Προγνώσεις μελών, ΜΜΕ & Nowcast

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: SAM (sakis analoge model) issued on 6/12/11

Δημοσίευσηαπό fotisp » Τετ 07 Δεκ 2011, 15:01

Ο Σακης με προκαλει για να γραψω αλλα δεν με αφηνει ο Γκουρνελος

Αφηστε που ακομη και αν τολμησω να ψελισω για καμια ζωνικη μεχρι τις ~10 Ιανουαριου, θα το ριξει ο ανθρωπος στις μακαροναδες και ειναι και στα εξηντα του τωρα και δεν κανει! :lol:
fotisp

Δημοσίευσηαπό taximer » Τετ 07 Δεκ 2011, 15:07

fotisp έγραψε:Ο Σακης με προκαλει για να γραψω αλλα δεν με αφηνει ο Γκουρνελος

Αφηστε που ακομη και αν τολμησω να ψελισω για καμια ζωνικη μεχρι τις ~10 Ιανουαριου, θα το ριξει ο ανθρωπος στις μακαροναδες και ειναι και στα εξηντα του τωρα και δεν κανει! :lol:

Καλά ρε συ Φώτη! Τι είναι αυτά που λες!
Θες να μην προλάβουμε να κάνουμε γιορτές οι πιο γέροι της παρέας, από τα απανωτά εγκεφαλικά και τις ανακοπές;
Ή να κάνει sold out ο Γκουρνέλος, μέσα σε 5 λεπτά;
Ρίξτα όλα στο τραπέζι τώρα!!!!!!!!!!!!!!!!
Ταξιάρχης, Βόλος
taximer

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τετ 07 Δεκ 2011, 15:18

Μα τι να γραψεις ?"Χτες ελεγες ,οτι στο διάστημα 20-30 /12 ΕΙΧΑΜΕ 50% να δουμε αλλαγη προς το καλυτερο της κυκλοφορίας.Σήμερα το διαστημα αυτο εγινε "μονο στις γιορτες" και κατεβηκε στο 30-40% .Αυριο εσυ θα βγεις με post που θα εχει τιτλο :"EYKAIΡΙΑ ΓΙΑ ΧΙΟΝΙΣΜΕΝΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΝΕΑΡΟΙ ΕΦΗΒΟΙ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ"....
Τι θα κανω εγω μετά ?Το 2001 οντως εφαγα ενα κιλο μακαρονια και ενα κιλο κιμα σε μια μερα,διοτι στο παρα πεντε η Θεσσαλονικη εκλεψε το χιονι της Αθηνας!! Τωρα ,δε θα με φτανουν 4 γουρουνοπουλα και 3 κατσικια!!!! Χωρια που θα μαι χριστουγεννιατικα στο περιπτερο να μοιραζω ξυραφια!!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!! ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΚΕΡΔΗ!!!!! :roll: :roll: :roll: :roll:
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό aeroxeimarros » Τετ 07 Δεκ 2011, 16:27

Πραγματικά, παίζει το σενάριο του Φώτη. Σε προσεκτική μελέτη των στοιχείων, πιο πιθανή βγαίνει η ζωνική να κυριαρχήσει και (αρκετά) έπειτα από τις 15Δεκ. Προς το παρόν, νυχτερίδες που περιπλανόμαστε μέσ΄ στα σκοτάδια! :twisted:
aeroxeimarros

Δημοσίευσηαπό meteoman » Τετ 07 Δεκ 2011, 16:58

Κι εγώ πιστεύω πως πρέπει να περιμένουμε λίγο.. Το αναλογικό όπως έχω έπαναλάβει έχει κάνει δουλειά από 13 έως το πολύ 17 ημέρες στο παρελθόν..Ο Φωτης όμως πολύ περισσότερο..και πολύ πιο συχνά.. Πιστεύω να καταφέρει και να μας μεταφέρει ότι νεότερο έχει επεξεργαστεί μέχρι και την Παρασκευή για την πιθανή διάταξη μέχρι και τα Χριστούγεννα!
Σακης Αρναούτογλου
meteoman

Δημοσίευσηαπό aeroxeimarros » Τετ 07 Δεκ 2011, 17:15

Σάκη δεν διαφωνώ! :) Μακάρι να δικαιωθεί το ΣΑΜ!! ;)
aeroxeimarros

Δημοσίευσηαπό meteoman » Τετ 07 Δεκ 2011, 21:58

Γεια και χαρά στη μετεο-hellasweather παρέα! Tίποτε το ιδιαίτερο δεν έχω να προσθέσω καθώς το μόνο που βλέπω ότι το αμερικάνικο μοντέλο εναρμονίστηκε αρκετά και πολύ γρήγορα με το αναλογικό (και δεν μου πολυαρέσει αυτό για να είμαι ειλικρινής από τόσο νωρίς καθώς το αμερικάνικο ξέρουμε όλοι πόσο συχνα αλλάζει). Το ευρωπαικό δείχνει μικρότερη διάθεση να ακολουθήσει το αμερικάνικο αλλά και τα αναλογικό διατηρώντας την ζωνική κυκλοφοριά στην ευρώπη μέχρι και τις 17-18 περίπου του μηνός.

http://s643.photobucket.com/albums/uu15 ... M1-240.gif

Λαμβάνοντας υπόψη πως το ευρωπαϊκό πάει πολύ καλύτερα τις τελευταίες ημέρες απ' ότι το αμερικανικο και μαζί την πιθανότητα που έδωσε ο μετεωρολόγος, φίλος μου Φώτης Παναγιωτόπουλος (τη γνώμη του οποίου εκτιμώ ιδιαίτερα) για παράταση της ζωνικής κυκλοφορίας μέχρι και τις 20 περίπου του μηνός "και βλέπουμε" είπε.. τότε εκτιμώ ότι θα έχουμε αρκετό σασπένς και πάλι μέχρι και τα Χριστούγεννα για να μην πω μέχρι και τα τέλη του μήνα. Πιστεύω πως ο καιρος για μετά τις γιορτές θα έχει αρχιίζει πάντως να ξεκαθαρίζει κάπως στις αρχές της επόμενης εβδομάδας...Να είστε όλοι καλά.

Δελτίο καιρού δεν θα έχει ούτε αύριο αλλά ούτε και την Παρασκευή :(

Να είστε όλοι καλά
Σάκης Αρναούτογλου
meteoman

Δημοσίευσηαπό xionopatriarxis » Τετ 07 Δεκ 2011, 22:29

Σάκη, μπορούμε να περιμένουμε. Λίγη υπομονή ακόμα και όλα δείχνουν ότι το ποθούμενο πλησιάζει...

Εικόνα

2316 ώρες μείνανε...
:P
Ὁ Λυγκηστίδος, Πελαγονίας καί Νοτίου Αἵμου, Ἀλέξανδρος
Άβαταρ μέλους
xionopatriarxis

Re: Προγνώσεις μελών και ΜΜΕ

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τετ 07 Δεκ 2011, 23:14

Εδώ μπορούν να μπαίνουν και πιο χαλαρές εκτιμήσεις, ή μόνο αναλυτικές προγνώσεις; Βάζω ένα παράδειγμα, σβήστε το αν είμαι offside!

Μούφιασε τελικά η εξέλιξη μέχρι τα μέσα του μήνα, πάμε σε ζωνική κυκλοφορία, σχετικά ήπιος ο καιρός στη χώρα μας, με τα όποια φαινόμενα να επικεντρώνονται κυρίως στα δυτικά και βόρεια..
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Re: Προγνώσεις μελών και ΜΜΕ

Δημοσίευσηαπό beach-snow » Πέμ 08 Δεκ 2011, 0:32

Οι Αγγλοι Φώτη κάτι θέλουν να μας πουν εδώ...Τι λες?

http://www.weatheronline.co.uk/cgi-app/reports?MENU=Month-ahead
To χιόνι (και ο καιρός γενικά), είναι η σοφία της φύσης!!!
http://weatherparty.blogspot.gr/
beach-snow

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες