Συζήτηση για τα μοντέλα, αναλύσεις & γνώση

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Συζήτηση για τα μοντέλα και τεχνικές αναλύσεις

Δημοσίευσηαπό LIAKOS » Παρ 11 Ιαν 2013, 11:56

Αν σε έναν ονειρικό κόσμο για εμάς τους καιρόφιλους..είναι αυτή η ένδειξη.. αληθινή (που δεν είναι)
σημαίνει ότι θα πεθάνει κόσμος από το κρύο..οπότε να ευχόμαστε καλύτερα να μην συμβεί...
Με φιλικους χαιρετισμούς..ΛΙΑΚΟΣ...από την μουντή υγρή αλλά και κρύα Θεσσαλονίκη
LIAKOS

Δημοσίευσηαπό fpetritis » Παρ 11 Ιαν 2013, 12:06

νομιζω οτι σε σαιτ φιλου που δημοσιευει στη σελιδα στο F/B ειχα διαβασει για ενα παρεμφερες σεναριο με παρομοιες ( στα απειρα ματια μου ) εικόνες

Εικόνα
Γέρακας Αττικής
fpetritis

Re: Αιφνίδια Στρατοσφαιρική Θέρμανση

Δημοσίευσηαπό Λεβέντη Έλλη » Παρ 11 Ιαν 2013, 12:40

Καλημέρα σε όλους δεν σας έχω ευχηθεί Χρόνια πολλά Καλή Χρονιά σε όλους γεμάτα υγεία και πολλά πολλά χιόνια!!!Θα θελα να μου πείτε την αποψή σας περί της απότομης θέρμανσης της στρατόσφαιρας και κατά πόσο αυτό το κύμα δριμύ ψύχους που βιώνει η κεντρική και βόρεια Ευρώπη θα μας επηρεάσει.Έχει πάρει το αυτί μου,το μάτι μου η γλώσσα μου και πολλά άλλα ότι πάμε για Χειμώνα 1962.Ισχύει κάτι τέτοιο???Ακούω απόψεις.....Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας..........
Λεβέντη Έλλη

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Παρ 11 Ιαν 2013, 12:41

LIAKOS έγραψε:Αν σε έναν ονειρικό κόσμο για εμάς τους καιρόφιλους..είναι αυτή η ένδειξη.. αληθινή (που δεν είναι)
σημαίνει ότι θα πεθάνει κόσμος από το κρύο..οπότε να ευχόμαστε καλύτερα να μην συμβεί...
Με φιλικους χαιρετισμούς..ΛΙΑΚΟΣ...από την μουντή υγρή αλλά και κρύα Θεσσαλονίκη

LIAKOS, έχεις δίκιο.
Είπαμε, θα παλέψει η λογική μας με το συναίσθημα.....
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό thgian82 » Παρ 11 Ιαν 2013, 12:46

Καλημέρα στην όμορφη παρέα. Δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να προβώ στην παρακάτω δήλωση, ενώ θα ακολουθήσει και αναλυτικότερη ανακοίνωση:

Με μεγάλη μου λύπη διαπιστώνω πως οι αναφορές και τα άρθρα μου στο φαινόμενο της ΑΣΘ που βρίσκεται εξέλιξη παραποιούνται και διαστρεβλώνονται από αρκετούς, τόσο στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης όσο και σε ιστοσελίδες καιρικού/περιβαλλοντικού περιοχομένου.
Ορμώμενος από αυτό το άκρως δυσάρεστο και επαίσχυντο γεγονός, είμαι στην εξαιρετικά δυσάρεστη θέση να κατακρίνω όλους εκείνους που αβίαστα και ανερυθρίαστα επικαλούνται τις σχετικές μου αναρτήσεις-άρθρα προς δημιουργία εντυπώσεων. Πρόκειται για μία κίνηση που υποδαυλίζει τη σωστή πληροφόρηση της κοινής γνώμης και εντάσσεται στα ευρύτερα πλαίσια της τρομολαγνείας. Κάθε εξαγωγή προσωπικών συμπερασμάτων από τα σχετικά άρθρα θα πρέπει να γίνεται με προσοχή. Σε κάθε περίπτωση, ο εξάγων τα συμπεράσματα θα πρέπει να δηλώνει ρητώς ότι τούτα, αποτελούν δικό του πόνημα και όχι να επικαλείται το δικό μου όνομα. Στην περίπτωση που δεν επιθυμεί να εξάγει δικά του συμπεράσματα, οφείλει να μεταφέρει στην κοινή γνώμη τα συμπεράσματα των προαναφερθέντων άρθρων με ακρίβεια και σαφήνεια. Κάθε προσπάθεια παραποίησης και διαστρέβλωσης είναι κατάπτυστη και θα πρέπει να αποφεύγεται.

Θοδωρής Μ. Γιάνναρος
Φυσικός - M.Sc. Φυσικής Περιβάλλοντος

Όλα τα υπόλοιπα είναι περιττά.
thgian82

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 11 Ιαν 2013, 12:50

Καλησπέρα σας!

Ενδιαφέρον αυτό το θέμα η παρακολούθησή του οποίου έχει να κάνει περισσότερο με τη γενικότερη παρακολούθηση του καιρού σε μακροσκοπική κλίμακα.

Όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε ένα επεισόδιο αιφνίδιας στρατοσφαιρικής θέρμανσης δε συνεπάγεται απαραίτητα επεισόδιο χιονιά στην Ελλάδα. Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα έχω αποκτήσει τη γνώμη ότι οι χειμώνες που συνοδεύονται με ένα τέτοιο γεγονός δεν ευνοούν περισσότερο την Ελλάδα απ' ό,τι οι υπόλοιποι "συμβατικοί" χειμώνες. Υπάρχει άποψη σε αυτό το θέμα από κάποιον που το έχει ψάξει περισσότερο;

Εδώ είναι μερικοί σύνδεσμοι από το CPC (Climate Prediction Center) του NOAA σχετικά με την πορεία της θερμοκρασίας σε διάφορα επίπεδα και γεωγραφικά πλάτη της ατμόσφαιρας:

http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/s ... trat-trop/

http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/s ... mperature/
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό Λεβέντη Έλλη » Παρ 11 Ιαν 2013, 13:12

Πάντως κακά τα ψέματα πρόβλεψη πέρα των 5 ημερών δε μπορούμε να κάνουμε οπότε όλα είναι ανοικτά μέρα με τη μέρα θα το παρακολουθούμε εγω προσωπικά πιστεύω ότι κάτι δυνατό θα δει η χώρα μας τις τελευταίες μέρες του Γενάρη!!!
Λεβέντη Έλλη

Δημοσίευσηαπό nektarios 1451 » Παρ 11 Ιαν 2013, 15:12

καλες οι χαμηλες θερμοκρασιες αλλα αν εχουν και την συνοδεια καποιου καλου συστηματος τοτε θα δουμε καλα πραγματα
nektarios 1451

Δημοσίευσηαπό LeoP » Παρ 11 Ιαν 2013, 15:51

Συμπλήρωσα λίγα ακόμα στο ...πολύπαθο άρθρο μου για τον περασμένο χιονιά.

Στο ΙΙΙ μέρος του άρθρου έχω παραθέσει τους χάρτες προβλέψεων δύο περιοχικών, του RAMS/ICLAMS του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου των Αθηνών και του WRF-ARW του Άγγελου Λαμπίρη από το Kyklogenesis. Σκοπός μου δεν είναι, βέβαια, η σύγκριση των δύο περιοχικών αλλά το να δει κανείς τις προβλέψεις χιονιού και υετού και να βγάλει τα συμπεράσματά του κατά πόσον έπιασαν ποιοτικά ή και ποσοτικά τα περιοχικά αυτά τον περασμένο χιονιά. Προσωπικά πιστεύω ότι έδειξαν και τα δύο την τάση και αξίζει να τα συμβουλεύεται κανείς 1 ή 2 εικοσιτετράωρα πριν μια τέτοια κακοκαιρία.

http://meteodrosia.blogspot.gr/2013/01/8.html
Άβαταρ μέλους
LeoP

Δημοσίευσηαπό teddyk » Παρ 11 Ιαν 2013, 17:03

LeoP έγραψε:Συμπλήρωσα λίγα ακόμα στο ...πολύπαθο άρθρο μου για τον περασμένο χιονιά.

Στο ΙΙΙ μέρος του άρθρου έχω παραθέσει τους χάρτες προβλέψεων δύο περιοχικών, του RAMS/ICLAMS του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου των Αθηνών και του WRF-ARW του Άγγελου Λαμπίρη από το Kyklogenesis. Σκοπός μου δεν είναι, βέβαια, η σύγκριση των δύο περιοχικών αλλά το να δει κανείς τις προβλέψεις χιονιού και υετού και να βγάλει τα συμπεράσματά του κατά πόσον έπιασαν ποιοτικά ή και ποσοτικά τα περιοχικά αυτά τον περασμένο χιονιά. Προσωπικά πιστεύω ότι έδειξαν και τα δύο την τάση και αξίζει να τα συμβουλεύεται κανείς 1 ή 2 εικοσιτετράωρα πριν μια τέτοια κακοκαιρία.

http://meteodrosia.blogspot.gr/2013/01/8.html

Συμφωνω..!
[b][i][color=#0000BF]Ted Kalyvas-Derdemezis[/color]
[/i][/b][color=#0000FF]Athens-Kifissia-290m[/color]

[i][color=#FF0040]http://www.cyclogenesis.gr/kifissia , http://weatherace.blogspot.com/[/color][/i]
Άβαταρ μέλους
teddyk

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες