[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 1014: date() [function.date]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'America/New_York' for 'EDT/-4.0/DST' instead
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /viewtopic.php on line 1014: getdate() [function.getdate]: It is not safe to rely on the system's timezone settings. You are *required* to use the date.timezone setting or the date_default_timezone_set() function. In case you used any of those methods and you are still getting this warning, you most likely misspelled the timezone identifier. We selected 'America/New_York' for 'EDT/-4.0/DST' instead
hellasweather • Προβολή θέματος - Προγνώσεις μελών, ΜΜΕ & Nowcast

Προγνώσεις μελών, ΜΜΕ & Nowcast

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Προγνώσεις μελών, ΜΜΕ & Nowcast

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 01 Δεκ 2016, 17:12

Καλησπέρα αγαπητοί,

Έχετε την συγγνώμη μου, για τη χθεσινή μου εκτίμηση, η οποία στο κομμάτι της θερμοκρασίας ήταν λανθασμένη και εν τελει κάκιστη.
Αυτή η εκτίμηση δημοσιεύτηκε παράλληλα και στο facebook.
Δεν υπάρχει λόγος να γράψω ένα διαφορετικό κείμενο εδώ, παρά μόνο να παραθέσω απόσπασμα του κειμένου που άναρτησα σήμερα :

«Τα μοντέλα είναι εργαλεία πρόγνωσης, τα οποία απλώς προσπαθούν να προσεγγίσουν αυτό το όμορφο χάος που λέγεται ατμόσφαιρα. Κάποια το καταφέρνουν καλά, κάποια καλύτερα, κάποια είναι κατάλληλα για συγκεκριμένες περιστάσεις και ούτω καθεξής. Είναι όμως στην ευθύνη του προγνώστη το ποιό θα εμπιστευτεί και το πώς θα αξιολογήσει την κατάσταση ώστε να μεταφέρει αυτήν την εικόνα στους υπόλοιπους. Ανέλαβα το ρίσκο της χθεσινής βραδιάς, διότι υπήρχαν προϋποθέσεις για να χιονίσει έως και χαμηλά με βάση την εικόνα που είχα σχηματίσει. Περίμενα η αέρια μάζα να είναι ψυχρότερη κατά 2 βαθμούς τουλάχιστον. Δεν ήταν και "ξεμείναμε" από θερμοκρασία. Δυστυχώς, όταν η κατάσταση είναι οριακή, δεν υπάρχει καμία απολύτως ευκολία στο να διακρίνει κανείς τη λεπτομέρεια που θα κάνει τη διαφορά. Ελλείψει αξιόπιστων αναφορών διαλέγεις μια προσομοίωση που θεωρείς οτι προσεγγίζει καλύτερα την πραγματικότητα. Αυτό συνέβη χθες.
Συνεπώς, παίρνω λοιπόν την ευθύνη αυτής της αστοχίας διότι εν τέλει, εδώ και μέρες πίστευα και ειχα γράψει οτι η αέρια μάζα δεν είναι ικανή για κάτι ιδιαίτερο στην Αττική κάτι που στο nowcast αναίρεσα. Ο καιρός δεν ειναι μονο 850 και 500. Είναι κι άλλοι παράγοντες.
Κάποιοι άλλοι βλέπω οτι χλεύασαν την χθεσινή εκτίμηση. Δεν τους ήρθε το χιονι και χαιρονται πολύ τουλάχιστον με την "επιτυχία" τους. Αλλά τί σόι επιτυχία είναι αυτή, όταν βασίζεται στην αποτυχία των άλλων; Ωστόσο τους ευχαριστώ για την χλεύη και είμαι (είμαστε όσοι επιχειρούμε προγνώσεις), έτοιμοι και για περισσότερη! Διοτι αυτοί είναι το καλύτερο σχολείο, για όποιον εκτίθεται.
Απλώς να ξέρουν ενα πράγμα: Δεν σέβονται οι ίδιοι τον εαυτό τους και δεν θα τους σεβαστεί κανείς. Ο λόγος είναι απλός: Δεν μπαινουν ποτέ στον κόπο να επιχειρηματολογήσουν. Είμαστε όλοι ίσοι, άξιοι και ισάξιοι και όλοι μπορούμε δυνητικά να κάνουμε το ίδιο πράγμα. Οσοι χλευάζουν απλώς εξαιρούν εαυτούς από την παραπάνω πρόταση.»

Πάμε γι άλλα λοιπόν. Για ξεκίνημα δεν ήταν καθόλου κακό το φετινό κι ελπίζω ο χειμώνας να συνεχίσει σε αυτους τους ρυθμούς!
Όπως και να 'χει ήταν μια απολαυστική πολυήμερη κακοκαιρία η οποία μας απασχόλησε σχεδόν 5 ημέρας από την ώρα που ξεκίνησε. Τι άλλο θέλουμε;
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Πέμ 01 Δεκ 2016, 19:02

Άστους να λένε. Προσωπικά περιμένω πάντα με ανυπομονησία τις εκτιμήσεις σου, όταν η αγωνία χτυπάει κόκκινο. Εννοείται ότι και οι λάθος εκτιμήσεις μέσα στο παιχνίδι είναι. Άνθρωποι είμαστε. Η γνώση σου όμως και το ένστικτό σου μαζί με την εμπειρία σου πλέον είναι αξίες ανεκτίμητες και η ζυγαριά κλίνει προς το μέρος σου με εμφατικό μάλιστα τρόπο.

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό christosz » Πέμ 01 Δεκ 2016, 21:37

Νίκο αν ήσουν πάντα σωστός θα ήταν βαρετό!!! χαχαχαχα

Να σου πώ την αλήθεια χτες δεν ξενύχτησα. Η αέρια μάζα ακόμα και στην βοιωτία δεν μου φάνηκε αρκετά ψυχρή οπότε αποφάσισα να βαλω απλά ξυπνητήρι στις 5:30 να τσεκάρω τι γίνετε, όπως και έκανα, και ξανακοιμήθηκα.
Και να σου πώ και κάτι άλλο. Και όλο το βράδυ να ξενυχτούσα και να μην γινόταν τίποτα θα έλεγα "ΟΚ το χάσαμε, πάμε για άλλα...". Αν όμως δεν έλεγες τίποτα και τελικά χιόνιζε και εγω κοιμόμουν, και μετά μάθαινα οτι κατι σου μυριζε και δεν μίλησες, εκεί θα τα άκουγες!!! :lol: :lol:
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό stapan » Πέμ 01 Δεκ 2016, 23:06

Και πάνω που ετοιμαζόμουν να σε βρίσω επειδή δεν έπεσαν νιφάδες στο Περιστέρι όπως είχες πει... :P

Προφανώς αστειεύομαι.Συνέχισε τις αναλύσεις σου,και σε όποιον δεν αρέσουν ας μη διαβάζει.Προσωπικά τις διαβάζω και με ενδιαφέρουν.
stapan

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Παρ 02 Δεκ 2016, 17:45

Νίκο, μην ζητάς συγνώμη φίλε μου!!!

Συνέχισε όπως πολύ καλά κάνεις, αυτό που αγαπάς!

Πάντως, πρέπει να έκανε το κατιτίς κάπου πιο χαμηλά από τα συνηθισμένα....
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό panos_doctor » Τρί 27 Δεκ 2016, 1:19

Νικο Γκικα για το γαμωτο βαλε μια αναλυση του επερχομενου χιονια ρε συ.....με στεναχωρει το "στοιχειωμενο στοιχειο" της λιστας.....
Στο ζηταω σαν προσωπικη χαρη.....
προσεξε μην απαογοητευσεις πολυ τους κατοικους της Βουλας. :))
panos_doctor

Δημοσίευσηαπό Vaghelis1976 » Τρί 27 Δεκ 2016, 10:13

Καλημερα. Μεχρι ο Νίκος να κάνει τη δική του εκτιμηση, οφειλετε να μου αναγνωρισετε οτι εγω πρωτος κλειδωσα τον χιονιά οταν εγραφα οτι δε σπαει μιας και θα λειπω :) , οπερ κ εγενετο.
Στα της λιστας, ειναι πλεον ηλιου φαεινοτερο οτι δεν ειναι πια στις πρωτες επιλογες των καιροφιλων. Αλλα σαίτ εχουν παρει φωτια, εδω τιποτα.οι παλιοι αδρανησαν, μονο ο νικος γραφει αραια και που, οι νεοι απλως δεν ηρθαν εδω, πηγαν αλλου. Ακομα κ εγω πλεον θα παω αλλου πρωτα να ενημερωθω,αφου εδω δεν υπαρχει κινηση πια. Θα μπω κ εδω για συναισθηματικους κυριως λογους.
Καλα χιονια να εχετε απο την ανοιξιατικη Πατρα (γκρρρ).

Βαγγέλης
Vaghelis1976

Δημοσίευσηαπό christosz » Τρί 27 Δεκ 2016, 17:43

Vaghelis1976 έγραψε:Καλημερα. Μεχρι ο Νίκος να κάνει τη δική του εκτιμηση, οφειλετε να μου αναγνωρισετε οτι εγω πρωτος κλειδωσα τον χιονιά οταν εγραφα οτι δε σπαει μιας και θα λειπω :) , οπερ κ εγενετο.

Βαγγέλης

:lol: :lol:
Πραγματικά από την πρώτη στιγμή Βαγγέλη βγήκες και μίλησες ανοιχτα γιαυτόν τον χιονιά όταν άλλοι ήταν ακομα επιφυλακτικοί!!! Και εγω σε πίστεψα αμέσως γιατί ήρθε και ο αδερφός μου από την Πάτρα οταν τα μοντέλα άρχισαν να δείχνουν χιονιά, και γενικά ο αδερφός μου έχει το χάρισμα... Αφού το 2011-2012 που πέρασε Πάτρα κόντεψε να χιονίσει και μέσα στην Πάτρα :roll:
Ο Νίκος δεν ξέρω αν θα κάνει πρόγνωση μιας και θα λείπει από την Αθήνα και αυτός (δεν ξέρω αν ήδη έχει φύγει).
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

Δημοσίευσηαπό Νικος Μαρουλης » Σάβ 31 Δεκ 2016, 16:27

Καλησπέρα σε όλους από Κύμη.
Ασταμάτητη η χιονόπτωση ακόμα και σήμερα στην περιοχή.
Οι χιονοπτώσεις θα συνεχιστούν μέχρι και αύριο, αλλά τα χιόνια θα ανέβουν σταδιακά υψόμετρο.
Μια φωτογραφία πριν λίγο, λίγα λεπτά έξω από την Κύμη:
Εικόνα

Πολύ χιόνι πάνω από τα 350 μέτρα.
Εύχομαι σε όλους Χρόνια Πολλά!
Αναφορές από Κύμη Ευβοίας.
http://penteli.meteo.gr/stations/kymi/
Άβαταρ μέλους
Νικος Μαρουλης

Δημοσίευσηαπό christosz » Σάβ 31 Δεκ 2016, 17:27

Νικος Μαρουλης έγραψε:Καλησπέρα σε όλους από Κύμη.
Ασταμάτητη η χιονόπτωση ακόμα και σήμερα στην περιοχή.
Οι χιονοπτώσεις θα συνεχιστούν μέχρι και αύριο, αλλά τα χιόνια θα ανέβουν σταδιακά υψόμετρο.
Μια φωτογραφία πριν λίγο, λίγα λεπτά έξω από την Κύμη:
Εικόνα

Πολύ χιόνι πάνω από τα 350 μέτρα.
Εύχομαι σε όλους Χρόνια Πολλά!

Βλέπω ακόμα και τα τετρακίνητα (σκυλιά) δυσκολεύονταν!!! :lol: :lol:
Χρήστος
Άγιοι Αναργυροι
Άβαταρ μέλους
christosz

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση