Τουρίστες χτυπήθηκαν από κεραυνό στην Κνωσό

Ειδήσεις και Ανακοινώσεις από μέλη της hellasweather ή άλλες πηγές

Τουρίστες χτυπήθηκαν από κεραυνό στην Κνωσό

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Σάβ 30 Μάιος 2015, 11:53

Η είδηση είναι η εξής:

http://left.gr/news/toyristes-htypithik ... nosokomeio

Ίσως γίνομαι υπερβολικός ή αυστηρός, ακόμη δεν έχω καταλήξει, όμως θέλω να εκφράσω κάποιες σκέψεις μου.
Θεωρώ το περιστατικό, ένα ακόμη δείγμα έλλειψης "μετεωρολογικής παιδείας".
Πρώτον από την πλευρά του κόσμου: Είναι δυνατόν εν ώρα καταιγίδας να πηγαίνουν να προστατεύονται κάτω από ένα δέντρο;
Δεύτερον από την πλευρά της πολιτείας: Εδώ, τα πράγματα είναι ακόμη χειρότερα και ξέρουμε καλά πώς (δεν) λειτουργεί ο κρατικός μηχανισμός. Το πρόβλημα ξεκινάει από την κορυφή και φτάνει έως τα ...νύχια! Το χτύπημα κεραυνού είναι η τρίτη αιτία θανάτου από φυσικά φαινόμενα και παρ'όλα αυτά, κατά καιρούς διαβάζουμε για τέτοιους θανάτους στη χώρα μας. Είναι "τσάμπα" θάνατοι. Είναι πραγματικά τεράστια τύχη που αυτοί οι άνθρωποι δεν έχασαν τη ζωή τους...
Τί προτείνω; Συχνό φαινόμενο οι θερινές καταιγίδες (αν όχι στην Κρήτη, σε άλλες ηπειρωτικές περιοχές της χώρας είναι!). Διάσπαρτοι δεκάδες, μικροί και μεγάλοι αρχαιολογικοί χώροι. Και μία μετεωρολογική υπηρεσία που εκδίδει δελτία της πυθίας βγάζοντας την υποχρέωση προς την Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας και προς το κοινό, γενικώς και αορίστως. Δεν θα έπρεπε σε μία μέρα με μεγάλη πιθανότητα καταιγίδων, να είναι ενήμεροι ΑΜΕΣΑ όλοι οι ενδιαφερόμενοι και να λάβουν τα μέτρα τους; Δηλαδή, οι χώροι να παραμείνουν κλειστοί για μία μέρα, μέχρι να παρέλθει το φαινόμενο; Τί νόημα έχει να κλείσουν οι αρχαιολογικοί χώρα για μία ακόμη μέρα (δηλαδή και σήμερα!), ενώ δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα; Είναι σχεδόν αστείο και δείχνει πλήρη άγνοια...
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Re: Τουρίστες χτυπήθηκαν από κεραυνό στην Κνωσό

Δημοσίευσηαπό Maria K » Σάβ 30 Μάιος 2015, 21:28

Σε αυτό εδώ το σημείο στο Yellowstone, πρόσφατα σκοτώθηκαν άνθρωποι από κεραυνό. Στο τεράστιο αυτό εθνικό πάρκο οι καλοκαιρινές καταιγίδες είναι συχνό φαινόμενο, ιδιαίτερα της μεταμεσημβρινές ώρες που περιδιαβαίνουν το χώρο χιλιάδες επισκέπτες. Σημειωτέον, οι στεγασμένοι χώροι, (περίπτερα κλπ) όπου θα μπορούσε κανείς να προφυλαχθεί, βρίσκονται σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους Το ότι δεν έχουν σκοτωθεί περισσότεροι είναι θαύμα. Την ημέρα εκείνη που έβγαλα την παραπάνω φωτογραφία η καταιγίδα ξεκίνησε μία –δυό ώρες αργότερα. Μας βρήκε κάπου εδώ, με τους κεραυνούς να σκάνε στα γύρω υψώματα. Εγώ και μια φίλη επιστρέψαμε (κάνοντας την προσευχή μας να μη φάμε καμιά «αδέσποτη») στον κεντρικό δρόμο μετά από αρκετό περπάτημα και στη συνέχεια κατεβήκαμε με ωτοστόπ στο κοντινότερο καφέ. Για καλή μας τύχη ο ευγενικός οδηγός που σταμάτησε έγκαιρα και μας πήρε, μας γλύτωσε και από τη χαλαζόπτωση. Όλοι οι υπόλοιποι του γκρουπ και εκατοντάδες άλλοι που παρέμειναν στο χώρο ήταν απλά τυχεροί.

Όλα αυτά σε μια χώρα με ακραία φαινόμενα, καλά οργανωμένα δίκτυα πρόγνωσης και υψηλή (υποθέτω) μετεωρολογική παιδεία. Τι θα μπορούσαν να είχαν κάνει, αναρωτιέμαι. Να κλείσουν το τεράστιο πάρκο; Όχι. Θα μπορούσαν ίσως να έχουν περισσότερα περίπτερα, καταφύγια κλπ. Παρόλα αυτά δεν νομίζω ότι μπορούσαν να κάνουν κάτι παραπάνω.

Ούτε εδώ στην Ελλάδα θα μπορούσαν οι αρμόδιοι να κάνουν κάτι περισσότερο σε σχέση με τον αρχαιολογικό χώρο. Το να κλείσει κανείς έναν αρχαιολογικό χώρο την ημέρα που η πιθανότητα για πολύ έντονα φαινόμενα είναι μεγάλη, ίσως είναι εφικτό. Όμως τις υπόλοιπες μέρες με αστάθεια που μπορεί να ξεσπάσει καταιγίδα μπορεί και όχι, δεν μπορεί κανείς να κλείνει προληπτικά το χώρο.

Εκεί που μπορούν οι αρχές να κάνουν κάτι σε περίπτωση αναμονής ακραίων φαινομένων είναι στις υπαίθριες συναυλίες όπου μπορούν να επιβάλλουν ακύρωση ή αναβολή. Παρόλα αυτά και σε τέτοιες περιπτώσεις έχουν υπάρξει πρόσφατα θανατηφόρα δυστυχήματα λόγω καιρού στον Καναδά στις ΗΠΑ και στο Βέλγιο με πιο τραγικό από όλα το πολύνεκρο δυστύχημα στο Μινσκ της Λευκορωσίας το 1999.

Δεν θέλω να φανταστώ τι μπορεί να συμβεί σε έναν υπαίθριο χώρο όταν ξεσπάσει καταιγίδα ιδιαίτερα σε κάποιον με κινητό τηλέφωνο στην τσέπη, ομπρέλα ανοιχτή κλπ.
Το μόνο που μπορείς να κάνει κανείς εκτός από τις συνήθεις προφυλάξεις είναι να προσευχηθεί να μην είναι ο «τυχερός»!
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Maria K » Κυρ 31 Μάιος 2015, 9:30

Άλλη μια τραγωδία σε υπαίθριο χώρο με 17 θύματα τα περισσότερα κεραυνοβολημένα συνέβη σαν σήμερα το 1911. Συγκλονιστικές λεπτομέρειες σε αυτό το άρθρο (στα αγγλικά).
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Maria K » Τρί 02 Ιουν 2015, 15:55

Maria K έγραψε:Σε αυτό εδώ το σημείο στο Yellowstone, πρόσφατα σκοτώθηκαν άνθρωποι από κεραυνό.

Δεν θυμόμουν καλά. Ταυματίστηκαν, δεν σκοτώθηκαν.

Μια και μιλάμε όμως γιατην επικινδυνότητα του Yellowstone, δείτε και αυτό το καταπληκτικό που συνέβη επίσης εκεί. Οι κατασκηνωτές και ο κάμεραμαν είχαν άγιο!

https://youtu.be/cxaeUrtYo2c
Μαρία Καββαδία

Άβαταρ μέλους
Maria K

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις και Ειδήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης