ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΚΟΥΙΖ-ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΚΟΥΙΖ-ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 29 Νοέμ 2011, 21:03

Θα βοηθήσω λίγο: Η Καλιακούδα είναι αυτή:

Εικόνα

Κάνει μια μεγάλη, χαρακτηριστική σέλα ανάμεσα στις δύο εξάρσεις της.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Exarhos87 » Τρί 29 Νοέμ 2011, 21:08

LeoP έγραψε:Θα βοηθήσω λίγο: Η Καλιακούδα είναι αυτή:

Εικόνα

Κάνει μια μεγάλη, χαρακτηριστική σέλα ανάμεσα στις δύο εξάρσεις της.

Με επιφύλαξη νομίζω πως είναι η Χελιδόνα!!!!!!!!!
Αν είναι FAIL μπορώ να παραγγείλω μια τυροκαυτερή :mrgreen: :mrgreen:
Μπουρλής Μιχάλης
Exarhos87

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 29 Νοέμ 2011, 21:16

YEAHH!!!

Είναι πράγματι η Χελιδώνα! Συγχαρητήρια!
Η Καλιακούδα και η Χελιδώνα είναι τα δύο αδερφά βουνά που χωρίζονται από τον ποταμό Καρπενησιώτη.

Από δω τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες. Δεξιά είναι η Χελιδώνα, αριστερά η Καλιακούδα, στη μέση ο Καρπενησιώτης και φυσικά το Καρπενήσι.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό georpap » Τρί 29 Νοέμ 2011, 21:49

Σόρρυ που άργησα. Ελικώνας, το βρήκες και με εντυπωσίασαν και οι λεπτομέρειες!!!!
Άβαταρ μέλους
georpap

Δημοσίευσηαπό Vassilis_21 » Τρί 29 Νοέμ 2011, 22:34

LeoP έγραψε:Τότε θα είναι από τη Σέριφο Βασίλη! :mrgreen:

Vassilis_21 έγραψε:Μπορείτε να βρείτε αυτήν? Είναι από φέτος το καλοκαίρι! Οι Αθηναίοι είναι πιο πιθανό να την βρούνε....
Εικόνα

Από τη λατρεμένη Σέριφο είναι ναι!!! Πως το βρήκες όμως? Μήπως είδες καμια δημοσίευση μου πουθενά αλλού??
Vassilis_21

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 29 Νοέμ 2011, 23:34

"http://1.1.1.5/bmi/img267.imageshack.us/img267/5661/deepsummerserifos.jpg" 8-)

Vassilis_21 έγραψε:
LeoP έγραψε:Τότε θα είναι από τη Σέριφο Βασίλη! :mrgreen:

Vassilis_21 έγραψε:Μπορείτε να βρείτε αυτήν? Είναι από φέτος το καλοκαίρι! Οι Αθηναίοι είναι πιο πιθανό να την βρούνε....
Εικόνα

Από τη λατρεμένη Σέριφο είναι ναι!!! Πως το βρήκες όμως? Μήπως είδες καμια δημοσίευση μου πουθενά αλλού??
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τρί 29 Νοέμ 2011, 23:52

Μ' αρέσει ο Ελικώνας. Παλιότερα είχα αρκετά πάρε-δώσε με τα βουνά και έχω εικόνα αρκετών. Ωστόσο με βοήθησε η Λειβαδιά από κάτω.

georpap έγραψε:Σόρρυ που άργησα. Ελικώνας, το βρήκες και με εντυπωσίασαν και οι λεπτομέρειες!!!!
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Τετ 30 Νοέμ 2011, 8:33

LeoP έγραψε:Μ' αρέσει ο Ελικώνας. Παλιότερα είχα αρκετά πάρε-δώσε με τα βουνά και έχω εικόνα αρκετών. Ωστόσο με βοήθησε η Λειβαδιά από κάτω.

georpap έγραψε:Σόρρυ που άργησα. Ελικώνας, το βρήκες και με εντυπωσίασαν και οι λεπτομέρειες!!!!

Πολύ ωραίος ο Ελικώνας, συμφωνώ και εγώ! Ωραία χωριά όμορφα και με έλατα, λίγη κίνηση από κόσμο και αυτοκίνητα.
Ότι πρέπει για μια πλούσια ημερήσια εκδρομή.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Τετ 30 Νοέμ 2011, 10:23

GiorgosP έγραψε:
LeoP έγραψε:Μ' αρέσει ο Ελικώνας. Παλιότερα είχα αρκετά πάρε-δώσε με τα βουνά και έχω εικόνα αρκετών. Ωστόσο με βοήθησε η Λειβαδιά από κάτω.

Πολύ ωραίος ο Ελικώνας, συμφωνώ και εγώ! Ωραία χωριά όμορφα και με έλατα, λίγη κίνηση από κόσμο και αυτοκίνητα.
Ότι πρέπει για μια πλούσια ημερήσια εκδρομή.

Γιώργο συμφωνώ μαζί σου! Ο Ελικώνας είναι υπέροχο βουνό, με μεγάλο ελατόδασος και μακριά από τον κακό τουρισμό που θέλει τα σκι στην μασχάλη και τον καπουτσίνο στην παλάμη...
Οσο για την Αγία Άννα που βρίσκεται στις παρυφές του βουνού, τα κοψίδια της αξίζει να τα δοκιμάσει κάποιος ;)

Μια εικόνα από την κορυφή του βουνού.

Εικόνα
Ελικώνας by ndimensi, on Flickr

Κι εδώ πέρσι, ξανά από την κορυφή.

Εικόνα
Untitled by ndimensi, on Flickr
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό georpap » Τετ 30 Νοέμ 2011, 17:59

Παιδιά πραγματικά με εκπλήσσεται!!! Εγώ θεωρούσα ότι ο Ελικώνας είναι ένα εντελώς άγνωστο βουνό. Παρόλο που είναι έντονη η διέλευση κοντά σε αυτό λόγω Παρνασσού πάντα είχα την εντύπωση ότι όλοι έχουν στο μυαλό τους τον Παρνασσό και δεν τους απασχολεί το βουνό που συναντούν στην διαδρομή τους στα Νότια και Δυτικά τους. Μάλιστα είχα την άποψη ότι τον Ελικώνα μπορεί να τον θεωρούν τμήμα του Παρνασσού!!!! Ευχαριστώ πολύ για τις φωτογραφίες. Είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσες!!!!Ειδικά η πρώτη θίγει 2 ωραία θέματα για το βουνό. Πρώτο και σημαντικότερο οι ανεμογεννήτριες. Το βουνό έχουν σκοπό να το μετατρέψουν σε ενεργειακό κέντρο. Βλέπετε τις ανεμογεννήτριες στην εικόνα ενώ διακρίνετε και ο δρόμος στον απέναντι λόφο που ανοίχτηκε αποκλειστικά και μόνο για τις ανεμογεννήτριες που φιλοξενεί στην κορυφή του και δεν διακρίνονται τόσο καλά. (Θέλει λίγο προσοχή για να τις δείτε στην φωτογραφία).Δεύτερο στοιχείο είναι ότι διακρίνεται ένα τμήμα από τα λίγα φυλλοβόλα δάση του βουνού. Αναφέρθηκε ότι έχει ωραία δάση με έλατα και όντως είναι το βασικό χαρακτηριστικό του.Αλλά έχει και λίγα δυστυχώς φυλλοβόλα δάση. Ευχαριστώ που θίξαμε το όλο θέμα!!!!!
Άβαταρ μέλους
georpap

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες