Αναφορές Ιανουαρίου 2017

Ο καιρός, όπως τον κατέγραψε η hellasweather

Re: Αναφορές Ιανουαρίου 2017

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 10 Ιαν 2017, 3:56

Εικόνα

Εικόνα

αυτα τα λιγα απο Αρτα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

και αυτα απο Ναυπλιο οπως τα ειδε η αδερφη μου εκει
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Τρί 10 Ιαν 2017, 4:05

Μαγική, υπέροχη νύχτα για τον Ταύρο!!!
>5 πόντοι χιονοστρωση στις εύκολες επιφάνειες, και συνεχόμενη χιονόπτωση από τις 8 το βράδυ μέχρι και τώρα που γράφω! Ξεκίνησε με ρυζόχιονο και 1 βαθμό, και σταδιακά τα φαινόμενα εντάθηκαν και τελικά η Τ κατάφερε να πέσει ως τους -1,4°C. Σε δρόμους που δεν περνάνε πολλά αμάξια έχουμε κι εκεί μια καλή πασπάλα.
Βγήκα με τον Στέλιο τον ιδρυτή του Meteoclub που μένει λίγο πιο κάτω μια χιονοβόλτα εδώ στη γειτονιά, φοβερές σκηνές που είχαμε να δούμε από το 2008!! (Ήμουν 8 χρονών τότε και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες :( )
Έρχεται υλικό αύριο, προς το παρόν ύπνος αφού τελείωσα το διάβασμα...
Χιονισμένες καληνύχτες!!!

Ταύρος -0.7°C - 84% - 1bf B - 1011.8hPa σε πτώση - μέτρια χιονόπτωση με μικρές προς μεσαίες νιφάδες
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό Dimitris » Τρί 10 Ιαν 2017, 7:44

Χιονίζει στην Ορεστιάδα από τις 2:00 της Δευτέρας, αρχικά ασθενώς με αύξηση της έντασης από τις 17:00 και μετά, ενώ τώρα χιονίζει αρκετά ισχυρά. Χαμηλότερη θερμοκρασία χιονιού: 9,5.
Χαρακτηριστικό είναι ότι το κύμα ψύχους που βρίσκεται στην χώρα μας τις τελευταίες 10 μέρες διατηρεί ιδιάιτερα χαμηλές μέσες τιμές θερμοκρασίας με τις χαμηλότερες από 1-1-16 να είναι στις παρακάτω πόλεις.

Ορεστιάδα: -5,4 c
Φλώρινα: -5,5 c
Διδυμότειχο: -5,0 c
Νευροκόπι: -4,8 c
Γρεβενά; -3,1c
Λαγκαδάς: -2,7
Σερρες -1,3 c
Ιωάννινα: -0,7
Πτολεμαίδα είχε πρόβλημα ο σταθμός

Εκατοστά χιονιού από 30-12-16 στην Ορεστιάδα
30-12-16:13 εκ
31-12-16: 30 εκ
5-1-17: 10 εκ
6-1-17: 4 εκ.
8-1-17: 4 εκ
9-1-17: 5 εκ ως τώρα που γράφω

Ευχαριστώ την Μαρία και τον Νεκτάριο παλλαιότερα για την Βοήθεια στο πως να ανεβάζω φωτογραφίες.

Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
Dimitris

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Τρί 10 Ιαν 2017, 9:21

Καλημέρα,

χιόνισε συμπαθητικά χθες βράδυ τελικά. Δεν έκανε το κάτι παραπάνω στα βόρεια προάστια αφού μετά τις 11 έκοψε και έκτοτε οι χιονοπτώσεις ήταν αραιές. Το χιόνι στην πλατεία Πολιτείας στα 360 μέτρα είναι στρωμένο παντού έως 10 cm σε κάποια σημεία. Οι δρόμοι είναι στου 5 cm, τα στενά είναι δύσκολα τώρα το πρωί λόγω πάγου κυρίως, οι κεντρικοί δρόμοι πεντακάθαροι μιας και τα καταραμένα μηχανήματα εργάζονταν πυρετωδώς από χθες αργά το απόγευμα έως και τώρα.

Στη διαδρομή έως Ασπρόπυργο, επέλεξα Αττική Οδό για λόγους ασφαλείας. Το χιόνι είναι καλούτσικο, οι διαφορές μικρές έως την περιφερειακή Αιγάλεω προς Λ.Νάτο. Ακόμα και στον Ασπρόπυργο έχει λίγο χιονάκι, λίγα πράγματα βέβαια. Οι μεγάλοι κερδισμένοι της βραδιάς είναι το κέντρο και τα νότια προάστια νομίζω. Έχω την αίσθηση ότι χιόνισε ίσως και πιο επίμονα στο Φάληρο ή στον Άλιμο απ ό,τι στην Κηφισιά.

Βάσει προδιαγραφών, για τα βόρεια προάστια η χιονόπτωση είναι απλώς αξιοπρεπής, σώσαμε τα προσχήματα. Για κέντρο και κάτω είναι αξιοσημείωτη τουλάχιστον.

Για να πω τη μαύρη μου αλήθεια, είχα ξενερώσει τόσο πολύ με τη φάπα του ΣΚ, έχω δεί τόσο χιόνι στην τηλεόραση από τα διάφορα μέρη που αποκλείστηκαν που οι 5-10 πόντοι δε με εντυπωσίασαν και ιδιαίτερα. Επίσης, με αυτή την ανωμαλιάρα την Αριάδνη, πρώτη φορά είδα χιονιά να έρχεται από τον Πειραιά και να περιμένουμε πότε θα ανέβει προς κέντρο μπας και πάρουμε κι εμείς κάτι. Τέλος πάντων, έστω κ με αυτόν τον ανορθόδοξο τρόπο, χιόνισε καλούτσικα.

Καλημέρα,

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Re: 10 Ιανουαρίου 2017

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 10 Ιαν 2017, 9:32

Καλημέρα σε όλοη τη χειμωνιάτικη και χιονισμένη Ελλάδα!

Να σας δείξω τις πρωινές νιφάδες της αυλής μου (ώρα 08:20 περίπου μς θερμοκρασία 0,8)

Καλή μας χειμωνιάτικη συνέχεια!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 10 Ιαν 2017, 9:45

Vaghelis1976 έγραψε:Καλημέρα,

Οι μεγάλοι κερδισμένοι της βραδιάς είναι το κέντρο και τα νότια προάστια νομίζω. Έχω την αίσθηση ότι χιόνισε ίσως και πιο επίμονα στο Φάληρο ή στον Άλιμο απ ό,τι στην Κηφισιά.
ς

Μια ματιά στον Υμηττό όπως φαίνεται στην παρακάτω κάμερα, μάλλον επιβεβαιώνει αυτό που λες.

https://www.skylinewebcams.com/el/webcam/ellada/atiki/athina/hellenic-parliament.html
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Τρί 10 Ιαν 2017, 10:27

Επίσης, με αυτή την ανωμαλιάρα την Αριάδνη, πρώτη φορά είδα χιονιά να έρχεται από τον Πειραιά και να περιμένουμε πότε θα ανέβει προς κέντρο μπας και πάρουμε κι εμείς κάτι. Τέλος πάντων, έστω κ με αυτόν τον ανορθόδοξο τρόπο, χιόνισε καλούτσικα.

Βαγγέλης

Έτσι είναι Βαγγέλη, πρώτη φορά είδα και εγώ χιόνια με νοτιά (είχε συμβεί και το 2002 αλλα δεν ήμουν στην Αθήνα τότε). Όλα αυτα βέβαια δεν ήταν τίποτα παραπάνω από τον εγκλωβισμό δυνατού ψύχους και στην Αττική με χαμηλό από τα ΝΔ (ότι συμβαίνει στην κεντρική και βόρεια Ελλάδα ενίοτε), αλλιώς σε μια συνηθισμένη κατάσταση βροχή θα είχαμε. :|

Η χιονόπτωση ξεκίνησε με κάτι μυγάκια που μετά βίας τα έβλεπες στη λάμπα εντούτοις άσπριζαν εμφανώς τα αυτοκίνητα. Στο μεγάλο ξέσπασμα έστρωσε και τα στενάκια αλλά οι κεντρικοί δρόμοι έμειναν καθαροί. Από τις 11.30 το βράδυ και μετά τη βγάλαμε με ρυζόχιονο αλλά κατά βάση ασθενές. Δεν ξέρω να σας πω εκατοστά αλλά είναι παχιά ωραία χιονόστρωση στα αυτοκίνητα και τα δέντρα.

Το παιχνίδι έγινε νομίζω από μια νοητή γραμμή Χαιδάρι-Κυψέλη-Ζωγράφου και νοτιότερα. Εκεί υπήρχαν τα πιο πολλά φαινόμενα κι αυτό για μένα είναι υπέροχο μόνο και σαν αίσθηση. Το να έχει ο Πειραιάς -1.5β και χιονοθύελλα και εγώ πχ στα ΒΔ μυγάκια είναι κάτι.

Μεγάλοι κερδισμένοι μέχρι τώρα Κόρινθος και Χαλκίδα, η μεν άκουσα ότι είχε να δει χιονόστρωση από το 1963 η δε άλλη ζει στιγμές 2008. Πολύ χιόνι μέσα στη Χαλκίδα (20-30 πόντους) και κρίμα που δεν έχουμε αναφορές από κει.

Γιώργο (nnoe) στην παλιά μου γειτονιά, στην Κυψέλη, τι έγινε?? Πολύ θα θελα να μάθω.

Καλημέρα σε όλους

Δημήτρης
'Αγιοι Ανάργυροι σύνορα με Ίλιον
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Τρί 10 Ιαν 2017, 10:52

Mitsos Pastas έγραψε:
Επίσης, με αυτή την ανωμαλιάρα την Αριάδνη, πρώτη φορά είδα χιονιά να έρχεται από τον Πειραιά και να περιμένουμε πότε θα ανέβει προς κέντρο μπας και πάρουμε κι εμείς κάτι. Τέλος πάντων, έστω κ με αυτόν τον ανορθόδοξο τρόπο, χιόνισε καλούτσικα.

Βαγγέλης

Έτσι είναι Βαγγέλη, πρώτη φορά είδα και εγώ χιόνια με νοτιά (είχε συμβεί και το 2002 αλλα δεν ήμουν στην Αθήνα τότε). Όλα αυτα βέβαια δεν ήταν τίποτα παραπάνω από τον εγκλωβισμό δυνατού ψύχους και στην Αττική με χαμηλό από τα ΝΔ (ότι συμβαίνει στην κεντρική και βόρεια Ελλάδα ενίοτε), αλλιώς σε μια συνηθισμένη κατάσταση βροχή θα είχαμε. :|

Δημήτρη, το να χιονίζει στα τελειώματα ενός χιονιά με νοτιά δεν είναι σπάνιο. Και το 2002 όπως πολύ σωστά λες (πω πω, δεν ήσουν στο 2002? αυτός είναι ο απόλυτος χιονιάς της Αττικής), και το 2008, νομίζω και το 2006. Εδώ όμως είναι κάτι διαφορετικό. Εδώ ο καιρός έκλεισε από το Σαρωνικό και τα κύματα ανέβαιναν προς τα βόρεια. Είναι τρέλα αυτό. Δεν υπάρχει με χιονιά να έρχεται από τα νότια ο καιρός.
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Τρί 10 Ιαν 2017, 12:24

Δειτε το χιονι στη Παργα

http://penteli.meteo.gr/stations/parga/camera.htm
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό beach-snow » Τρί 10 Ιαν 2017, 13:50

Ναι μωρέ Σαλόνικα...τρέλα με κορδέλα.....
Ολη η Ελλάδα λευκή στον ιστορικό πανελλαδικό χιονιά της 50ετίας!!!

Εικόνα

Εικόνα
To χιόνι (και ο καιρός γενικά), είναι η σοφία της φύσης!!!
http://weatherparty.blogspot.gr/
beach-snow

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Παλιές Αναφορές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Google [Bot] και 0 επισκέπτες