Νέα Μέλη - Καλωσόρισμα!

Γενικές συζητήσεις για τον καιρό και το κλίμα!

Re: Νέα Μέλη - Καλωσόρισμα!

Δημοσίευσηαπό chrisnow » Πέμ 12 Φεβ 2015, 19:24

Καλήσπερα σε όλη την λίστα, σας παρακολουθώ εδώ και χρόνια και είπα μιας και έγινα μέλος προσφάτως να πω μια καλησπέρα και να ευχηθώ το υπόλοιπο του φετινού χειμώνα να μας βρεί με περισσότερα χιόνια !!!
chrisnow

Δημοσίευσηαπό dimitris voyajidakis » Σάβ 21 Φεβ 2015, 9:57

Καλημέρα σε όλα τα μέλη της λίστας. Σας παρακολουθώ πολλά χρόνια χωρίς να είμαι μέλος αλλά τώρα αποφάσισα να μπώ και εγώ. Είμαι ο Δημήτρης απο Νέα Κηφισιά και καλώς σας βρήκα.
dimitris voyajidakis

Δημοσίευσηαπό nNoe » Σάβ 21 Φεβ 2015, 13:12

καλως ηρθατε παιδια ,καλες αναφορες !!1 :-)
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό PanosRadio » Σάβ 21 Φεβ 2015, 18:15

Γεια σας Μιχάλη, Χρήστο και Δημήτρη! (χαίρομαι που σε βλέπω και εδώ Δημήτρη ;) ) Καλές αναφορές-καταγραφές!!!
Την καλησπέρα μου...
My photos...
Kάμερα στον Κιθαιρώνα (1409μ)
Live streaming Camera2 ΕΔΩ
Ταύρος, Αθήνα, υψόμετρο 40μ.
Άβαταρ μέλους
PanosRadio

Δημοσίευσηαπό uptight » Δευτ 18 Ιαν 2016, 11:57

Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλή χρονιά σε όλους!
Ο καιρός και τα καιρικά φαινόμενα είναι κάτι που μόνο δέος μου προκαλεί. Ανακάλυψα το φόρουμ πριν λίγες μέρες, αναζητώντας με την ευκαιρία του επερχόμενου «χιονιά» υλικό αρχείου από εκείνο το θαύμα του 2008 που έντυσε για μέρες στα λευκά τη σχεδόν μονίμως ηλιόλουστη γειτονιά μου στην Καλλίπολη του Πειραιά (υψόμετρο 35μ). Λατρεύω την πόλη μου εκτός από ένα και μόνο στοιχείο - τον καιρό της... Έτσι λοιπόν βρέθηκα εδώ και είπα να πω κι εγώ την καλημέρα μου, περιμένοντας μήπως δούμε καμιά νιφαδούλα κι από εδώ, γιατί για να το στρώσει απ'ό,τι έχω καταλάβει ούτε λόγος. Δυστυχώς δεν διαθέτω σταθμό, ούτε καν κάποιον από αυτούς τους μικρούς με τον εξωτερικό αισθητήρα, κι έτσι δεν μπορώ να δώσω κανενός είδους μέτρηση από την περιοχή. Υποθέτω ότι ο πιο κοντινός μου σταθμός είναι αυτός: http://pireas.meteoclub.gr/ . Οπότε εάν κάνω κάποια αναφορά, αυτή μόνο εμπειρική μπορεί να είναι.
Η δουλειά που ρίχνετε στις προβλέψεις πάντως είναι εκπληκτική. Συνεχίστε ετσι! :D
Ράνια, Πειραιάς
uptight

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Δευτ 18 Ιαν 2016, 12:21

uptight έγραψε:Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλή χρονιά σε όλους!
Ο καιρός και τα καιρικά φαινόμενα είναι κάτι που μόνο δέος μου προκαλεί. Ανακάλυψα το φόρουμ πριν λίγες μέρες, αναζητώντας με την ευκαιρία του επερχόμενου «χιονιά» υλικό αρχείου από εκείνο το θαύμα του 2008 που έντυσε για μέρες στα λευκά τη σχεδόν μονίμως ηλιόλουστη γειτονιά μου στην Καλλίπολη του Πειραιά (υψόμετρο 35μ). Λατρεύω την πόλη μου εκτός από ένα και μόνο στοιχείο - τον καιρό της... Έτσι λοιπόν βρέθηκα εδώ και είπα να πω κι εγώ την καλημέρα μου, περιμένοντας μήπως δούμε καμιά νιφαδούλα κι από εδώ, γιατί για να το στρώσει απ'ό,τι έχω καταλάβει ούτε λόγος. Δυστυχώς δεν διαθέτω σταθμό, ούτε καν κάποιον από αυτούς τους μικρούς με τον εξωτερικό αισθητήρα, κι έτσι δεν μπορώ να δώσω κανενός είδους μέτρηση από την περιοχή. Υποθέτω ότι ο πιο κοντινός μου σταθμός είναι αυτός: http://pireas.meteoclub.gr/ . Οπότε εάν κάνω κάποια αναφορά, αυτή μόνο εμπειρική μπορεί να είναι.
Η δουλειά που ρίχνετε στις προβλέψεις πάντως είναι εκπληκτική. Συνεχίστε ετσι! :D
Ράνια, Πειραιάς

Καλημέρα Ράνια,

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Η θέα που θα έχεις στη θάλασσα πρέπει να είναι εξαιρετική!
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό Μeteoser-K.Hatz » Δευτ 18 Ιαν 2016, 12:36

Καλώς ήρθες Ράνια , καλημέρα !!
Κωστής Χ.
Σέρρες 34μ.

http://meteoserres.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Μeteoser-K.Hatz

Δημοσίευσηαπό uptight » Δευτ 18 Ιαν 2016, 12:47

Ευχαριστω πολύ για το καλωσόρισμα... Αν σας πω ότι δε βλέπω ούτε εκατοστό θάλασσα... Στον Πειραιά (όπως φαντάζομαι θα ξέρεις Γιώργο αφού είσαι Ν. Φάληρο :) ) έχουμε τεράστιους συντελεστές δόμησης, δυστυχώς, οπότε μια εποχή σηκώνονταν τα 6ώροφα κάθε μήνα σαν τα μανιτάρια. Έτσι, 2 στενά πάνω από τη θάλασσα από το 2ο όροφο δε βλέπω τίποτα, παρά μόνο την κυρία του απέναντι 2ου. :)
uptight

Δημοσίευσηαπό dtamv » Δευτ 18 Ιαν 2016, 13:06

Γεια σας, με λίγα λόγια ο αέρας κάνει μεγάλη ζημιά στην Αττική, ενω και ο υετος δείχνει λίγος και αυτός επικεντρώνεται στα Δ-ΒΔ του νομού. Εδω στο Γέρακα παρασυρόμενες νιφάδες από Πεντέλη...στη Π. Πεντέλη χιονίζει ασθενώς , τίποτα το ιδιαίτερο...Ας περιμένουμε τη βραδυνή εξέλιξη...
dtamv

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 18 Ιαν 2016, 13:13

uptight έγραψε:Καλημέρα, καλή εβδομάδα και καλή χρονιά σε όλους!
Ράνια, Πειραιάς

Καλώς όρισες, Ράνια! Χαρά μας να ακούμε νέους και παλιούς φίλους και φίλες να μιλούν για τον καιρό με όποιο τρόπο εκφράζει καλύτερα τον καθένα! Με σταθμούς ή χωρίς σταθμούς! Υλικό για το χιονιά του 2008 (αναφορές και εικόνες) θα βρεις:

Α. Στον παλιό δικτυακό χώρο της ομάδας μας (Hellas Weather Yahoo Group mailing list) στα μηνύματα του Φεβρουαρίου 2008.

Β. Στην ενότητα του φόρουμ "Σαν Σήμερα" και συγκεκριμένα εδώ, εδώ κι εδώ.

Γ. Σε προσωπικές σελίδες και ιστολόγια μελών μας, όπως του Γιώργου Γκουρνέλου (nNoe) εδώ κι εδώ, του Χρήστου Ντουντουλάκη (csath) εδώ, Γιάννη Καλαντζή (Meteojohn-Loutraki) εδώ. Υπάρχουν και άλλα μέλη που έχουν κάνει αφιερώματα τα οποία μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή αλλά ελπίζω πως θα σε ενημερώσουν οι ίδιοι.

Επίσης, ενδεχομένως να βρεις υλικό (αυτή τη στιγμή με απατά η μνήμη μου) και στις ενότητες του φόρουμ "Αναμνήσεις" και "Ψάρεμα" στα νερά της καιρο-ιστορίας.

Καλά να περάσεις μαζί μας! :)
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης