μέχρι 3-4 βαθμούς πιο πάνω έχω παρατηρήσει). Προσωπικά αφαιρώ 800μ αλλά αυτό και πάλι είναι τελείως εμπειρικό και ισχύει στο μπάσιμο του θερμού μετώπου, διότι όσο εξελίσσεται η θερμή εισβολή τα υψόμετρα ανεβαίνουν (κάτι που δε συμβαίνει απαραίτητα με την παγοποίηση). Άρα σε τέτοιες περιπτώσεις πως εκτιμούμε τα υψόμετρα? Η "φόρμουλα" που έχω βρει είναι όταν έχουμε t850>0 τότε όσο δυνατός και να είναι ο εγκλωβισμός θα χιονίσει στα ορεινά και μόνο (από 1000μ και πάνω), ενώ για χιόνι στα ημιορεινά-πεδινά θέλουμε οπωσδήποτε t850<=0 και επιπλέον πάχος ανάμεσα στα 850-1000 μέχρι 1350μ. Θα ήθελα τις απόψεις σας, ώστε να υπάρχει ένας "μπούσουλας" έστω για να βρίσκουμε στο περίπου τα υψόμετρα χιονόπτωσης στα θερμά μέτωπα.

Επίσης, συμπληρωματικά θα ήθελα να μου πείτε ποια είναι περίπου η διαφορά υψομέτρων χιονόπτωσης και χιονόστρωσης (μέχρι στιγμής έχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι με ΒΑ άνεμο είναι 50-100μ για μερική-ολική χιονόστρωση αντίστοιχα, και 100-200μ με ΒΔ άνεμο για μερική-ολική χιονόστρωση επίσης).

Αναμένω τα σχόλια σας!!
meteogus

Re: Υπολογισμός υψομέτρων χιονόπτωσης

Δημοσίευσηαπό LeoP » Σάβ 15 Δεκ 2012, 22:23

Μάλλον μια χαρά τα πηγαίνεις στις παρατηρήσεις σου οπότε μου φαίνεται ότι δε θα υπάρχουν ιδιαίτερα σχόλια να κάνει κάποιος για συμπλήρωμα. Πάντως εγώ δεν έχω κάτι σημαντικό να προσθέσω. Δε νομίζω ότι είναι εύκολο να προβλεφθούν τα ακριβή υψόμετρα χιονόπτωσης και χιονόστρωσης στις οριακές καταστάσεις διότι είναι αρκετοί οι μη προβλέψιμοι παράγοντες που τα καθορίζουν. Ωστόσο αν κάποιος γνωρίζει καλά την περιοχή του μετεωρολογικά είναι πιο πιθανό να πέσει μέσα από έναν άλλο που επιχειρεί γενική πρόγνωση.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Re: Υπολογισμός υψομέτρων χιονόπτωσης

Δημοσίευσηαπό meteogus » Κυρ 16 Δεκ 2012, 14:09

Ναι σαφώς, κάθε περιοχή έχει και τα δικά της χαρακτηριστικά και θέλει πολύ παρατήρηση για να βγάλει κανείς σωστά συμπεράσματα. Πάντως, το πιο δύσκολο είναι να βρει κανείς τα υψόμετρα όταν περνάει θερμό μέτωπο. Εκεί τα πράγματα περιπλέκονται. Έχω διαπιστώσει οτι στο μπάσιμο του μετώπου η πραγματική παγοποίηση απέχει έως και 500μ (μη σου πω και παραπάνω) από την προβλεπόμενη. Οπότε υπάρχει ένα τεράστιο πρόβλημα..π.χ.στις 11 του μήνα χιόνισε τρίκαλα+καρδίτσα (στα 110μ) με παγοποίηση στα 1500-1600!!οπότε άντε να κάνεις πρόβλεψη..!!!με 0 στα 850..οπότε αναρωτιέμαι οκ στη δυτική Μακεδονία χιονίζει με εγκλωβισμό και 0 στα 850..χιονίζει όμως και στη δυτική Θεσσαλία με τις ίδιες συνθήκες????
meteogus

Re: Παγοκάλυψη Αρκτικής (και Ανταρκτικής)

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 18 Δεκ 2012, 0:48

Αρκετό ψύχος στον Πόλο. Τις επόμενες μέρες φαίνεται μια μετατόπισή του προς τις θάλασσες Μπάρεντς και Κάρα. Ίσως αυτό σημαίνει ότι θα αυξηθεί η παγοκάλυψη αρκετά γρήγορα οπότε ο δείκτης την επόμενη βδομάδα θα έχει απότομο ανέβασμα προς τα πάνω. Οι θάλασσες αυτές τα τελευταία χρόνια καθυστερούν εξαιρετικά να παγώσουν.

http://nsidc.org/data/seaice_index/imag ... _hires.png

Υ.Γ. Τρομερόν!!!! Τώρα που μιλάω ένα κουνούπι πετάει στο δωμάτιο.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Πάνω κάτω μας έχει,

Δημοσίευσηαπό harist28 » Πέμ 20 Δεκ 2012, 12:38

Καλημέρα σας,

μου έλειψε η παρέα σας και έτσι ξεκινάω να συμμετέχω πάλι στα καιρικά δρώμενα!!

Εδώ και καιρό έχω την αίσθηση ότι θα κάνει κάτι καλό! Ψιλό απογοητευτικά όμως βλέποντας τα μοντέλα τουλάχιστον μέχρι τέλος του 2012! όμως το γεγονός ότι αλλάξουν κατά 180 μοίρες σε κάθε τρέξιμο τους , με κάνει να γελάω ! έχω αλλάξει τις προγνώσεις μου 100 φορές! Υπάρχει δυναμική για κάτι καλό μέχρι το τέλος του 12 με χιόνια στα πεδινά? βλέπετε κάτι που δεν βλέπω εγω?
[color=#0000BF][/color]
harist28

Re: Πάνω κάτω μας έχει,

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Σάβ 22 Δεκ 2012, 10:47

harist28 έγραψε:Καλημέρα σας,

μου έλειψε η παρέα σας και έτσι ξεκινάω να συμμετέχω πάλι στα καιρικά δρώμενα!!

Εδώ και καιρό έχω την αίσθηση ότι θα κάνει κάτι καλό! Ψιλό απογοητευτικά όμως βλέποντας τα μοντέλα τουλάχιστον μέχρι τέλος του 2012! όμως το γεγονός ότι αλλάξουν κατά 180 μοίρες σε κάθε τρέξιμο τους , με κάνει να γελάω ! έχω αλλάξει τις προγνώσεις μου 100 φορές! Υπάρχει δυναμική για κάτι καλό μέχρι το τέλος του 12 με χιόνια στα πεδινά? βλέπετε κάτι που δεν βλέπω εγω?

Δεν νομίζω ότι έχεις μυωπία Χάρη μου 8-) , όντως για μέχρι τέλη του έτους το πιο πιθανόν είναι ότι ξεχνάμε τις χιονοπτώσεις στα πεδινά. Τυχεροί θα είμαστε αν κάνει και κάτι σοβαρό στα ορεινά να λες!
Γερακάρης Γιώργος
Ελεούσα Ιωαννίνων Υψόμ. 540 m

http://users.otenet.gr/~oejhtc/
Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Διαδραστική φωτογραφία του Έβερεστ.

Δημοσίευσηαπό ggerakaris » Σάβ 22 Δεκ 2012, 10:52

Καλημέρα σας,

Παρακάτω παραθέτω ένα link που παραπέμπει σε μία διαδραστική φωτογραφία των Ιμαλαίων και πιο συγκεκριμένα της υψηλότερης κορυφής του Έβερεστ, την οποία "ψάρεψα" στο διαδίκτυο. Πιθανώς, πολλοί από εσάς να την έχετε ήδη παρατηρήσει. Ο ιστότοπος δημιουργήθηκε από ξένο ορειβάτη - κινηματογραφιστή με την ομάδα του, συλλέγοντας 447 φωτογραφίες αυτού του μαγευτικού τοπίου. Η ανάλυση είναι καταπληκτική χάρις στα 2 δισεκατομμύρια pixels της όλης εικόνας.

https://s3.amazonaws.com/Gigapans/EBC_Pumori_050112_8bit_FLAT/EBC_Pumori_050112_8bit_FLAT.html
Γερακάρης Γιώργος
Ελεούσα Ιωαννίνων Υψόμ. 540 m

http://users.otenet.gr/~oejhtc/
Άβαταρ μέλους
ggerakaris

Μετεωρολογικός Σταθμός & Κάμερα Χορτιάτη 800μ

Δημοσίευσηαπό snowearth » Σάβ 29 Δεκ 2012, 13:18

Καλησπέρα στην παρέα!

Ο σταθμός είναι online από χθές, όπως και η κάμερα. Βρίσκονται στο προσκοπικό καταφύγιο του Χορτιάτη, βορεινή πλαγιά στα 800μ, οπού και φιλοξενούνται.

Σταθμός: http://www.northmeteo.gr/weather/index.php

Κάμερα: http://www.northmeteo.gr/weather/wxwebcam.php

Η κάμερα κοιτάει ΒΒΔ. Υπάρχει προβολέας ο οποίος θα ανάβει κυρίως ΠΣΚ για κάποιες ώρες, όποτε βρίσκονται αρκετά άτομα στο καταφύγιο δηλαδή.
Κωνσταντίνος Οικονόμου, Θεσσαλονίκη
snowearth

Re: Μετεωρολογικός Σταθμός & Κάμερα Χορτιάτη 800μ

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Δευτ 31 Δεκ 2012, 10:14

snowearth έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα!

Ο σταθμός είναι online από χθές, όπως και η κάμερα. Βρίσκονται στο προσκοπικό καταφύγιο του Χορτιάτη, βορεινή πλαγιά στα 800μ, οπού και φιλοξενούνται.

Σταθμός: http://www.northmeteo.gr/weather/index.php

Κάμερα: http://www.northmeteo.gr/weather/wxwebcam.php

Η κάμερα κοιτάει ΒΒΔ. Υπάρχει προβολέας ο οποίος θα ανάβει κυρίως ΠΣΚ για κάποιες ώρες, όποτε βρίσκονται αρκετά άτομα στο καταφύγιο δηλαδή.

Καλημέρα Κωνσταντίνε και Χρόνια Πολλά

Ωραίο σημείο.
Φαντάζομαι το μέρος να ρίχνει τρελή στούπα!!!

Καλή Χρονιά σου εύχομαι.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης