Τεχνική αναβάθμιση της HellasWeather

Ειδήσεις και Ανακοινώσεις από μέλη της hellasweather ή άλλες πηγές

Τεχνική αναβάθμιση της HellasWeather

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Πέμ 24 Απρ 2014, 15:45

Καλησπέρα φίλοι,

Σύμφωνα με την συζήτηση και τις αποφάσεις της έκτακτης πανελλήνιας της 12ης Οκτωβρίου 2013, στο Χ.Π.Α, τα πρακτικά της οποίας μπορείτε να βρείτε εδώ ( viewtopic.php?f=6&t=989 ), βρίσκομαι ήδη σε συννενοήσεις με μια εταιρία διαδικτυακών εφαρμογών, με την πρωτοβουλία του Θοδωρή του Καλύβα, τον οποίο κι ευχαριστώ δημόσια θερμά για το ενδιαφέρον του!
Κι αυτό δίοτι, ο Θοδωρής είναι ο άνθρωπος που ενδιαφέρθηκε να ψάξει για ανθρώπους και προσφορές, φέρνοντας μας σε επαφή.

Θα ήθελα να σας ενημερώσω οτι, οι συζητήσεις μου μαζί με την προγραμματιστική ομάδα, βρίσκονται στο στάδιο της διαμόρφωσης της τελικής πρότασης, ώστε να έχουμε μια συγκεκριμένη προσφορά αυτούς, ανεξαρτήτως εάν θα την αξιοποιήσουμε.
Όπως καταλαβαίνετε, η διαδικασία είναι επίπονη και απαιτεί πολλά τηλεφωνήματα και ανταλλαγή e-mails, καθώς μιλάμε για μια εντελώς πρωτότυπη πλατφόρμα που βασίζεται στην εμπειρία μας ως κοινότητα όλα αυτά τα χρόνια!
Προσπαθώ λοιπόν να περιγράψω όσο γίνεται καλύτερα το τί ακριβώς θέλουμε, τόσο σαν γενική ιδέα και φιλοσοφία, όσο και στις λεπτομέρειές του, ώστε όταν φτάσουμε στο χρηματικό, να έχουμε μια καλή γνώση του τί απαιτείται.

Όσον αφορά όλους τους φίλους της λίστας, όπως ξέρετε και επιβεβαιώσατε όλα αυτά τα χρόνια, η συζήτηση περί της τεχνικής αναβάθμισης, ήταν εώς τώρα ανοιχτή σε όλους, προκειμένου να κατατεθούν κι άλλες ιδέες (εάν υπήρχαν), συμπληρωματικά σε σχέση με τους βασικούς άξονες για τους οποίους πήραμε τις αποφάσεις μας τον Οκτώβριο!
Όπως καταλαβαίνετε όμως, αυτή η συζήτηση κλείνει σιγά-σιγά...

Το επόμενο διάστημα θα είμαι σε θέση να σας ανακοινώσω πλέον συγκεκριμένη προσφορά.

Σχετικά με την τεχνική ομάδα της λίστας:
Θα πρέπει να υπενθυμίσω οτι η απόφαση για την τεχνική αναβάθμιση του χώρου, πάρθηκε ανεξαρτήτως του πώς θα υλοποιηθεί (με δικά μας μέσα, ή μέσω της ανάθεσης του έργου σε τρίτους και επί πληρωμή).
Προκρίθηκε να γίνει η προσπάθεια με δικά μας μέσα αρχικά, ωστόσο αυτό δεν αποκλείει το να αναζητήσουμε προσφορές από τρίτους.
Δημιουργήθηκε λοιπόν γι αυτόν τον σκοπό μια τεχνική ομάδα, η οποία αποτελείται από εθελοντές, οι οποίοι χωρίς κανένα προσωπικό όφελος, θα αναλάβουν να στήσουν μια καινούργια πλατφόρμα και οι οποίοι θα βρίσκονται σε συννενόηση τόσο μαζί μου, όσο και με το σύνολο των μελών, σε σχέση με την πρόοδο του έργου τους.

Συνεπώς, μετά από ένα διάστημα τουλάχιστον 6 μηνών, θεωρώ οτι είναι πλέον το κατάλληλο χρονικό σημείο ώστε να αναφερθεί και δημοσίως πώς προχωράει αυτό το ζήτημα.

ΥΓ. Λεπτομέρεια: Σε σχέση με την υπάρχουσα πλατφόρμα, έχει προστεθεί η δυνατότητα παράθεσης βίντεο από το vimeo.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Re: Τεχνική αναβάθμιση της HellasWeather

Δημοσίευσηαπό Akis_Meteo » Πέμ 24 Απρ 2014, 19:22

Καλησπέρα σε όλους.
Μπορώ να βοηθήσω στο στήσιμο της σελίδας σε ότι αφορά tracking bugs, software testing, ελάχιστο developing.
Αν είναι κάτι, ενημερώστε με, θα χαρώ να βοηθήσω.
Καλό απόγευμα
Akis_Meteo

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Παρ 25 Απρ 2014, 16:10

Αντώνη σ'ευχαριστώ και δημόσια!
Αυτήν την στιγμή -ξαναλέω- υπάρχει ανάγκη για την συντηρηση και βελτίωση της υπάρχουσας πλατφόρμας, συνεπώς όποιος άλλος φίλος θέλει να μας βοηθήσει σε αυτό το έργο, είναι ευπρόσδεκτος και ας στείλει pm!
Όσο περισσότεροι, τόσο γρηγορότερα!
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Αναρτήσεις που συμπεριλαμβάνονται στη ροή μηνυμάτων

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Δευτ 12 Μάιος 2014, 14:53

Έγιναν κάποιες διορθώσεις σχετικά με την ροή μηνυμάτων στην αρχική σελίδα (έπρεπε να είχαν γίνει πολύ καιρό) και πλέον συμπεριλαμβάνονται τα εξής:

Συζητήσεις:
viewforum.php?f=3

Ανακοινώσεις και ειδήσεις:
viewforum.php?f=6

Προτάσεις/Απορίες/Προβλήματα:
viewforum.php?f=8

Gallery:
viewforum.php?f=10

Εκδρομές:
viewforum.php?f=12

Παλιές αναφορές:
viewforum.php?f=13

Συναντήσεις:
viewforum.php?f=15

Τέλος, εργάζομαι πάνω στην αλλαγή της εμφάνισης της αρχικής σελίδας, καθώς και της εμφάνισης των σελίδων του forum, αλλά αυτό θα πάρει κάμποσο καιρό.
Επίσης, έγιναν κάποιες αλλαγές σχετικά με τις εγγραφές των νέων μελών, που αφορούν σε συντακτικά θέματα, καθώς και στις επικυρώσεις των εγγραφών.
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Αλλαγές στην hellasweather + παλιά μηνύματα

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Παρ 19 Δεκ 2014, 15:03

Nick Gkikas έγραψε:Τέλος, εργάζομαι πάνω στην αλλαγή της εμφάνισης της αρχικής σελίδας, καθώς και της εμφάνισης των σελίδων του forum, αλλά αυτό θα πάρει κάμποσο καιρό.
Επίσης, έγιναν κάποιες αλλαγές σχετικά με τις εγγραφές των νέων μελών, που αφορούν σε συντακτικά θέματα, καθώς και στις επικυρώσεις των εγγραφών.

Θα πρέπει να ενημερώσω την κοινότητα οτι η εργασία προχωράει κανονικά και προς το παρόν αφορά την ολοκληρωτική αλλαγή της αρχικής σελίδας, με σκοπό την απλότητα και την ευχρηστία.
Ο λόγος που έχω καθυστερήσει είναι διότι προς το παρόν δοκιμάζω να γράψω κώδικα από το μηδέν. Άρα μιλάμε για δουλειά που δεν βασίζεται σε κανένα έτοιμο λογισμικό.
Επειδή όμως συναντάω κάποιες δυσκολίες που ενδεχομένως να καθυστερήσουν το έργο πολύ, είναι πιθανό να περάσω σε κάτι έτοιμο βασισμένο σε drupal. Θα δείξει η πορεία, ευελπιστώ μέχρι την πανελλήνια να έχουμε μια ωραία και χρήσιμη αρχική σελίδα.

Όταν τελειώσω με αυτό, σε δεύτερο χρόνο θα ασχοληθώ με τις εσωτερικές σελίδες του forum, κυρίως ως προς την αισθητική αναβάθμισή τους και το φόρτωμα μερικών ακόμη δυνατοτήτων.

Δεύτερον, ίσως σημαντικότερο!
Κάνω μεγάλη προσπάθεια προκειμένου να αρχειοθετηθούν επιτέλους τα παλιά μηνύματα της λίστας. Είναι ό,τι πολυτιμότερο διαθέτουμε σαν κοινότητα και μια μοναδική πηγή πληροφοριών για τον ελληνικό καιρό από το 2001 και μετά. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα.
Θα ήθελα να σας ενημερώσω για το τί κάνω λοιπόν.
Αρχικά οφείλω να πω οτι τα μηνύματα αυτά, είναι αρκετά ασφαλή δεδομένου οτι υπάρχουν σε 3 διαφορετικές μεριές (βασικός κανόνας του προγραμματισμού αυτός).
Η πρώτη, πρόκειται για την ίδια τη yahoo, http://groups.yahoo.com/group/hellasweather/ όπου μπορεί κανείς να τα προσεγγίσει αρκεί να ήταν μέλος της κοινότητας και να έχει ακόμη ενεργό το yahoo account του.
Η δεύτερη, πρόκειται για μία database τύπου sqlite (.db3 το αρχείο) που έγινε με την βοήθεια του Ανδρέα Μαλαταρά, και τον ευχαριστώ πολύ!!!
Η τρίτη, πρόκειται για μία δική μου δουλειά, όπου έτρεξα ένα script στον υπολογιστή μου (linux), το οποίο έσωσε τα μηνύματα υπό τη μορφή .txt, αλλά σταμάτησε περίπου στα 75000 μηνύματα, δηλαδή έχω το 75% των μηνυμάτων σωσμένο καθοτι μιλαμε για περιπου 98000 μηνύματα...

Το ζητούμενο είναι να έχουμε πλέον όλοι εύκολα και γρήγορα πρόσβαση σε αυτά τα μηνύματα ακόμη κι αν είναι ξέχωρα από το υπάρχον forum. Όνειρο όλων, εάν καταφέρουμε και χρηματοδοτήσουμε την νέα μας πλατφόρμα, να ενσωματωθούν πλέον και στα καινούργια μηνύματα, σαν να μην μεσολάβησε καμία αλλαγή.

Το πρόβλημα
Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός οτι τα μηνύματα αυτά δεν έχουν μία ενιαία κωδικοποίηση (πχ την UTF-8) που θα ήταν πραγματικά παιχνιδάκι, αλλά διάφορες κωδικοποιήσεις....Πληρώνουμε λοιπον τις κακοτεχνίες της yahoo...Συνεπώς, τις περισσότερες φορές αυτό που διαβάζει κανείς είναι "κινέζικα". Στον browser είναι εύκολο να αλλάξεις την κωδικοποίηση και να διαβάσεις ένα μήνυμα, όπως όταν μπει κανείς στη σελίδα της yahoo, αλλά όταν όλα αυτά με κάποιον αυτόματο τρόπο σωθούν στον υπολογιστή ή σε μία βάση δεδομένων και χρειαστεί να διαβαστούν, αυτό δεν είναι εύκολο γιατί θα πρέπει να επιλέγεις καθε φορά την κωδικοποίηση. Αρα; Δεν μπορεί να φτιαχτει εύκολα μια σελίδα που θα της ζητείται να διαβαστεί ένα μηνυμα πχ. το υπ αριθμόν 54345 και κατοπιν ενα αλλο, πχ το 37634 γιατι ο κώδικας που θα κάνει αυτή τη δουλειά θα πρέπει να μαντεύει τί κωδικοποίηση είναι το μήνυμα που προσπαθεί να διαβάσει. Έχω, όλο αυτό το διάστημα, ρωτήσει αρκετούς προγραμματιστές για το ποιές είναι οι λύσεις και κατά πόσον είναι εύκολο κάτι τέτοιο. Δυστυχώς η απάντηση ειναι οτι ναι μεν γίνεται (όλα γίνονται), αλλά κατά τα άλλα "καλή τύχη"! ....Πρόκειται για δύσκολη do it yourself εργασία με αμφίβολα αποτελέσματα.
Εδώ λοιπόν έχουμε δύο λύσεις:
1. Είτε προσπαθώ να φτιάξω έναν κώδικα που θα μαντεύει τι κωδικοποίηση είναι το κάθε μήνυμα και στη συνέχεια θα το μεταφράζει στην UTF-8
2. Είτε μια ομάδα εθελοντών αναλαμβάνει χειροκίνητα, να μπει στις σελίδες της yahoo και να σώσει τα μηνύματα με σωστή κωδικοποίηση. Δηλαδή, θα ανοιγει ενα-ενα τα μηνύματα, θα τα αντιγράφει και θα τα επικολλεί στον υπολογιστή σε txt αρχεία.

Το ποιά λυση θα προκριθεί από τις δύο εξαρτάται από το πόσο γρήγορα μπορεί να γίνει κάθε τί. Για την πρώτη λύση, δεν έχω ιδέα πόσο θα πάρει εξαρτάται και από το εάν υπάρχει κάποιος διαθέσιμος να βοηθήσει.
Για τη δεύτερη λύση, μπορώ να κάνω εναν πρόχειρο υπολογισμό. Εάν βοηθήσουν 10 άτομα, τότε στον καθένα αντιστοιχούν 10.000 μηνύματα περίπου και αν εργαστεί καθημερινά τότε χρειάζονται περί τα 30 μηνύματα / ημέρα από 10 άτομα, ώστε να ολοκληρωθεί το έργο. Με 60 μηνύματα την ημέρα τότε σε 6 μήνες το αρχείο μας θα είναι online, και ούτω καθ εξής.

Προκειμένου να ξέρω κι εγώ πώς θα προχωρήσουμε, θα ήθελα να μου πείτε σε πρώτη φάση πόσοι είστε διαθέσιμοι να κάνετε αυτή τη δουλειά! Γενικά, για να σας "εξιτάρω" λίγο δεν είναι δυσάρεστη δουλειά! Η ανάγνωση των παλιών μηνυμάτων της λίστας μας είναι μια πολύ ομορφη αναδρομή στο παρελθόν. Το έχουμε κάνει πολλές φορές, αρκετοί από εμάς απ'όσο ξέρω.

Θεωρώ οτι ο ελάχιστος αριθμός εθελοντών που μπορεί να ολοκληρώσει την αρχειοθέτηση, είναι πέντε (ώστε με ανθρώπινους ρυθμούς και σταδιακά να έχει σε ένα χρόνο από τώρα αρχειοθετήσει όλα τα μηνύματα). Κατά την πρόοδο του έργου, προσωπικά θα δουλεύω παράλληλα ώστε να αρχισουν επιτέλους να εμφανίζονται τα μηνύματα online καθώς θα αρχειοθετούνται, μέσω μίας σελίδας που θα φτιάχνω.

Θα δώσω 2 εβδομάδες περιθώριο για τη δήλωση συμμετοχής. Χοντρικά. Εάν δεν υπάρξει ενδιαφέρον θα ξεκινήσω να δουλεύω την πρώτη λύση.
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Re: Αλλαγές στην hellasweather + παλιά μηνύματα

Δημοσίευσηαπό Maria K » Παρ 19 Δεκ 2014, 18:01

Nick Gkikas έγραψε:
Nick Gkikas έγραψε:Τέλος, εργάζομαι πάνω στην αλλαγή της εμφάνισης της αρχικής σελίδας, καθώς και της εμφάνισης των σελίδων του forum, αλλά αυτό θα πάρει κάμποσο καιρό.

Θα πρέπει να ενημερώσω την κοινότητα οτι η εργασία προχωράει κανονικά και προς το παρόν αφορά την ολοκληρωτική αλλαγή της αρχικής σελίδας, με σκοπό την απλότητα και την ευχρηστία.
Ο λόγος που έχω καθυστερήσει είναι διότι προς το παρόν δοκιμάζω να γράψω κώδικα από το μηδέν. Άρα μιλάμε για δουλειά που δεν βασίζεται σε κανένα έτοιμο λογισμικό.
Επειδή όμως συναντάω κάποιες δυσκολίες που ενδεχομένως να καθυστερήσουν το έργο πολύ, είναι πιθανό να περάσω σε κάτι έτοιμο βασισμένο σε drupal. Θα δείξει η πορεία, ευελπιστώ μέχρι την πανελλήνια να έχουμε μια ωραία και χρήσιμη αρχική σελίδα.

Όταν τελειώσω με αυτό, σε δεύτερο χρόνο θα ασχοληθώ με τις εσωτερικές σελίδες του forum, κυρίως ως προς την αισθητική αναβάθμισή τους και το φόρτωμα μερικών ακόμη δυνατοτήτων.

Δεύτερον, ίσως σημαντικότερο!
Κάνω μεγάλη προσπάθεια προκειμένου να αρχειοθετηθούν επιτέλους τα παλιά μηνύματα της λίστας. Είναι ό,τι πολυτιμότερο διαθέτουμε σαν κοινότητα και μια μοναδική πηγή πληροφοριών για τον ελληνικό καιρό από το 2001 και μετά. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα.
Θα ήθελα να σας ενημερώσω για το τί κάνω λοιπόν.
Αρχικά οφείλω να πω οτι τα μηνύματα αυτά, είναι αρκετά ασφαλή δεδομένου οτι υπάρχουν σε 3 διαφορετικές μεριές (βασικός κανόνας του προγραμματισμού αυτός).
Η πρώτη, πρόκειται για την ίδια τη yahoo, http://groups.yahoo.com/group/hellasweather/ όπου μπορεί κανείς να τα προσεγγίσει αρκεί να ήταν μέλος της κοινότητας και να έχει ακόμη ενεργό το yahoo account του.
Η δεύτερη, πρόκειται για μία database τύπου sqlite (.db3 το αρχείο) που έγινε με την βοήθεια του Ανδρέα Μαλαταρά, και τον ευχαριστώ πολύ!!!
Η τρίτη, πρόκειται για μία δική μου δουλειά, όπου έτρεξα ένα script στον υπολογιστή μου (linux), το οποίο έσωσε τα μηνύματα υπό τη μορφή .txt, αλλά σταμάτησε περίπου στα 75000 μηνύματα, δηλαδή έχω το 75% των μηνυμάτων σωσμένο καθοτι μιλαμε για περιπου 98000 μηνύματα...

Το ζητούμενο είναι να έχουμε πλέον όλοι εύκολα και γρήγορα πρόσβαση σε αυτά τα μηνύματα ακόμη κι αν είναι ξέχωρα από το υπάρχον forum. Όνειρο όλων, εάν καταφέρουμε και χρηματοδοτήσουμε την νέα μας πλατφόρμα, να ενσωματωθούν πλέον και στα καινούργια μηνύματα, σαν να μην μεσολάβησε καμία αλλαγή.

Το πρόβλημα
Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός οτι τα μηνύματα αυτά δεν έχουν μία ενιαία κωδικοποίηση (πχ την UTF-8) που θα ήταν πραγματικά παιχνιδάκι, αλλά διάφορες κωδικοποιήσεις....Πληρώνουμε λοιπον τις κακοτεχνίες της yahoo...Συνεπώς, τις περισσότερες φορές αυτό που διαβάζει κανείς είναι "κινέζικα". Στον browser είναι εύκολο να αλλάξεις την κωδικοποίηση και να διαβάσεις ένα μήνυμα, όπως όταν μπει κανείς στη σελίδα της yahoo, αλλά όταν όλα αυτά με κάποιον αυτόματο τρόπο σωθούν στον υπολογιστή ή σε μία βάση δεδομένων και χρειαστεί να διαβαστούν, αυτό δεν είναι εύκολο γιατί θα πρέπει να επιλέγεις καθε φορά την κωδικοποίηση. Αρα; Δεν μπορεί να φτιαχτει εύκολα μια σελίδα που θα της ζητείται να διαβαστεί ένα μηνυμα πχ. το υπ αριθμόν 54345 και κατοπιν ενα αλλο, πχ το 37634 γιατι ο κώδικας που θα κάνει αυτή τη δουλειά θα πρέπει να μαντεύει τί κωδικοποίηση είναι το μήνυμα που προσπαθεί να διαβάσει. Έχω, όλο αυτό το διάστημα, ρωτήσει αρκετούς προγραμματιστές για το ποιές είναι οι λύσεις και κατά πόσον είναι εύκολο κάτι τέτοιο. Δυστυχώς η απάντηση ειναι οτι ναι μεν γίνεται (όλα γίνονται), αλλά κατά τα άλλα "καλή τύχη"! ....Πρόκειται για δύσκολη do it yourself εργασία με αμφίβολα αποτελέσματα.
Εδώ λοιπόν έχουμε δύο λύσεις:
1. Είτε προσπαθώ να φτιάξω έναν κώδικα που θα μαντεύει τι κωδικοποίηση είναι το κάθε μήνυμα και στη συνέχεια θα το μεταφράζει στην UTF-8
2. Είτε μια ομάδα εθελοντών αναλαμβάνει χειροκίνητα, να μπει στις σελίδες της yahoo και να σώσει τα μηνύματα με σωστή κωδικοποίηση. Δηλαδή, θα ανοιγει ενα-ενα τα μηνύματα, θα τα αντιγράφει και θα τα επικολλεί στον υπολογιστή σε txt αρχεία.

Το ποιά λυση θα προκριθεί από τις δύο εξαρτάται από το πόσο γρήγορα μπορεί να γίνει κάθε τί. Για την πρώτη λύση, δεν έχω ιδέα πόσο θα πάρει εξαρτάται και από το εάν υπάρχει κάποιος διαθέσιμος να βοηθήσει.
Για τη δεύτερη λύση, μπορώ να κάνω εναν πρόχειρο υπολογισμό. Εάν βοηθήσουν 10 άτομα, τότε στον καθένα αντιστοιχούν 10.000 μηνύματα περίπου και αν εργαστεί καθημερινά τότε χρειάζονται περί τα 30 μηνύματα / ημέρα από 10 άτομα, ώστε να ολοκληρωθεί το έργο. Με 60 μηνύματα την ημέρα τότε σε 6 μήνες το αρχείο μας θα είναι online, και ούτω καθ εξής.

Προκειμένου να ξέρω κι εγώ πώς θα προχωρήσουμε, θα ήθελα να μου πείτε σε πρώτη φάση πόσοι είστε διαθέσιμοι να κάνετε αυτή τη δουλειά! Γενικά, για να σας "εξιτάρω" λίγο δεν είναι δυσάρεστη δουλειά! Η ανάγνωση των παλιών μηνυμάτων της λίστας μας είναι μια πολύ ομορφη αναδρομή στο παρελθόν. Το έχουμε κάνει πολλές φορές, αρκετοί από εμάς απ'όσο ξέρω.

Θεωρώ οτι ο ελάχιστος αριθμός εθελοντών που μπορεί να ολοκληρώσει την αρχειοθέτηση, είναι πέντε (ώστε με ανθρώπινους ρυθμούς και σταδιακά να έχει σε ένα χρόνο από τώρα αρχειοθετήσει όλα τα μηνύματα). Κατά την πρόοδο του έργου, προσωπικά θα δουλεύω παράλληλα ώστε να αρχισουν επιτέλους να εμφανίζονται τα μηνύματα online καθώς θα αρχειοθετούνται, μέσω μίας σελίδας που θα φτιάχνω.

Θα δώσω 2 εβδομάδες περιθώριο για τη δήλωση συμμετοχής. Χοντρικά. Εάν δεν υπάρξει ενδιαφέρον θα ξεκινήσω να δουλεύω την πρώτη λύση.

Η yahoo έχει κάνει περαιτέρω τροποποιήσεις κάνοντας τη ζωή όλων ημών που θέλουμε να ψάξουμε τα αρχεία, ακόμη πιο δύσκολη. Πρώτον, το νέο layout σε αποπροσανατολίζει. Δεύτερον αργεί πολύ να φορτώσει τα μηνύματα από όποια επιλογή κι αν τα ψάξεις και τρίτο και σπουδαιότερο, υπάρχουν μηνύματα που δεν ανακωδικοποιούνται με τίποτα, είτε με UTF-8, είτε με οποιαδήποτε ελληνική γραφή, τα μηνύματα δεν διαβάζονται. Παράδειγμα, το μήνυμα99461. Άκρη δεν έβγαλα. Και είναι πολλά τέτοια μηνύματα.

Κι όταν λέμε να αποκωδικοποιήσουμε χειροκίνητα εννούμε ΟΛΑ τα μηνύματα από την αρχή κι όχι από κάποιο σημείο και μετά;
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Σάβ 20 Δεκ 2014, 14:24

Μαρία αναφέρομαι σε όλα τα μηνύματα περίπου 100.000. Πράγματι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στην κωδικοποίηση αρκετών εξ αυτών και δεν διαβάζονται με τίποτα.

Χθες το βράδυ πάντως, είχαμε μια συζήτηση με τον Αρμεν, ο οποίος με τις γνώσεις του βοήθησε αρκετά και σε σχέση με την βάση δεδομένων των μηνυμάτων που είχα σώσει με τη βοήθεια του Ανδρέα, αυτό που προκύπτει είναι οτι το κυρίως σώμα των μηνυμάτων είναι σωσμένο κανονικά και μπορεί να διαβαστεί από κάποιον κώδικα. Υπάρχουν αμφιβολίες σε σχέση με τον τίτλο των μηνυμάτων, αλλά θα το δούμε αυτό.

Θα προχωρήσω σε αναλυτικές οδηγίες σε δύο εβδομάδες, εάν χρειαστεί. Το λέω αυτό διότι για την ώρα φαίνεται πως κατά πάσα πιθανότητα είναι εκμεταλλεύσιμη η βάση δεδομένων....και αυτό είναι ένα πολύ ευχάριστο νέο! :D

Οτιδήποτε νεότερο, θα ενημερωθείτε!
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Σάβ 20 Δεκ 2014, 15:49

Καλή συνέχεια Νικόλα (και στην ομάδα βοηθείας) στο δύσκολο, αλλά ωραίο έργο που έχεις αναλάβει.
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό nNoe » Δευτ 22 Δεκ 2014, 0:43

Εγω παντως ειμαι διαθεσιμος να βοηθησω αν χρειαστει και μπορω να το κανω.
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 22 Δεκ 2014, 9:40

nNoe έγραψε:Εγω παντως ειμαι διαθεσιμος να βοηθησω αν χρειαστει και μπορω να το κανω.

Ομοίως, αν τελικά χρειαστεί.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Επόμενο

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις και Ειδήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης