Επέτειος 16-18/12/2001

Ειδήσεις και Ανακοινώσεις από μέλη της hellasweather ή άλλες πηγές

Επέτειος 16-18/12/2001

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Δευτ 19 Δεκ 2011, 19:52

Κι όμως πέρασαν 10 χρόνια!

Σαν παρέα έχουμε ζήσει πάρα πολλά από τότε. Κι όμως. Γυρνώντας το χρόνο πίσω, αισθάνομαι πως εκείνος ο χειμώνας, που πρακτικά κράτησε μόλις 1 μήνα, ήταν η πρώτη μεγάλη γιορτή για όλη τη παρέα!

Ο πρώτος μεγάλος χιονιάς που ζήσαμε μαζί, κολλημένοι στο τσατ, βλέποντας αναφορές αεροδρομίων, με ξενύχτι, με προγνώσεις από το τότε MRF (πρόγονος του GFS), αναλύσεις του Φώτη, και με ελάχιστα εργαλεία στη διάθεσή μας, ήταν αυτος μεταξύ 16 και 18 Δεκέμβρη του 2001.
Θυμάμαι τη χαρά από τις απανωτές αναφορές για χιονι σε ολη τη βόρεια Ελλάδα και κυρίως από τη Θεσσαλονίκη. Θυμάμαι με πόση λαχτάρα περιμέναμε κι εμείς στην Αθήνα, τα ίδια την επόμενη ημέρα, και θυμάμαι πως παρόλη την ατελείωτη πίκρα, για το γεγονός οτι ο χιονιάς σταμάτησε ελάχιστα χιλιόμετρα έξω από την πόλη, ζήσαμε αυτή τη χαρά ολοι μαζί....Ούτε που ξέραμε τί θα ακολουθούσε 3 εβδομάδες μετά....Και τίποτα να μην γινόταν η χαρά μας για τους φιλους, που ούτε καν απο κοντά είχαμε γνωρίσει, ήταν αρκετή.
Θυμάμαι, πως τις επομενες μέρες χάζευα με τις ώρες τις σκαναρισμένες φωτογραφίες (η ψηφιακή ήταν πολυτέλεια),με τέτοια χαρά, λες και είχε χιονισει εδώ στο σπίτι μου.

Το μόνο μετεωρολογικό που κράτησα στον υπολογιστή μου - δυστυχώς - από εκείνη την κακοκαιρία ήταν μια δορυφορική στις 19/12/2001 που δείχνει όλη τη κεντρική και βόρεια Ελλάδα χιονισμένη, αλλά και τις περισσότερες περιοχές της Στερεάς Ελλάδας επίσης...Τραγική εξαίρεση; Η Αττική.
Εικόνα

(Για την ιστορία, θυμάμαι πως στις 17 του μηνός, το απόγευμα άρχισε να χιονίζει εδώ στην Ηλιούπολη, το κράτησε ακριβώς 1 ώρα και μετά ο ουρανός καθάρισε για να ακολουθήσει μια ξάστερη και ανεμώδης νύχτα. Στις 18/12 συνοδεία εκτυφλωτικού ήλιου και πάμπολλων αναπτύξεων, άρχισε πάλι να χιονιζει στην Αθήνα, έτσι σαν υπόσχεση και χιονιζε έτσι κάμποση ώρα. Τοτε πήγαινα σχολειο. Παίζαμε ποδοσφαιρο εκεινη την ώρα, δεν υπήρχε κρύο, λόγω του ήλιου ειμασταν με κοντομανικα....και χιονιζε. Το απόγευμα θα διάβαζα τον φόρο τιμής του Γιώργου για τις νιφάδες που έπεσαν σήμερα....).

Δεν έχει νόημα να πολυλογήσω. Το post είναι αφιερωμένο σε όλους όσους ζήσαμε αυτόν τον πρώτο χιονιά μας. Και βασικά στη βόρεια χώρα. Νομίζω είναι μια καλή αφορμή, μιας που πλέον υπάρχουν τα μέσα, να σηκώσετε όλοι οσοι εχετε υλικό, από εκεινη την κακοκαιρία και φυσικά από τη Θεσσαλονίκη....
Κάνω την αρχή!
Επιτρέψτε μου λοιπόν να σας στείλω, μερικές φωτογραφίες που τραβήχτηκαν από τον παππού μου, και έχουν πλέον άλλη αξία για εμένα, είναι - πού αλλου; :) - από τους Ζάρακες στη νότια Εύβοια. Το χωριό χιονίστηκε επίσης με 10-15 εκατοστά χιονι, στην τελευταια φάση της κακοκαιρίας, 18 του μηνός και ξημερώματα 19...Δεν τις είχα στειλει ποτε αν θυμάμαι.

10 χρόνια μετα, ειναι ολες δικές σας:

Μεσημερι 18ης Δεκεμβρίου στη κεντρική πλατεία Ζαράκων:
Εικόνα

Μεσημέρι 18ης Δεκεμβρίου:
Εικόνα

Εικόνα

Το βράδυ της 18ης-19ης Δεκεμβρίου:
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Πρωί 19ης Δεκεμβρίου του 2001:
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Να είμαστε πάντα μαζί, αγαπημένοι και να ζούμε τέτοιες στιγμές...
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Re: Επέτειος 16-18/12/2001

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Δευτ 19 Δεκ 2011, 20:29

Δεν ήμουν μέλος τότε.. Όντως όμως έχουμε τα 10 χρόνια από εκείνη την ιστορική και αξέχαστη περίοδο! Ίσως θα ήταν μία καλή ιδέα, για να το γιορτάσουμε, να κάνουμε αυτό ή κάποιο άλλο νήμα κάτι σαν έκθεση με ό,τι υλικό έχουμε από τότε. Τι λέτε;

Nick Gkikas έγραψε:Να είμαστε πάντα μαζί, αγαπημένοι και να ζούμε τέτοιες στιγμές...

+1000! :D
ΚΛΕΙΣΤΟΝ ΕΠ'ΑΟΡΙΣΤΟΝ ΛΟΓΩ ΑΝΩΤΕΡΑΣ ΒΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Δευτ 19 Δεκ 2011, 20:36

Hengeo έγραψε:Δεν ήμουν μέλος τότε.. Όντως όμως έχουμε τα 10 χρόνια από εκείνη την ιστορική και αξέχαστη περίοδο! Ίσως θα ήταν μία καλή ιδέα, για να το γιορτάσουμε, να κάνουμε αυτό ή κάποιο άλλο νήμα κάτι σαν έκθεση με ό,τι υλικό έχουμε από τότε. Τι λέτε;

Nick Gkikas έγραψε:Να είμαστε πάντα μαζί, αγαπημένοι και να ζούμε τέτοιες στιγμές...

+1000! :D

Ακριβώς Γιώργο. Και το νήμα αυτό, δικαιωματικά "ανήκει" στους φίλους από τη βόρεια Ελλάδα. Εγώ έκανα απλώς την αρχή παροτι οι φωτογραφιες είναι από την νότιο Εύβοια. Ας μπει υλικό, ας μπουν και αναμνήσεις, με την ευχή αυτά που τώρα ζούμε να γίνουν γλυκές αναμνήσεις σε ένα όμορφο μέλλον για τη παρέα μας. Εξάλλου τέτοιες στιγμές είναι που μας έφεραν πιο κοντά.. :)

Πάμε μαζί γερά, στις νεες κακοκαιρίες μας!
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τρί 20 Δεκ 2011, 2:27

Α εγώ έλεγα να βάλουμε γενικώς και από όταν έφτασε Αθήνα πιο μετά (6-8/1/2002). Δεν ξέρω, ό,τι θέλει η πλειοψηφία..
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τρί 20 Δεκ 2011, 3:18

Hengeo έγραψε:Α εγώ έλεγα να βάλουμε γενικώς και από όταν έφτασε Αθήνα πιο μετά (6-8/1/2002). Δεν ξέρω, ό,τι θέλει η πλειοψηφία..

Γιώργο είναι κατ'αρχήν 1-2/1/2002 όπου έχω καμμια 20αρια φωτο πάλι απο Ζάρακες με 30ποντους πρωτοχρονιάτικο χιονι από express κύμα χιονιά, και φυσικά στις 3-6/1/2002, όπου εδώ μετά το μεγάλο πάρτυ της κεντρικης/βορειας χώρας, έχουμε το πάρτυ της νότιας χώρας....Ωστόσο είναι άλλες κακοκαιρίες και άλλη επέτειος! ;) Είμαι σίγουρος οτι υπάρχει αρκετό υλικό από τους φιλους, που θα γεμίσει και θα παραγεμίσει αυτό το thread :D
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό GiorgosP » Τρί 20 Δεκ 2011, 8:55

Καλημέρα.

Πολύ γλυκές αναμνήσεις....... πανέμορφες..... Παρ' όλο που δεν ήταν στην πόρτα μου, το χάρηκα τότε!
Δεν ήμους μέλος τότε, αλλά θυμάμαι τα δελτία καιρού και τη βόρεια Ελλάδα να δέχεται απλόχερα το χιόνι......
Πολύ καλή ιδέα Νικόλα!
Γιώργος Πατρίκης, Ν. Φάληρο

Γιατί αν η ελπίδα φαντάζει μεγαλείο, χαθήκαμε.
Γιατί αν η αισιοδοξία μοιάζει με ουτοπία τότε είμαστε καταδικασμένοι να ζήσουμε μια ζωή δίχως νόημα!
Άβαταρ μέλους
GiorgosP

Δημοσίευσηαπό nNoe » Τρί 20 Δεκ 2011, 9:35

Αυτο ειναι που στεναχωριέμαι .Να μαστε η αρχαιότερη καιρικη κοινοτητα στο διαδίκτυο,και να μην έχουμε ΗΔΗ μια gallerie ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ,με καταχωρημενο υλικό 12 ετίας!!!!! .Απλα κάντε μια βόλτα στα μυνηματα του 2001 στη yahoo,και δειτε ποσα εχουν φωτογραφιες και ποσες απ αυτες λειτουργουν ακομα.Καμμία.Σαμος...Γιαννιτσά..Καστοριά....Θεσσαλονικη..ουφφφ.Πρεπει να βρεθει ενας τρόπος ,akoma καιμ αφορμη αυτο το τοπικ,να γίνει ενα κάλεσμα ,απο ολα τα μέλη να στειλουν οσοι εχουν κρατησει τις φωτο τους απο εκεινα τα χρονια,οτι υλικο εχουν φωτογραφικο η βιντεο,και να βρεθει ενας τροπος να φτιαχτει αυτη η gallerie εστω και τωρα.Το χρωσταμε στους ευατους μας ένα τέτοιο αρχειο....
*nNoe*

http://armenistis87b.blogspot.com/

"Ιn Hellasweather,we trust"
Άβαταρ μέλους
nNoe

Δημοσίευσηαπό dinos » Τρί 20 Δεκ 2011, 10:35

Κοίταζα χθες τον Σάκη με τι σπουδή περιέγραφε τα επερχόμενα...Σήμερα λοιπόν με αφορμή το μήνυμα του Νίκου, σας παραθέτω ένα μήνυμα με πρόγνωση του Σάκη στις 7/12/2001! Δείτε πόσο μέσα έπεσε!
Να πω κι εγώ για την κακοκαιρία αυτή, οτι το κύριο χαρακτηριστικό της ήταν πως όχι μόο έθαψε τη Θεσσαλία, αλλά σημειώθηκαν ρεκόρ τύπου -25 μέσα στον κάμπο! Δεν έμεινε σωλήνας για σωλήνας και δέντρο για δέντρο...Ας ξαναζήσουμε τέτοια λοιπόν τις επόμενες μέρες!
Ο λόγος στον νεαρό Σάκη:

Πολικό ψύχος αναμένεται να πλήξει την επόμενη εβδομάδα τη χώρα μας αλλά και μεγάλο μέρος της Ευρώπης"[i]
Κοιτάζοντας τα βαρόμετρά τους τις τελευταίες ημέρες πολύ ανατολικογερμανοί άρχισαν να αναρωτιούνται αν είναι πραγματικές οι τιμές που δείχνουν τα μετεωρολογικά αυτά όργανα μέτρησης της ατμοσφαιρικής πίεσης. Κι αυτό γιατί τις τελευταίες ημέρες παρατηρούνται τιμές οι οποίες κάθε άλλο παρά συνηθισμένες είναι τουλάχιστον για το πρώτο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου. Σε ορισμένα διαμερίσματα της πρώην ανατολικής Γερμανίας το βαρόμετρο δείχει συνεχώς τις τελευταίες ημέρες τιμές που ξεπερνούν τα 1040 hpa ενώ τις επόμενες ημέρες είναι πιθανόν η ατμοσφαιρική πίεση να φτάσει ή και να ξεπεράσεις τα 1048 hpa στην περιοχή αυτή της Ευρώπης.

Αν γίνει αυτό τότε τα κοινά βαρόμετρα που κυκλοφορούν στην αγορά θα δείξουν το ανώτατο όριο ένδειξης που μπορεί να φτάσουν! Σύμφωνα με τη Γερμανική μετεωρολογική υπηρεσία τέτοιες υψηλές τιμές ατμοσφαιρικής πίεσης για το πρώτο δεκαήμερο του Δεκεμβρίου είχαν να καταγραφούν από το 1963, όταν στις 23 Δεκεμβρίου του 1962 τα βαρόμετρα έδειχναν 1049 hpa.

Στην περίπτωση που τα προγνωστικά μοντέλα επαληθευθούν τότε η επόμενη εβδομάδα αναμένεται να χαρακτηριστεί "εβδομάδα σφοδρότατου ψύχους" όχι μόνο από μεγάλο μέρος τωμ ευρωπαϊκών αλλά και του ελληνικών ΜΜΕ. Οι θερμοκρασίες αναμένεται να διατηρηθούν σε πολύ χαμηλά επίπεδα με το υδράργυρο σε πολλές ορεινές αλλά και ημιορεινές περιοχές της κεντρικής και βόρειας Έλλάδας να αδυνατεί να περάσει τό όριο των 0 μηδέν βαθμών (ολικός παγετός) όλη την εβδομάδα.. και με την θερμοκρασία να βρίσκεται και σε περαιτέρω πτωτική τάση...

Πολύ χειρότερα διαγράφονται τα πράγματα για τα υπόλοιπα βαλκάνια τα οποία αναμένεται να δεχτούν το μεγαλύτερο "πακέτο ψύχους" κυρίως από την Τρίτη και μετά. Αν αυτό συμβεί τότε πολλές λίμνες ακόμα και ποτάμια στα βαλκάνια θα παγώσουν ενώ κίνδυνο από τον παγετό διατρέχουν και οι σωλήνες νερού πολλών σπιτιών στη κεντρική και βόρεια Ελλάδα.

Στην περίπτωση που τα προγνωστικά μοντέλα επαληθευθούν και στην ένταση και το ύψος του υετού (από την Τετάρτη πολλά μοντέλα δείχνουν ότι η μισή και πλέον Ελλάδα θα βυθιστεί στο χιόνι) τότε η επόμενη εβδομάδα θα είναι από τις ψυχρότερες σε διάρκεια καθώς και από τις "λευκότερες" της δεκαπενταετίας...Για να δούμε...

Σάκης Αρναούτογλου"[/i]
dinos

Δημοσίευσηαπό aspyriris » Τρί 20 Δεκ 2011, 14:34

Α ρε Νίκο τι φιτιλιές βάζεις τώρα..
Υπηρετούσα στις Σάπες Ροδόπης τότε και στις 17/12 είχα φύλλο πορείας για Συκούριο..
Και ενώ έβαζε μια πετσούλα χιόνι πολλές βραδυές κάπου από 25/11, στις 16/12 έγινε το μπαμ..
Κατά τη διάρκεια αποχαιρετιστήριας κοψιδομαχίας, το μεσημέρι εκείνης της Κυριακής έπιασε μια ανεπανάληπτη χιονοθύελλα.
Εξυπακούεται την άλλη μέρα, το αεροδρόμιο στην Αλεξανδρούπολη κλειστό και εμείς να προτιμάμε να πληρώνουμε ξενοδοχεία από το να γυρίσουμε στη μονάδα. Εκεί νομίζω είχε κάπου -5 με φοβερό αέρα, τέτοιο windchill που έφαγα στην Αλεξ/πολη μου έχει μείνει βαθιά χαραγμένο στη μνήμη.
Το αεροδρόμιο πίστα πάγου, σκέτη απογοήτευση..
Ενοικίαση τζιποειδούς (κάποια σειρούλα είχε τις κατάλληλες διασυνδέσεις) και φουλ για Θεσσαλονίκη όπου είχαμε μάθει ότι το Μακεδονία μόλις είχε ανοίξει, ίσως Τετάρτη 19/12. Μιλάμε διέσχισα Θράκη και Μακεδονία σε ένα πάλλευκο τοπίο, βλέποντας την Καβάλα πανέμορφη και σούπερ χιονισμένη. Στο τέλος για μπόνους, έπειτα από 9ωρη οδήγηση, είδα και τη Θεσσαλονίκη στα λευκά.
Να μην τα πολυλογώ στο καπάκι έζησα το φοβερό θεσσαλικό χιονιά (Βασίλη για πες τα εσυ καλύτερα) και ως επιστέγασμα, ως αδειούχος για τα Φώτα, ήμουνα και στο τελευταίο τρένο που πρέπει να πέρασε από την Οινόη προς την Αθήνα (04/01;;). Εκπληκτικές εικόνες στο σταθμό της Οινόης, από αυτές που ίσως ζεις μια φορά με το χιόνι κοντά στα παράθυρα και το σταθμό θαμμένο κυριολεκτικά.
Θα φανεί ιεροσυλία αλλά ήταν η μοναδική φορά στη ζωή μου που δεν άντεχα άλλο χιόνι.
aspyriris

Δημοσίευσηαπό Hengeo » Τρί 20 Δεκ 2011, 21:52

nNoe έγραψε:Αυτο ειναι που στεναχωριέμαι .Να μαστε η αρχαιότερη καιρικη κοινοτητα στο διαδίκτυο,και να μην έχουμε ΗΔΗ μια gallerie ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ,με καταχωρημενο υλικό 12 ετίας!!!!! .Απλα κάντε μια βόλτα στα μυνηματα του 2001 στη yahoo,και δειτε ποσα εχουν φωτογραφιες και ποσες απ αυτες λειτουργουν ακομα.Καμμία.Σαμος...Γιαννιτσά..Καστοριά....Θεσσαλονικη..ουφφφ.Πρεπει να βρεθει ενας τρόπος ,akoma καιμ αφορμη αυτο το τοπικ,να γίνει ενα κάλεσμα ,απο ολα τα μέλη να στειλουν οσοι εχουν κρατησει τις φωτο τους απο εκεινα τα χρονια,οτι υλικο εχουν φωτογραφικο η βιντεο,και να βρεθει ενας τροπος να φτιαχτει αυτη η gallerie εστω και τωρα.Το χρωσταμε στους ευατους μας ένα τέτοιο αρχειο....

Αυτό είχα στο μυαλό μου πάνω κάτω. Τέσπα, ας μείνει αυτό το θέμα μόνο για την περίοδο που λέει ο Νίκος, και το ξαναβλέπουμε για κάτι γενικότερο..
Άβαταρ μέλους
Hengeo

Επιστροφή στο Ανακοινώσεις και Ειδήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης