Παράθεση πως;

Προτάσεις, για τη βελτίωση της λειτουργίας της κοινότητας. Ιδέες, απορίες, και αναφορά προβλημάτων!

Παράθεση πως;

Δημοσίευσηαπό LeoP » Τετ 21 Σεπ 2011, 13:10

Πως κάνουμε παράθεση σε κάτι που έχει γράψει ένας προηγούμενος; Ενώ υπάρχει το κουμπί "quote" δε λειτουργεί όπως συνήθως σε ένα φόρουμ. Το κουμπάκι quote κανονικά υπάρχει κάτω από κάθε σχόλιο ώστε πατώντας το να παίρνει αυτόματα το σχόλιο και να το μεταφέρει στην απάντησή μας.
Άβαταρ μέλους
LeoP

Re: Παράθεση πως;

Δημοσίευσηαπό Nick Gkikas » Τετ 21 Σεπ 2011, 15:14

Ισχύει Λεωσθένη.
Είναι bug με τα εικονίδια. Καμμια φορά εμφανίζεται, καμμιά φορά όχι, υπάρχει ένα προβληματάκι. Για τον ιδιο λογο δεν εμφανιζονται αλλα κουμπιά οπως πχ να κανεις edit το μηνυμά σου, κλπ.

Λίγο υπομονή! :)
Δοκίμασε να αλλάξεις template, είναι στο user control panel, σε άλλα templates δουλεύουν ολα τα εικονίδια.
Εάν δεν μπορείς let me know, μήπως έχω ξεχάσει να δώσω τέτοια δικαιώματα στους users.
Ψάξε μονοπάτι απάτητο, απ τα βλέφαρα διώξε τον ύπνο,
Φιλα τους προδότες σου στο δείπνο, χάραξε πορεία για το Άρρητο....
Άβαταρ μέλους
Nick Gkikas
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 31 Οκτ 2011, 13:23

Για να κάνω παράθεση κειμένου από ένα άλλο post στο δικό μου έκανα το εξής:

1. Επέλεξα το κείμενο που ηθελα να παραθέσω και το αντέγραψα (copy)
2 Ανοίγω το δικό μου post και επικολλώ το κείμενο paste
3. Επιλέγω πάλι το κείμενο που επικόλλησα και πατώ το κουμπάκι Quote.

Όταν θα στείλω το μήνυμα, το κείμενο που παρέθεσα θα διακρίνεται μέσα σε πλαίσιο άλλου χρώματος. Όλα καλά ως εδώ. Πώς, όμως, θα φανεί και ποιος έγραψε το κείμενο που παρέθεσα; Εγώ το έκανα με το χέρι: Πάνω από το κείμενο που παρέθεσα έγραψα: " Ο τάδε είπε:" Μήπως αυτό όμως μπορεί να γίνει με κάποια εντολή για να μην κάθομαι και γράφω;
Δώστε οδηγίες οι πιο έμπειροι του φόρουμ.
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Δημοσίευσηαπό Athanasios_Gkoliaras » Δευτ 31 Οκτ 2011, 13:51

Maria K έγραψε:Για να κάνω παράθεση κειμένου από ένα άλλο post στο δικό μου έκανα το εξής:

Όταν θα στείλω το μήνυμα, το κείμενο που παρέθεσα θα διακρίνεται μέσα σε πλαίσιο άλλου χρώματος. Όλα καλά ως εδώ. Πώς, όμως, θα φανεί και ποιος έγραψε το κείμενο που παρέθεσα; Εγώ το έκανα με το χέρι: Πάνω από το κείμενο που παρέθεσα έγραψα: " Ο τάδε είπε:" Μήπως αυτό όμως μπορεί να γίνει με κάποια εντολή για να μην κάθομαι και γράφω;

Πάνω δεξιά σε κάθε post υπάρχει ένα εικονίδιο "QUOTE" το πατάς σου ανοίγει καινούργια σελίδα για να "δημιουργήσεις την απάντησή σου" (όπως έκανα εγώ).
Σε αυτή τη σελίδα υπάρχει: "[ quote="Maria K"] {αρχικό κείμενο που παρατίθεται} [ /quote]". Οπότε φαίνεται και ο αποστολέας.
Δηλαδή, απλά, το "quote" μπορεί να γίνεται κατευθείαν από την εκάστοτε δημοσίευση και δεν απαιτείται να ακολουθήσεις τα βήματα που αναφέρεις :)
Athanasios_Gkoliaras

Δημοσίευσηαπό Maria K » Δευτ 31 Οκτ 2011, 14:18

Athanasios_Gkoliaras έγραψε:
Maria K έγραψε:Για να κάνω παράθεση κειμένου από ένα άλλο post στο δικό μου έκανα το εξής:

Πάνω δεξιά σε κάθε post υπάρχει ένα εικονίδιο "QUOTE" το πατάς σου ανοίγει καινούργια σελίδα για να "δημιουργήσεις την απάντησή σου" (όπως έκανα εγώ).
Σε αυτή τη σελίδα υπάρχει: "[ quote="Maria K"] {αρχικό κείμενο που παρατίθεται} [ /quote]". Οπότε φαίνεται και ο αποστολέας.
Δηλαδή, απλά, το "quote" μπορεί να γίνεται κατευθείαν από την εκάστοτε δημοσίευση και δεν απαιτείται να ακολουθήσεις τα βήματα που αναφέρεις :)

Όποιος δεν έχει υπομονή να ξάχνει... Το είδα τελικά το κουμπάκι και κάνω αμέσως πρακτική εξάσκηση! Ευχαριστώ πολύ Θανάση :)
Μαρία Καββαδία
Αθήνα, Αργυρούπολη-σύνορα Ηλιούπολης, 120μ

Και που είσαι χιονοσύννεφο εμένα τι με νοιάζει
Αφού το μόνο που μπορείς είν’ το τρελό αγιάζι.
Άβαταρ μέλους
Maria K

Επιστροφή στο Προτάσεις / Απορίες / Προβλήματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης