Αναφορές Ιανουαρίου 2017

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2017

Δημοσίευσηαπό christosz » Δευτ 09 Ιαν 2017, 22:08

Ότι πιο όμορφο έχω δεί τα τελευταία χιόνια!!!!
Ουσιαστικά χωρις να το πολύ περιμένω άρχισε ήρεμα και σπιρωτά με νιφαδούλες που δεν φαίνονταν αν δεν έκρυβες κατάλληλα τη λάμπα και εξελίχτηκε σε μια πανέμορφη χιονόπτωση με πλήρη άπνοια.
0,3οC και έχει αρχισει να το πιάνει και σε κάποιους δρόμους
φωτογραφίες σε λίγο γιατι μολις μπήκα και θέλω να ζεσταθώ
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΚ. » Δευτ 09 Ιαν 2017, 22:19

Καλησπέρα απο τον χιονοστρωμένο με 10 πόντους, Κάλαμο Αττικής. Χιονίζει πυκνά και όμορφα...καμία σχέση με τα προχθεσινά μυγάκια.Μόλις που κατάφερα να γυρίσω από Αθήνα αφού μετά το Καπανδρίτι χρειάσθηκε να βάλω αλυσίδες. Καλά χιόνια εύχομαι σ΄όλο το λεκανοπέδιο.

Φιλικά
Γιώργος Γκοτσόπουλος
ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΚ.

Δημοσίευσηαπό Ευάγγελος Τσακιράκης » Δευτ 09 Ιαν 2017, 22:39

Πυκνή αδιακοπη χιονόπτωση στον Υμηττό Δάφνης με ολική χιονόστρωση 5 εκατοστών παντού. Η περιοχή του όρους Υμηττού από τη δορυφορική δέχεται το περισσότερο χιόνι της Αττικής.
Υμηττός Δάφνης Αττικής
165μ. υψ.
Ευάγγελος Τσακιράκης

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Δευτ 09 Ιαν 2017, 23:04

Καλησπέρα,

η Αριάδνη είπε να αφήσει το στίγμα της και στην Αττική τελικά. Χιονίζει αδιάκοπα από τις 6:30 το απόγευμα έως και τώρα στην Πολιτεία, στα 360 μέτρα. Εννοείται ότι το έστρωσε εύκολα άμεσα και τώρα είναι στον ...όγκο :D . Η χιονόπτωση είναι σε γενικές γραμμές καλούτσικη, όχι καμιά χιονοθύελλα πάντως. Θα έλεγα κατά διαστήματα πυκνή χιονόπτωση με ψιλές νιφάδες. Επίσης, είναι ορεινού τύπου χιόνι, στο άψε σβήσε έστρωσε, χωρίς μάχες με χιονόνερα και τέτοια. Εντάξει, στην περιοχή μου δεν είναι σπάνιο, αλλά συνήθως μια μάχη τη δίνουμε μέχρι να γυρίσει σε χιόνι. Τώρα τα κάστρα είχαν ήδη πέσει με τους -3.

Μακάρι να πάει έτσι μέχρι το πρωί και να ενταθεί κιόλας. Αέρα ιδιαίτερο δεν έχει που βοηθάει θα έλεγα. Το τοπίο είναι πανέμορφο, αλλά θέλει πολύ προσοχή γιατί είναι όλα παγωμένα στους -3. Πίστα πατινάζ οι δρόμοι. Εννοείται, ότι τα γκρέιτερ ξεκινήσανε την καταραμένη δουλειά τους. Από Πέμπτη έχουν πιάσει τα πόστα στη γειτονιά με κάτι τόνους αλάτι, ήρθε η ώρα να δικαιολογήσουν το μισθό τους.

Καλό βράδυ,

Βαγγέλης (πλατεία Πολιτείας 360 μέτρα, -2,8 C) (η ένταση έχει κόψει πάντως την τελευταία μισή ώρα).
Vaghelis1976

Re: 9 Ιανουαρίου 2017

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 09 Ιαν 2017, 23:26

Maria K έγραψε:
Maria K έγραψε:Χιονίζει, παιδιά! Ασθενώς, αλλά χιονίζει! Ψιλές οι νιφάδες, 1 βαθμός Κελσίου, στις 20:30 και πασπάλισμα στα αυτοκίνητα!

Ώρα 21:30 και εξακολουθεί να χιονίζει ασταμάτητα. Το έχει στρώσει στα αυτοκίνητα, στα παρτέρια και στις αυλές και έχει αρχίσει να το στρώνει στις άκρες των δρόμων.

Η κατάσταση γύρω στις 10 το βράδυ:

Λευκές καληνύχτες!
Εικόνα
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό polmyt » Δευτ 09 Ιαν 2017, 23:32

Και στην Νεα Ερυθραια η κατασταση είναι παρομοια με αυτή της Πολιτείας.
Όλοι οι εσωτερικοι δρομοι στρωμενοι και οπου υπαρχει ανηφορα τα αυτοκίνητα ζορίζονται.Η Κηφισιάς και οι υπολοιποι κεντρικοι δρομοι είναι ανετοι μεχρι στιγμης
Τωρα εχει κοψει αρκετα η χιονοπτωση
polmyt

Δημοσίευσηαπό manailog » Δευτ 09 Ιαν 2017, 23:34

Και στην Κάντζα Παλλήνης ολική χιονόστρωση στους 4-5 πόντους με μια ύφεση των φαινομένων το τελευταίο 20λεπτο αλλά θα είναι πρόσκαιρη. Πιστεύω έτσι θα πάμε μέχρι τις 6:00 το πρωί και μετά φινάλε. Θερμοκρασία τώρα σε μικρή άνοδο λόγω της ύφεσης των φαινομένων στους -1.2 από -1.6 C και υγρασία στο 87% και άνεμο ΒΒΔ 3-4 bf. Μια φώτο έξω από το σπίτι μου. Εικόνα
Γιώργος Μαναϊλόγλου
Κάντζα Παλλήνης Αττική και Βόλος
Meteorama http://www.meteorama.gr
Άβαταρ μέλους
manailog

Δημοσίευσηαπό ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΚ. » Δευτ 09 Ιαν 2017, 23:44

Ένταση της χιονόπτωσης εδώ στον Κάλαμο με το χιόνι να ξεπερνά πλέον τους 10 πόντους και τη θερμοκρασία στους -3β. Χαίρομαι ιδιαίτερα για την παλιά μου γειτονιά(Ζωγράφου) και φυσικά για όλες τις νότιες περιοχές της Αθήνας.

Καλό βράδυ..
ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΚ.

Δημοσίευσηαπό ippos2010 » Τρί 10 Ιαν 2017, 2:33

Καλησπέρα στη μετεωπαρέα. Πολύ ευχάριστη η αποψινή βραδιά για την Αθήνα. Παρά τη σύγχυση που επικρατούσε στις προγνώσεις τελικά η "Αριάδνη" μας έκανε τη χάρη και μας χάρισε όμορφες εικόνες και στην πόλη μας. Το ευχάριστο από αυτή την κακοκαιρία κατά τη γνώμη μου δεν είναι τόσο το χιόνι, που λίγο-πολύ όλοι το χαρήκαμε. Είναι το γεγονός ότι μέσα σε τρεις μέρες η ανακατωσούρα των μοντέλων και των προγνώσεων μας άφησε σε άγνοια για τα επερχόμενα και τελικά η φύση έκανε τα δικά της. Προσωπικά μου θύμισε κάτι από τα παιδικά μου χρόνια, που σχεδόν κάθε χιονιάς ήταν μεγάλη έκπληξη ακριβώς επειδή υπήρχε άγνοια και η μόνη πηγή πληροφόρησης ήταν η εφημερίδα και η τηλεόραση. Είμαστε στις αρχές του Γενάρη και ζούμε έναν δυνατό χειμώνα μετά από αρκετά χρόνια. Αυτό και μόνο είναι απόλαυση. Ελπίζω να βρω χρόνο σύντομα και να ανεβάσω μερικές φωτογραφίες προσεχώς. Σας καληνυχτίζω από το Παγκράτι σήμερα, όπου χιονίζει πλέον πολύ ασθενώς.
ippos2010

Δημοσίευσηαπό christosz » Τρί 10 Ιαν 2017, 2:42

Συνεχιζεται η χιονοπτωση μετα απο ενα μικρο διαλειμμα. Μηδενισαμε πλεον αλλσ η χιονοπτωση δεν εχει ενταση για στρωσιμο στο δρομο. Πλεον ριχνει παλι σπιρωτο οπως στην αρχη.
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης