Συζήτηση για τα μοντέλα, αναλύσεις & γνώση

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Συζήτηση για τα μοντέλα και τεχνικές αναλύσεις

Δημοσίευσηαπό csath07 » Πέμ 30 Μάιος 2013, 23:29

Meteojohn-Loutraki έγραψε: ...και η καλοκαιρινή ΣΟΥΜΑ από τα Αμερικανάκια:
Εικόνα

Φονιάδες των λαών, Αμερικάνοι... :geek: :ugeek:

Αυτό είναι καιρός Αφρικής. Αν αυτό το έβγαζαν για πέρυσι θα έπεφταν 100% μέσα. Ουσιαστικά λένε πως θα έχουμε ένα αντίγραφο του περσινού καλοκαιριού. Είναι ακραίο x 2 αν συμβεί το περσινο. Δεν (θέλω να) το πιστεύω αυτό το σενάριο. Βέβαια, εξαρτάται τι εννοεί κανείς "dry & hot". Είναι τόσο γενικόλογο που είτε 4 καταιγίδες κάνει μέσα στο καλοκαίρι είτε καμία, αν ρίξει λίγο νερο, πάλι "dry & hot" θα το πουμε. Και το περσινό "dry & hot" ήταν.

Ας είμαι σαφής λοιπόν για το τι εννοώ εγώ: ο μέσος όρος ημερών καταιγίδας στο λεκανοπέδιο το τρίμηνο Ιούνιος-Αύγουστος στο διάστημα 2002-2012 είναι 4. Πιστεύω πως σε αυτό το διάστημα θα έχουμε τουλάχιστον 2-4 μέρες ή 3 +/- 1 αν προτιμάτε, δηλαδή θα αγγίξουμε το μέσο όρο. Τώρα με το δεδομένο ότι έχει πέσει πολύ νερό από τις αρχές του χρόνου, ζόρικο το βλέπω να δούμε αξιόλογο νερό με αυτές τις καταιγίδες. Άντε στη Κυψέλη να μετρήσω συνολικά όλο το τρίμηνο 25-40 mm. Από θερμοκρασία δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει και προτιμώ να μην πω κάτι :)
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 31 Μάιος 2013, 0:17

Το χειρότερο καλοκαίρι δηλαδή αναμένεται να το φάει στη μάπα η Σκανδιναβία! Δεν τους λυπάστε τους κακόμοιρους; Δε φτάνουν οι παγετώνες του χειμώνα, προβλέπεται να έχουν και "cool" καλοκαίρι. Ακόμα και το μεσημέρι του 15αύγουστου τους βλέπω με ζεστό καπουτσίνο. Για φραπέ ούτε λόγος!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Παρ 31 Μάιος 2013, 0:53

Εμπρός λαέ μη σκύβεις το κεφάλι, ο μόνος δρόμος είναι κάψιμο και πάλι!

Πάμε γερά, 50 καυτερά!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Σάβ 01 Ιουν 2013, 15:07

Από ότι βλέπω εισακούσθησαν τα συνθήματα, η +30 στα 850 έρχεται φορτσάτη μετά τις 10/6 στην ανατολική Μεσόγειο, εμπρός να οργανώσουμε υποδοχή!
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό vanzel » Τετ 05 Ιουν 2013, 21:17

Προς το παρόν ο κάυσωνας φαίνετια να πηγαίνει περίπατο....Ζέστη μίας ημέρας και όχι σε επίπεδα καύσωνα.Οι καυσωνολάγνοι να περιμένουν!Αν και τζάμπα θα περιμένουν!
Βαγγέλης Πλεύρης,Ν.Πεντέλη 340μ.

Μετεωρολογικός Σταθμός Ν.Πεντέλης: http://www.pentelimeteo.gr
Άβαταρ μέλους
vanzel

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τετ 05 Ιουν 2013, 21:56

Απλά κρατάει δυνάμεις για πιο μετά :P
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Re: Παγοκάλυψη Αρκτικής (και Ανταρκτικής)

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τετ 12 Ιουν 2013, 21:06

Από τις επόμενες βδομάδες θα φανεί το πόσο θα πέσει είτε θα καταρρεύσει πάλι η έκταση των πάγων στην Αρκτική. Μέχρι τώρα, ως συνήθως, η παγοκάλυψη κρατιέται σε επίπεδα πιο κοντά στο μέσο όρο. Αν ακολουθηθεί το ίδιο μοτίβο των τελευταίων ετών η ψαλίδα μεταξύ του μέσου όρου παγοκάλυψης θα αρχίσει να ανοίγει προοδευτικά μέχρι και το ελάχιστο στο τέλος του Αυγούστου είτε στις αρχές του Σεπτέμβρη...

Από το 2003 είχε να κρατηθεί τόσο ψηλά η έκταση των πάγων στο Β. Πόλο.

NCIDC.org
Εικόνα

ARCTIC-ROOS.org
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό csath07 » Πέμ 13 Ιουν 2013, 12:49

csath07 έγραψε:
Ας είμαι σαφής λοιπόν για το τι εννοώ εγώ: ο μέσος όρος ημερών καταιγίδας στο λεκανοπέδιο το τρίμηνο Ιούνιος-Αύγουστος στο διάστημα 2002-2012 είναι 4. Πιστεύω πως σε αυτό το διάστημα θα έχουμε τουλάχιστον 2-4 μέρες ή 3 +/- 1 αν προτιμάτε, δηλαδή θα αγγίξουμε το μέσο όρο. Τώρα με το δεδομένο ότι έχει πέσει πολύ νερό από τις αρχές του χρόνου, ζόρικο το βλέπω να δούμε αξιόλογο νερό με αυτές τις καταιγίδες. Άντε στη Κυψέλη να μετρήσω συνολικά όλο το τρίμηνο 25-40 mm. Από θερμοκρασία δεν ξέρω, δεν το έχω ψάξει και προτιμώ να μην πω κάτι :)

Λοιπόν 1ο 15νθήμερο του Ιουνίου και το λεκανοπέδιο έχει δει 4 ημέρες καταιγίδων ως τώρα (θεωρητικά, έκανε το "χρέος" του). Επίσης ο υετός όντως δεν είναι σπουδαίος (με εξαίρεση τα ΒΑ του νομού που χθες είδαν αξιόλογο νερό), καθώς συνολικά έχω 8 mm μόλις :lol: Δεν θα μου φανεί παράξενο να μας πάει σερί ξεραίλα από δω και πέρα, ιδιαίτερα με τη λογική των τελευταίων ετών. Να δούμε τι θα γίνει ως 31/8. Υπάρχει πολύς χρόνος για πολλά...
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό Alex » Πέμ 13 Ιουν 2013, 19:12

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι ο Αλέξης, παρακολουθώ χρόνια τη λίστα σας αλλά ποτέ δεν είχα κάνει την κίνηση να γίνω μέλος - δεν εχώ ιδέα από μετεωρολογία απλά γουστάρω τρελά όλους τους καιρούς και πάντα μου άρεζε να διαβάζω τις προβλέψεις και αναλύσεις σας ειδικά τον χειμώνα.. Είμαι από την Θεσσαλονική αλλά τα τελεύταια 8 χρόνια ζω (και πλέον) δουλεύω στο Brighton της Αγγλίας το όποιο βρίσκεται στην παραλία ακριβώς νότια από το Λονδινό.

Απλά ήθελα να σας δώσω αυτό το link από το αγγλικό metoffice - φαντάζομαι και ελπίζω ότι εσείς που γνωρίζετε το αντικείμενο θα βρείτε την ανάλυση ενδιαφέρουσα
http://www.metoffice.gov.uk/research/ne ... pring-2013

O χειμώνας αλλά ειδικά η άνοιξη που περάσαμε στην Αγγλία (και νότια Αγγλία) ήταν απίστευτα κρύα.
Να είστε καλά,
τα λέμε σύντομα
Alex

Δημοσίευσηαπό Maria K » Πέμ 13 Ιουν 2013, 19:34

Alex έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,

είμαι ο Αλέξης, παρακολουθώ χρόνια τη λίστα σας αλλά ποτέ δεν είχα κάνει την κίνηση να γίνω μέλος - δεν εχώ ιδέα από μετεωρολογία απλά γουστάρω τρελά όλους τους καιρούς και πάντα μου άρεζε να διαβάζω τις προβλέψεις και αναλύσεις σας ειδικά τον χειμώνα.. Είμαι από την Θεσσαλονική αλλά τα τελεύταια 8 χρόνια ζω (και πλέον) δουλεύω στο Brighton της Αγγλίας το όποιο βρίσκεται στην παραλία ακριβώς νότια από το Λονδινό.

Απλά ήθελα να σας δώσω αυτό το link από το αγγλικό metoffice - φαντάζομαι και ελπίζω ότι εσείς που γνωρίζετε το αντικείμενο θα βρείτε την ανάλυση ενδιαφέρουσα
http://www.metoffice.gov.uk/research/ne ... pring-2013

O χειμώνας αλλά ειδικά η άνοιξη που περάσαμε στην Αγγλία (και νότια Αγγλία) ήταν απίστευτα κρύα.
Να είστε καλά,
τα λέμε σύντομα

Καλώς όρισες, Αλέξη! Κάπως έτσι αρχίσαμε πολλοί από μας την επαφή μας με τη λίστα. Χρόνια αναγνώστες και κάποια στιγμή πήραμε την απόφαση της ενεργούς συμμετοχής. Καλή παραμονή! :)
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης