Κλιματικά Δεδομένα - Παρατηρήσεις - Εργασίες

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Μικροκλιματικά (και εμπειρικά)

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τετ 24 Απρ 2013, 13:03

Σε ότι αφορά τον Υμηττό, αυτό που περιγράφεις παραπάνω φαίνεται πολύ εύκολα και με το μάτι, σε ένα και μοναδικό στοιχείο του βουνού: τη βλάστηση. Ενώ το βόρειο κομμάτι του μέχρι και την Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου είναι αρκετά δασωμένο, από εκεί μέχρι και την Ηλιούπολη υπάρχει χαμηλή βλάστηση και από κει και κάτω (Γλυφάδα*, Ελληνικό, Βούλα) η βλάστηση είναι πολύ πιο αραιή. Μετά δε τις φωτιές του 2009(???), τα εδάφη από μακριά φαίνονται σχεδόν άγονα.

Δημήτρη, αυτό με τη βλάστηση αν και είναι ένα καλό κριτήριο δεν ξέρω αν πρέπει να λογίζεται και ως απόλυτο. Πράγματι, από την ευθεία της κορυφής του Υμηττού και νοτιότερα η βλάστηση ειναι χαμηλή και θαμνώδης, αλλά αυτό οφείλεται σε 2 φωτιές που έχουν σημειωθεί (δεκαετία 80 και δεκαετία 90) που έκαψαν τα πάντα. Οι αναδασώσεις που εν μέρει εχουν γινει κυρίως πάνω από τον Καρέα και την Ηλιούπολη, είναι επιτυχεις απ οσο έχω διαπιστώσει (αν και η εικόνα μου δεν ειναι τελείως προσφατη). Το εάν όμως η βλάστηση είναι κριτήριο γενικά, σκέψου οτι παίζει ρόλο και ο τύπος του εδάφους! Ένα αντιπαράδειγμα είναι η Σκύρος. Το βόρειο κομμάτι του νησιού είναι καταπράσινο, όπως οι υπόλοιπες Σποράδες, το νότιο θυμίζει Κυκλάδες, διοτι ειναι διαφορετικά τα πετρώματα. Το ίδιο και με την νότια σε σχέση με τη βόρεια Εύβοια, όπου για παράδειγμα ο υετός δεν διαφοροποιείται, αλλά έχουν εντελώς διαφορετικό τύπο βλάστησης.

Επίσης τον χειμώνα έχει τύχει το κέντρο της Αθήνας να αναφέρει κανονική χιονόπτωση και το Ελληνικό να αναφέρει από χιονόνερο έως τίποτα. Νομίζω αυτό έγινε τον Δεκέμβρη του 2010 που για το κέντρο της Αθήνας ήταν μια περίπτωση πολύ καλής 12ωρης χιονόπτωσης (χωρίς χιονόστρωση), ενώ για το Ελληνικό δεν αναφέρθηκε καν ως ημέρα χιονιού. Αναρωτιέσαι ξανά λοιπόν: τι καιρό έκανε σήμερα στην Αθήνα?

Κάποια στιγμή, το καλοκαίρι του 11 το συζητήσαμε αυτό το θέμα, για το εάν το Ελληνικό κατέγραψε χιονόπτωση. Στα επίσημα στατιστικά που τα βρίσκουμε από διάφορες υπηρεσίες, δεν υπάρχει καταγραφή. Επειδή όμως τόσο η Μαρία (που βρίσκεται στο τελευταίο χιονο-όριο), όσο και οικογενειακοί φίλοι που διαμένουν πολύ κοντά στην περιοχή του αεροδρομίου ανέφεραν χιόνι (και μάλιστα καλό, κατά περιόδους), είναι αδύνατον να μην χιόνισε και στην ΕΜΥ, απλώς για κάποιο λόγο δεν καταγράφθηκε.

viewtopic.php?f=3&t=93#p285

ΥΓ. Ασχετο αλλά βοηθάει: Χρησιμοποιήστε την αναζήτηση που έχει το forum. Εγώ το κάνω συνέχεια. Θα βρείτε σε λιγα δευτερόλεπτα αυτό που θέλετε. Εγώ ήθελα να δω πότε συζητήσαμε για το Ελληνικό και έβαλα τη λέξη-κλειδί Ελληνικό. Σε συνδυασμό με το οτι (προσπαθούμε να) έχουμε τα posts τακτοποιημένα, ανα θέμα, αμέσως βρίσκεις βάσει του τίτλου του θέματος, ο,τι θες.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Mitsos Pastas » Τετ 24 Απρ 2013, 13:39

Nick Gkikas έγραψε:
Σε ότι αφορά τον Υμηττό, αυτό που περιγράφεις παραπάνω φαίνεται πολύ εύκολα και με το μάτι, σε ένα και μοναδικό στοιχείο του βουνού: τη βλάστηση. Ενώ το βόρειο κομμάτι του μέχρι και την Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου είναι αρκετά δασωμένο, από εκεί μέχρι και την Ηλιούπολη υπάρχει χαμηλή βλάστηση και από κει και κάτω (Γλυφάδα*, Ελληνικό, Βούλα) η βλάστηση είναι πολύ πιο αραιή. Μετά δε τις φωτιές του 2009(???), τα εδάφη από μακριά φαίνονται σχεδόν άγονα.

Δημήτρη, αυτό με τη βλάστηση αν και είναι ένα καλό κριτήριο δεν ξέρω αν πρέπει να λογίζεται και ως απόλυτο. Πράγματι, από την ευθεία της κορυφής του Υμηττού και νοτιότερα η βλάστηση ειναι χαμηλή και θαμνώδης, αλλά αυτό οφείλεται σε 2 φωτιές που έχουν σημειωθεί (δεκαετία 80 και δεκαετία 90) που έκαψαν τα πάντα. Οι αναδασώσεις που εν μέρει εχουν γινει κυρίως πάνω από τον Καρέα και την Ηλιούπολη, είναι επιτυχεις απ οσο έχω διαπιστώσει (αν και η εικόνα μου δεν ειναι τελείως προσφατη). Το εάν όμως η βλάστηση είναι κριτήριο γενικά, σκέψου οτι παίζει ρόλο και ο τύπος του εδάφους! Ένα αντιπαράδειγμα είναι η Σκύρος. Το βόρειο κομμάτι του νησιού είναι καταπράσινο, όπως οι υπόλοιπες Σποράδες, το νότιο θυμίζει Κυκλάδες, διοτι ειναι διαφορετικά τα πετρώματα. Το ίδιο και με την νότια σε σχέση με τη βόρεια Εύβοια, όπου για παράδειγμα ο υετός δεν διαφοροποιείται, αλλά έχουν εντελώς διαφορετικό τύπο βλάστησης.

Επίσης τον χειμώνα έχει τύχει το κέντρο της Αθήνας να αναφέρει κανονική χιονόπτωση και το Ελληνικό να αναφέρει από χιονόνερο έως τίποτα. Νομίζω αυτό έγινε τον Δεκέμβρη του 2010 που για το κέντρο της Αθήνας ήταν μια περίπτωση πολύ καλής 12ωρης χιονόπτωσης (χωρίς χιονόστρωση), ενώ για το Ελληνικό δεν αναφέρθηκε καν ως ημέρα χιονιού. Αναρωτιέσαι ξανά λοιπόν: τι καιρό έκανε σήμερα στην Αθήνα?

Κάποια στιγμή, το καλοκαίρι του 11 το συζητήσαμε αυτό το θέμα, για το εάν το Ελληνικό κατέγραψε χιονόπτωση. Στα επίσημα στατιστικά που τα βρίσκουμε από διάφορες υπηρεσίες, δεν υπάρχει καταγραφή. Επειδή όμως τόσο η Μαρία (που βρίσκεται στο τελευταίο χιονο-όριο), όσο και οικογενειακοί φίλοι που διαμένουν πολύ κοντά στην περιοχή του αεροδρομίου ανέφεραν χιόνι (και μάλιστα καλό, κατά περιόδους), είναι αδύνατον να μην χιόνισε και στην ΕΜΥ, απλώς για κάποιο λόγο δεν καταγράφθηκε.

ΥΓ. Ασχετο αλλά βοηθάει: Χρησιμοποιήστε την αναζήτηση που έχει το forum. Εγώ το κάνω συνέχεια. Θα βρείτε σε λιγα δευτερόλεπτα αυτό που θέλετε. Εγώ ήθελα να δω πότε συζητήσαμε για το Ελληνικό και έβαλα τη λέξη-κλειδί Ελληνικό. Σε συνδυασμό με το οτι (προσπαθούμε να) έχουμε τα posts τακτοποιημένα, ανα θέμα, αμέσως βρίσκεις βάσει του τίτλου του θέματος, ο,τι θες.

Χρήσιμο το link.

Ναι έχεις δίκιο, σίγουρα δε μπορείς να λαμβάνεις την βλάστηση σαν απόλυτο στοιχείο γιατί υπάρχουν και άλλοι παράμετροι όπως ανέφερες, έδαφός, δασικές φωτιές κα. Βοηθάει όμως στο να σχηματίσεις μια ιδέα ότι κάτι αλλάζει στο περιβάλλον και άρα και στις κλιματολογικές συνθήκες. Επίσης στα δυτικά προάστια, το βόρειο Αιγάλεω ή αλλιώς Ποικίλο Όρος (Καματερό, Ίλιον, Πετρούπολη) έχει σχετικά πιο πλούσια βλάστηση από το Νότιο ή αλλιώς Όρος Αιγάλεω (Αιγάλεω, Αγία Βαρβάρα, Κορυδαλλός κτλ) που φαίνεται πιο ξηρό. Εδώ σίγουρα παίζει fohn, σε μικρότερο βαθμό από τον Υμηττό, αλλά και όσο πιο νότια τόσο λιγότερες οι βροχές. Στο Βικιπαίδεια όμως αναφέρεται αυτό που ανέφερες πιο πάνω:

Αιγάλεω Όρος
"Το όρος ήταν καλυμένο εξ ολοκλήρου με πυκνά δάση μέχρι τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο. Μετά την εγκατάσταση των προσφύγων το 1923, άρχισαν οι πρώτες ανθρώπινες πιέσεις. Κατά τη διάρκεια της κατοχής και του φονικού χειμώνα του 1941, οι κάτοικοι υλοτόμησαν ολόκληρη τη νότια πλευρά του όρους για να καλύψουν τις ανάγκες θέρμανσης και βιοπορισμού τους. Το βραχώδες έδαφος σε συνδυασμό με την ανεξέλεγκτη βόσκηση δεν επέτρεψαν την αναγέννηση του δάσους στις περιοχές αυτές, με αποτέλεσμα μικρά δάση σήμερα να υπάρχουν μόνο στη βόρεια-βορειοανατολική πλευρά του.
Τη δεκαετία του 1960 οι νότιοι πρόποδες του όρους, από το Πέραμα μέχρι τον Κορυδαλλό, άρχισαν να δέχονται οικιστική πίεση, η οποία εντάθηκε στα μετέπειτα χρόνια. Σήμερα ο οικιστικός ιστός έχει καταλάβει μεγάλο μέρος της νότιας πλευράς, ενώ στην ανατολική πλευρά δημιουργήθηκε βιομηχανική περιοχή με ραγδαία ανάπτυξη. Πολύ κοντά στην ΒΙ.ΠΕ. Σχιστού δημιουργήθηκε νεκροταφείο για την ευρύτερη περιοχή του Πειραιά.
Παρόλη την οικολογική καταστροφή που συντελέστηκε, το βουνό κάθε άλλο παρά οικολογικά νεκρό είναι. Η ελάττωση του πληθυσμού των αιγοπροβάτων επέτρεψε την επανεμφάνιση χλωρίδας που σχεδόν είχε εξαφανιστεί. Σήμερα ο επισκέπτης μπορεί να παρατηρήσει πεύκα, αγριελιές, πουρνάρια, ρείκια, στουρέκια, ενώ μεταξύ της πανίδας παρατηρούνται αλεπούδες, σκαντζόχειροι, χελώνες και φίδια. Στο βουνό επίσης απαντώνται πολλά είδη πτηνών, όπως πέρδικες, τα οποία όμως δέχονται την πίεση ασυνείδητων κυνηγών που αψηφούν την απαγόρευση κυνηγιού εκμεταλλευόμενοι την παντελή έλλειψη ελέγχου."
Mitsos Pastas

Δημοσίευσηαπό csath07 » Τετ 24 Απρ 2013, 14:07

Nick Gkikas έγραψε:

Το Ελληνικό τουλάχιστον στο θέμα καταγραφής ημερών χιονοπτώσεων, δεν το κοιτάω καν. Και το 10 αλλά και στο Μάρτη του 11 (αναφέρω 2 πρόσφατα) έγραφε ό,τι να'ναι. Αυτός ήταν και ένας από τους λόγους που επιθυμούσα σφοδρά να φτιάξω ένα σοβαρό και αξιόπιστο αρχείο ημερών χιονοπτώσεων, διότι αν μέναμε στους επίσημους φορείς... η Γη θα ήταν επιπεδη ακόμα :lol:

Νίκο τα σέβη μου για την ανάλυση σου!!! Πολύ βοηθητική και εκπαιδευτική. Να μαθαίνουμε :)
Χρήστος Ν / Κυψέλη - Αθήνα 150m / 38.0 Ν - 23.7 E
Αρχεία - Φωτογραφικό υλικό - Αναφορές: http://antisimvatikos.blogspot.com/

Αφιέρωμα: H δύναμη του Καιρού στην Αθήνα: http://tinyurl.com/nk2ebj3
csath07

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Τετ 24 Απρ 2013, 14:14

Προφανώς εσείς οι ''νότιοι'' ( :P ) ξέρετε καλύτερα τις περιοχές των νοτίων προαστίων .Νοιώθω φυσικά λίγο εξωγήινος όταν μιλάω για το Ελληνικό βάσει στατιστικών και μόνο .Απλά εκείνο που οφείλω να υπογραμμίσω είναι δυναμική των ανέμων στη περιοχή Ελληνικού και πέριξ.Οταν βρισκόμουν κατά μήκους της Κύπρου παρατήρησα πως όσο κατέβαινα νοτιότερα ο Βοριάς λυσομανούσε.Όπως το κατάλαβα κάτω στο Ελληνικό πρέπει να γινόταν εξίσου μεγάλος πανικός.Το εντυπωσιακό ήταν πως αυτό το πράγμα άρχιζε από τα ΝΔ όρια της Ηλιούπολης κάτι που δεν είχα διαπιστώσει μέχρι τώρα.Όπως και να έχει σκέφτομαι πως ένας 2ος κλασικός κλωβός από ΕΜΥ στο Ελληνικό ίσως βοηθούσε να καταννοήσουμε καλύτερα την περιοχή...Λέω εγώ τώρα..
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Re: Όρια ανατολικών και νοτίων προαστίων

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τετ 24 Απρ 2013, 21:11

Nick Gkikas έγραψε:

Εικόνα
Σχήμα 1: Τα ρεύματα του αέρα και η αρχή του φοενιάσματος των νοτίων προαστίων κάπου στα όρια μεταξύ Ηλιούπολης και Αργυρούπολης.

Στον χάρτη του σχήματος 2, έχω σχεδιάσει κυρίως όρια υετού (έντασης) σε βόρεια ρεύματα, αλλά και όρια επίδρασης της θαλάσσιας αύρας. Σε κάποια σημεία, αυτά, ταυτίζονται κιόλας.

Εικόνα
Σχήμα 2: Όρια καιρού στα ανατολικά / νότια προάστια και στο κέντρο της Αθήνας

Πράσινη Γραμμή 2:
Έχουμε και την πράσινη 2 γραμμή, κάτω από την οποία η επιρροή της θαλάσσιας αύρας είναι αρκετά έντονη το καλοκαίρι και συμπίπτει με την μπλε 2 γραμμή (υετο-όρια βοριά).

Ουσιαστικά, κάτω από τη πράσινη 2 / μπλε 2 γραμμή μπορει να μιλήσει κανείς για τυπικό καιρό νοτίων προαστίων. Η πράσινη / μπλε 2 γραμμές είναι και ένα όριο όπου αρχίζει έντονο το φοεν με το μελτέμι.

Είμαι "συνέχεια στα όρια" που λέει και το τραγούδι! Δύο δήμοι, δύο κλίματα, κάτι σαν διχασμένη προσωπικότητα, δηλαδή! :lol: Ωραία ανάλυση, Νίκο!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Vassilis_21 » Πέμ 25 Απρ 2013, 0:09

Τι ωραίο θέμα! Τόσες καιρικές αναμνήσεις έρχονται στο νου από την πόλη έζησα και αγάπησα. Τελοσπαντων, στο θεμα μας.

Την ενδοξη εποχη που εζησα στο κέντρο της Αθήνας, και συγκεκριμένα στον Κεραμεικό, παρατήρησα αρκετές διαφορές με τον γείτονα Χρήστο. Πρώτο παράδειγμα η χιονόπτωση του Ιανουαριου, την ίδια στιγμή που τα ξημερωματα χιονιζε καθαρα στην Κυψελη, στον Κεραμεικο το παλευε μεταξύ βροχής, χιονόνερου και καθαρού χιονιού. Αρκετά λογικό, μιας και βρίσκεται ΝΔτεραα και χαμηλότερα.

Δεύτερη διαφορά το καλοκαίρι με τις αύρες. Το Γκάζι και κατ'επέκταση ο Κεραμεικός επηρεάζονταν ευκολότερα από την αυρα με αποτελεσμα να ψιλοπεφτει η θερμοκρασια, οταν η Κυψελη επηρεαζοταν αργοτερα και λιγοτερο και καμιά φορά καθόλου.

Όσον αφορα το μελτεμι, οντας στον 5ο και σε σχετικα ανοιχτο τετράγωνο, το ένιωθα αρκετα εντονα συγκριτικα με τα δεδομενα του κεντρου της Αθήνας.

Στα της Μαδρίτης, 20αρακια πανω κατω οι μεγιστες αυτες τις μερες και ξηρός καιρός εδω και 2 βδομάδες, το Σαββατο ομως θα εχουμε μεγαλη πτωση της θερμοκρασιας και οι προβλεψεις μιλανε για μέγιστες 8-10 βαθμούς την ίδια μέρα και βροχη. Εντυπωσιακο για τελη Απριλίου, για μένα προσωπικά τουλάχιστον. Μετά θα εγκαινιαστεί η καταιγιδοεποχή απ'όσο φαίνεται. Τα βουνα γυρω απο την πολη συνεχιζουν λευκα.

Βασίλης
Vassilis_21

Re: Κλιματικά Δεδομένα - Παρατηρήσεις

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Πέμ 25 Απρ 2013, 14:25

Δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ η παρατήρηση που θα κάνω για την περιοχή Κοίμηση στις Σέρρες, αλλά οι μέγιστες που καταγράφονται εκεί είναι εντυπωσιακές και κοντράρει στα ίσα τα θερμοθηρία της Ανατολικής και Δυτικής Ελλάδας... Θα δούμε ενδιαφέροντες καταγραφές όσο επεκτείνεται το δίκτυο των σταθμών στη χώρα μας...

http://penteli.meteo.gr/stations/kimisi/
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

Δημοσίευσηαπό lagouvar » Πέμ 25 Απρ 2013, 14:45

Κωνσταντίνε η Κοίμηση φιλοξενείται προσωρινά από εμάς, τέλη Μαίου θα ανέβουμε για συντήρηση και έλεγχο, μέχρι τότε τα δεδομένα της Κοίμισης να αντιμετωπίζονται με
προσοχή (για το λόγο αυτό άλλωστε τα δεδομένα του σταθμού δεν αναβαίνουν στο meteosearch

Φιλικά

Κώστας Λ.
ΕΑΑ-Πεντέλη
lagouvar

Δημοσίευσηαπό Alexandros Nasiakos » Πέμ 25 Απρ 2013, 14:59

Konstantinos έγραψε:Δεν ξέρω αν ταιριάζει εδώ η παρατήρηση που θα κάνω για την περιοχή Κοίμηση στις Σέρρες, αλλά οι μέγιστες που καταγράφονται εκεί είναι εντυπωσιακές και κοντράρει στα ίσα τα θερμοθηρία της Ανατολικής και Δυτικής Ελλάδας... Θα δούμε ενδιαφέροντες καταγραφές όσο επεκτείνεται το δίκτυο των σταθμών στη χώρα μας...

http://penteli.meteo.gr/stations/kimisi/

Εύστοχη η παρατήρηση.Δεδομένου ότι η περιοχή βρίσκεται 65χλμ από τη θάλασσα στα 40 μέτρα υψόμετρο στη Σερραική πεδιαδά δε μου κάνουν εντύπωση οι καταγραφές.Πάντως στα χέρια μου έχω κάποια στατιστικά μέχρι τη δεκαετία του 90 από το Βουλγάρικο Ινστιτούτο Μετεωρολογίας και Υδρολογίας από έναν σταθμό στα Κούλατα (άγνωστος τύπος σταθμού) στα 70 μέτρα υψόμετρο και 20 χιλιόμετρα από τη Κοίμηση περίπου όπου ο Ιούλιος για 19 έτη δίνει μέση μέγιστη τους 33,8 βαθμούς.Αρκετά υψηλές τιμές δηλαδή.Στην υποσημείωση που βλέπω ο σταθμός ήταν 750 μέτρα από τα Ελληνικά σύνορα
Αλέξανδρος Νασιάκος,Άλσος Νέας Φιλαδέλφειας,Ερευνητής-Ερασιτέχνης Μετεωρολόγος, καιρικός παρατηρητής από το 1978:

https://twitter.com/AlexandrosNasia

http://www.youtube.com/watch?v=TXGP22EQsk0
Alexandros Nasiakos

Δημοσίευσηαπό Konstantinos » Πέμ 25 Απρ 2013, 16:42

lagouvar έγραψε:Κωνσταντίνε η Κοίμηση φιλοξενείται προσωρινά από εμάς, τέλη Μαίου θα ανέβουμε για συντήρηση και έλεγχο, μέχρι τότε τα δεδομένα της Κοίμισης να αντιμετωπίζονται με
προσοχή (για το λόγο αυτό άλλωστε τα δεδομένα του σταθμού δεν αναβαίνουν στο meteosearch

Φιλικά

Κώστας Λ.
ΕΑΑ-Πεντέλη

ΟΚ! Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!
Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
Αθήνα
Άβαταρ μέλους
Konstantinos

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης