Συζήτηση για τα μοντέλα, αναλύσεις & γνώση

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Πάμε για επανάληψη 2009/2010;

Δημοσίευσηαπό Edward N. Lorentz » Σάβ 10 Σεπ 2011, 17:52

Θα συμφωνήσω με τον Γκίκα. Δε μου καίγεται καρφί. Η κυκλοφορία έχει κατι το υπέροχο. Το σχεδόν φυσιολογικό!!!
Δε θέλω βροχές. Δε θέλω υγρό Οκτώβρης. Υπάρχει κάτι αρκετά σωστό στην ιστορία. Κοιτάξτε ότι είναι τα χαμηλά
εκεί που πρέπει και δε σουλατσάρουν νοτιότερα.
Εικόνα
slp-8 by angeloslampiris, on Flickr

Αυτή την εποχή αρχίζει να σχηματίζεται το ψύχος εκεί ψηλά. Το καλύτερο είναι να τα αφήσουμε να ξεπεράσουν το σοκ του καλοκαιριού και απο αρχες Νοέμβρη που αρχίζουμε να μιλάμε για σοβαρά χαμηλά και βίαιη σύγκρουση διαφορετικών αερίων μαζών, εχει νόημα να μιλήσουμε. Μέχρι τότε πρεπει να σχηματιστουν οι αεριες μαζες και ευχομαι να πάμε ζωνικά γιατι μολις σταματισε η θερμανση του Βορειου Ημισφαιρίου. Τον Οκτώβρη τον έχουμε σαν μήνα προετοιμασίας για να αρχισει το παρτυ απο νοέμβρη. Η Ελλαδα είναι ΝΟΤΙΑ. Δίπλα στην ΣΑΧΑΡΑ!! Φθινόπωρο
απο σεπτέμβρη έχει στην Αγγλία, στην Σουηδία και στις Β. ΗΠΑ . Δεν αλλαξε το κλίμα απλά ήρθε πολιτισμική κατυχιση απο αυτα τα μέρη αυτά σε τετοιο βαθμο που θεωρούμε καθε τι δικό μας ξένο και αφύσικο. Λογικά θα επανέλθω με καποιες ενδοιξεις- στοιχεια.
Edward N. Lorentz

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Σάβ 10 Σεπ 2011, 21:49

Νίκο, περισσότερο για σχολιασμό της κυκλοφορίας το έβαλα, ώστε να "ζεσταινόμαστε" ενόψει της νέας σεζόν, παρά ως πρόγνωση αυτή καθαυτή. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε πώς τα πάει το εν λόγω μοντέλο στη μακροχρόνια πρόγνωση, τουλάχιστον ως προς την ευρύτερη κυκλοφορία, καθώς είναι το μόνο που επιχειρεί τόσο αναλυτικές προγνώσεις σε τόσο μεγάλο βάθος χρόνου.

Άγγελε, επίτρεψέ μου να διαφωνήσω για το φθινόπωρο. Τουλάχιστον στα μέρη μου μετά τις 15-20 Σεπτέμβρη έχουμε κατά κανόνα φθινόπωρο (σταδιακά βέβαια). Τα πρωτοβρόχια τα περιμένουμε πάντα το Σεπτέμβρη και μετά δεν έχει επιστροφή.
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό Edward N. Lorentz » Κυρ 11 Σεπ 2011, 0:27

copy-paste απο EMY:

Το κλίμα της Ελλάδας είναι τυπικά μεσογειακό: ήπιοι και υγροί χειμώνες, σχετικά θερμά και ξηρά καλοκαίρια και, γενικά, μακρές περίοδοι ηλιοφάνειας κατά την μεγαλύτερη διάρκεια του έτους.
Η Ελλάδα βρίσκεται μεταξύ των παραλλήλων 340 και 420 του Βορείου ημισφαιρίου και βρέχεται από την Ανατολική Μεσόγειο. Το κλίμα της έχει σε γενικές γραμμές τα χαρακτηριστικά του Μεσογειακού κλίματος, δηλαδή ήπιους και βροχερούς χειμώνες, σχετικώς θερμά και ξηρά καλοκαίρια και μεγάλη ηλιοφάνεια όλο σχεδόν το χρόνο.
Λεπτομερέστερα στις διάφορες περιοχές της Ελλάδας παρουσιάζεται μια μεγάλη ποικιλία κλιματικών τύπων, πάντα βέβαια μέσα στα πλαίσια του Μεσογειακού κλίματος. Αυτό οφείλεται στην τοπογραφική διαμόρφωση της χώρας που έχει μεγάλες διαφορές υψομέτρου ( υπάρχουν μεγάλες οροσειρές κατά μήκος της κεντρικής χώρας και άλλοι ορεινοί όγκοι) και εναλλαγή ξηράς και θάλασσας. Έτσι από το ξηρό κλίμα της Αττικής και γενικά της Ανατολικής Ελλάδας μεταπίπτουμε στο υγρό της Βόρειας και Δυτικής Ελλάδας. Τέτοιες κλιματικές διαφορές συναντώνται ακόμη και σε τόπους που βρίσκονται σε μικρή απόσταση μεταξύ τους , πράγμα που παρουσιάζεται σε λίγες μόνο χώρες σε όλο τον κόσμο.
Από κλιματολογικής πλευράς το έτος μπορεί να χωριστεί κυρίως σε δύο εποχές: Την ψυχρή και βροχερή χειμερινή περίοδο που διαρκεί από τα μέσα του Οκτωβρίου και μέχρι το τέλος Μαρτίου και τη θερμή και άνομβρη εποχή που διαρκεί από τον Απρίλιο έως τον Οκτώβριο.
Κατά την πρώτη περίοδο οι ψυχρότεροι μήνες είναι ο Ιανουάριος και ο Φεβρουάριος, όπου κατά μέσον όρο η μέση ελάχιστη θερμοκρασία κυμαίνεται από 5-10 0 C στις παραθαλάσσιες περιοχές, από 0 - 5 0 C στις ηπειρωτικές περιοχές και με χαμηλότερες τιμές κάτω από το μηδέν στις βόρειες περιοχές.
Οι βροχές στη χώρα μας ακόμη και τη χειμερινή περίοδο δεν διαρκούν για πολλές ημέρες και ο ουρανός της Ελλάδας δεν μένει συννεφιασμένος για αρκετές συνεχόμενες ημέρες, όπως συμβαίνει σε άλλες περιοχές της γης. Οι χειμερινές κακοκαιρίες διακόπτονται συχνά κατά τον Ιανουάριο και το πρώτο δεκαπενθήμερο του Φεβρουαρίου από ηλιόλουστες ημέρες, τις γνωστές από την αρχαιότητα “ Αλκυονίδες ημέρες”.
Η χειμερινή εποχή είναι γλυκύτερη στα νησιά του Αιγαίου και του Ιουνίου από ό,τι στη Βόρεια και Ανατολική Ελλάδα.
Κατά τη θερμή και άνομβρη εποχή ο καιρός είναι σταθερός , ο ουρανός σχεδόν αίθριος, ο ήλιος λαμπερός και δεν βρέχει εκτός από σπάνια διαλείμματα με ραγδαίες βροχές ή καταιγίδες μικρής όμως διάρκειας.
Η θερμότερη περίοδος είναι το τελευταίο δεκαήμερο του Ιουλίου και το πρώτο του Αυγούστου οπότε η μέση μεγίστη θερμοκρασία κυμαίνεται από 29 C μέχρι 35 C. Κατά τη θερμή εποχή οι υψηλές θερμοκρασίες μετριάζονται από τη δροσερή θαλάσσια αύρα στις παράκτιες περιοχές της χώρας και από τους βόρειους ανέμους ( ετησίες ) που φυσούν κυρίως στο Αιγαίο.
Η Άνοιξη έχει μικρή διάρκεια , διότι ο μεν Χειμώνας είναι όψιμος, το δε καλοκαίρι αρχίζει πρώιμα. Το Φθινόπωρο είναι μακρύ και θερμό και πολλές φορές παρατείνεται στη Νότια Ελλάδα και μέχρι τα μισά του Δεκεμβρίου.
Edward N. Lorentz

Δημοσίευσηαπό snowearth » Κυρ 11 Σεπ 2011, 2:14

Χαιρετώ με το πρώτο μου ποστ.

Μια επανάληψη του 2009-2010 φαντάζει πιθανή καθώς από τον Μάρτιο, με διαλλείματα φυσικά, το ρεύμα είναι ανατολικογενές. Συν το οτί οι βροχές είναι ανύπαρκτες, κάποια στιγμή θα ξεσπάσει αυτό. Βέβαια μπορεί να ξεσπάσει Νοέμβρη. Η ακόμα και Μάρτη.
Κωνσταντίνος Οικονόμου, Θεσσαλονίκη
snowearth

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Κυρ 11 Σεπ 2011, 13:32

Δεν είναι θέμα κατήχησης, αλλά στατιστικών. Η Βόρεια Ελλάδα είναι στον ίδιο παράλληλο με τη Νέα Υόρκη που προφανώς βρίσκεται στις Βόρειες Η.Π.Α. για τις οποίες λες ότι έχουν φθινόπωρο από το Σεπτέμβρη.

---Σεπτέμβρης:----------- Νέα Υόρκη--------Φλώρινα----------Ιωάννινα
Μέση ελάχιστη:-------------- 15,7-------------- 11,2-------------- 12,2
--Μέση μέγιστη:-------------- 23,7-------------- 25,2-------------- 26,7
------------Μέση:-------------- ~20-------------- 18,4-------------- 20,1

Μπορεί να είμαστε στο νότο της Ευρώπης, αλλά όχι και τόσο νότια ώστε να μην περιμένουμε το φθινόπωρο στην ώρα του.

ΥΓ Για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίζονται περισσότερα από ένα κενό (space) κατά την πληκτρολόγηση με αποτέλεσμα να μην βγαίνουν σωστά τα -ας πουμε- πινακάκια και να χρειάζονται και άλλοι χαρακτήρες για να γίνει μια υποτυπώδης στοίχιση. Υπάρχει άλλος τρόπος;
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Κυρ 11 Σεπ 2011, 14:01

Αλέξανδρε, τί εννοείς όταν λες 'πρωτοβρόχια';
Είναι οι βροχές από οργανωμένες διαταραχές, με πλήρη νεφοκάλυψη όλη μέρα;

Κατά τα άλλα βλέπω πχ στα κλιματικά της Φλώρινας (τα οποία ενδεχομένως λόγω της τοποθέτησης του σταθμού της ΕΜΥ να μην είναι και πολύ αξιόπιστα σαν αριθμοί, ωστόσο δίνουν μια σχετική εικόνα ανάμεσα στους μήνες), οτι ο Ιούνιος, ο Ιούλιος, ο Αύγουστος ΚΑΙ ο Σεπτέμβρης είναι 4 μήνες με συγκριτικά αρκετά χαμηλότερα ύψη βροχής σε σχέση με τους υπόλοιπους μήνες.

Βέβαια εδώ συγχέουμε περιγραφικές έννοιες οπως "πρωτοβρόχι", με στατιστικές αναλύσεις. Οπότε δεν αναιρεί το ένα το άλλο, μπορεί όντως να έχετε τα πρωτοβρόχια το Σεπτέμβρη, αλλά οι καλές Φθινοπωρινές βροχές να αρχίζουν από Οκτώβρη;
Επίσης είναι προφανές οτι ο υετός μες το καλοκαίρι καταγράφεται απο θερμικές καταιγίδες. Οπότε, πρωτοβρόχι στη Φλώρινα είναι όταν παύουν αυτές οι καταιγίδες και έρχονται οι "στρωτές" Φθινοπωρινές βροχές;

ΥΓ. Με τί browser συνδέεσαι; Στον Μοzilla (3) πχ. το space δουλεύει μια χαρά.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Κυρ 11 Σεπ 2011, 16:16

Νίκο, ως πρωτοβρόχια εννοώ τις βροχές που δεν οφείλονται σε αστάθεια αλλά σε οργανωμένο βαρομετρικό χαμηλό που έρχεται συνήθως από τα δυτικά. Δεν αναφέρομαι λοιπόν σε καταιγίδες αλλά σε βαρύ καιρό με πλήρη νεφοκάλυψη και ποτιστική κατά βάση βροχή. Ο Σεπτέμβριος μπορεί υετικά να κινείται λίγο πάνω από τους καλοκαιρινούς μήνες, η μεγάλη όμως διαφορά -όπως σωστά παρατηρείς- είναι ότι οι βροχές το καλοκαίρι προέρχονται στη συντριπτική τους πλειοψηφία από καταιγίδες, ενώ ο υετός του Σεπτέμβρη οφείλεται ως επί το πλείστον σε οργανωμένες διαταραχές (χωρίς βέβαια να αποκλείονται καταιγίδες).
Πέρα όμως από τα πρωτοβρόχια, κάνοντας λόγο για φθινόπωρο αναφέρομαι και στις θερμοκρασίες από τις οποίες προκύπτει ότι η μετάβαση στο φθινόπωρο συντελείται ήδη από το Σεπτέμβριο (τουλάχιστον στη Δ.Μακεδονία). Γι' αυτό γκρινιάζω για το φετινό Σεπτέμβρη... :|

ΥΓ Χρησιμοποιώ chrome. To tab με βγάζει από το κείμενο και με πάει σε άλλο πεδίο. Όσο για τα κενά, όσα και να βάλω, αναγνωρίζονται ως ένα μόνο κενό ανάμεσα στις λέξεις.
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Δημοσίευσηαπό Edward N. Lorentz » Κυρ 11 Σεπ 2011, 16:51

Δεν εχω όρεξη να μπω σε σοβαρη συζήτηση για αυτο το θέμα, αυτο ειναι το τελευταίο reply. Αν δε σε κάλυψε η περιγραφή της ΕΜΥ, μπορεις να στείλεις την εκδοχη που έχετε στα ΒΔ της Ελλάδας προς δημοσίευση. Θελω να πώ ότι τετοιες (και καλά) "επιστημονικές" αναλύσεις μπορεί να κάνει και ο δρετάκης με τους σταθμούς της κρητης και τα Γιάννενα :P . Σκεψου σε παρακαλώ:
1. Η Νέα Υόρκη και η Φλώρινα είναι στο ίδιο υψόμετρο?
2. Έχουν την ίδια αποσταση απο την θαλασσα?
3. Έχουν παρόμοια ορογραφία?
4. Έχουν τον ίδιο πληθυσμό?
5. Τα κτίρια έχουν τα ίδια γεωμετρικά χαρακτηριστικά?
6. Έχουν τα ιδια χαρακτηριστικα τα υλικά της πόλης όπως λευκάυγια και θερμοχωρητικότητα?
7. Έχουν τους ίδιους ρυπαντες?
8. Η περιοχές απασχολούνται απο παραπλήσια θαλάσσια ρευματα?
Edward N. Lorentz

Δημοσίευσηαπό Edward N. Lorentz » Κυρ 11 Σεπ 2011, 18:11

Για να μην υπάρχουν παρανοήσεις δεν τα λεω για να προκαλέσω. Αντιθέτως δηλώνω τον σεβασμό μου για το ενδιαφέρων σας αγαπητέ πατριάρχη :) Τέτοιες συζητήσεις ελπίζω να κάνουμε απο κοντα σε κάποια πανελλήνια που επιτέλους θέλω να ερθω και εγώ. Απλά το να γράφεις θέλει και ώρα και οδηγεί και σε παρανοήσεις.Αντεδρασα λιγο υπερβολικά για τους σταθμους αλλα μου ανεβένει το αίμα οχι με τις συγκρίσεις αυτες καθ'αυτές αλλα με το να βγαζουμε συμπεράσματα χωρις να αναφέρουμε τις διαφορές. 2 σταθμοι μπορεί να είναι στον ίδιο παράλληλο αλλα αυτο να ειναι και το τελευταίο τους κοινό :P Μας έλεγαν κάποτε στην εκθεση:
Η κότα έχει 2 πόδια
Ο Σωκράτης έχει 2 πόδια
Άρα ο Σωκράτης είναι κότα
Επίσης για την κατήχηση δεν νευρίασα ότι περίμενες απο τον Σεπτέμβρη Φθινόπωρο αλλα με το γεγονός ότι οι τηλεοράσεις οι κινηματογράφοι και η βιβλιογραφία μας βομβαρδίζει με στερεότυπες απόψεις και με ξένο πολιτισμό και το τρελό είναι ότι αποκτούμε (και εγω μεσα) προσδοκίες που δεν εχουν και τεράστια βαση. πχ τα χριστουγεννα με σονι και καλά χιονι και στην Αθηνα οκ όχι οτι δεν συμβαίνει αλλα δεν ειναι και ο κανόνας. Ξεφευγω απο το θέμα και για αυτο αν εχεις χρόνο και όρεξη κάνε κάποια έρευνα να δεις βάση βιβλιογραφίας τι οριζουμε φθινοπωρο και αν ο Σεπτέμβρης είναι η όχι φθινοπορινός μήνας στην Ελλάδα, μπας και κάνω λάθος σε αυτα που ξέρω γιατί δεν αποκλείετε οι πηγες μου να είναι λανθασμένες. Επίσης έχει αξία οτι ο Σεπτεμβρης μάλλον θα βγει θερμοτερος. Όσοι ασχοληστε με αυτο μπορειτε να το επιβαιβεώσετε? Όπως και να έχει ο μέσος άνθρωπος/μήνας σεν υπάρχει :lol:
Edward N. Lorentz

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Κυρ 11 Σεπ 2011, 19:01

Πάντως Αγγελε αυτό που λες με τη κατήχηση που μας έχουν κάνει, έχεις μεγάλο δίκιο...
Και έχω φάει πολλά χρόνια και πολλές 'ξενέρες' όταν πχ αργούσαν να έρθουν οι πρώτες βροχές, πήγαινε μέχρι Νοέμβριος και ακόμη ήλιο είχαμε, γιατί ακόμη και ποιηματάκια μας έβαζαν να γράφουμε στο νηπιαγωγείο για τα πρωτοβρόχια.
Αυτά μας σημάδεψαν την παιδική ηλικία χαχαχα :lol:
Πάντως ναι, έχει ακόμη και η καλοκαιρία ομορφιές και προσωπικά έχω μαλακώσει και στις απαιτήσεις μου. Εννοώ πως μπορεί παλαιότερα να μην ανεχόμουν ούτε μια μέρα ήλιο, το καλοκαίρι να ήθελα αέρηδες ή καταιγίδες, γενικώς καταστροφές και ακραία πράγματα, ο,τι ακραίο θα μπορούσε ενα καλοκαίρι να δώσει, αλλά τώρα οχι. Μ'αρέσει το καλοκαίρι να είναι ανεκτό, θέλω απλώς δροσιά και όχι αρρωστημένες καταστάσεις αν γίνεται. Συμβιβάζομαι με την ιδέα οτι επι ενα 4μηνο, μπορει και περισσότερο, δε θα δω σοβαρές βροχές.

Υπάρχουν όμως φορές - και το ομολογώ με φόβο μήπως δεχτώ τίποτα κατάρες - που πραγματικά λατρεύω τις ηλιόλουστες ημέρες ακόμη και το χειμώνα....
Και ναι - θα το ομολογήσω κι αυτό - έχει τύχει βροχερή μέρα, που έχω πεθυμήσω να βγει λιγο ήλιος. 8-) Μια μερούλα.... :)

Αυτό που δεν συμβιβάστηκα ποτέ είναι η είσοδος της Άνοιξης, εκτός κι αν ειναι σαν τη φετινή. Εχει αυτές τις άρρωστες συννεφιές, αυτόν τον νοτιά, το υπερβολικό φως, τους περισσότερους ξερονοτιάδες, πράγματα που μου χαλάνε το κέφι.
Ελεγε ο δάσκαλος στο δημοτικο, οτι μπήκε η Άνοιξη κ ερωτευθήκαμε, και οτι ειμαστε ολοι χαρούμενοι, αλλά να πω την μαύρη μου αλήθεια, δεν την κατάλαβα αυτήν την ατάκα ούτε στο ελάχιστο. Κι αυτό κατήχηση το θεωρώ....
Αλλά τελωσπάντων απλώς κάνω υπομονη να μυρίσει καλοκαίρι, μετά έρχομαι στα ίσια μου.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης