Αναφορές Ιανουαρίου 2017

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Αναφορές Ιανουαρίου 2017

Δημοσίευσηαπό vits » Κυρ 01 Ιαν 2017, 14:57

Χρόνια Πολλά και καλή Χρονιά σε όλους!

Ανάπαυλα ο καιρός, ετοιμάζεται να μας δώσει τα Φώτα του; :-p
Κώστας Βίτσιος, Μαρούσι, 236μ. καιιιιιι Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vits

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2017

Δημοσίευσηαπό christosz » Κυρ 01 Ιαν 2017, 15:54

Καλή χρονιά!! Εύχομαι σε όλους τα καλύτερα για το 2017 με υγεία και ευτυχία!!!

Λίγα συννεφάκια σήμερα και το κρύο πολύ πιο μαλακό σε σχέση με τις προηγούμενες μέρες.

Κατάλευκος ο βόρειος Έβρος στη δορυφορική!!
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Κυρ 01 Ιαν 2017, 18:08

Καλή Χρονιά με υγεία και καιρούς που να έχουν ενδιαφέρον όλο το χρόνο! Αναμένουμε τις καιρικές εξελίξεις τις πρώτες ημέρες του 2017 . . . Οψόμεθα!
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Δευτ 02 Ιαν 2017, 11:08

Καλημέρα και χρόνια πολλά,

ελπίζουμε να μας αλλάξουν τα Φωτα... λίαν συντόμως και τα χιόνια της προηγούμενης εβδομάδος να είναι πταίσματα μπροστά τα επόμενα...

Γυρνώντας από Αχαία λοιπόν χθες ανήμερα Πρωτοχρονιάς, η εικόνα ήταν η εξής: Χιονισμένα τα βουνά της Φωκίδας και Δυτικής Βοιωτίας όχι όμως πολύ χαμηλά, χιονισμένη η Ζήρεια αρκετά καλύτερα από ότι τα βουνά στη απένταντι πλευρά του Κορινθιακού, ενώ πραγματικά το έπος είναι στην Αττική. Γεράνεια, Πατέρας, Πάρνηθα, Πεντέλη. Σπίτι μου, δε, το χιόνι παραμένει ικανοποιητικό στα βορινά σημεία (στέγες, κήποι, αυτοκίνητα), δε μιλάω βέβαια για το συσσωρευμένο από τα εκχιονιστικά χιόνι. Η όποια χιονόστρωση ξεκινάει απότομα από το Κεφαλάρι και πάνω (από Χαριλάου Τρικούπη δηλαδή) και αυξάνεται με ταχύτατους ρυθμούς με το υψόμετρο.

Σήμερα, το πρωινό ήταν παγωμένο, καθόλη τη διάρκεια της διαδρομής μου από Πολιτεία έως Ασπρόπυργο ο πάγος ήταν έντονος. Νομίζω ότι μοιάζει πολύ ο χειμώνας αυτός με τον 1991-1992. Το κερασάκι στην τούρτα λείπει, νομίζω όμως ότι κάποιος το φέρνει.

Καλημέρα,

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό teddyk » Δευτ 02 Ιαν 2017, 15:40

Καλησπέρα σε όλους/ες και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ!
Δεν προλάβαμε να διανύσουμε την τελευταία κακοκαιρία του έτους που μας πέρασε και στα τέλη της εβδομάδος μας επισκέπτεται νέα ψυχρη διαταραχή.
Η συγκεκριμένη έρχεται απο μεγάλα γεωγραφικά πλάτη και απο ότι δείχνουν τα προγνωστικά μοντέλα θα πλήξη τη χώρα μας απο βορά προς νότο.
Είναι ακόμη πολύ νωρίς να πούμε το τί θα γίνει στην Αττική.
Το σίγουρο είναι ότι η χώρα θα βυθιστεί σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες που δε τις συναντάμε κάθε χρόνο ούτε συμβαίνουν συχνά.
Χιόνια θα πέσουν σε όλα τα βόρεια και σε μηδενικά υψόμετρα απο τα σημερινά δεδομένα.
Για την Αττική το μόνο που έχει κλειδώσει είναι η μεταφορά ψύχους που θα είναι περισσότερο έντονη απο την τελευταία φορά!!
Για το που θα χιονίσει το πόσο και το αν θα σας πω σε μερικά 24ωρα απο τώρα...
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΣΤΙΣ ΖΩΕΣ ΣΑΣ~!
ΦΙΛΙA ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
[b][i][color=#0000BF]Ted Kalyvas-Derdemezis[/color]
[/i][/b][color=#0000FF]Athens-Kifissia-290m[/color]

[i][color=#FF0040]http://www.cyclogenesis.gr/kifissia , http://weatherace.blogspot.com/[/color][/i]
Άβαταρ μέλους
teddyk

Δημοσίευσηαπό Meteojohn-Loutraki » Τρί 03 Ιαν 2017, 9:50

O προηγούμενος χιονιάς στην ευρύτερη περιοχή του Λουτρακίου και των Γερανείων μέσα από τη ματιά των φίλων μου στο Facebook:
https://meteojohn71.blogspot.gr/2017/01/29-30122016.html

Και μέσα από τη δικιά μου: https://meteojohn71.blogspot.gr/2017/01/28-29-30-2016.html

Εν αναμονή του επόμενου(;)
Γιάννης Καλαντζής (Λουτράκι-Γιάννενα)
http://www.loutraki-live.gr/
http://www.meteojohn71.blogspot.gr
Άβαταρ μέλους
Meteojohn-Loutraki

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 04 Ιαν 2017, 3:46

μετα απο καιρο κανα μηνα σχεδον μας θυμηθηκε η βροχη στα δυτικα εχει κανα ωρο που βρεχει ασθενως στην Αρτα και γενικα εδω Ηπειρο.
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Τετ 04 Ιαν 2017, 14:03

καλησπέρα,

αρχίζει να μουφιάζει άσχημα ο πολυαναμενόμενος χιονιάς. Δε μιλάω για Β Ελλάδα και Θεσ/κη, εκεί το ξενέρωμα ήταν τεράστιο. Ο κλειδωμένος χιονιάς βρήκε το αντικλείδι κι άντε γεια. Αλλά κι εδώ μια από τα ίδια φοβάμαι ότι θα γίνει. Εδώ στην Πλατεία Πολιτείας έχουμε ακόμα λίγο χιονάκι στα βορεινά σημεία κι έλεγα ότι θ΄αποτελέσει την ιδανική βάση για το νέο. Όμως, από χθες δεξιά κ αριστερά ακούω ότι ό,τ πέφτει θα είναι χιόνι και κάτι τέτοια τα φοβάμαι. Μου θυμίζουν σχέσεις που θέλει να σου πει θέλω να χωρίσουμε αλλά σου λέει, θέλω λίγο χρόνο για μένα για να στο φέρει λάου λάου.

Τι να πω. Την προηγούμενη εβδομάδα με -5 στα 850 που δε βλέπει χιόνι ούτε ο Διόνυσος καλά καλά με τέτοια νούμερα, χιόνισε μέχρι την Καστέλλα. Κ τώρα έρχεται ωραίο ατόφιο κρύο και θα κυνηγάμε νιφάδες...
Πάντως, ο φετινός χειμώνας έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον. Πολύ κρύο από τέλος Νοεμβρίου έως τώρα, μόνιμα βοριάδες αλλά αυτό που παίρνουμε σε χιόνι είναι λιγότερο απ αυτό που αναμένει κανείς από τέτοιες κυκλοφορίες. Θυμίζει τον χειμώνα 1991-1992 μόνο που τότε είχε χιονίσει πάνω από 10 φορές,3-4 εκ των οποίων ήταν από 20 πόντους και πάνω. Τώρα έχουμε ίδιου τύπου καιρού, αλλά αν εξαιρέσουμε την προηγούμενη εβδομάδα, μας λείπει ο υετός. Μακάρι τα πράγματα να καλυτερευσουν για την Αττική τουλάχιστον και να δούμε κάτι αξιόλογο.

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τετ 04 Ιαν 2017, 15:33

ενδιαφερον για εσας εκει

για τη δυτικη ελλαδα μετα απο ενα μηνα ξυπνησε το ενδιαφερον που βρεχει ιδιως εδω ηπειρο στις ακτες της που τον χειμωνα φετος δεν τον ειδαμε ακομα παρα μονο με χαμηλες θερμοκρασιες και μονο οι γιαννιωτες χαρηκαν λιγο τη προηγουμενη βδομαδα με ενα προσκαιρο περασμα του χιονια
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό stapan » Τετ 04 Ιαν 2017, 19:01

Καλησπέρα
Μάνεση Μεσσηνίας τώρα καταιγίδα.Από το πρωί βρέχει με παύσεις.Περιμένουμε κι εδώ πολύ κρύο τις επόμενες ημέρες.Το πρωί στο δρόμο μετά τα διόδια της Νεστάνης το αυτοκίνητο έγραφε 1οC.
Ελπίζω να μη ρίξει χιόνι εδώ,όσο και αν κάποιοι το θεωρήσουν "προδοτικό" αλλά οι ελιές δε χρειάζονται χιόνι...
stapan

Επόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης