Προγνώσεις μελών, ΜΜΕ & Nowcast

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Βγαίνουν ποτέ αληθινές οι φαντασιώσεις;;

Δημοσίευσηαπό glev101960 » Παρ 27 Ιαν 2012, 18:13

Όντως το κρύο ήρθε απ' τον Οκτώβρη. Τα βουνά της Κρήτης ήταν άσπρα από τότε.
Μαζί με την Δύρφη, τα βουνά της Κρήτης έχουν σπάσει ρεκόρ νομίζω.
τι να το κάνεις όμως?
Ξεχάσατε ότι περάσαμε το ξηρότερο φθινόπωρο των τελευταίων 80 ετών?
και απ' ότι φαίνεται θα συνεχιστεί.
αυτή η εισβολή θα ασπρίσει απ' ότι φαίνεται σε πρώτη φάση μόνο βόρεια Αττική, Βοιωτία, Φθιώτιδα, Ευβοια, Μαγνησία και Λάρισα. Και σε δεύτερη φάση (μετά την Πέμπτη) Λαμία και κάτω συμπεριλαμβανομένου και όλου του λεκανοπεδίου.
Μάλιστα τό snow forecast δίνει ολικό παγετό από Χαλκίδα και πάνω από την Πέμπτη και μετά.
Εν αναμονή λοιπόν αλλαγής!!!!!!!!

Γιώργος Λεβογιάννης
Θεολόγος
Φθιώτιδα 6,3 βαθμοί λιακάδα/ξαστεριά!
glev101960

Δημοσίευσηαπό Stam082004 » Παρ 27 Ιαν 2012, 18:59

Φίλε glev101960, με τα αποψινά, δε νομίζω να χιονίζει στο κέντρο της Αττικής απ το απόγευμα της Πέμπτης και μετά. Αν δε χιονίσει από Δευτέρα βράδυ, μέχρι Τετάρτη βράδυ, τότε χαιρέτα μας τον πλάτανο που λένε...
Η ερχόμενη κακοκαιρία της Πέμπτης, δε θα είναι ανατολικών προσήνεμων περιοχών...όπως διαφαίνεται.
Θα ανεβάσει αρκετά τις θερμοκρασίες, εκτός και περάσει νοτιότερα το χαμηλό.
Μιλώ πάντα για κέντρο και τίποτε άλλο. Στις συνήθεις ύποπτες περιοχές πάνω από Κηφησιά, θα συνεχίσει και την Πέμπτη.

Νομίζω ότι μια πρώτη ήττα σήμερα την πήραμε. Τα χθεσινά runs ήταν απίστευτα για να βγουν αληθινά... καλύτερα να μη τα έβλεπα.
Και επιπλέον, από εκεί που λέγαμε για 2 γεμάτες ημέρες χιονόπτωσης με τη βαρβάτη να έρχεται από Πέμπτη-Παρασκευή, τώρα μπορεί να πάμε και στη 1,5.
Δεν είμαι πλεονέκτης αλλά δεν μπορώ να πω ότι δε χαλάστηκα αρκετά.
Σταμάτης Περδικούρης
Stam082004

Δημοσίευσηαπό michalismat » Παρ 27 Ιαν 2012, 19:43

Είχα και εγώ παλιά μια φαντασίψση με την Μπελούτση, αλλά δεν μου βγήκε. Όμως για αυτή, δεν ξέρω, τουλάχιστον για εμάς εδώ (εν. Μελίσσια) νομίζω οτι κάτι θα γίνει. Δεν είμαι ειδικός, χάρτες δεν διαβάζω, αλλά και κρύο έχει και γύρο - γύρο όλα είναι κλειστά εδώ και καμία ώρα και γενικά η ατμόσφαιρα μυρίζει χιονιά!

Διαβάζοντας την ΕΜΥ δεν βλέπω γιατί να πρέπει να περιμένω κάτι αλλά απο την άλλη το meteo για τα ΒΠ της Αττικής δίνει αρκετά όμορφα πράγματα http://www.meteo.gr/cf.asp?city_id=86. Αυτά τα εδίνε μέρες τώρα αλλά κάπου - κάπου τα έπερνε και πίσω.

Στο παρελθών τις περισσότερες φορές το meteo έπεφτε μέσα, εκτός απο τις μεγάλες - ιστορικές χιονοκαταστάσεις όπου ήταν πιο μετριοπαθές. Αντίθετα όταν έδινε πρόβλεψη για χιόνια, στην περιοχή μου, τις περισσότερες φορές έπεφτε μέσα.

Ποιά η άποψή σας. Απο που κι' ως που, αυτές οι μεγάλες διαφορές στις προβλέψεις;

Γενικά προσπαθώ να αποκρυπτογραφίσω τις τελέυταίες προβλέψεις των παιδιών στην κοινότητα, αλλά δεν μπορώ να τις προσαρμόσω για την περιοχή μου (Μελίσσια). ¨οταν μιλάμε οτι δεν θα δώσει ότι έδειχνα τα συστήματα μέχρι εχθές, για τι πράγμα μιλάμε; Για το ότι έδειχνα έντονα χιόνια στο κέντρο ή οτι τα πέρνει όλα πίσω για την Αττική; sorry αν σας κούρασα, αλλά προσπάθησα να σας μεταφέρω τις ανησυχίες μου...

φιλικά

Μιχάλης

Μελίσσια (3 βαθμούς σε ελεύθερη πτώση εδώ και καμία ώρα με ουρανό κλειστό απο Β, ΒΔ και ΒΑ)
΄

ΥΓ. σε λίγο θα κάνω το πρώτο μου τσιγάρο στην λάμπα, μου φαίνεται.. ;)
Μελίσσια Αττικής (Υψόμετρο 335μ)
Άβαταρ μέλους
michalismat

Δημοσίευσηαπό gratsias » Παρ 27 Ιαν 2012, 19:50

Καλησπέρα σε όλους.

Φίλε Stam082004, η αλήθεια είναι πως δεν πρέπει να υπάρχει Αθηναίος που να μη χαλάστηκε με την εξέλιξη του 12αριού του gfs (και αρκετών μοντέλων που το ακολουθούν).

Προσωπικά, δεν χαλάστηκα τόσο για την εξέλιξη από την Πέμπτη και μετά (ο Μάρτης του 87, ως προς τη διάρκεια, δε συμβαίνει και τόσο συχνά), αλλά γιατί η δημιουργία του περιβόητου χαμηλού στην περιοχή της Ιταλίας χαλάει αρκετά και το πρώτο διάστημα της ψυχρής εισβολής (πριν την Πέμπτη δηλαδή).

Ας ελπίσουμε ότι αυτή η ήττα που είδαμε σήμερα είναι ό,τι χειρότερο και πως τα επόμενα τρεξίματα των μοντέλων θα εξισορροπήσουν την κατάσταση. Μακάρι την αρχή να την κάνει το Ευρωπαϊκό απόψε.

Να είστε όλοι καλά

Κώστας
Κώστας Γρατσίας
Βριλήσσια Αττικής
gratsias

Δημοσίευσηαπό nNoe » Παρ 27 Ιαν 2012, 19:58

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=V3yP7Akstvw[/youtube]
αι γειά μας.....
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Styliag » Σάβ 28 Ιαν 2012, 10:49

Καλημέρα.
Ο θάνατός σου η ζωή μου ... Ετσι θα μπορούσε κανείς να πει αυτό που βλέπουν οι γείτονές μας (πάλι οι Ιταλοί) : Τώρα συγκρίνουν το σφοδρότατο κύμα ψύχους και χιονοπτώσεων που περιμένουν - ιδίως τετάρτη-Πέμπτη) με εκείνο του Φλεβάρη όχι πλέον του 1956 αλλά του 1929. Το χαμηλό που φαίνεται ότι δημιουργείται εκεί κάνει τη ζημιά σε μας αλλά "φτιάχνει" αυτούς και βάζει στο παιχνίδι τον σπάνιο και παγωμένο σφοδρό άνεμο Burian και μάλιστα για μια εβδομάδα περίπου.
Πάντως και στις δύο ιστορικές χιονοεισβολές (1929 και 1956) επηρεαστήκαμε και μεις και μάλιστα έντονα, οπότε ...
ΓΣ
Styliag

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Σάβ 28 Ιαν 2012, 19:45

Πάντως το βρίζουμε το βρίζουμε αυτό το χαμηλό, αλλά για δείτε λίγο το 12άρι, αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο να δώσει χιόνια πολύ χαμηλά στο λεκανοπέδιο στην αρχή, πριν ανεβάσει πολύ τη θερμοκρασία!
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Re: Προγνώσεις μελών και ΜΜΕ

Δημοσίευσηαπό csath07 » Σάβ 28 Ιαν 2012, 19:47

Καλησπέρα φίλοι μου,

Το gfs το 12αρι δίνει τις πιο έντονες (ας πουμε έντονες, το ποσο "εντονες" θα ειναι, θα δειξει) χιονοπτώσεις από Τρίτη απόγευμα ως Τετάρτη πρωί και ΠΙΘΑΝΟΝ, με τη στροφή των ανέμων πανω απο τα 700 σε ΝΔ, τη Πεμπτη ξημερώματα αν προλάβει να διατηρηθεί το ψύχος χαμηλότερα. Μάλιστα η Τεταρτη βράδυ προς Πεμπτη ξημερωματα, αν γινει το τελευταίο, ΙΣΩΣ αποτελέσει και έκπληξη ως προς την ένταση των χιονοπτώσεων αλλά είναι καθαρά υποθετικό και είναι σε σημείο μεταβατικό οποτε αλλάζει εύκολα. Επίσης, φαίνεται πως θα υπαρχουν διαλλείμματα στις όποιες χιονοπτώσεις τη Τρίτη κυρίως πρωί ως απόγευμα. Μετά περιμένουμε να κλείσει ο καιρός λογικά. Αναμένουμε και 12αρι του ευρωπαικού και μετά πάμε για ανανεωμένη εκτίμηση. Μια πρώτη χθεσινή μου εκτίμηση είναι εδώ: http://antisimvatikos.blogspot.com/2012/01/291-22.html αλλά μέρα με τη μέρα χειροτερεύουν τα πράγματα... ωστόσο το μόνο στο οποίο ελπίζω είναι το ΒΑ ρεύμα και το "Aegean effect" :? Για να δούμε τι θα δούμε. Πάντως, αν "χαλάνε" με αυτό το ρυθμό τα διαδοχικά run, τη Δευτέρα πάμε για αλκυονίδες ναούμε 8-) :lol:
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Re: Προγνώσεις μελών και ΜΜΕ

Δημοσίευσηαπό Edward N. Lorentz » Σάβ 28 Ιαν 2012, 20:22

Η κατάσταση έχει κλειδώσει απο χτες.
Το μόνο αγνωστο είναι η ακριβής ταχύτητα
του χαμηλου πραγμα που οφείλεται στις
αστοχίες των μοντέλων στις διαφορες
παραμετροποιήσεις. Όντως φεύγοντας θα
περάσει θερμο μέτωπο και δινω πιθανότητα
για πολύ έντονες χιονοπτώσεις όχι μόνο στην αθήνα
καθώς οι πολύ ψυχρες μάζες θα εγκλοβίζονται.
Οι άνεμοι στην επιφάνεια θα είναι βόρειοι και η θερμοκρασία
ανεβαίνει πρώτα απο τα ανώτερα στρώματα.
Στο τέλος παίζει να τελειώσει αυτό με πολύ ισχυρή βροχή.
Για τα φαινόμενα του βορείου ρεύματος η πράξη θα το δείξει.
Ο Ζιακόπουλος με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο:
<<Σε ότι αφορά τις χιονοπτώσεις των προσήνεμων περιοχών, έχω να πω στους λάτρεις του χιονιού ότι στα θετικά συγκαταλέγονται οι πολύ χαμηλές θερμοκρασίες στα κατώτερα στρώματα της ατμόσφαιρας που, εκτός των άλλων, δημιουργούν ευνοϊκότερες συνθήκες λειτουργίας του λεγόμενου μηχανισμού παραγωγής χιονιού υπό την επίδραση του Αιγαίου (Aegean snow effect), ενώ αρνητικό στοιχείο αποτελεί η απουσία ενός εμφανούς δυναμικού αιτίου ανύψωσης της αέριας μάζας, όπως είναι η σύγκλιση ή η θετική μεταφορά στροβιλισμού. >>

Οι βασικές συνθήκες πληρούνται με καλύτερες την διαφορά θερμοκρασίας μεταξυ επιφάνειας
και μάζας στα 850 και fetch δηλαδή απόσταση που διανύει η μάζα πάνω απο την θάλασσα.
Edward N. Lorentz

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης