Άλλα θέματα & μετεωρολογικές απορίες

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Τα όρια του καιρού και της ζωής μας...

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Παρ 01 Μαρ 2013, 1:43

Konstantinos έγραψε:
LeoP έγραψε:
Πιστεύουμε ότι η πρόγνωση έχει φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ώστε να θεωρείται ότι τα ακραία καιρικά φαινόμενα σε περιοχές όπως η Αττική θα πρέπει να είναι εντελώς ή σχεδόν εντελώς προβλέψιμα;

Σαφώς και όχι, αλλά υπάρχει και κάτι άλλο παράλληλο της πρόγνωσης που ονομάζεται nowcasting...

Ναι αλλά μπορούν να παρθούν οποιαδήποτε μέτρα στις λίγες ώρες που διαρκεί το nowcast;

Δεν ξέρω και εγώ που είναι η χρυσή τομή τελικά. Από τη μία οι δημοσιογράφοι προσπαθούν να βγάλουν λαυράκι, από την άλλη οι προβλέψεις έχουν περιορισμούς και από την παράλλη ορισμένοι συμπολίτες μας δεν παίρνουν κανένα προληπτικό μέτρο ασφαλείας από μόνοι τους.. Τεράστιο το θέμα..
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

ο καιρός στην Αθήνα από εναν ΒΑ.

Δημοσίευσηαπό dubnsnow » Τρί 26 Μαρ 2013, 22:05

Καλησπέρα,

έχοντας ζήσει για περισσότερο από ένα χρόνο στο λεκανοπέδιο, θέλω να σας παρουσίασω την προσωπική μου άποψη για το καιρό της Αθήνας μέσα από τις αισθήσεις και την αντίληψη ενός ατόμου που έχει ζήσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του στα ΒΑ της χώρας και ειδικότερα στην Ξάνθη.

Θα αρχίσω αναφέροντας τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά που μου έκαναν εντύπωση, επισημαίνω ξανά πως πρόκειται για μια εικόνα φιλτραρισμένη από τα προσωπικά μου καιρικά βιώματα και αντιπροσωπεύει τον καιρό στην Αθήνα εδώ και 14 μήνες περίπου.

Γεγονότα και υποκειμενικές αλήθειες
Στην Αθήνα (κατ΄επέκταση στο λεκανοπέδιο)
έχει δυο διακριτές περιόδους με μια βροχές (Οκτώβριος-Μαίός) και μια ξερή (Ιούνιος-Σεπτέμβριος) σε αντίθεση με τα μέρη μου που στατιστικώς βρέχει ανά εβδομάδα ή το πολύ για 15 μέρες ακόμη και τον Αύγουστο.
δεν επιβιώνεις χωρίς aircondition τον Ιούλιο και τον Αύγουστο ακόμη και τη νύκτα, σε αντίθεση δεν έχω κάνει ποτέ χρήση του aircondtion τη νύκτα στην Ξάνθη ειδικά κατά τη διάρκεια του ύπνου.
Όταν έχει νοτιά γίνεται της κακομοίρας από αυτό τον παλαβό αέρα, ενώ ως τώρα αυτό που ήξερα για το νοτιά ήταν χαμηλή βαριά νέφωση και βροχή και ανυπαρξία αέρα.
Φυσάει μόνιμα δυτικός μέτριος άνεμος, ενώ πάνω συμβαίνει μόνο όταν καθαρίζει ο καιρός.
Ο βοριάς στην Αθήνα είναι αεράκι μπροστά στης Ξάνθης, ουσιαστικά μόνο ο νοτιάς της πρωτεύουσας μπορεί να συγκριθεί μαζί του αλλά χωρίς τη παλαβομάρα του.
Ο βοριάς στην Αθήνα είναι υγρός, αντίθετα όταν κυριαρχούν αντικυκλωνικές συνθήκες τα χέρια σου γίνονται κόκκινα και ξερά μέσα σε ελάχιστες ημέρες στα ΒΑ.
Χιονίζει εύκολα και εξίσου εύκολα καθαρίζει ο καιρός, στο μοναδικό χιονιά του Γενάρη μου έκανε εντύπωση πόσο γρήγορα καθάρισε ο καιρός. 1 στις 1 για το 2012-2013 δεν είναι και λίγο και μάλιστα με μερική χιονόστρωση, την ίδια σεζόν πανω στις 41 μοίρες χιόνισε 3 φορές αλλά το έστρωσε μερικώς 1 φορά.
Η περιόδος θέρμανσης στα σπίτια διαρκεί 3 μήνες ενώ στα ΒΑ είναι 5 μήνες.
Η βλάστηση είναι παράξενη για τα δικά μου δεδομένα με τα οποροφώρα δέντρα (λεμονιές, νερατζιές, κτλ) και τους φοίνικες, ευκάλυπτους, τον πρώτο καιρό δεν μπορούσα να συνηθίσω τη διαφορά. Αυτά τα δέντρα δεν υπάρχουν στην Ξάνθη.
Η πόλη λούζεται από φως ειδικά το καλοκαίρι και ο ουρανός (εκτός λεκανοπεδίου έχει ένα δυνατό μπλε χρώμα).
Δεν βλέπεις σύννεφα για μήνες το καλοκαίρι εντυπωσιακό για τα δικά μου δεδομένα.
Χαμηλή νέφωση βλέπεις μόνο με βοριά στο λεκανοπέδιο.
Μπορείς να κάνεις μπάνιο στη θάλασσα ακόμη και τον Οκτώβριο.

Για το φετινό χειμώνα,

θεωρώ ημέρες χειμώνα όταν η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 10c, αυτό στο λεκανοπέδιο συνέβησε ελάχιστες φορές, στο Περιστέρι δεν έκανε καμιά μέρα με αρνητική θερμοκρασία. Η συνήθη θερμοκρασιακή διαφορά με την Ξάνθη είναι 4c αλλά μπορεί να φτάσει μέχρι και 10c όπως και έγινε π.χ. στις 27/1. Τότε πάνω χιόνιζε με 1c ενώ εδώ έβρεχε με 10c. Βέβαια υπάρχουν και μέρες όπου η διαφορά μπορεί να πέσει και στους 2c συνήθως με μέρες νοτιά και όταν ταυτόχρονα επικρατεί συννεφιά.

Ο καιρός στην Αττική μπορεί να γίνει άγριος και μιλώ για την ιστορική καταιγίδα της 22/2, αυτό για τα δικά μου δεδομένα συμβαίνει σε ετήσια βάση (1 φορά) οπότε δεν μου έκανε εντύπωση τα 100μμ σε μια μέρα. Αυτό μπορεί να συμβεί εν δυνάμει όλες τις εποχές του χρόνου στην Ξάνθη. Για τις κακοκαιρίες με βοριά που ήταν περιορισμένες φέτος δεν μπορούν να φτάσουν σε αγριότητα τις δικές μας λόγω του ανέμου που πιάνει τα 60χλμ/ώρα μέσα στην πόλη. Μάλιστα στα ανατολικά αυτής συχνά κλείνει η Εγνατία αφού εκεί μπορεί να πιάσουν και τα 80χμ/ώρα.

Εν τέλει η νότιοανατολική χώρα έχει το δικό της καιρό και άφθονο ήλιο με μπλε ουρανό το καλοκαίρι, δε λέω είναι ζόρικο αλλά έχει πολυ μπλε, πέρυσι το απόλαυσα. Παράλληλα, δεν της λείπουν και οι άφθονες βροχές το χειμώνα. Πολύ καλό κλίμα κάνεις οικονομία στη θέρμανση και το καλοκαίρι υπάρχει μόνο ήλιος.

Άρμεν
καλή Άνοιξη
dubnsnow

Re: ο καιρός στην Αθήνα από εναν ΒΑ.

Δημοσίευσηαπό csath07 » Τετ 27 Μαρ 2013, 0:10

dubnsnow έγραψε:Καλησπέρα,

έχοντας ζήσει για περισσότερο από ένα χρόνο στο λεκανοπέδιο, θέλω να σας παρουσίασω την προσωπική μου άποψη για το καιρό της Αθήνας μέσα από τις αισθήσεις και την αντίληψη ενός ατόμου που έχει ζήσει το μεγαλύτερο μέρος της ζωής του στα ΒΑ της χώρας και ειδικότερα στην Ξάνθη.

Θα αρχίσω αναφέροντας τα σημαντικότερα χαρακτηριστικά που μου έκαναν εντύπωση, επισημαίνω ξανά πως πρόκειται για μια εικόνα φιλτραρισμένη από τα προσωπικά μου καιρικά βιώματα και αντιπροσωπεύει τον καιρό στην Αθήνα εδώ και 14 μήνες περίπου.

έχει δυο διακριτές περιόδους με μια βροχές (Οκτώβριος-Μαίός) και μια ξερή (Ιούνιος-Σεπτέμβριος) σε αντίθεση με τα μέρη μου που στατιστικώς βρέχει ανά εβδομάδα ή το πολύ για 15 μέρες ακόμη και τον Αύγουστο.
δεν επιβιώνεις χωρίς aircondition τον Ιούλιο και τον Αύγουστο ακόμη και τη νύκτα, σε αντίθεση δεν έχω κάνει ποτέ χρήση του aircondtion τη νύκτα στην Ξάνθη ειδικά κατά τη διάρκεια του ύπνου.
Όταν έχει νοτιά γίνεται της κακομοίρας από αυτό τον παλαβό αέρα, ενώ ως τώρα αυτό που ήξερα για το νοτιά ήταν χαμηλή βαριά νέφωση και βροχή και ανυπαρξία αέρα.
Φυσάει μόνιμα δυτικός μέτριος άνεμος, ενώ πάνω συμβαίνει μόνο όταν καθαρίζει ο καιρός.
Ο βοριάς στην Αθήνα είναι αεράκι μπροστά στης Ξάνθης, ουσιαστικά μόνο ο νοτιάς της πρωτεύουσας μπορεί να συγκριθεί μαζί του αλλά χωρίς τη παλαβομάρα του.
Ο βοριάς στην Αθήνα είναι υγρός, αντίθετα όταν κυριαρχούν αντικυκλωνικές συνθήκες τα χέρια σου γίνονται κόκκινα και ξερά μέσα σε ελάχιστες ημέρες στα ΒΑ.
Χιονίζει εύκολα και εξίσου εύκολα καθαρίζει ο καιρός, στο μοναδικό χιονιά του Γενάρη μου έκανε εντύπωση πόσο γρήγορα καθάρισε ο καιρός. 1 στις 1 για το 2012-2013 δεν είναι και λίγο και μάλιστα με μερική χιονόστρωση, την ίδια σεζόν πανω στις 41 μοίρες χιόνισε 3 φορές αλλά το έστρωσε μερικώς 1 φορά.
Η βλάστηση είναι παράξενη για τα δικά μου δεδομένα με τα οποροφώρα δέντρα (λεμονιές, νερατζιές, κτλ) και τους φοίνικες, ευκάλυπτους, τον πρώτο καιρό δεν μπορούσα να συνηθίσω τη διαφορά. Αυτά τα δέντρα δεν υπάρχουν στην Ξάνθη.
Η πόλη λούζεται από φως ειδικά το καλοκαίρι και ο ουρανός (εκτός λεκανοπεδίου έχει ένα δυνατό μπλε χρώμα).
Δεν βλέπεις σύννεφα για μήνες το καλοκαίρι εντυπωσιακό για τα δικά μου δεδομένα.

Για το φετινό χειμώνα,

θεωρώ ημέρες χειμώνα όταν η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 10c, αυτό στο λεκανοπέδιο συνέβησε ελάχιστες φορές, στο Περιστέρι δεν έκανε καμιά μέρα με αρνητική θερμοκρασία. Η συνήθη θερμοκρασιακή διαφορά με την Ξάνθη είναι 4c αλλά μπορεί να φτάσει μέχρι και 10c όπως και έγινε π.χ. στις 27/1. Τότε πάνω χιόνιζε με 1c ενώ εδώ έβρεχε με 10c. Βέβαια υπάρχουν και μέρες όπου η διαφορά μπορεί να πέσει και στους 2c συνήθως με μέρες νοτιά και όταν ταυτόχρονα επικρατεί συννεφιά.

Ο καιρός στην Αττική μπορεί να γίνει άγριος και μιλώ για την ιστορική καταιγίδα της 22/2, αυτό για τα δικά μου δεδομένα συμβαίνει σε ετήσια βάση (1 φορά) οπότε δεν μου έκανε εντύπωση τα 100μμ σε μια μέρα. Αυτό μπορεί να συμβεί εν δυνάμει όλες τις εποχές του χρόνου στην Ξάνθη. Για τις κακοκαιρίες με βοριά που ήταν περιορισμένες φέτος δεν μπορούν να φτάσουν σε αγριότητα τις δικές μας λόγω του ανέμου που πιάνει τα 60χλμ/ώρα μέσα στην πόλη. Μάλιστα στα ανατολικά αυτής συχνά κλείνει η Εγνατία αφού εκεί μπορεί να πιάσουν και τα 80χμ/ώρα.

Εν τέλει η νότιοανατολική χώρα έχει το δικό της καιρό και άφθονο ήλιο με μπλε ουρανό το καλοκαίρι, δε λέω είναι ζόρικο αλλά έχει πολυ μπλε, πέρυσι το απόλαυσα. Παράλληλα, δεν της λείπουν και οι άφθονες βροχές το χειμώνα. Πολύ καλό κλίμα κάνεις οικονομία στη θέρμανση και το καλοκαίρι υπάρχει μόνο ήλιος.

Άρμεν
καλή Άνοιξη

Πολύ καλός, δίχως άλλο :)

Μια και το ξεκίνησες, να προσθέσω τα εξής:

Αυτό αποτελεί μία πολύ καλή περιγραφή των τελευταίων 14 μηνών αλλά όχι τον καιρό στην Αθήνα κατά βάση.

Το ξηρό 4μηνο Ιούνιος-Σεπτέμβριος που συνέβη φέτος είναι ουσιαστικά πρωτοφανές και για εμάς εδώ. Κανονικά περιοχές από το κέντρο και βορειότερα (συνήθως) έχουν θερμικές καταιγίδες ως και αρχές Ιουλίου. Το (συνήθως) "νεκρό" διάστημα είναι μέσα Ιουλίου - μέσα Αυγούστου.

Επίσης, χαμηλή νέφωση είχαμε πολλές φορές φέτος με νοτιαδοσυστήματα (που ήταν η τιμητική τους). Βασικά φέτος δεν είχαμε καν βοριά (τραγικό, αν σκεφτεί κανείς ότι στα παλαιότερα βιβλία μετεωρολογίας οι Β-ΒΑ αναγράφονται ως οι κύριοι άνεμοι που επικρατούν σχεδόν όλο το χρόνο στο λεκανοπέδιο...).

Ο Φεβρουάριος ήταν από τους πλέον ζεστούς στην Ιστορία της πόλης. Νοτιάδες, σκόνες και θερμικές αστάθειες δεν λογίζονται ως χειμώνας σε κανένα μέρος της χώρας μας. Συνήθως, ο Φλεβάρης είναι κάτι ανάμεσα στον περσινό και τον φετινό με πιο πολύ τάση προς τον περσινό φυσικά (αναφέρω αυτούς τους δύο μια και τους έχεις ζήσει και τους δύο εδώ).

*Για να μην μακρυγορώ, έχω υπόψη μου να βγάλω κάποια στιγμή μία μικρή περιγραφή του κλίματος της Αττικής συνολικά.
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό Vassilis_21 » Τετ 27 Μαρ 2013, 0:56

Να επιβεβαιώσω κι εγω οτι και με νοτιάδες έχουμε χαμηλη νεφωση, χαρακτηριστικά σε μια καταιγίδα του Φεβρουαρίου θυμάμαι τα σύννεφα να γλύφουν την Ακρόπολη. Επίσης το μελτέμι το καλοκαίρι είναι ξεχωριστό για όσουν εχουν ερθει απο Βορεια Ελλαδα, μιας και στην Βορεια Ελλαδα το καλοκαιρι σχεδον ποτε δεν φυσαει με τετοια ενταση ενω παραλληλα εχει μπλε ουρανο. Συνηθως μονο σε καταιγιδες η Βορεα Ελλαδα βλεπει δυνατους ανεμους κατα την διαρκεια του καλοκαιριου.

Επίσης να πω οτι κι εγω ειμαι ενας ΒΑ που εζησε σχεδον 5 χρονια στην Αθηνα :)

Την καληνυχτα μου από Μαδρίτη, οπου με μεγιστες στους 11-13 βαθμους εδω και βδομαδες και παροδικες βροχες σχεδον καθε μερα η άνοιξη αγνοείται
Vassilis_21

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Τετ 27 Μαρ 2013, 14:14

csath07 έγραψε:
dubnsnow έγραψε:Καλησπέρα,

Για το φετινό χειμώνα,

Άρμεν
καλή Άνοιξη

Πολύ καλός, δίχως άλλο :)

Μια και το ξεκίνησες, να προσθέσω τα εξής:

Αυτό αποτελεί μία πολύ καλή περιγραφή των τελευταίων 14 μηνών αλλά όχι τον καιρό στην Αθήνα κατά βάση.

Το ξηρό 4μηνο Ιούνιος-Σεπτέμβριος που συνέβη φέτος είναι ουσιαστικά πρωτοφανές και για εμάς εδώ. Κανονικά περιοχές από το κέντρο και βορειότερα (συνήθως) έχουν θερμικές καταιγίδες ως και αρχές Ιουλίου. Το (συνήθως) "νεκρό" διάστημα είναι μέσα Ιουλίου - μέσα Αυγούστου.

Επίσης, χαμηλή νέφωση είχαμε πολλές φορές φέτος με νοτιαδοσυστήματα (που ήταν η τιμητική τους). Βασικά φέτος δεν είχαμε καν βοριά (τραγικό, αν σκεφτεί κανείς ότι στα παλαιότερα βιβλία μετεωρολογίας οι Β-ΒΑ αναγράφονται ως οι κύριοι άνεμοι που επικρατούν σχεδόν όλο το χρόνο στο λεκανοπέδιο...).

Ο Φεβρουάριος ήταν από τους πλέον ζεστούς στην Ιστορία της πόλης. Νοτιάδες, σκόνες και θερμικές αστάθειες δεν λογίζονται ως χειμώνας σε κανένα μέρος της χώρας μας. Συνήθως, ο Φλεβάρης είναι κάτι ανάμεσα στον περσινό και τον φετινό με πιο πολύ τάση προς τον περσινό φυσικά (αναφέρω αυτούς τους δύο μια και τους έχεις ζήσει και τους δύο εδώ).

*Για να μην μακρυγορώ, έχω υπόψη μου να βγάλω κάποια στιγμή μία μικρή περιγραφή του κλίματος της Αττικής συνολικά.

Ωραίο θέμα ανοίξαμε :)

Εγώ πώς βλέπω τον καιρό της Αθήνας μένοντας, σχεδόν, όλα τα χρόνια της ζωής μου εδώ?

Συνοπτικά:
-Μπλε ουρανός, μελτέμι και ζέστη σημαίνουν καλοκαίρι στην Αθήνα.
-Συνήθως αυξημένη υγρασία στην αρχή και το τέλος του καλοκαιριού.
-Το μελτέμι μπορεί να φτάσει μέχρι και τα 60χλμ.ω, πολύ σπάνια πιο ψηλά εντός του αστικού ιστού, και να φυσάει αδιάκοπα, με αυξομειώσεις, για 3-5 ημέρες.
-Γενικότερα βρίσκω πιο βαριά τη ζέστη της Δυτικής κ Βόρειας Ελλάδας, παρά τις υψηλότερες θερμοκρασίες εδώ. Το παραπάνω φυσικά αναιρείται όταν έχει υγρασία ή καύσωνα. Το air condition είναι όντως απαραίτητο τον Ιούλιο και τον Αύγουστο, όχι όμως εξαιτίας του κλίματος αλλά λόγω του αστικού περιβάλλοντος.
-Οι πιο ισχυροί άνεμοι μπορεί να είναι είτε ο βοριάς, είτε ο νοτιάς. Η Αθήνα είναι "επιρρεπής" και στους δυο ανέμους, άσχετα με την επιμονή του νοτιά φέτος. Απλώς έχει διαφορετική σύσταση ο καθένας. Παλαβός ο νοτιάς, πιο στρωτός ο βοριάς, μπορούν να φτάσουν ή και να ξεπεράσουν τα 70χλμ.ω εντός του αστικού ιστού και να προκαλέσουν ζημιές.
-Οι Δυτικοί άνεμοι δεν είναι καθόλου συχνοί στην Αθήνα. Φέτος οφείλετε συμπτωματικά στην επίμονη διάταξη του καιρού. Επικρατέστερος άνεμος είναι ο βοριάς και μετά ο νοτιάς. Ακόμα πιο σπάνιος είναι ο καθαρός ανατολικός.
-Υγρή περίοδος Οκτώβρης-(εγώ θα ‘λεγα) Απρίλης και η ξηρή Μάης - Σεπτέμβρης.
-Καταιγίδες σημειώνονται κυρίως την υγρή περίοδο. Μετά το Φθινόπωρο/χειμώνα, συνήθως, υπάρχει αύξηση τον Μάιο και το 1ο δεκαπενθήμερο του Ιουνίου. Σπάνια να φύγουν ήσυχα αυτοί οι μήνες αλλά έχει συμβεί στο παρελθόν.
-Ο Ιούλιος και ο Αύγουστος είναι οι πιο άβροχοι μήνες όπου πάντα όμως υπάρχει η πιθανότητα να σημειωθούν μικρές καταιγίδες. Ακόμα και το περσινό εφιαλτικό καλοκαίρι σημειώθηκαν ασθενικές καταιγίδες τις 2 πρώτες μέρες του Αυγούστου.
-Σπάνια, πολύ σπάνια, παρατηρούνται νυχτερινές καταιγίδες στην Αθήνα το καλοκαίρι.
-Ο Σεπτέμβρης στην Αθήνα έχει κρίση ταυτότητας. Υπάρχουν χρονιές όπου είναι άκρως καλοκαιρινός και χρονιές που είναι φθινοπωρινός, με δυνατές καταιγίδες από τις 10-15 του μήνα και μετά. Μπορεί στη βόρεια και δυτική Ελλάδα να φθινοπωριάζει σταθερά και στη νότια Ελλάδα να είναι ακόμα στις παραλίες αλλά στην Αθήνα συχνά ο μήνας αυτός είναι στην μέση και κοιτάζει πότε πάνω και πότε κάτω.
-Χιονίζει εύκολα (αν αναλογιστεί κανείς ότι βρισκόμαστε στον 38ο παράλληλο) και ο καιρός καθαρίζει εξίσου εύκολα. Αυτό οφείλεται στα τερτίπια του βορείου ρεύματος που έρχεται από το Αιγαίο και συναντά ένα σωρό ορεινούς όγκους πριν φτάσει στην Αθήνα.
-Η Αθήνα δεν έχει, σχεδόν, ποτέ πρόβλημα με τον υετό σε ψυχρές εισβολές. Στην Αθήνα υπάρχει πάντα το πρόβλημα με τη θερμοκρασία. Λόγω της γενικά χαμηλής υγρασίας στον αέρα, συνήθως, η θερμοκρασία πρέπει να πέσει κάτω από τους 3c για να το γυρίσει σε χιόνι.
-Προκλητικό αλλά και ελπιδοφόρο πριν από μια χιονοεισβολή στην Αθήνα, είναι σχεδόν πάντα οι σχετικά υψηλές θερμοκρασίες 1-2 ημέρες πριν.
-Χαμηλές νεφώσεις παρατηρούνται τόσο με νοτιά όσο και με βοριά. Όταν λέω χαμηλή νέφωση δεν εννοώ την ομοιόμορφη, γκρίζα νέφωση που παρατηρείται πχ. στη Θεσσαλονίκη αλλά τα χαμηλά, άγρια νέφη που τρέχουν κυνηγημένα, ανάλογα με τη φορά του ανέμου.
-Οι κρύες μέρες στην Αθήνα είναι γενικά λίγες. Υπάρχουν όμως μέρες με έντονο κρύο, ασχέτου θερμοκρασίας, πχ ανεμόβροχου ή δυνατού βοριά. Φέτος αυτές οι μέρες ήταν σχεδόν ανύπαρκτες.
-Τα καλοριφέρ, πριν την οικονομική κρίση, άναβαν περίπου μέσα Νοεμβρίου για να σβήσουν στα μέσα Μάρτη, αν όχι στα τέλη του μήνα αυτού.
-Το κλίμα της Αθήνας, κατ' εμέ, είναι ένας συνδυασμός μεταξύ της ηπειρωτικής και της νησιωτικής Ελλάδος κι αυτό το κάνει όμορφο. Αυτό φαίνεται και στην βλάστηση που ανέφερε ο Άρμεν. Η διαφορά είναι ότι δε μπορείς να το βιώσεις στο 100% μέσα στο κακό αστικό τοπίο.

Έχω μείνει πολύ λίγο καιρό στη Θεσσαλονίκη (3 μήνες το καλοκαίρι του '99), 9 μήνες στην Κομοτηνή (Ιούνιος του 2002 με Φεβρουάριο του 2003) και 5 χρόνια στην Αγγλία (1997-2001). Για τη Θεσσαλονίκη αυτό που θυμάμαι είναι ένα πολύ έντονο μπουρίνι και η έντονη ζέστη/δυσφορία λόγω υγρασίας, κυρίως τα βράδια. Στην Κομοτηνή αυτό που θυμάμαι και που σίγουρα δεν είναι ο κανόνας αλλά πέτυχα εγώ εκείνη τη χρονιά, ήταν ο χαμός από βροχές στην υπόλοιπη Ελλάδα και στην Κομοτηνή το τίποτα. Επίσης, απ 'ότι μου λέγανε οι ντόπιοι εκεί, δυσκολεύεται πολύ να χιονίσει ή να το πιάσει γενικά μέσα στην πόλη. Θυμάμαι όμως κάνα δυο φορές πολύ-πολύ ισχυρούς βοριάδες σε σημείο να έχει κλείσει η Εγνατία Οδός για τα φορτηγά και θερμοκρασίες κοντά στο 0c. Η Αγγλία είναι άλλο κεφάλαιο.

Μήτσος
Εσύ Δήμο (Μπάϊκε) που έζησες κάποια χρόνια στην Αθήνα, ποια είναι η άποψη σου?
Χρήστο (Ντουντουλάκη), μετά από έναν ψυχρό χειμώνα που ακολουθείτε από έναν ζεστό χειμώνα, όπως φέτος, στατιστικά τι ακολουθει μετά?
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τετ 27 Μαρ 2013, 15:30

Αδυνατω να σας παρακολοθησω ειλικρινα και εν μερει σας ζηλευω κιολας που μπορειτε και εχετε αποψη επι του θεματος.Θεωρω βιωματικα τα εξης.
1.Τα χαρακτηριστικα του καιρου στην Αθηνα και το κεντρο της και ουχί στην Αττικη έχουν πραμορφωθει απο τις συνέπειες της θερμομολυνσης ,καταργωντας τα συνορα των εποχων ,των χαρακτηριστικων τους και αλλοιωνοντας και τις επιπτωσεις των διαταραχων.
2.Η επιδραησ των ανωθεν,στο συνολο του πληθυσμου ειναι ακομα αγνωστη και και προσωπικα πιστυτω πως ειναι υπεθυνα για χιλαδες θανατους χειμωνα καλοκαιρι,καθιστωντας μ αυτον τον τροπο την πρωτεουσα σαν μια περιοχη αργου θανατου.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τετ 27 Μαρ 2013, 17:35

Καλησπέρα,

Ωραία η περιγραφή σου για τον καιρό της Αττικής.

Πάνω-κάτω έτσι είναι ο καιρός της, ωστόσο έχει στο μενού του και ψυχρότερους χειμώνες καθώς και καλοκαίρια με περισσότερη συννεφιά και βροχούλες. Ίσως το περασμένο ιδιαίτερα θερμό και ξηρό (ακραίο δηλαδή) καλοκαίρι και ο βροχερός νοτιαδοχειμώνας (ακραίος και αυτός) που μόλις μας άφησε να σου έχει αφήσει κάπως διαφορετικές εντυπώσεις για την περιοχή αλλά ως γενική ιδέα έται έχει η κατάσταση.

Όπως και να 'χει πάντως, εκτός κάποιων ακραίων ετών (που μετριώνται στα δάχτυλα του ενός χεριού από το 1980 που γνωρίζω) από το δεύτερο μισό του Ιουνίου έως και το πρώτο μισό του Σεπτεμβρίου το γαλάζιο κυριαρχεί αναμφισβήτητα ολοκληρωτικά, με τις 2-3 βροχερές μέρες να αποτελούν το μεγάλο γεγονός του καιρού! Και το χειμώνα επίσης ενδέχεται να κυριαρχεί το γαλάζιο για μεγαλούτσικες περιόδους. Είμαστε ένας νομός που κυριαρχεί η καλοκαιρία. Νομός του καλού καιρού δηλαδή! :lol:
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Πέμ 28 Μαρ 2013, 13:23

Φυσικά, ξέχασα και εγώ να αναφέρω τις αρκετές ηλιόλουστες ημέρες μέσα στο χρόνο (κυρίως Μάη-Σεπτέμβρη) και το μπλε του ουρανού, κυρίως δε όταν φυσάει ΒΔ.

Και για του λόγου το αληθές, εδώ είναι ένα βιντεάκι μέσα στο χειμώνα, από τη βεράντα του πατρικού μου σπιτιού στους Αγ. Αναργύρους
http://www.youtube.com/watch?v=r2ptjU91Zqs

Στο βιντεάκι βέβαια φυσά ο αγαπημένος μας φέτος Νοτιάς. Ποιός τη χάρη μας! Αυτός ο άνεμος τελικά, μπορεί να μας χαρίσει σχεδόν όλους τους καιρούς. Όλους εκτός άπό χιόνι, ή μήπως και χιόνι? Γιατί θυμάμαι πολλές αναφορές στις 6 Ιανουαρίου 2002, για χιόνι με νοτιά, σωστά δε τα λέω παιδιά?

Τιμη και δοξα στο Νοτιά λοιπόν :)
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό nNoe » Πέμ 28 Μαρ 2013, 14:36

Mitsos Pastas έγραψε:Φυσικά, ξέχασα και εγώ να αναφέρω τις αρκετές ηλιόλουστες ημέρες μέσα στο χρόνο (κυρίως Μάη-Σεπτέμβρη) και το μπλε του ουρανού, κυρίως δε όταν φυσάει ΒΔ.

Και για του λόγου το αληθές, εδώ είναι ένα βιντεάκι μέσα στο χειμώνα, από τη βεράντα του πατρικού μου σπιτιού στους Αγ. Αναργύρους
http://www.youtube.com/watch?v=r2ptjU91Zqs

Στο βιντεάκι βέβαια φυσά ο αγαπημένος μας φέτος Νοτιάς. Ποιός τη χάρη μας! Αυτός ο άνεμος τελικά, μπορεί να μας χαρίσει σχεδόν όλους τους καιρούς. Όλους εκτός άπό χιόνι, ή μήπως και χιόνι? Γιατί θυμάμαι πολλές αναφορές στις 6 Ιανουαρίου 2002, για χιόνι με νοτιά, σωστά δε τα λέω παιδιά?

Τιμη και δοξα στο Νοτιά λοιπόν :)

Εχετε χαζεψει.Δε φτανει που εχουμε καταστραφει τελειως ,μιλατε με καλα λογια για τον Νοτια κ ειστε απο Αθηνα.Μητσο,οι σχεσεις μας χαλανε,.Τελειωσαμε.Οποιος αλλος ειναι να το πει να προχωρησω σε μαζικες εκκαθαρισεις.
*nNoe*

Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό nNoe » Πέμ 28 Μαρ 2013, 14:40

.......κ εννοειται φυσικα ,με τετοιο διασπασμενο ενεργειακο μετωπο χιονι δε θα ξαναδουμε ποτε...ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ...τα συγχαρητηρια μου στους εμπνευστες αυτου του σχεδιου.Τα συγχαρητηρια μου.Καλα να στε με το ΝΟΤΙΑ σας ,να τον χαιρεστε ....και οταν το καλοκαιρι θα πηγαινουμε μαζικα στα νοσοκομεια εσεις ξερετε...καπου στα δυτικα βορειοδυτικα να πειρμενετε τις ασταθειες.....τπτ τπτ τπτ,,χουμε τελειωσει...η ΣΗΨΗ ειναι παντου πια....
*nNoe*

Άβαταρ μέλους
nNoe

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης