Αναμνήσεις...

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Παλιότερες κακοκαιρίες: 7-12/10/2006

Δημοσίευσηαπό aspyriris » Σάβ 17 Νοέμ 2012, 19:00

Τότε μετρούσα με έναν lacrosse, που υποεκτιμούσε αποδεδειγμένα τον υετό.
Ο Οκτώβρης τότε είχε κλείσει στην Κηφισιά (Αλώνια) με 163 χιλιοστα, εκ των οποίων τα 78,2 σε ένα εικοσιτετράωρο.
Δυστυχώς δεν γνωρίζω ποια μέρα ακριβώς, αλλά και επίσης αν κάποια μέρα πριν ή μετα ήταν εξίσου δυνατή.
Όπως είπε και ο Γιώργος, ο Σεπτέμβρης ήταν επίσης αξιοπρεπέστατος, αλλά όλοι θυμόμαστε τι χειμώνας ακολούθησε..
aspyriris

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Σάβ 17 Νοέμ 2012, 22:24

LeoP έγραψε:Μια που δεν ξέρω σε ποια θεματολογία να το εντάξω το βάζω σε καινούργιο θέμα.

Είναι αρκετά παλιά η κακοκαιρία, ωστόσο πολλοί θα ήθελαν μια έστω και πιο λάιτ έκδοσή της να συμβεί στην περιοχή του! Και λέω πιο λάιτ γιατί πραγματικά σε κάποιες περιοχές οι βροχοπτώσεις είχαν "ξεφύγει" σε ένταση και διάρκεια. Είναι σαφώς κακοκαιρία Οκτωβρίου δηλαδή όχι και τόσο ισχυρό χαμηλό επιφανείας αλλά δυνατές συνθήκες στη μέση τροπόσφαιρα.

http://meteodrosia.blogspot.gr/2012/11/7-12-2006.html

Λεωσθένη μ'αρέσει το θέμα που άνοιξες. Ωστόσο, ο Οκτώβρης εκείνος, αν και πολύ εντυπωσιακός μου θυμίζει τον ανύπαρκτο χειμώνα 2006-2007 που ακολούθησε και ούτε θέλω να θυμάμαι εκείνη την περιόδο...
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό LeoP » Κυρ 18 Νοέμ 2012, 1:33

@aspyriris: που είναι αυτά τα στοιχεία; έχεις κρατήσει αρχείο; Μπορώ να τα δώ κάπου;

@Konstantinos: Κώστα το φθινόπωρο του 2006 όπως και να το κάνουμε ήταν ένα εκπληκτικό φθινόπωρο για πολλές περιοχές, ακόμα και ακραίο. Όχι μόνο ο Οκτώβρης αλλά και ο Σεπτέμβρης είχε προσωπικότητα και ο Νοέμβρης ακόμα που μπορεί να μην ήταν υετοφόρος για την πλειοψηφία της επικράτειας αλλά έσκισε από θερμοκρασίες. Ο χειμώνας ναι ήταν άθλιος με εξαίρεση το Φλεβάρη οποίος κράτησε καλά τα προσχήματα.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό LeoP » Κυρ 18 Νοέμ 2012, 23:38

Ο Οκτώβριος είχε δύο πολύ δυνατές κακοκαιρίες. Η πρώτη ήταν η λεγάμενη και η δεύτερη ήταν στις 30-31.

Έχω γράψει μια μικρή περιγραφή και για τη δεύτερη:
http://www.meteodrosia.blogspot.gr/2012 ... 02006.html

Είναι πιθανό αυτά τα "78,2 μέσα στο 24ωρο" να ήταν από τη δεύτερη. Για την ακρίβεια τα χιλιοστά που έχει γράψει ο σταθμός σου από τότε είναι κατά πάσα πιθανότητα ισο-μοιρασμένα
α) Στην κακοκαιρία στις 7-10/10
β) Στην κακοκαιρία 30-31/10

Τότε (στις 30-31/10) είχα μετρήσει πάνω από 110χιλιοστά σε μιάμιση μέρα ενώ ο Πέτρος Βασιλείου στη nifada είχε μετρήσει 120. To Βασιλείου βέβαια τον είχαν στη μπούκα πολλοί υποστηρίζοντας ότι ο σταθμός του υπερεκτιμάει συνεχώς τον υετό. Τώρα πια δεν υπάρχει καθόλου σταθμός εκεί οπότε ...ησυχάσαμε κι από τις γκρίνιες!

aspyriris έγραψε: τα 78,2 σε ένα εικοσιτετράωρο. Δυστυχώς δεν γνωρίζω ποια μέρα ακριβώς,
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Δευτ 19 Νοέμ 2012, 0:18

Αυτό που μου έχει μείνει από τις κακοκαιρίες του Οκτωβρίου αυτού είναι οι καταιγίδες με βοριά που είχαμε στο λεκανοπέδιο της Αθήνας, γενονός γενικά σπάνιο, αλλά όχι και πρωτόγνωρο.
Αν θυμάμαι καλά και στις 2 κακοκαιρίες αυτού του μήνα, εκτός από τα άλλα επεισόδια βροχής, αυτό που ήταν εντυπωσιακό (γι αυτό και μου έμεινε) ήταν η είσοδος των φαινομένων μέσα στη νύχτα από τα βόρεια με πολλές αστραπές, ριπαίους ανέμους και βροχή. Εύκολα γινόταν η σύνδεση με ένα σενάριο, να γινόταν αυτό μέσα στη χειμώνα, τί ωραία χιονοθύελλα θα ήταν κτλ, γιατί εξάλλου τέτοια "μπασίματα" είναι μία εκ των περιπτώσεων που συμβαίνουν.
(Βέβαια, ο χειμώνας που ήρθε δε χιονισε ούτε μια φορά σε αυτό που λέμε "Αθήνα" δηλαδή το 70% του λεκανοπεδίου και περιοχές κάτω απο τα 200-250μ. και ήταν μαζί με τον χειμώνα του 09-10 ίσως οι χειρότεροι που προσωπικά θυμάμαι από τότε που έχω καιρική μνήμη δηλαδή από το 1991-1992....)

Από εκεί κι έπειτα μετρήσεις και καταγραφές από τα Ζάρκα δεν έχω, ωστόσο έχω αναφορές που μιλούσαν για πολύ νερό, συνεχές, με τρομερή ηλεκτρική δραστηριότητα που μάλιστα κράτησε πάρα μα πάρα πολλές ώρες (κάποια μέρα μεταξύ 10 και 12 Οκτωβρίου που ήταν η ίδια μέρα που είχαμε τις καταιγίδες από τα βόρεια στην Αθήνα).

Σε αυτό το Φθινόπωρο, νομίζω πως ο Βόλος ήταν αυτός που εισέπραξε τα περισσότερα φαινόμενα (ευρύτερη νοτιοανατολική Θεσσαλία θα έλεγα και βορειοανατολική Στερεά).

Από εκεί και έπειτα, όσον αφορά τις καταιγίδες με βοριά στο λεκανοπέδιο, έχουμε για παράδειγμα και τον Σεπτέμβρη του 2005 και 2-3 ακόμη περιπτώσεις το Φθινόπωρο του 2009, όλες εξίσου εντυπωσιακές τουλάχιστον για ανατολικά και βόρεια προάστια για τα οποία μπορώ με σιγουριά να μιλήσω.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Βίντεο αφιέρωμα στον χιονιά-βόμβα της 9-11 Φεβρουαρίου 2015

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Κυρ 29 Μαρ 2015, 16:50

Καλησπέρα φίλοι,

Τελείωσε ο χειμώνας και ήδη άρχισε η νοσταλγία....
Επιτέλους βρήκα το χρόνο να φτιάξω ένα βίντεο - συμπαραγωγή με τον Γιώργο (Νώε) αυτού του πολύ αξιόλογου χιονιά.
Φυσικά δεν είναι όλες οι σκηνές από το χιόνι, έχω μόνο τα highlights καθώς και τμήμα από τη βόλτα μας με το αυτοκίνητο με σκηνές από Λυκαβηττό και αρκετά γνωστούς δρόμους στο κέντρο της Αθήνας. Υπάρχουν και τα πλάνα με το χιόνι το πρωί της Τετάρτης, από την Κυψέλη, καθώς και γρήγορη κίνηση νεφών το απόγευμα της ίδιας ημέρας από το Λυκαβηττό. Ξαναχιόνισε και το βράδυ της Τετάρτης προς το ξημέρωμα της Πέμπτης, αλλά δεν έχω βάλει πλάνα από αυτό.
Ο δαίμονας του editing με ανάγκασε ώστε να συμπεριλάβω σκηνές και πλάνα μόνο από το κέντρο της Αθήνας ενώ ο αρχικός σκοπός ήταν να υπάρχουν περιοχές απ όλο το λεκανοπέδιο καθώς και τα βόρεια προάστεια.

Ωστόσο, είμαι σίγουρος οτι θα σας αρέσει! Δείτε το σε full screen!
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Re: Βίντεο αφιέρωμα στον χιονιά-βόμβα της 9-11 Φεβρουαρίου 2

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Κυρ 29 Μαρ 2015, 22:44

Mπράβο Νίκο & κύριε Γιώργο! Ομορφιές! Μου άρεσε πάααρα πολύ η μουσική επένδυση, συντελούσε ένα πολύ όμορφο σκηνικό, σε συνδυασμό με το πάντα καλοδεχούμενο χιόνι! ;)
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Re: Αναμνήσεις...

Δημοσίευσηαπό weathstorm » Παρ 15 Ιαν 2016, 16:22

Με αφορμή την επερχόμενη κακοκαιρία, θυμήθηκα, έναν ολιγόωρο σε διάρκεια χιονιά της Σαλονίκης, στα μέσα του Δεκεμβρίου το 2010. Η θερμοκρασία είχε κολλήσει στους -2 και η χιονόπτωση ξεκίνησε τα ξημερώματα και έληξε τις προμεσημβρινές ώρες... Παρόλα αυτά πρόλαβε να το στρώσει λίγα εκατοστά και στους δρόμους της πόλης.
Εδώ θα δείτε μερικές φωτογραφίες που τράβηξα έξω από το σπίτι και ελπίζω να σας αρέσουν! Βέβαια για την ιστορία να πω ότι ο χιονιάς 3-4 μέρες πριν την εκδήλωσή του φαινόταν στους χάρτες πολύ πιο σοβαρός και πολύ πιο σημαντικός από αυτόν που ήρθε τελικά.. :mrgreen:

Θα έβαζα τις φωτογραφίες αλλά δεν ξέρω πως να ανεβάσω φωτογραφίες στο φόρουμ, που έχω από τον υπολογιστή. Στα συνημμένα δεν μου το επιτρέπει...
Γιώργος Μ

https://www.youtube.com/user/snowstorm1888-Οι διασκευές μου
Άβαταρ μέλους
weathstorm

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 15 Ιαν 2016, 21:19

weathstorm έγραψε:Θα έβαζα τις φωτογραφίες αλλά δεν ξέρω πως να ανεβάσω φωτογραφίες στο φόρουμ, που έχω από τον υπολογιστή. Στα συνημμένα δεν μου το επιτρέπει...

Γιώργο, δες το θέμα "Ανέβασμα φωτογραφιών"
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Μeteoser-K.Hatz » Παρ 15 Ιαν 2016, 22:03

Γιώργο χαίρομαι που ξαναγράφεις μετά απο καιρό . Εγω βρηκα τη λυση για ανεβασμα μεσω flickr και πλεον μου ειναι ευκολο . Βεβαια την πρωτη φορά με βοηθησαν τα παιδιά , αν χρειαστεις σχετική βοηθεια ρώτα .
Κωστής Χ.
Σέρρες 34μ.

http://meteoserres.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Μeteoser-K.Hatz

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες